Sign in to follow this  
s.t.a.l.k.e.r

DIY - 3rd Person Camera Mount

Recommended Posts

Salut,

Un mic DIY pentru o montura 3rd person pentru camera de filmat.

Piese necesare:

-4m teava PVC 20mm diametru interior

-3x T-uri PVC 20mm

-4x cot 90* PVC 20mm

-4x cot 45* PVC 20mm

-cleste taiat teava PVC

-lipici (optional)

nu voi pune masuri pt elemente deoarece difera de la caz la caz si de la camera la camera (FOV sau lentile)

-cadrul pentru montura si bratele pentru suportul de camera (in cazul meu am optat pentru un cadru mare pe care il prind de sacul de hidratare, cadrul trebuie sa fie cat mai stabil posibil ca sa nu joace camera prea mult).

IMG_20150413_181345.jpg

-asamblarea monturii

IMG_20150413_181446.jpg

bratele pot avea dimensiuni diferite, functie de lentila/FOV-ul camerei, eu le-am lasat mai lungi sa pot prinde mai mult din peisaj

IMG_20150413_181618.jpg

bratele sunt montate la unghi, se pot regla astfel incat se poate obtine unghiul dorit pentru filmare (stanga sau dreapta, T-urile pe care sunt prinse bratele sunt mobile)

IMG_20150413_181738.jpg

dupa ce am asamblat bratele, a mai ramas ultima piesa, este un inaltator pe care se va monta camera (trebuie masurat in functie de dorinte, in cazul meu l-am facut putin cam lung si la primele runde am dat de cateva ori cu camera in grindele de la usi )

IMG_20150413_181818.jpg

poze cu montura:

IMG_20150413_181833.jpg

IMG_20150413_182055.jpg

si apoi prinsa de sacul de hidratare:

10583072_613206945480760_8606873457390212537_o.jpg

11082331_613206835480771_4079100804737258701_o.jpg

11090834_613206642147457_6071001677885064048_o.jpg

totul a costat aproximativ 80 lei

planuri pt viitor:

-fixarea permanenta a ramei pe o vesta MOLLE, probabil ca va trebui sa o mai scurtez, dar configuratia va ramane la fel

-stabilizator pentru camera - steady cam

-banda de camuflaj pe tot ansamblul

preview:

Nice view! Si eu am avut o tentativa dar am renuntat!

Tre sa il vopsesti si cred ca daca ai cobora camera cu 10 cm mai jos ar fi mai reusit unghiul! Vezi si tu la filmare cum iese!

Succes!

Suportul a suferit cateva modificari:

-am modificat suportul ca sa intre in camelback

-ramforsat fiecare imbinare cu holtz-surub ca sa nu am batai de cap

-renuntat la bratul care era pe dedesubt, adauga doar greutate si nu-si prea avea rostul, teava fiind destul de groasa in perete nu o sa fie probleme cu stabilitatea.

-scurtat putin bratul pe care e prinsa camera ca sa nu fie asa inalt si sa nu mai dau cu camera de grinde.

-pozitionat camera chiar in spatele meu si nu la unghi cum era in prima varianta (campul vizual ramane acelasi)

poze:

1t7dqq.jpg

33ldwmd.jpg

20rjzgk.jpg

29kvuhz.jpg

2ylk8dl.jpg

2qu4zg7.jpg

1zouu8h.jpg

290vbiv.jpg

2zpm8a9.jpg

t62sch.jpg

maine voi testa montura apoi voi posta si filmarea

Foarte faina ideea si bravo pt implementare.

Ca si feedback la filmare:

1. Se vede mult prea mult spatele si capul tau si nimic din fata

2. la colturi nu prea se vede nimic din actiunea prorpiu zisa

Spor!

Foarte misto proiectul.

Poate ar merge sa iei o carcasa noua pt gopro si sa o modifici incat sa ai atasata de ea o baterie externa pt o filmare la rezolutie maxima si un timp extins de filmare, iar bateria ar putea sta bine mersi in teava.

O intrebare as avea: Nu te incurca in timpul meciului si nu se vede de adversari prea tare?

Succes !

trebuie sa faci compromisul asta cred, se vede de inamic dar ai video super misto, sau nu filmezi deloc si esti super linistit

Ca sa raspund la toate intrebarile:

- in spatii inguste e mai greu sa te intorci brusc daca auzi miscare din spate, lovesti cu montura de pereti, dar nu ma prea intereseaza asa mult deocarece carcasa gopro-ului indura multe ... recent mi-a cazut de pe masina si nu s-a intamplat mare lucru decat cateva zgarieturi pe carcasa (pe filmarea de la hotel Scorilo, am o scena unde eram pe scari intr-un loc foarte ingust, acolo am dat atat de bine cu camera de zid incat i-am schimbat unghiul de filmare )

- in prima filmare facuta cu prima varianta de montura se vedea foarte bine actiunea, doar ca montura era foarte incomoda si mult in spate, se poate observa cand urc treptele cum ma aplec usor ca sa nu dau cu camera de tavan

- nu te poti pune cu spatele la perete daca e nevoie deoarece lovesti cu montura

- se schimba putin stilul de joc, trebuie sa ai putina grija la camera.

- spre exempul daca vrei sa treci pe sub o fereastra si mergi aplecat, atunci vei expune camera si vei fi vazut de catre inamic

-daca vrei sa urci treptele in pozitia aplecat, si inaltimea pana la tavan e mica, atunci lovesti cu camera de tavan

cam astea ar fi punctele de handicap cand folosesc montura

- am 3 baterii 2x 1180mAH si 1x 1050mAH, deajuns pentru ~2-3 ore de filmare (depinde la ce rezolutii filmez, obisnuiesc sa filmez cu 1080p si 60 fps in zone deschise cu optiunea SPOT dezactivata, si cu 1080p si 30fps in cladiri cu optiunea SPOT activata)

- primele filmari sunt facute pe 1080p 30FPS si 60FPS 16:9, pe viitor o sa fac filmarile la 1440p care e un format 4:3 si atunci vor fi vizibile ceva mai multe detalii (pot incerca si un 2.7K si 30fps sa vad cum iese o filmare de genul doar ca aici ma va limita spatiul de stocare pe card); dupa colturi si centrul sunt puncte moarte in primele filmari deoarece obiectivul camerei era perpendicular cu spatele meu, daca montez bratul usor spre dreapta, atunci se vede si partea frontala, dar coltul tot punct mort imi va fi; pot incerca si cu o baterie externa si frame-ul de la gopro, dar mi-e frica de firele care o sa fie puse pe brat si mufele usb;

- montura o folosesc la jocuri CQB (deocamdata), e prea tarziu pentru inamic cand ma vede , inca nu am avut cazuri in care sa fiu vazut doar din cauza monturii.

- am o idee pentru auto-leveling, astfel incat cand sunt aplecat sau culcat, camera sa filmeze tot in fata, inca sunt in faza de proiectare, cand voi avea ceva concret sa arat voi posta pozele aici

- montura va fi bandajata cu banda de camuflaj UCP

tuburile din PVC sunt foarte rezistente la lovituri, zgarieturi si indoituri, daca se doreste rigidizarea ansamblului se poate turna spuma poliuretanica in tub;

pe viitor voi mai avea inca o camera cu care sa filmez POV (poin of view) si voi combina filmarile astfel incat sa se vada si 3rd person si POV.