Rogue

Bile grele, albe

Recommended Posts

vezi ca s-a vorbit foarte mult de Kalashnikov pe threadul asta. Citeste un pic paginile anterioare.

Am folosit eu bile TopArms de 0.45 in L96 la viteze de la 150m/s pana la 210m/s. Arma are kit Airsoftpro cilindru si piston, camera ActionArmy, Maple leaf 70, teava Deep Fire 6.02, stabilizatoare teava, antifonat..etc.

Traiectoria bilelor a fost 8/10 , dimensiunea lor 9/10, durailitate inca nu stiu le am doar de 1 luna si sunt ok.

Ca si range outdoor : testat la 75 metrii masurat , ca si precizie loviturile au fost constant intr-un cerc de 30 cm, poate 1.2 flyere din 10

In interior la 30 metrii lovituri constante intr-un spray de WD40 in capac.

Am incercat si TopArms de 0.30 in DMR (HKG28) 155m/s pentru testare si nu sunt ok, traiectorii inconstante.

Testat TopArms in M4, viteza 123m/s rezultate nesatisfacatoare, sunt mai ok G&G 0.28.

Tot ceva asemenator am si eu insa de 165 m/s si joc cu 0.43. Is curios sa le testez fata de ProBall. Din cate am observat ProBall sunt foarte casante, dure desi la exterior nasol ca au un finisaj destul de imperfect. Multe dintre ele sunt defoarmate sau au deformari foarte mici care cu ochiu le poti vedea lejer. Is curios de cum sunt acestea fata de ProBall.

Am vazut ca si Specna Arms (se gasesc la polonejii de pe Gunfire) au inceput sa scoata bile albe de 0.40 si ceva ce pare gri deschis de 0.43. A incercat cineva?

Pe cele de 0.4 de la Specna le-au incercat 2 prieteni si sunt incantati de ele......le gasiti pe un magazin online de la noi......

La acelasi magazin au si Top Arms de 0.43....dar nu stiu cat de bune sunt.

Specna 0.4 - laser se duc am incercat eu

Exagerat de scumpe la magazinul respectiv.

Rogue, sunt din acelasi material "umflabil", rugos, ca si Kalashnikov / Proball etc? Sau sunt lucioase, a la Madbull?

Anglia din cate stiu face parte din Europa . O sa incerc eu sa fac rost de o punga de acolo prin cineva si sa vad despre ce e vorba.

Cat despre TopArms am apucat duminica sa ma uit la ele si din cate am observat tot au la suprafata acea suprafata imperfecta, insa din ce am vazut nu asa de rau ca la proball. Insa ce am mai observat nu sunt la fel de casante ca si Proball ba chiar din contra unele sunt mai casante iar unele sunt chiar moi, lucru care nu stiu cat de bine e. Pe cand la Proball toate bilele din care le-am testat erau la fel de casante. La TopArms din 8 bile testate 5 erau mai casante (insa nu la fel de tari ca si proball insa casante) iar 3 erau chiar moi, nici vorba sa se sparga ca un Proball.

La prima vedere din jocul de Duminica am avut impresia ca am nimerit mai bine cu Proball decat cu TopArms, insa nu e o concluzie valabila 100% deoarece am avut distante mari de nimerit + vant care nu a fost unul constant. Ba batea, ba se oprea deci inca nu pot sa imi dau cu parerea in legatura cu precizia lor decat pana cand o sa le testez mai pe "bune".

Astept sa vad daca pot pune pe o mana de punga si de GEOFFS sa vad despre ce e vorba, desi par destul de costisitoare .

alea care nu erau casante posibil sa fi inceput deja sa absoarba umezeala si sa se umfle?

O sa-mi ajunga zilele astea un borcan de Smecna 0.40 de pe gunfire, o sa vad ce e cu ele si-mi scriu impresiile aici

Nu pareau deloc sa fie mai umflate decat celelalte care pareau sa fie mai casante. Doar ca erau moi. Si am inteles ca acelasi lucru s-a intamplat si la cineva care a comandat un lot de Proball chiar din UK (socol sau ceva de genu ala ii zice la cei care le distribuie) si cand i-o ajuns desi era cu vechea eticheta pe punga (verde parca, deoarece acuma e rosie) toate bilele erau moi. Chiar o ramas si el mirat cand o vazut lucru asta. A mele cu eticheta noua erau casante. Din momentu acela deja mi-am achizitionat un stock de 3-4 pungi .

Dar in concluzie nu, nu pareau sa fie mai mari decat celelalte. Acuma nu stiu ce sa zic...Cum ai zis si tu, astept si eu GEOFFS sa vad daca pot face rost si sa vad ce stiu sa faca.

Au venit bilele specna 0.40 si am jucat in weekendul asta cu ele.

Pe scurt, sunt de departe cele mai bune bile grele albe pe care le-am incercat pana acum.

Sunt lucioase, puse langa G&G nu iti dai seama dupa aspect care e una si care e alta. Ochiometric par si rotunde, am examinat doar cateva si nu prea am vazut imperfectiuni grosolane. Nu sunt facute din materialul ala cu aspect de creta ca celelalte de pana acum (Kalashnikov, Rockets, BB King, ProBall etc).

Pe teren s-au comportat admirabil. Foarte constante, nu am avut flyere, Mi se par cel putin la fel de bune ca vechile Madbull tan.

Ma declar foarte multumit, si ca urmare, am mai comandat 2 borcane de pe Gunfire, ca sa fie.

Mi-ai sosit si mie GEOFFS-uriile, insa din pacate mai dureaza putin pana intru in posesia lor , revin cu detalii si eu dupa ce apuc sa le testez.

Ati vazut pe undeva prin europa/HK bilele de 0.50? Am vorbit in SUA, ziceau ca nu au furnizori decat la ei.

2rmmxqp.jpg

fd9gr5.jpg

2ivn1vb.jpg

In sfarsit mi-au ajuns si am pus mana pe ele. Am apucat sa le fac o rapida analiza astazi desi din pacate nu una chiar foarte amanuntita. Prima oara fiind la birou am incercat sa le tai in 2 sa vad si eu despre ce e vorba. Dupa cum se vede in imagine par a fi pline, fara urme de bule de aer, etc. Apoi de fapt primu si primu lucru a fost sa le inspectez la suprafata sa vad daca au imperfectiuni iar facand lucru asta am ramas impresionat sa observ ca nici macar o bila (din toate cele care le tin in palma) nu aveau imperfectiuni gen cele de la Proball sau TopArms. Cred ca stiti cu totii la ce ma refer, la acele imperfectiuni care zici ca is "mancate" din ele si te trezesti ca au "gropi". iar acestea unele is mai micute altele destul de grave. Pe unele bile daca observati si in poza se vad anumite urme negre care sincer nu stiu exact de la ce sunt, ii ceva genu ca si cand probabil s-au lovit intre ele si au lasat la suprafata acea dunga neagra deoarece este afectata doar la strat superior adica la lac nici de cum mai mult de atat. Apoi analizand mai bine situatia si cum am stat sa ma uit cu atentie la ele am putut observa ca aceste bile au totusi o suprafata nu tocmai perfecta ceva gen ca cele de la Proball insa ceea ce le face mai deosebite e faptu ca am impresia ca pe aceste bile s-a aplicat un strat de lac care dupa aplicarea acestui strat bila a devenit pur si simplu "perfecta" la suprafata (am pus totusi perfect in ghilimele deoarece stim cu totii ca nu exista nimica perfect pe lumea asta). Si parca se si poate observa daca te uiti atent ca se vede un strat de lac pe ele apoi dupa el se poate vedea de fapt materialul bilei propriu zise care nu pare a fi perfect ci cu mici urme de imperfectiune insa NU, nu se compara cu Proball sau TopArms. Adica se pot observa ca si cand bila e putin lovita si are acea urma de o mica infundatura insa nici de cum ca lipseste bucata din ea cum este la Proball sau TopArms. Deci eu am impresia ca peste materialul in sine care este facuta bila s-a aplicat un strat de lac (sau ceva de genu) deoarece acestea par foarte lucioase si fine la suprafata pe cand Proball si TopArms este mai mat mai rigid si nu la fel de stralucitor si lucios.

Desigur am trecut si la proba cu patentul sa vedem daca sunt casante sau moi. Spre mirarea mea iarasi sunt destul de casante, am chiar ramas putin surprins sa observ ca trebuie sa aplic o forta putin mai mare asupra patentului pentru a reusi sa sparg bila, ceva gen 20% forta in plus pentru a o sparge deoarece altfel opuneau rezistenta si nu reuseam sa le sparg. Ca sa fiu sigur ca nu is eu "nebun" am luat cateva bile Proball apoi GEOFFS si am repetat testul. Iar rezultatul testului cam asta era, trebuie putina forta in plus pentru a sparge bila GEOFFS fata de cea de la Proball, diferenta nu e uriasa dar se simte. Probabil (m-am gandit eu) si datorita acelui strat de lac (sau ce o fi) aplicat pe GEOFFS da o rezistenta si casare mai mare bilelor decat cele de la Proball.

Bun trecand peste asta am zis hai sa trag cateva si cu sniperul. Desi din pacate mi s-a rupt nuca si astept sa primesc alta de otel, mi-a fost putin mai greu cu armarea lui insa am reusit sa testez un incarcator de bile GEOFFS. Desi nu am tras la tinta (stau la casa si am ceva distanta cu elemente naturale dupa care ma mai ghidez si cunosc aproximativ distanta de unde trag pana la obiectele respective) am ramas iara foarte surprins atunci cand am dat spre o cladire care se afla la o distanta de 92 metri si am putut sa obsev cum bila (3-4 consecutiv) pastrau traiectoria si o vedea pe mijlocul reticulului al lunetei cum pica bila jos. Probabil sa fi avut mici deviati stanga sau dreapta dar sincer ochiometric zici ca totul a fost ca la carte. Si asta de 3 sau 4 ori consecutiv una dupa alta. Apoi am mai tras si la 50 de m si 70 de m si pur si simplu bila se ducea in directia care eu ii ziceam sa mearga. Au fost si cateva care au deviat putin (poate si din cauza ca in moentu respectiv nu tineam eu drept sniperul) si asta am patit si cand am incercat iarasi sa dau spre tinta de 92m insa din toate aceste bile 1 nu a deviat grav cum o mai fac cele de la proball, nu stiu daca ati patit sa o ia razna stanga sau dreapta rau de tot, apoi cu restul te trezesti ca totusi merg bine. Nu stiu care e motivul dar am tinut sa cred ca datorita faptului ca poate prindeam cate o bila de aceea imperfecta pateam lucrul acesta.

Mai vreau sa fac teste ca sa fiu sigur totusi ca nu ii efectu placebo care ma pacaleste . Si cel mai important e sa vad cum se comporta pe teren, la jocuri.

In principiu cam asta e concluzia mea. Daca Proball e de 6.5-7 la astea le pot acorda un 8.5-9 chiar.

Buna "intrebare". Dupa cum bine ai observat nu sunt vidate, ba chiar in coltul din stanga sus au o gaura pe ambele parti tocmai ca aerul sa ajunga la ele. Vedem pe viitor . Insa de obicei am cate 1 plic 2 de silicat care vine in punga pentru ca de obicei nu il arunc. Ca ai adus vorba, astea nu au nici un pliculet.

@black dragon, chestia cu umezeala aparent lucreaza in timp. Asa am lasat si eu cateva zile proball-urile in apa si n-au avut nici pe naiba, in schimb asta nu le-a impiedicat sa se ingrase dupa ce au stat desfacute vreo luna-doua

Asa facem . Insa tin sa fiu de acord cu cryo, cred ca asta se vede in timp. Daca nu uit am sa pun cateva bile in apa si o sa le las acolo ceva timp si am sa las si niste bile in baie (deoarece cred ca acolo e umezeala cea mai mare) si sa vad in timp ce se intampla cu ele.

am aruncat astazi cateva pungi de rockets 0.45 de pe gunfire, noi-noute, sigilate. Imi pare rau ca n-am facut poza, erau de domeniul fantasticului... 10mm diametru, cat boabele de mazare