Snake!

Warhead - Tapolca 28+29.03.2015 Ungaria

Recommended Posts

Evenimentul de anul asta va fi in perioada 28+29.03.2015 si inca nu au terminat site-ul cu eventul de anul asta(in 10 zile au promis ca o sa il termine). Am vorbit cu unul din organizatori si ziceau ca regulile vor fi ca cele de anul trecut asa ca am sa va dau link-ul de anul trecut ca sa va faceti o idee. Evenimentul tine 2 zile (in weekend) ... defapt sunt 2 evenimente consecutive (probabil cu organizatori diferiti), nu este joc de noapte. In site o sa gasiti preturile pentru fiecare event in parte cu un mic discount daca vreti sa participate la ambele.

http://outdoorevents.hu/warhead/signup.php

Am fost anul trecut la un alt eveniment in Ungaria si era o factiune in care majoritatea vorbeau Engleza. Organizatorul ne-a recomandat sa mergem la factiunea respectiva. Din ce am observat ungurii nu-s prea mari vorbiitori de limba engleza dar ce pot sa zic de ei e ca sunt foarte prietenosi si reusesti sa te intelegi cu ei intr-un fel sau altul.

Noi suntem cel putin 4 care vrem sa mergem si la eventul asta, probabil ca or sa mai fie cativa doritori din randul prietenilor nostri.

Ms Snake de precizari!

de la 5.25

concluzia>

M.A.T. -ul merge la acest event!

La care dintre cele 3 factiuni mergem? (ca 1 sunt cei de la Presa)

Cei inscrisi din Romania :

nxq80p.jpg

-------------

Propun daca sunteti de acord sa facem 2 squaduri:

I

mouse          - Airsoft Carei
Don Pepe	    - Airsoft Carei
Nomad	       - Airsoft Carei
Olfs	        - Crosshair
Ryan	        - freelancer
Lupu	        - freelancer
Hory	        - freelancer
Constant In    - freelancer

II

Sneaky Bastard  - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
Geroola         - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team
MAU             - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team
whisky 	      - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
JU314TER        - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
Vendetta        - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
ZORAN           - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team
Fantomas        - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
RaKeT	        - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
LIGHT	        - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team 
Sonny           - M.A.T. - Maniacs Airsoft Team

Un pluton romanesc format din doua squad-uri e o idee foarte buna. Insa ar trebui sa ne mai gandim cum formam grupele. Ar fi trei aspecte aici - doua obiective si unul subiectiv:

1) In prima grupa sunt mai putini oameni (8) decat in a doua (11).

2) A doua grupa e formata dintr-o echipa unita, coeziva, cu experienta, in timp ce prima e formata din jucatori cu mai putina experienta si care nu se cunosc cu totii intre ei.

3) Pana acum am mai participat la un eveniment si la cateva antrenamente alaturi de MAT si mi-as dori sa joc in continuare alaturi de ei.

Asadar, avand in vedere ca cei din MAT sunt majoritari si au si experienta de partea lor, am urmatoarea propunere:

MAT-ul sa fie prezent in ambele squad-uri cu un numar egal de oameni, pentru o mai buna coordonare. Momentam suntem 19 oameni - sa zicem 20, daca mai vine cineva.

Grupa I va fi formata din cinci membri MAT + eu + inca patru, la alegere dintre cei din grupa I initiala [mouse,Don Pepe,Nomad,Olfs,Ryan,Hory,Constant In]

Grupa II va fi formata din sase membri MAT + inca patru, la alegere dintre cei din grupa I initiala [mouse,Don Pepe,Nomad,Olfs,Ryan,Hory,Constant In]

LOL - adica rupi o echipa care joaca ca echipa pt ca au experienta ca echipa, rupand avantajul de a avea o echipa care poate juca ca o echipa? intreb si eu

Ei tot ca o echipa o sa joace in cadrul plutonului si asta o ne ajute pe toti. In caz contrar va fi squad-ul lor care va performa si celalalt squad care va fi mai mult sau mai putin carne de tun.

Edited by Guest

pai si nu este mai simplu si logic sa te tii dupa ei decat sa ii pui pe ei sa se rearanjeze dupa tine?

Ideea in avea doua squad-uri este ca fiecare sa aiba un anumit grad de autonomie, pe care nu-l vom avea daca stam mereu unii dupa altii. Mai degraba noi ne aranjam dupa ei decat ei dupa noi. Iar ca sa avem acel nivel de autonomie si performanta e necesar ca cel putin jumatate din fiecare squad sa fie jucatori experimentati, iar ceilalti le vor urma exemplul.

O echipa de 10 oameni foarte unita o sa joace cu 2 squaduri, fiecare pe un flanc si se pot baza unul pe celalalt.

La 20 de oameni deja sunt 2 mini plutoane, si trebuie distanta mai mare intre ele, nu mergi buluc rahat si squad-urile nu se vor putea baza unul pe celalalt.

Poate exista coeziune si intre jucatori care nu se cunosc, atat timp cat se respecta si asculta o ierahie si nu fac toti cum ii taie capul.

Am mers dupa ideea ca sa joace cei de la MAT pe un squad, pentru ca au modul lor de joc din cate am vazut, si plec pe ideea ca asa pot sa faca treaba mai buna

Ma acomodez dupa ce este nevoie, si pot sa "lucrez" cu orice om daca este in stare sa urmeze sa imi dea ordine de indeplinit.

Apropo acele 2 squaduri oricum o sa le impartim 2 mini squaduri ( 4-5 oameni ) ca doar nu o sa mergem ca oile la pascut, scuze pentru expresie.

Noi o sa ajungem in 27 in locatie si 80% o sa mai vina inca un om de la Airsoft Carei, o sa ne vedem acolo si discutam ce si cum o sa facem.

PS: Atentie este nevoie de bile BIO

Dragii prieteni

important este sa avem coeziune nu can can - asta defineste orice echipa, pluton, divizie, seal, marines, legiunea straina etc..

Strategia de joc o stabilim acolo in functie de mai multe elemente pe care la momentul actual nu le avem.

pe scurt: Important este sa ne stabilim prioritatile functie de misiune si sa ne tinem de indeplinirea lor.

Maniacii mei sunt mission focus! Pentru noi CUM ne indeplinim misiunea conteaza (acolo e fun fun fun) restul sunt detalii operative ....

Abia astept sa introducem in palmares indeplinirea unei misiuni folosind 3xMTLBU, T72, T59, BTR60...

Asa ca relax ca o sa fie super fun! Unde in EUROPA mai putem face asta?!? Asta ar trebui sa conteze

Mouse & Co. sa ne vedem sanatosi fratilor!

Din pacate eu si cu un prieten trebuie sa renuntam la biletele noastre.

Va rog sa ma contactati daca doriti sa participati la pret redus si nu aveti inca bilete.

Drum bun

Noi la noapte o sa plecam, o sa ajungem undeva pe la 04-30 - 05:00 dimineata

Sper ca o sa ne asezam undeva unde sa fim toti romani

Airsoft Carei a jucat alaturi de baieti de la MAT, baieti seriosi, nota 10, ne-am inteles perfect , sper ca sa ne vedem la cat mai multe jocuri baieti sa jucam impreuna.

Uite aici primul video de la event:

O sa postez si pe al nostru cand o sa fie gata

PRO:

A fost un eveniment foarte fain. Sunt foarte multe posibilitati de joc datorita terenului mare (circa 2.25 kilometri patrati) si variat (baza militara + zonele adiacente) si exista:

- drumuri asfaltate si drumuri forestiere

- hale, cladiri, ziduri, perfecte pentru CQB

- zone de campie/luminisuri cu vegetatie de marime medie

- transee / gropi / ravene

- paduri de conifere (usor de parcurs), paduri de foioase si zone cu arbusti spinosi (mediu spre dificil de parcurs)

- mecanizate!

+ contra cost: trageri cu arme automate (cu gloante oarbe)

+ contra cost: posibilitatea de a conduce tancuri/tanchete

CON:

- drumul relativ lung pana acolo

- seara este foarte frig

- vant puternic, ocazional cu furtuni de praf (din cauza prafului, unele replici/incarcatoare s-au defectat temporar)

- limita stricta de 400fps pentru AEG-uri (cine depasea chiar si cu foarte putin aceasta limita, de ex. 123 m/s, nu era primit cu respectiva replica)

Scenariul a fost dinamic, cu misiuni variate, insa au fost si timpi morti, mai ales spre sfarsitul jocului. Fiecare factiune a avut cate un "general" (dintre organizatori) care coordona echipele prin radio si asigna misiuni. S-au folosit medici care puteau vindeca un ranit maxim de doua ori. Respawn-ul functiona la fiecare inceput de ora. Nu a existat MED.

In cadrul factiunii noastre (Task Force) a existat un pluton romanesc care a functionat bine, insa romani au fost si de cealalta parte a baricadei. Pentru anul viitor ar fi frumos sa ne organizam cu totii (daca exista si aceasta dorinta) si sa ne alaturam aceleasi factiuni.

Edited by Guest