necuratu

Intrebare legata de taxe vamale

Recommended Posts

Facut si eu o comanda acum vreo 2 luni de ceva de prin China, transport par-avion DHL. M-au obligat sa refac factura pe pers juridica, sa dea chinezul declaratie ca importatorul e pers juridica, sa traduc factura, sa obtin cod eori si alte tampenii. Evident a trebuit sa le platesc si comision, imputerniciri, distractie maxima ca la un moment-dat de nervi, nu stiam daca sa le las marfa in vama sau sa ma duc peste ei cu un topor. Sunt ingrozitori astia de la DHL, ma bucur ca nu am facut vreo prostie sa omor pe cineva.

Cat despre taxe:

Valoare produs 290 USD, transport 440 USD, rezulta o valoare in vama a produsului de 730 USD (valoarea vamala = v. produs + v. transport).

La valoarea de 730 USD se calculeaza vama (cam 10 %) deci 73 USD vama.

Dupa care se adauga tva-ul la tot TVA = (290+440+73) * 0,2 = 160,6 USD

La astea se mai adauga comisionul DHL de vreo 100 RON si nervii cu refacerea facturii, dosarul pentru codul EORI si ect.

In final pret produs 290 USD, pret taxe si transport 725 USD.

azi a ajuns coletul...la un telefon de 110$ am platit taxe si transport asa: 170 ron (vama si comision DHL) + 15 $ transport... deci total ~55$

https://www.posta-romana.ro/a761/servicii-destinatari/comisionariat-vamal/comisionare-vamala-persoane-fizice-si-juridice/comisionare-vamala-persoane-fizice.html

Tariful perceput pentru serviciul de comisionariat vamal este de 20,00 lei (TVA inclus)/trimitere. Tariful se percepe numai la import, în cazul trimiterilor extracomunitare ce au valoare mai mare de 10 euro (trimiteri purtătoare de taxe vamale sau orice alte obligaţii de aceeaşi natură T.V.A., accize etc) şi pentru care se întocmeşte Formular de vămuire persoane fizice.

m-a sunat azi un nene sa-mi zica ca mi-a facut lucrarea, si am de platit 18 ron TVA. adica iar ma trezeam cu el la posta, si trebuia sa dau extra 20 RON. le-am revocat imputernicirea

pai in loc sa le trimiti o hartie prin care ii imputernicesti sa... diverse, le trimiti o hartie prin care sa-i anunti ca le revoci imputernicirea de a ... diverse.

modalitatea de trimitere a revocarii e identica cu cea a trimiterii imputernicirii (email in cazul meu)

oare din cauza alegerilor???

Raport sumar:

Numarul trimiterii: RFxxxxxxxxxxxCN

Tara de origine: Republica Populară Chineză

Data intrarii in tara: 11.05.2016

Stare actuala: In prelucrare

Vrei sa primesti notificare

prin email? Click aici!

ASCUNDE RAPORT DETALIAT

Raport detaliat:

Data (ZZ.LL.AAAA) Ora (HH:MM) Starea trimiterii

11.05.2016 06:57 Sosit in Romania - BSI Bucuresti

12.05.2016 00:15 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti

12.05.2016 13:03 In prelucrare - BSI Bucuresti

nici un alt info - nimic.

am verificat azi 06-06-2016.

Edited by Guest

Am si eu o intrebare legata de UPS. Daca cumpar ceva de pe un site polonez si imi trimite cu respectivii, platesc TVA ca la posta la intrarea in tara?

Am si eu o intrebare legata de UPS. Daca cumpar ceva de pe un site polonez si imi trimite cu respectivii, platesc TVA ca la posta la intrarea in tara?

Daca cumperi din UE , nu mai platesti nimica , nici TVA nici vama.

OK, multumesc. Vroiam sa iau ceva de pe asgshop.pl si la checkout ziceau ca or sa-mi dea o oferta de transport personalizata si ca vor trimite cu UPS si e posibil ca firma respectiva de curierat sa perceapa TVA cand livreaza coletul.

oare din cauza alegerilor???

Raport sumar:

Numarul trimiterii: RFxxxxxxxxxxxCN

Tara de origine: Republica Populară Chineză

Data intrarii in tara: 11.05.2016

Stare actuala: In prelucrare

Vrei sa primesti notificare

prin email? Click aici!

ASCUNDE RAPORT DETALIAT

Raport detaliat:

11.05.2016 06:57 Sosit in Romania - BSI Bucuresti

12.05.2016 00:15 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti

12.05.2016 13:03 In prelucrare - BSI Bucuresti

nici un alt info - nimic.

am verificat azi 06-06-2016.

azi am primit mail:

Buna ziua,

Va informam ca trimiterea cu numarul de prezentare RFxxxxxxxxxxxCN a fost indrumata catre oficiul postal cu asistenta vamala Timisoara 4 - ghiseu 1. Datorita volumului foarte mare de trimiteri, oficiul postal face programariile pentru distribuire si in functie de disponibilitatea vamesilor. Pentru ridicarea trimiterii destinatarul trebuie sa se prezinte la oficiul postal, in programul de lucru cu asistenta vamala, incepand cu data la care apare status-ul “Avizat”. Va recomandam sa verificati periodic statusul trimiterii la sectiunea Track&Trace.

Pentru sesizari si informatii suplimentare (program de lucru asistenta vamala) va rugam sa contactati conducerea (diriginte sau oficiant superior) oficiului postal cu asistenta vamala Timisoara 4 - ghiseu 1 – Bd. Republicii, nr. 28; telefon: 0256/221.021.

Va multumim pentru increderea acordata!

Marilena Dilea

pe site la posta-romana are acelasi status. hm... 1 luna si 2 zile si inca e tot la BSI. cam mult se comanda din afra UE, sau a scazut numarul de persoane care se ocupa de caste colete...

eu am fost vineri sa ridic coletu( la 2 sapt dupa comanda ) cred ca nu le place de tine, sau le place prea mult ce ai comandat

mno'! m-am prins ca nu le place de mine... da' acuma vine din Italia:

Raport detaliat:

28.12.2017 11:27 Sosit in Romania - BSI Bucuresti

28.12.2017 13:22 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti

28.12.2017 16:31 In prelucrare - BSI Bucuresti

28.12.2017 16:33 In transport - Plecat din BSI Bucuresti

28.12.2017 19:20 In transport - Plecat din Oficiul Postal Bucuresti 73

29.12.2017 07:29 In prelucrare - Timisoara CPCR

29.12.2017 08:32 Predat la factor - Timisoara CPCR

29.12.2017 14:02 Programat pentru predare incepand cu aceasta data - Timisoara CPCR

29.12.2017 16:20 In prelucrare - Timisoara CPCR

29.12.2017 16:20 In prelucrare - Timisoara CPCR

29.12.2017 18:04 In prelucrare - Timisoara CPCR

29.12.2017 22:25 In prelucrare - Timisoara CPCR

30.12.2017 06:42 In prelucrare - Timisoara CPCR

30.12.2017 11:35 In prelucrare - Timisoara CPCR

03.01.2018 00:15 In prelucrare - Timisoara CPCR

03.01.2018 00:15 In transport - Plecat din Timisoara CPCR

nu prea inteleg ce e partea care am bolduit-o... careva/ceva?

Cred ca dupa ce au frecat-o la rece 2 zile la biroul vamal din Timisoara, au trimis-o spre posta ta de cartier. In Bucuresti, cel putin, cam asta e sistemul, insa nu stiu daca si la voi s-a implementat.