necuratu

Intrebare legata de taxe vamale

Recommended Posts

E cacarisita treaba daca are alt format. Sistemul de la posta romana nu-l vede. Asta stiu de la Of 5 cu vama.

E scump? Macar fa claim la paypal sa-ti recuperezi banii, ca pachetul nu-l mai vezi

doar fo' 13 dolari, nu e problema ca m-au asigurat chinezii ca imi returneaza banii in caz ca..... dar ma intereseaza coletul mai mult decat cei 13 dolari.

am mai primit eu un pachet in iunie comandat in decembrie ) intre timp imi dadusera chinezii si banii inapoi pe produse )

ma rog, posta romana, am constatat ca daca e cu tracking number valid, ai 100%sanse sa il primesti ce e fara e cam fifty- fifty. )

Asa am patit eu mereu cu coletele din US, tracking number-ul merge pe site-ul USPS si pe alte site-uri generale de tracking pana cand intra in eterna si fascinanta Romanie. Aici, pauza, nu apare nimic. Ce-i drept, pana acum am avut noroc si toate au ajuns foarte repede.

Ba chiar la ultima comanda mi-a ajuns un colet in mai putin de 2 sapt, ceea ce e record mondial de cand fac comenzi in afara.

am avut si eu o experienta de felul asta, pare-se ca treaba e la USPS. daca functionarul care preia comanda e prea ingramadit, rezulta asta.

ideea e ca in USPS au trecking numbers interne (statale, nationale) si separat alte tracking numbers internationale. daca respectivul nu foloseste unul international, ramane doar in US, mai departe ciuciu tracking.

Salutare!

Nu-i mai dati imputernicire celor de la Posta, sa va reprezinte la vama! Sunt niste imbecili!

True story: am comandat niste tevi de precizie + gume hop-up PDI de pe x-fire.org. Coletul a fost trimis prin EMS (practic in 4~5 zile lucratoare trebuia sa il am in mana). Dar cum traim in tara unde totul merge foarte incet (daca nu invers), acest lucru nu s-a intamplat.

Japonezul imi trimite coletul dintr-un oras mic, ajunge intr-o zi la Osaka, de acolo cu avionul in Romania (Bucuresti), in inca 2 zile (conform site-ului de parcel tracking).

Trec inca 4 zile (din care 2 de weekend), coletul inca e @ BSI Bucuresti ... Primesc o scrisoare in plic, cum ca coletul meu e la Bucuresti si e necesar sa completez formularul (atasat) de imputernicire, ca ei (Posta Romana) sa ma reprezinte la vama, altfel voi fi nevoit sa ma duc eu PERSONAL la Bucuresti la OP 5 (parca, dar nu mai tin minte exact - nici nu are importanta, deoarece sunt din Oradea - nici nu aveam in gand sa ma duc acolo dupa colet). Pe langa imputernicire mai trebuia sa-i trimit factura(!) cu produsele care se afla in colet + dovada de plata.

In primul rand nu inteleg de ce trebuia sa ma duc eu la Buc, cand avem si noi OP in Oradea cu asistenta vamala, dar cum asa era scris, m-am speriat, nu cumva sa trimita inapoi coletul in Japonia (ca pana la Buc nu mergeam oricum sa ridic eu coletul de acolo).

Completez formularul de imputernicire, atasez si dovada cat am platit (PayPal + extras de cont - factura era in colet la ei, cum *** sa-i trimit eu prin mail?). Primesc inapoi un mail: "cum v-am mai scris, documentele trebuiesc semnate de Dvs, si scris pe ele ca sunt conform cu originalul" - ok, scot aceste documente la imprimanta, le semnez, si le scanez inapoi. Send them again. Raspuns: "nu pot deschide fisierul primit de la Dvs" ----> ooo, daaaaa, ca erau in format JPG ... in 2015 (ca acest story mi s-a intamplat anul trecut) nu suntem capabili (dar nici PC-ul nostru) sa deschidem un fisier in format JPG ... le trimit inca odata in PDF. Acum totul e in regula.

Dupa inca 3 zile lucratoare sunt sunat de la vama din Buc (desi credeam ca in atata timp voi si primi coletul): "... am desfacut coletul Dvs, si se pare ca nu toate produsele sunt in colet ... s-ar putea ca expeditorul v-a trimis mai putine articole, sau le veti primi in alt colet. Va rog sa-l intrebati pe expeditor unde sunt restul produselor." WHAAAAAT!? Asa ceva nu se poate! Le dai imputernicire, iar ei pierd/fura produsele din colet, sau ce!?!? + cum japonezii nu prea vorbesc engleza (chiar is pe site-ul lor oficial PDI ---> x-fire.org au descrierile produselor intr-un fel de engleza ca parca sunt traduse cu google translate), iar la ora aia nici nu erau @office, nu aveam ce sa fac, si i-am rugat pe cei de la posta sa mai verifice odata coletul... "... uitati, noi nu avem de unde sa stim ce ati cumparat aici, nu ne pricepem la toate. Ne puteti ajuta sa ne explicati cum trebuie sa arate ceea ce ati comandat?" ---> in sfarsit, acum macar se pare ca le intereseaza un pic, si nu vor sa scape de mine cu "poate nici nu era in colet". Pana la urma (dupa 20~25 min de vb/asteptat la tel) au gasit si gumele de hop-up, care erau lipite de cutie cu scotch, ca sa nu se pierde ... Damn you, idiots! ... Just in time ... era sa fac infarct deja!

Ok ... au trecut DOAR 11 zile lucratoare (in loc de ~4) pana am primit avizul sa MA DUC la posta dupa colet (desi trebuia sa mi-l livreze prin Prioripost, fiind expediat prin EMS).

A doua surpriza! Pe langa TVA mai trebuie sa achit 30 RON - taxe postale. Plin de nervi deja, inca mai incerc sa vorbesc frumos: "nu va suparati, suma asta ce reprezina?" ---> "cum ca posta romana v-a reprezentat la vama, se percepe acest comision" ---> "ok, multumesc" - nu mai aveam ce comenta cu D-na de aici de la posta, nu era vina ei ca la vama/colegii ei de la posta din Buc sunt niste ***ti, care te taxeaza bine pentru un serviciu, care nici nu era executat calumea.

+ INFO: m-am interesat si la OP cu asistenta vamala de aici din Oradea sa aflu ce s-a schimbat, ca nu mai pot primi colete din strainatate (in afara UE), daca acestea nu sunt deschise @ vama Bucuresti? ----> "asa ceva nu exista, daca nu trimiteati formularul de imputernicire, coletul venea automat la Oradea, la op cu asistenta vamala, si asa nu trebuia sa achitati nici alea 30 RON - taxa vamala". NICE!

Ce am invatat din toate acestea: nu puteti avea incredere in nimeni care lucra la vama/posta. Sunt niste imbecili. Nu le lasati sa va deschida coletele fara sa fiti prezenti! Nu-i dati nici un fel de imputernicire!

nu. daca iti vine la op local direct cu chitanta pentru taxe/tva, ai si costul ala suplimentar pentru serviciul respectiv

eu le zic sa nu faca nimic cand ma suna, asa ca pachetul ajunge la un op cu vama...

Am fost plăcut surprins să văd că cei din China mi-au trecut ”ghift” pe coletele primite și o valoare sub 10$. Am ridicat coletul de la Poștă fără niciun fel de taxă vamală sau alte bătăi de cap.

Mi se pare normal, eu îi sprijin financiar cu niște bani iar ei mă recompensează cu un cadou.

Mie imi miroase a teapa ce ai scris tu acolo.

Din pacate e legal ceea ce fac astia. Treaba cu formularul completat gresit de catre ei (pe care scria la ce oficiu postal trebuie sa ma duc dupa colet in caz ca nu-i dau imputernicire), in privinta lor nu reprezinta un motiv pentru care sa ceara macar scuze / sa recunoasca greseala. Desi cred ca asta ar fi un minim de respect fata de client.

Dar cum am si scris, macar de acum inainte stiu cum sa procedez, si afla si cei care citesc acest topic.

Eu am facut comenzi doar din Hong Kong, nu cunosc situatia daca ar fi din SUA, Japonia etc. Nu am intalnit niciodata chestia asta cu formularul de imputernicire si e-mail-uri si tot ce ai mai scris tu acolo.

La mine procesul e foarte simplu: fac comanda, imi ajunge la vama din Deva, primesc instiintare sa merg la ei, il ridic si cel mult platesc 2-3 zile in care l-au tinut acolo. Nu vad de ce te-au complicat pe tine atata.

Cum adica sa imi deschida coletul?? Si ce convenabil ca dupa ce l-au deschis, nu au mai gasit gumele. Nici politia nu imi retine buletinul.

Probabil ca tu, pana acum ai ales ca metoda de livrare "International/registered Airmail". In cazul meu coletul a venit prin EMS - tot prin posta, doar ca in teoreie ar trebui sa ajunga mult mai repede. Mai exact 4~5 zile lucratoare + livrare la domiciliu. Exact asta e si motivul pentru care la vama din Bucuresti trebuie sa deschida coletul, sa vada ce e inaiuntru, si sa puna TVA-ul + taxele care mai sunt. Daca totul ar merge cum trebuie nu ar fi nici o problema. Insa ceea ce s-a intamplat cu coletul meu da dovada de incompetenta lor. Sa ajunga dintr-o localitate mica din Japonia in Romania in 2.5 zile lucratoare, iar din Bucuresti pana la oficiul postal din Oradea (si NU la mine acasa, prin Prioripost, cum trebuia sa fie de fapt) inca 8 zile lucratoare ... Este inacceptabil cum isi bat joc de banii nostri. In cazul meu nu era o urgenta, dar ce se intampla daca cineva plateste bani in plus pentru acest serviciu, ca sa primeasca mai repede coletul? Who cares? We are living in Romania, we MUST accept the things are going like this.

No acum intrebare...comandat un telefon prin DHL de la chinezi.Chinezul a spus ca pune valoare mica si gift.Eu am primit azi un sms in care mi se cere sa descriu continutul coletului si sa dau cnp-ul intr-un mail .Dupa asta am primit un alt mail de la DHL in care mi se cere sa dau detalii si sa atases tot felul de declaratii si chestii.Cat sa declar valoarea?

Hello,

Thank you for your order .Before sending, remove Chinese apps, insatll play store and multilingualism, send you EU adapter for charging, check the phone, after sending, declare it as low price and gift ,you will get the tracking code asap by our system email.Thank you!

no ce sa mai zic....

Din vama nu iese nimic pana nu le dai o dovada de plata. Eu i-am dat extrasul din paypal+extras de cont bancar cu tranzactia respectiva. Asta e si motivul pentru care nu optez pentru livrare "rapida" prin curier (de ex DHL) din Asia, deoarece pe lanaga ca costurile de transport is mai mari, esti obligat sa platesti TVA la vama + taxe vamale. De altfel cum se misca lucrurile la noi, poate nici nu intri (mult) mai repede in posesia telefonului fata de "Airmail" simplu, pe care daca Chinezul trece "gift", de multe ori scapi de plata TVA-ului.

legat de rapiditate...nu stiu ce sa zic...vineri l-a pus chinezu la posta, sambata m-a contactat DHL-ul....acum sa vedem ce carte joc cu ei

Eu l-am intrebat ce taxe vamale ar fi de achitat si mi-a zis "Coletul are valoarea de 15$, deci xx lei" [nu mai stiu exact]. Poate a fost si bulan...

Edited by Guest

Pana sa apara discutiile astea pe public, nu stia nimeni de la vama ce si cum

pfuaiiiii sa-i mut in gura pe DHL....vama a fost ok...68 ron, partea distractiva este ca trebuie sa le dau 100 de ron ca sa imi plateasca cei 68 de ron....in contul vamii....in TREZORERIE....ca vama nu are alta modalitate de plata....

Daca imi veneau 5 colete prin DHL, pentru fiecare trebuia sa platesc 100 ron....deci nu mai comandati prin DHL

Wait... WHAT... Cum adica trebuie sa le platesti 100, pentru ce?

Se vede!

Cred/sper ca e vorba doar de relatia DHL cu cienti persoane juridice si cu care are deja un acord/contract.

In rest daca vine la mine "pe persoana fizica" ....le zic lol

Le: si platesc eu direct in trezorerie dupa care le trimit dovada ( ceea ce prelungeste un pic livrarea dar asta e..)

pai eu e pe persoana fizica.Din ce am inteles

Pentru efectuarea platii datoriei vamale de catre persoanele fizice direct in contul de Trezorerie al Biroului Vamal, acestea trebuie sa fie inregistrate cu numar EORI.

Partea proasta e ca cica dureaza vreo 5-6 zile obtinerea asta, si ei dupa a 4-a zi cer taxa de magazinaj de 27 ron/zi...