Baron

Pareri achizitie Crono / Statie

Recommended Posts

Salutare,

Doresc sa achizitionez un Cronograf. Am cautat pe diverse site-uri romanesti si din UE si apar in stoc cateva modele. Spre ex:

http://www.airsoft-cluj.ro/cronograf-e9800-plus-acm.html

sau

http://www.airsoft.ro/CRONOGRAF--BLACK_3904

Daca aveti experiente cu anumite modele, daca imi puteri recomanda ceva, va multumesc anticipat.

Ma intereseaza un model care sa imi ofere cu acuratete viteza (m/s) pentru replicile de airsoft, poate un ROF; nu sunt interesat de vreo chestie complicata cu pret pe masura. Ceva ieftin si bun.

Mersi

Edited by Guest

A2 de la Swiss Arms: ca airsmith am lucrat cu vreo 3. Din alea 1 a mers perfect si a suportat toate abuzurile, 1 s-a stricat dupa o saptamana, iar altul facea tampenii non stop, gen schimba singur greutatea la bile pe 0.36 in timp ce trageai, se reseta; probabil probleme din programare.

De asemenea mi-a trecut prin mana un Combro, care este pipi amestecat cu voma.

Si un Madbull care era random number generator, nu chrono.

Iar ala postat de tine in primul link pare o porcarie chinezeasca ieftina.

Mai degraba as zice XCortech.

Sau, veteranul meu, Guarder Speeder. A rezistat la atat de multe incat ma mira ca mai functioneaza. Si-a luat nenumarate bile in gura, a plouat in el, am chronografiat inclusiv airguns cu pelete de plumb, bateria din el a fost schimbata de vreo 3 ori, acu' e moarta de tot, nu mai am alimentatorul original, inlocuit cu un charger de la un glock electric, de multe ori l-am alimentat on the field de la lipo-uri.

Inca merge, inca e precis. Zici ca e facut de Moskvitch.

@Nikky; @Fucker

As putea lua asta, am mai luat de la magazinul din UK, vine si rapid, prin curier:

http://www.fire-support.co.uk/product/xcortech-x3200-chronograph-airsoft-air-rifle-air-pistol

E ok? Nu pare a fi o "clona".

Am reusit sa incheg o mica echipa - Outlaw Gang - si am si Armurier personal acum , bucuria mea imensa, am pe cine bate la cap. Astfel, am nevoie de un Crono ptr ca am inceput cu modificari in diferite replici pe care le am la colectie si trebuie evaluate niste rezultate. Ori nu vreau vreun rebut de Crono care imi da rezultate aiurea sau crapa in 2 zile. Asta e chestiunea. Multumesc de raspunsuri.

Daca iti e OK de acolo ia-l, nu mai sta pe ganduri! Intr-adevar din China trebuie sa astepti un pic mai mult dupa el... Cand ai timp fa si o prezentare a noii echipe!

Numa' bine!

xcortech par a fi precise si rezistente.

Eu am un A2 de vreun an si jumatate, si merge fara probleme, singura chestie este ca arata 3-4 m/s mai putin fata de xcortech-urile pe care le avem prin C7. Insa o data ce stim care e acest offset, nu e nicio problema, pentru ca il aliniem "manual" la restul crono-urilor.

Acum, ca A2-ul o fi aratand mai putin sau ca xcortech-urile arata mai mult, it's anybody's guess....

+1 xcortech.

eu l-am luat de aici: http://www.khmountain.com/airsoft/product_info.php?products_id=2372

de circa 1-1.5 ani an tine fara probleme. nu a fost foarte abuzat, dar nici tinut pe raft. Dupa ce l-am dat la un eveniment ca sa ajut organizatorii am golit din el o gramada de bile sparte, fiindca oamenii nu se chinuiau foarte mult sa traga in asa fel incat bilele sa zboare afara, fara sa atinga interiorul tubului cu toate astea, inca merge foarte bine.

@Dutch

Multumesc de sugestie. Insa, problema mea cu pachetele din zonele non-UE (ex. China) e ca trebuie sa le ridic de la Posta de Vama care in Arad functioneaza cam 2-3 ore in 2 zile lucratoare pe saptamana, atat, si e situata undeva la naiba, ascunsa pe undeva printr-un cartier. Efectiv au sistem de iti vine sa iti bagi pula in toata Posta si sa o desfiintezi (cu un Tommy Gun zic...). Daca trimit pe Timisoara, e ceva mai bine, adica am 5 zile pe saptamana la Posta de Vama (de la 9 la 12... deci daca esti om cu un serviciu, o sugi), dar aici nu imi vine instiintare de colet in posta, ca noa'... Apoi sunt niste cozi la ridicari colete uneori (min. 30 minute de asteptate) de' iara iti vine sa iti bagi acelasi madular in toti cacatii de politruci numiti de au falimentat Posta si or tepuit-o pe spinarea noastra. Ura viscerala redefinita.

Asa ca prefer UE, pret dublu daca e, doar ca vine Curierul acasa cu el, nu mai consum benzina, nu mai pierd juma' de zi pe la Posta stand la cozi, etc.

A nu se intelege gresit, am trimis multe colete cu Posta Romana, toate au ajuns la destinatie, insa au o birocratie infioratoare si implica asa mult timp incat eu nu imi permit.

Ah si mai o chestie, frate au niste sedii pe aci' prin Vest de ma arunca undeva prin anii 1955-1960... de-a dreptul INFIORATOR. Dirigintii astia de Posta fie sunt ZERO BARAT, fie ii doare in sex, fie nu stiu... tragic.

[/rant]

#later edit: te pricepi si la statii de emisie/receptie? daca da, lasa-mi un PM te rog. Urmeaza sa caut si asa ceva, nu mai merge cu urlete de genul: "bah coaie, in stanga ai pe unu".

Puxing 777 sau 888. Sigur, se poate si mai bine sau mai ieftin dar puxingul e un fel de Cyma al statiilor.

Si mai mereu e una de vanzare pe forum.

Altfel, daca nu ai finantele, poti sa incerci o statie civila pmr, eu am o pereche de TTI care merg foarte bine in ciuda faptului ca sunt niste rahaturi de 0.5W

Sau daca vrei mai mult decat puxing, gen o statie cu pmr, lpd, plm, cb, cuptor cu microunde si tester de glicemie cu barometru, gasesti sigur ceva in gama woxun.

Ce sa nu faci, sa nu iti ei un baby monitor din carrefour, sau vreo statie SH care la vremea ei a fost excelenta. De exemplu, io acum ma incapatzanez cu un Motorola Radius, care atunci cand era bunica fata mare, rupea fashu pietzei, si mai toate politiile si armatele lumii o aveau.

Da' varsta isi spune cuvantul, si atat m-am chinuit cu ea de imi vine sa o arunc pe geam.

Multumesc Nikky!

Din ce am citit pe forum si am mai fost sfatuit la partida de azi, Puxing ar fi varianta ideala, cum spui, un Cyma al statiilor.

Permite doar o intrebare: Ptr statii e mai OK sa aiba bateriile lor dedicate (model propriu de acumulator insotit de charger propriu) sau e mai bine sa opereze pe baterii standard... sau... nu conteaza? Intreb ptr ca majoritatea statiilor sunt modele chinezesti si stie naiba cat de usor e sa faci rost de un acumulator dedicat daca cel original se duce in cap...

Mersi

Stațiile decente au packuri proprii. Ceea ce nu contează enorm, pentru că: 1. sunt pe bază de litiu (li-po chiar), deci nu te roade grija de frig etc.; au chargere dedicate (adică vin cu ele la pachet), deci nu te roade grija decât de o priză; 3. găsești baterii suplimentare sau "large size" fără nici o greață cam pe peste tot. Așa că ia-ti o stație chinezească și bucură-te de ea!

(for the record, găsești ce vrei tu pe site-urile din HK/China, plata paypal, vine coletu' la poștă. Dacă e nasol cu poșta, găsești aceleași produse și în Europa cu livrare prin curier, dezavantaj: prețul puțin mai mare dar nu te seacă cu TVA 'n' shite.)