necuratu

Intrebare legata de taxe vamale

Recommended Posts

Salut,

Am facut dupa mult timp o comanda in China (pe EhobbyAsia mai precis), am specificat la shipping standard prioritar (sa vina in 3-5 zile in loc de 10-20) si am asteptat. Dupa vreo 10 zile am primit acasa o instiintare de la posta ca am o recomandata (la posta de cartier). M-am dus sa o ridic, am primit un plic in care aveam 2 hartii: un aviz de instiintare si un formular prin care sa imputernicesc Posta Romana sa ma reprezinte in relatia cu Biroul Vamal Bucuresti.

Din ce am citit trebuie sa le trimit avizul de insiintare, copie dupa buletin, factura si imputernicirea completata. Voi v-ati mai lovit de problema asta ? Pana acum stiu ca venea la un oficiu postal vamal (in cazul meu in Pantelimon) unde plateam acolo vama. Cum se intampla in cazul de fata ? Din ce am inteles de la colegi care au mai facut comanda in china (pe shootercbgear sau rsov) le-a venit coletul direct la posta de cartier, fara vama, fara nimic.

Cred ca e o chestie mai noua, dar daca nu le trimiti nimic te cheama din nou fata in fata sa-ti vamuiesti. Tocmai am trecut si eu prin asta, i-am lasat pe ei sa vamuiasca si a iesit un scor imens, da putea sa fie si mai rau

pachet de la rsov. telefon de la posta/vama. trimis respectivele pe mail (imputernicire, copie CI, factura/chitanta paypal). platit 24% la intreaga suma (adica inclusiv transport)

cazul de mai sus e 1 din 12-15. restul au venit direct acasa, fara alt deranj

de ceva vreme nu se mai centralizeaza in pantelimon - viewtopic.php?f=6&t=21086

@necuratu: De curiozitate, ce valoare avea comanda? In general la coletele cu valoare mica nu ar trebui sa-ti ceara nimic.

Mai nou, coletele venite cu posta din afara spatiului comunitar se vamuiesc direct la BSI si apoi sunt distribuite catre oficiile postale.

Daca valoarea coletului tau nu se incadreaza in valoare minima scutita de taxe si tva conform intructiunilor de pe situl postei romane referitoare la comertul electronic, atunci e normal sa iti ceara actele pentru vamuire.

Numai transportul tau a fost peste 60 usd, deci...iata

NB: Daca coletul e trimis de o firma si nu de persoana fizica, intra la vamuire pentru valori si mai mici. E mai rentabil sa cumperi de pe ebay smart shopping people )

E cu smecherie baietii. Nu au voie sa-ti desfaca pachetul fara sa fii prezent. Deci ei se bazeaza strict pe ce scrie pe colet. Daca nu intra in incidenta, si cum china de obicei scrie prostii gen 'used nylon 3$' o vesta ciras.. scapati fara taxe. Honestly, de cand cu vamuirea la BSI, nu am mai platit taxe pe nimic. Nu ca am mai facut super cumparaturi, dar chestii de 30-50 de dolari au trecut lejer.. inclusiv 1-2 chestii din SUA.

2DOR: Ebay, ebay, dar si pe ebay sunt firme. Ca ajunge sa-ti trimeata Nyo Gyan Bien din nush ce complex in loc de firma la care lucreaza, e altceva.

Reglementarile vamale sunt urmatoarele:

pentru colete din afara UE

-valoare pana in 10 euro, nu se vamuiesc.

-valoare pana in 150 euro, se plateste doar TVA 24%

-valoare peste 150 euro, se aplica un comision vamal in functie de codul unde incadreaza vamesul produsul, la valoarea totala (adica cu tot cu transport), dupa care se adauga TVA 24% la valoarea totala a coletului plus comisionul vamal.

- in anumite cazuri se pot aplica si accize

- parfumurile, tutunul si alcoolul au alte reglementari.

Indiferent de ce scrie chinezul pe colet, daca se intampla sa fiti vamuiti, nu lasati vamesul sa faca singur asta, pentru ca foloseste listele lor de valori si sunt foarte mari, mult mai mari decat a-ti platit de fapt pe produs. Cel mai bine mergeti cu factura de la Paypal, macar sunteti vamuiti la valoarea reala.

Daca chinezul e istet, si multi sunt, puteti totusi sa scapati de vama in cazul unor colete de dimensiuni mici. De exemplu, mie mi-a venit acum 2 saptamani o statie din China si chinezul istet care a trimiso a scris pe colet la continut "spare parts" (piese de schimb) si la valoare "10 $US". Mi-a venit coletul direct la posta de cartier fara nici o vama. In interior ar fi putut sa fie un produs in valoare de 1000$, de exemplu

Referitor la ce spune 2DOR in legatura cu ebay: acolo avem o problema - majoritatea produselor sunt contrafacute. Cateodata mai gasiti si produsul original, dar trebuie sa stiti foarte bine elementele prin care identificati produsul original de cel contrafacut.

@Cosmo: ai dreptate, daca vrea sa controleze te cheama si o face in prezenta ta. Eu am patit asta cu un Hydro Harness de la Condor, i-l comandasem din State si vamesul, nu stiu de ce, a fost curios, m-a chemat, m-am dus, m-a intrebat ce e aia, i-am spus ca e un suport in care bagi basica aia din care bei apa , probabil a fost satisfacut de explicatie, mi-a dat coletul fara sa-l mai desfaca si fara sa ma vamuiasca. Desi valoarea impreuna cu transportul era mult mai mare decat cea din barem. Americanii trec exact ce e si cat costa pe pachet, nu vor sa faca smecherii precum chinezii.

Americanii trec exact ce e si cat costa pe pachet, nu vor sa faca smecherii precum chinezii.

+ ca americanii au gija sa fie trecut in clar tot ce e in pachet si cat costa fiecare obiect din cutie. am luat ceva gume firefly de la airsoft atlanta si aveam factura lipita pe cutie + inca 4 facturi in interiorul cutiei; si am platit tva pe 97$. faza faina o fost ca vamesu' dupa ce a vazut ce ii in pachet o zis ca data viitoare sa vorbesc cu ala ce imi trimite sa scrie 50$ pe pachet si atunci ma lasa in pace, asa o trebuit sa imi ia TVA-ul. mentionez ca pachetu' era mic(aprox 4 pachete de tigari)

Din cate am vazut eu, cu cat mai mare/greu este pachetul, cu atat creste sansa de vamuire. In cazul in care apar valori in clar pe pachet, vama e by the book.

Cred ca americanii pun valorile reale si fiindca daca se pierde pachetul nu poti fi despagubit decat la valoarea declarata. E un risc asumat de fiecare atunci cand le dai mesaj sa scrieo valoare mai mica (in cazul carora acest lucru este posibil)

Pe de alta parte, nu am pierdut niciodata un colet plecat cu HK Post, in schimb am pierdut unul sau doua cu USPS. Se vede ca HK este unul dintre, daca nu cel mai mare, hub-uri de export din lume. Baietii sunt profi.

Pana la urma am rezolvat. Am sunat la BSI, le-am zis ca au trecut 5 zile, termen in care puteam sa le trimit procura sa poata vamui in locul meu, mi-au trimis pachetul la oficiul postal 6 din calea vacaresti, am fost acolo, nicio persoana la coada si am luat pachetul.

Chinezii mi-au trecut valoare 110$ in loc de vreo 300 si la produse "RC toys parts si Prometheus toys parts" . Piesele erau doar componente de upgrade pt aeg. Per total eu zic ca am iesit bine

Also, USA /never/ writes lower values. Sa-i futa cainii, dar ei trec intotdeauna cat costa ce iei.

Intr-un final, daca se poate, recomand zona Euro.. desi aveti grija ca colete din UK care vin prin Parcelforce, in RO vin prin GLS... da, acel GLS oribil.

Am un colet venit din china (ebay) care sta in prelucrare in BSI de 7 zile. E normal sau ar trebui sa ma ingrijorez? Am sunat la ei dar nu raspunde nimeni.

Pachetul n-ar trebui sa fie mare, cam cat o cutie de telefon mobil... hai maxim doua si a costat cam 80 de dolari (nu stiu cat a pus chinezul pe declaratia vamala)

Nu tb sa stea chiar atat, ce e in colet mai exact? Incearca sa suni, or sa radpunda.

doua ceasuri. Chinezu' s-a gandit sa faca economie si sa le trimita impreuna desi le platisem separat...

De azi dimineata sun la BSI, nu raspunde nimeni...

Procedura acum este ca vine coletul la bsi, este vamuit sau nu, i se calculeaza taxele vamale si tva plata si pleaca la posta de care apartii. Dureaza intre 1 zi si cam 3.Tu il ridici numai dupa ce platesti aceste valori. Daca sta atat s-ar putea sa nu aiba acte insotitoare la colet.

Pai si daca n-are acte ce fac cu el? N-ar trebui sa ma anunte, sa mi le solicite, ceva?! Sunt un pic panicat ca-s cadouri de Craciun si daca mi le trimi inapoi nu mai am timp sa iau altele.

astia la telefon cam intre ce ore ar trebui sa raspunda? A sunat azi de vreo 10 ori, de doua ori s-a intamplat sa sune ocupat, am sunat imediat dupa si tot n-au raspuns.

Numarul la care am sunat e asta: 021 316 24 96. Mai exista altul?

Am fost la posta de care apartin si tantiile de acolo au fost foarte amabile si au verificat si cu programul lor, se pare ca pachetul se afla la comisionarii vamali. mi-au dat un numar de telefon si o adresa de mail sa mai incerc sa iau legatura cu ei... acum, daca boul ala de chinez a trecut suma totala pe colet, tot nu depasesc valoare vamuibila de 150 de dolari... totusi, e posibil ca baietii sa decida ca ar fi trebuit sa coste mai mult si sa-mi puna si vama, nu doar TVA?

In caz ca-mi cer imputernicire ce ma sfatuiti sa fac, sa le-o dau sau sa ma duc acolo cu dovada de plata de la paypal?

ok, multumesc pentru sfaturi.

Am reusit ieri sa vorbesc cu cineva de acolo, mi-a zis ca au avut un val de astfel de colete din China si s-au cam blocat dar ca "de maine" o sa primesc instiintarea la oficiul postal de care apartin... sper sa fie asa si sa nu fie un "de maine" in genul "de maine ma apuc de munca, ma las de fumat etc"

Zax, ai primit coletul pana la urma? Sunt si eu in aceeasi situatie, am un colet la BSI de 2 saptamani si vad ca nu s-a clintit de acolo. I-am sunat acum 1 sapt si mi-au bagat acelasi bullshit ca de maine, ca bla bla. De la acel "maine" a trecut 1 sapt.

La mine a durat din 11 Noiembrie ( intrare BSI) pana pe 28 ( avizat OP..) , probabil mai ai câteva zile...

@Rocco: Thanks, atunci o sa mai astept cateva zile si daca nu vine ii sun iar.

Eu unul nu inteleg cum mama dracu pana acum 1 luna nu au avut "multe colete" din China si ajungeau la posta mea la maxim 4 zile de la intrarea in tara si dintr-o data s-au facut atat de multe incat au nevoie de 2+ saptamani sa vaMUIasca un colet de mai putin de 500 de grame (1 pouch si 2 dummy plates ).

Si se mai caca pe ei ca au pierderi. I wonder why? EIUM!

Pai e simplu, a crescut numarul coletelor inainte de sarbautori.

Si eu am 3 colete la BSI din 15.11