alecu

Regulamentele vs Cocalari

Recommended Posts

Nimeni nu citeste regulamentele pt ca sunt stufoase, chiar si jumate de A4

Se da urmatoarea situatie:

- organizez jocuri

- simplific regulamentul

- trecem in regulament nu e voie cu lasere.

- vine cocalaru cu laseru vede

- imi fute ochiul stang

- dupa aproape un an inca am probleme sa vad cu ochiul stang

LE: si acum el cu tovarasii lui au tupeu sa zica ca vor si ei la jocurile noastre.

E nasol. Dupa parerea mea laserele, bilele de sticla/otel si pirotehnicele trebuie specificate clar, la fiecare briefing. Inca sunt incepatori care n-au idee cum se joaca si nu citesc nimic inainte, vin cu replica de pe ocazii...

Atentie: omu i am zis la briefing, si de 3 ori ne a pus laseru in ochi la joc, a treia oara l am trimis acasa, prea tarziu pt ochi

@alecu: Din pacate prostia omeneasca nu poate fi corectata, ci doar indepartata. Verifica-i pe toti la briefing si daca e vreunul cu laser ori il da jos si il lasa la masina (sa nu poata sa-l puna la loc in timpul jocului) ori pleaca direct acasa.

@Cracker: 5 ani de puscarie mi se pare exagerat, nu degeaba Californiei i se spune Commiefornia in US. Eu i-as fi lasat doar amenda aia de 250K.

dud, clar că n-ai citit știrea. 5 ani de bulău pentru "aiming a laser pointer at an aircraft". Ceea ce e nasolul nasolurilor, pentru că dacă îi fuți ochii pilotului pe final approach

1. ăla poate trosni avionul original Benson... cu pasageri cu tot; sau

2. chiar dacă nu trosnește avionul își cam trosnește cariera. Care costă muuuultișor. Adică pilotul face în 2 ani suma amenzii ăleia, deci nu-l văd pe muțufan plătind salariile piloților pentru tot restul carierei lor oficiale.

Deci 5 ani de bulău nu sunt deloc exagerat, ba poate chiar prea puțin. Eu vreau ca piloții să fie în deplină siguranță, nu la cheremu' tuturor cocalarilor (din orice țară, fenomenul nu are granițe) pentru că vreau s-ajung acasă întreg. Și tu știi cât timp petrec eu în avioane...

@alecu: în calitate de posesor de operație și fost - și viitor - purtător de ochelari, nu pot decât să-ți spun cât de rău îmi pare. Și din câte știi sunt un dușman declarat (la modul că le-aș rupe mâinile și picioarele) al acestor specimene.

Sau pune-l sa se uite singur in laser sa vada daca functioneaza.

Atentie: omu i am zis la briefing, si de 3 ori ne a pus laseru in ochi la joc, a treia oara l am trimis acasa, prea tarziu pt ochi

Trebuia sa-l trimiti de prima data acasa,

lucrurile astea trebuie verificate la inscriere si sa le dai jos de pe replica sa nu ajunga in teren, ca sigur nu se pot abtine si le vor folosi.

Eu as face urmatoarea treaba: cine organizeaza jocuri trebuie sa posede datele de identificare ale tuturor persoanelor prezente. cine vine nou la joc aduce cu el o foaie A4 cu copia cartii de identitate sau in cel mai rau caz, daca uita trebuie sa-ti prezinte C.I. si ii faci o poza care ramane la tine in baza de date.

Daca stii cine e si unde locuieste, poti sa-l dai in judecata sa-ti plateasca facturile de la medic plus poti face o baza de date cu astfel de persoane care ar fi utila organizatorilor de jocuri si eventuri. D.p.d.v. legal tot ce trebuie sa faci este sa-ti inregistrezi (eventual) asociatia in registrul operatorilor de date personale, procedura super usoara.

Hai ca exagerezi .... poate vrei sa-ti vina omul la jocuri si cu certificat de la medicul de familie ca nu are probleme psihice de 5 generatii.

Ce i s-a intamplat lui Alecu e general valabil ..... atat timp cat nu se respecta regulile. Cel putin incepatorii au impresia ca sunt Rambo la primele jocuri.

Regula ar fi simpla , din punctul meu de vedere, vii la jocuri cu replica P1 maxim P2, fara lanterne lasere sau mai stiu eu ce dispozitive, pana ai experianta a cel putin 15 jocuri. Cine aduce incepatorul raspunde de el si isi asuma ca regulile sunt invatate si respectate de catre acesta.

Cred ca cine invata pe propria piele nerespectarea regulilor o sa aiba interes sa le aplice - in cel mai rau caz.

Cocalarii sa se joace cu papusile prin mall

Eu as face urmatoarea treaba: cine organizeaza jocuri trebuie sa posede datele de identificare ale tuturor persoanelor prezente. cine vine nou la joc aduce cu el o foaie A4 cu copia cartii de identitate sau in cel mai rau caz, daca uita trebuie sa-ti prezinte C.I. si ii faci o poza care ramane la tine in baza de date.

Daca stii cine e si unde locuieste, poti sa-l dai in judecata sa-ti plateasca facturile de la medic plus poti face o baza de date cu astfel de persoane care ar fi utila organizatorilor de jocuri si eventuri. D.p.d.v. legal tot ce trebuie sa faci este sa-ti inregistrezi (eventual) asociatia in registrul operatorilor de date personale, procedura super usoara.

Acuma fara sa te superi pe mine (daca vrei) dar suna al dracului de n.z.st ceea ce propui tu, si sincer nu mi-ar placea sa joc un joc cu tine ca s-ar putea sa ma dai in judecata ca bila mea ti-a lovit fruntea ta si nu avem voie.

Cocalari ar face bine sa stea acasa cu jucariile in dulap pana invata sa se poarte frumos. Si sa vezi atunci ce invata sa se comporte.

+ ca procesarea/stocarea de date cu caracter personal (baze de date, dosare, etc) neautorizata incalca vreo 4 legi din care vreo 3 dau chiar in penal.

Mai, acum dupa OVL ma gandesc ca am vazut o gramada de jucatori care dupa look si felul cum vorbesc au pretentia sa fie respectati si urmati eventual, darr ii vad cu lasere pe pusti.

1. Sunt total inutile, ca sa iei linia de ochire cu ele e haos, cu atat mai mult in padure

2. Sunt puscariase, nu stiu unde au vazut ei lasere de alea de China pe pusti de operatori

3. Desi este atestat faptul ca vatameaza, le folosesc in continuare insa plang atentie ca le a dat unul full cu sawul, ceea ce ridica alta intrebare, daca tu nu vrei sa fi ranit, de ce ranesti pe altii?

Eu port discutia principial, stiu ca astfel de discutie si topic nu are ecou in comunitate atat timp cat membri comunitatii nu rezoneaza, decat in scris, cu principii de acest gen.

unde era scris "disclaimer: bilele dor"?! cred ca imi fac un patch cat vesta si mi-l pun la jocuri pentru "fetitele" de pe teren.

Mi-am luat bile si dupa ce am strigat mort si nu am comentat, am fluturat cat am putut vesta si aia e.

Nu este un sport de birou, insa faza cu laserul e penibila, probabil reminiscente din copilarie cand bagau in ochi jucaria, trecatorilor de peste drum.

@ puyu

Hai ca exagerezi .... poate vrei sa-ti vina omul la jocuri si cu certificat de la medicul de familie ca nu are probleme psihice de 5 generatii.

Ce i s-a intamplat lui Alecu e general valabil ..... atat timp cat nu se respecta regulile. Cel putin incepatorii au impresia ca sunt Rambo la primele jocuri.

Regula ar fi simpla , din punctul meu de vedere, vii la jocuri cu replica P1 maxim P2, fara lanterne lasere sau mai stiu eu ce dispozitive, pana ai experianta a cel putin 15 jocuri. Cine aduce incepatorul raspunde de el si isi asuma ca regulile sunt invatate si respectate de catre acesta.

Cred ca cine invata pe propria piele nerespectarea regulilor o sa aiba interes sa le aplice - in cel mai rau caz.

Cocalarii sa se joace cu papusile prin mall

Buletinul trebuie sa-l ai la tine in orice situatie. Dureaza 2 secunde sa-i faci o poza si stii cine iti vine la joc. Bineinteles ca cine aduce pe cineva nou raspunde dar in acelasi timp si fiecare raspunde pentru sine. Daca aratarea buletinului si identificarea jucatorilor e "nazi", atunci limitarea la P1 sau P2 e de stanga sau ce? Poate iti vine un expat din ceva tara straina care are DMR2 si vrea sa joace.

Vorbim de "bun simt" si ca dorim sa fie ca la BW unde bunul simt este prezent in regulament, simplificand lucrurile. Bunul simt se cultiva iar ca organizator daca stii cine iti fuge prin ograda ai posibilitatea sa faci ceva concret in acest sens.

P.S. Eu cand am inceput sa joc nu m-a adus nimeni, pur si simplu am intrebat pe cineva pe forum unde se joaca si am aparut la o miuta de duminica si sunt multi in situatia asta.

@ alexcclsi

Acuma fara sa te superi pe mine (daca vrei) dar suna al dracului de n.z.st ceea ce propui tu, si sincer nu mi-ar placea sa joc un joc cu tine ca s-ar putea sa ma dai in judecata ca bila mea ti-a lovit fruntea ta si nu avem voie.

Cocalari ar face bine sa stea acasa cu jucariile in dulap pana invata sa se poarte frumos. Si sa vezi atunci ce invata sa se comporte.

Nu-i nici o suparare, chiar apreciez criticile constructive. Daca eu personal as fi asa nebun ca sa te dau in judecata ca m-ai lovit cu o bila in frunte as putea afla foarte usor cine esti si s-o fac oricum daca jucam impreuna dar iti dai seama ca e foarte ilogic si improbabil ca un organizator (club/echipa etc.) sa faca asta.

Eu cred ca (virgula) cocalarii trebuie ajutati sa isi modifice comportamentul. Poate exista cocalari care dupa ce ar fi educati ar ajunge "buni membri ai comunitatii". In concluzie, "ofera-i si cocalarului o sansa". Daca nu se invata minte macar stii cine e si automat la un event sau joc lumea va sti sa-i ceara garantii in plus pentru a-si garanta buna purtare.

@Crazy.Bullet

+ ca procesarea/stocarea de date cu caracter personal (baze de date, dosare, etc) neautorizata incalca vreo 4 legi din care vreo 3 dau chiar in penal.

Serios? Eu stiam ca doar legea 506/2004 (Legea privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice) reglementeaza chestiunea asta...caz in care daca doresti sa prelucrezi date cu caracter personal trebuie sa te inregistrezi la ANSPDCP...foarte complicata chestiune. Conform cerintelor afisate pe site, trebuie sa dispui de - adresă de email validă - acces la imprimantă (si bineinteles personalitate juridica dar asta se presupune oricum). Mai multe informatii aici http://www.dataprotection.ro/?page=formulare&lang=ro

Ce alte legi ar mai fi, mai concret?

@ All

Toata chestia asta cu C.I. poate sa-ti ofere posibilitatea, tie organizatorule, ca sa-i ajuti pe unii sa fie mai putin egoisti si sa respecte regulamentul daca stiu ca tu organizatorul stii cum ii cheama si poti face ceva ca sa ii penalizezi. In plus, chestia asta o faci doar o singura data pe persoana deci nu e mare efort.

Ar putea fi o unealta in plus, daca vrei sa-i spunem asa, pentru cultivarea bunului simt pe teren. Plus ca vezi si mai usor cine e minor si daca il lasi sa joace stii clar cine e responsabil. Hai sa fim seriosi, la un joc cu 30-40 de persoane mai stii cine de cine cu cine si ce? Daca se intampla ceva nasol ii stii pe toti?

Lucrurile nasoale lasate nerezolvate se transforma in frustrari si raca, inclusiv in unele cazuri contribuind la minunatele discutii de pe acest forum pe care il citesc mai mult sau mai putin ca observator din 2011. Chestiile bagate sub covor au tendinta sa inceapa sa puta in timp iar ca sa faci curatenie ai nevoie de ceva instrumente.

nu ma indoiesc de barbatia fiecaruia dintre voi, insa asta nu face subiectul.

subiectul era - bunul simt, regulamentele, cocalarii si mai nou asa ca un second topic "pune-ti banii unde iti este gura" - pe gura suntem niste spalati, frumosi si parfumati, realitatea pana nu ne facem curat fiecare in ograda, echipe, comunitate o sa o sugem de fiecare data cand jucam mai la gramada, si cioara scrie pe piept

ce ar fi trebuit sa fac eu, sau altul . . . dar colegii lui de echipa?

PS: va multumesc tuturor care dezbateti acest subiect, usor poate se propaga mesajul corect.

La un moment dat, din ciclul "pimp my gun", mă gândeam și eu la un laser (DE AIRSOFT!) pentru pușcoacă/pușcoace. Ulterior, citind și, eventual, gândind nițel,am ajuns la concluzia că:

1. greutate inutilă, ba încă pe fața puștii, deci dezechilibru;

2. am lanternă, e suficient pentru noapte/clădiri (cu strobe cu tot);

3. la peste 80m oricum nu ajută, iar la precizia AEG-urilor un laser e fix vax albina.

Drept pentru care mi-a trecut.

Atenție, vorbeam de un laser de 5 mW, care e mai sigur pentru ochi. De ce ai folosi un laser mai PUTERNIC?!

@alecu: ce-ți mai face ochiul, man?

sper sa nu te superi - gcalin , dar totusi ..... daca mergi la un meci de fotbal cu prietenii si vine un jucator nou, tu ii ceri buletinul sa-i faci o copie, ca poate o sa te acidenteze???

Noi ca si club, avem o serie de activitati de promovare a acestui sport si il prezentam sub sloganul "Onoare, fair-play, airsoft" ..de ce??? Ce ii lipseste unui cocalar ?? ori onarea ori fair-play=ul... deci acasa ca de airsoft nu poate fi vorba.

De obicei stau deoparte in a comenta la postarile de pe ASR .. dar unele mi se par exagerate ... noi ar trebui sa tragem niste concluzii pe fapte reale, sa gasim solutii si sa le punem in practica la nivel national - asa gandesc eu.

Ce concluzie am tras eu.

1. fara lasere pe replici - mi se pare o regula de bun simt, neexagerata

2. modificarea regulamentelor interne si a celor de la evenimente

3. toti ar trebui sa se implice in respectarea primelor doua reguli.

de ce trebuie sa ne complicam cu buletine, pasapoarte, vizite pe la medici s.m.d.???

dragilor, eu am mai spus-o si nu odata, bunul simt nu se gaseste in pom. scurt pe 2,

tinand cont ca bunul simt nu se gasete in pom, eu zic sa aplicam strict pe subiectul laser urmatoarea solutie:

1. se scrie in regulament ca nu ai voie cu laser (chiar daca scrie il bolduim)

2. laserul se vede cu ochiul liber pe replica nu iti trebuie facultate, primul care obs laserul pe replica il notifica pe om ca nu e voie indiferent de putere si sa il bage in port-fard ca acolo e mai util

3. daca in urma notificarii nu se rezolva situatia, se notifica organizatorul jocului, care la randullui il roaga sa il bage in port-fard (sa zicem ca mai sunt unii care is pe sistemul: - cine esti tu sa-mi zici mie)

4. daca nu se remediaza nici dupa notificarea de catre organizator, se trece automat la "mutarea pe bara" a jucatorului respectiv.

mi se pare simplu si usor de aplicat in orice situatie.

prin absurd, nu se obs. laserul de nimeni pana la folosirea lui:

- cand il aprinde prima oara, ca doar nu il baga din prima in ochi, se zbiara din toti rarunchii sa il opreasca si sa il dea jos, si se trece la pasii anterior, easy as pie )

fara buletine, adeverinte medicale, analize de sange si copie dupa declaratie, stampilata "conform cu originalul" )

BUN SIMT, asta e cea mai mare lipsa in lume, nu doar in airsoft.

@ puyu

Dude, eu sunt independent, n-am cum sa ma supar. Am avansat o idee, daca o luati in considerare bine daca nu, mi se rupe, eu oricum joc cu masca si daca nu-mi convine ceva la cineva ma iau si ma duc.

Pe de alta parte, tot nu am inteles ce e asa de indecent in a sti efectiv cu cine joci. Tu joci fotbal cu 30+ de jucatori? Mingea de fotbal e replica unei arme reale? Scopul e sa tragi in ceilalti jucatori, nu sa tragi in poarta? Daca raspunsul este nu la toate atunci ai facut o analogie neinspirata. Daca raspunsul este da, te rog sa imi spui si mie unde joci fotbal ca ma intereseaza

Eu n-am zis de buletine sau pasapoarte sau adeverinte medicale. E super simplu si dureaza 2 secunde sa-i arati omului c.i. Nu inteleg ce e asa mare branza. Inteleg sa deranjeze pe cineva daca incearca sa arate ca Maria si il cheama Ion in buletin sau daca a violat 5 batrane si acum e urmarit general sau daca planuieste sa jefuiasca o banca dar in rest de ce ar deranja pe cineva cu care joci si in care se presupune ca trebuie sa ai incredere si el in tine?

Io atata am avut de zis si e la latitudinea voastra daca luati in considerare sau nu. Pot sa zic si mai multe daca doriti sa mai dezbatem chestiunea ca am chiar nevoie de mai multe posturi pana la 75 (urmeaza sa vand niste chestii, nu de alta), ca in ultimii 4 ani am fost mai taciturn.

si de ce ar trebui sa iti dau tie datele mele personale?

Popa, la beserica, nu repeta de doua ori pt. babele cu provocari auditive (ca sa fim politically correct). Popa, la beserica, roaga babele sa se exprime cu bun simt, intr-un mod relaxat si non-arogant, ce ar putea permite discutii multilaterale intre popi si enoriasi deopotriva astfel incat umila noastra congregatie sa poata progresa intru Domnul.

Amin

P.S. Sper sa nu te superi pe mine Sebanule dar asa cum m-ai intrebat, asa ti-am si raspuns.

Da, este super plauzibil si probabil ca cineva sa faca demersurile legale ca sa se inregistreze ca operator de date personale si sa le foloseasca pentru a incerca o frauda. Daca ai fi infractor, te-ar bate mintea sa faci asa ceva?

Cate cluburi/asociatii/echipe pe care le cunosti si care organizeaza jocuri au figuri dinastea in cap? Poate e o chestie legata de cluj dar eu am incredere in cei care organizeaza jocurile aici.

P.S. Din nou, sper sa nu te superi pe mine dar sarcasmul cere sarcasm in situatia in care o discutie rationala nu poate avea loc.