alecu

Regulamentele vs Cocalari

Recommended Posts

pe langa copia c.i sa se ceara si masura la incaltaminte... hai cu alte idei ca tot urmaresc sa imi iau un ban si nu imi iese niciodata...

io personal is tare grijuliu pe unde imi las buletinu, pe langa bodega din sat unde beau pe datorie si las ca garantie "plasticu"

Daca aveti un abonament de mobil si un smartphone, toata paranoia cu buletinul este inutila...

eu nu-i inteleg pe cei care nu inteleg.

uite ce se intampla la jocurile ACT:

- te poti inscrie online inainte de joc, si apari pe lista precompilata. la inscriere ai de completat (printre altele) campurile "nume/prenume" si "serie/nr de CI"

- te poti inscrie si la fata locului, unde unul din organizatori scrie frumos pe lista cu pixul datele necesare

- SEMNEZI in lista de joc (printre altele) ca iti asumi raspunderea pentru ce se intampla in timpul petrecul in zona de joc; semnatura asta e data o data de fiecare, si e suficienta.

ratiuni exista multe, pe langa cele de organizare. ACT isi asuma (contractual) raspunderi pentru ce se intampla pe terenul de joc in fata proprietarului; jucatorul isi asuma raspunderea pentru ce face pe teren in fata ACT.

nimeni nu-si pune problema cu detalii de genul ca "ce facem noi cu datele".

in aceeasi ordine de idei, nu stiu la cate eventuri ati fost voi si v-ati legitimat cu "sharpE de la ACT (,Romania)".

colectarea de date personale face parte din organizare. e unul dintre pasi.

ca daca va zic ca la jocurile ACT se plateste si taxa de joc, va pierdeti capul

dar fiecare joaca cum poate si cum stie. nu zice nimeni ca noi la ACT punem coada la cireasa, si ca orice miuta trebuie organizata.

ca jucator poti merge linistit la jocuri unde nu se aplica practici care nu te coafeaza; nu te cheama nimeni sa faci tambalau ca de ce unii fac ce fac in modul ales de ei, ca ai de unde alege - keep this in mind.

iar daca n-ai de unde alege, pune mana si ofera tu o alternativa, facuta asa cum crezi tu ca e bine. nu ridica pretentia de la altii sa faca cum vrei tu.

le: referitor la laser, eu l-am dat jos de pe pusca din motive de greutate. insa am intotdeauna unul in buzunar, sunt momente in care e util. daca regulamentul zice ca n-am voie, nu-l iau cu mine si aia e. FYI, poate la unii nu le vine sa creada, dar laserul se poate folosi si responsabil, si chiar e util in unele situatii

am si doua lasere mici (slabe si rosii) pe pistoale, care-si fac excelent treaba la jocurile de noapte si/sau la CQB'uri (care la noi sunt pistol/pump-up/smg & single-fire only). lesere de genul eu nu le-as interzice la jocuri, ca sunt harmless.

@ alecu O situație care nu trebuie să se mai repete

@ gcalin Din câte am auzit, doar poliția și/sau jandarmeria are/au dreptul să "îți ceară actele la control".

ps. și " maradoniștii "

Este doar părerea mea. Nu postez în numele clubului.

@a213

Pe principiul nu e prost ala care cere ci ala care da, poti sa-i ceri actul de identitate unei persoane. Ceea ce nu poti face insa e sa te dai drept politist sau jandarm si s-o faci.

Daca tu comanzi un colet si iti ajunge acasa, nu-ti cere curierul buletinul inainte sa ti-l dea?

@sharpE Mi se pare foarte bine ce faceti voi acolo. Din experienta, cam cat timp va ia inregistrarea participantilor la joc (inclusiv a celor care nu se inscriu pe lista onlie)?

cam o ora dureaza faza initiala, pre-game. uneori mai mult, se mai intampla sa fie prezenti prea putini organizatori si prea multa lume care vine la inscrieri ad-hoc, sau jucatori care intarzie si/sau vin nepregatiti si trebuiesc asteptati.

tot in faza initiala se explica scenariul, regulile, se fac echipele, se detaliaza zona de joc, etc.

parerea mea e ca o miuta simpla poti organiza linistit faca nici un fel de inscriere.

un joc cu complexitate mai ridicata risca sa nu reuseasca fara inscrieri si organizare detaliata (inclusiv "balance" la factiuni).

partea cu identificarea jucatorilor are si o componenta legala, cum am precizat in postul anterior

multe verificari => jucatori indoielnici => (inevitabil) joc slab

cel mai fain joc la care am fost a fost (un milsim adevarat, nu ce se face pe la noi, dati cu pietre, astept ) unde participarea fiind doar pe baza de invitatie, nu s-a facut niciun chrono, nicio verificare... replica organizatorului? "daca si la asta facem verificari, putem merge toti acasa sa ne lasam de traba".... a fost cel mai curat si frumos joc ever, jucat pe 50ore (zi si noapte), cu jucatori din multe tari...

mana. piatra. Luat piatra de pe jos. Achizitionat tinta. Dat cu piatra. Rateu. Prea mare stressul, nu nimeresc nimic!

multe verificari => jucatori indoielnici => (inevitabil) joc slab

cel mai fain joc la care am fost a fost (un milsim adevarat, nu ce se face pe la noi, dati cu pietre, astept ) unde participarea fiind doar pe baza de invitatie, nu s-a facut niciun chrono, nicio verificare... replica organizatorului? "daca si la asta facem verificari, putem merge toti acasa sa ne lasam de traba".... a fost cel mai curat si frumos joc ever, jucat pe 50ore (zi si noapte), cu jucatori din multe tari...

Spre asta tinde jocul prin natura lui, spre asta ar trebui sa tinda...Xanadu, avem viza!

Apropos - nu gasesti pietre acolo, doar nisip pe plaja.