Sign in to follow this  
Vp.Willson

Jocuri MilSim Internationale

Recommended Posts

Salutari camarazi,

asa cum am promis, voi posta jocurile MilSim care se organizeaza pe la vecinii nostrii din Ungaria si Austria.

Bombpatrol

data: 12-13-14 septembrie

localitatea : Monor (15 km inainte de Budapesta)

Taxa inscriere :4999 Ft , optional + 1200 Ft pt Pachuri

Este jocul anului din ungaria cu 500 de jucatori.

Atentie, este un joc 99% LARP

http://www.bombpatrol.hu

Echipa SMAT Satu Mare va fi prezent cu squad-ul "Black Berets" de 5 persoane

Alaturi o parte din traducere pentru fractiunea ISAF

"Cine se inscrie la acest joc, o sa aiba nevoie de un cort, un sac de dormit, replica cu care va juca, suficiente baterii pt 2 zile de joc, lanterna, mancare pentru 2-3 zile (cine nu are chef sa-si puna mancare de acasa, are posibilitatea ca sa-si cumpere mancare la pret corect din imbisurile din preajma). Taberele vor fi atacabile in timpul jocului, in taberele IN-GAME, corturile inchise vor semnaliza ca un jucator nu doreste sa participe la joc. Jucatorii din ambele parti sunt rugati ca in timpul atacurilor sa aiba grija sa nu faca daune in corturile atacate.

Obligatoriu in timpul jocului purtarea ochelarilor de protectie.

Recomandat masca de protectie

Reguli medic, rapire, detentie :

Fiecare bila primita va fi semnalat prin strigare cu "HIT" sau "TALALT" si se va semnaliza in cel mai scurt timp posibil cu "carpa mortului" punandul pe cap. Dupa HIT, ranitul are voie sa se tareasca 5 m daca are in preajma un adapost.

Cand ajunge medicul, jucatorul ranit va trage un card pe care va fi mentionat tratamentul iar medicul va aplica tratamentul de pe card (il va bandaja , va pune un garou, atela etc.)

ranitul se va comporta conform descrierilor de pe card ! asta inseamna ca in cazul in care scrie pe card sa strigati de durere si va tavaliti pe jos, asa vom face de dragul LARP-ului

Dupa ce medicul isi foloseste toate bandajele tot squadul reintra in joc.

Timpul de sangerare (bleeding time) este de 10 min , timp in care trebuie sa fie tratat de medic.

Timpul de respawn este de 1 ora .

In timpul de respawn, fiecare jucator are posibilitatea la role play , neinarmat !

Rapirile sunt posibile doar in cazul in care cel rapt este de acord si va juca rolul de rapit si va dura pana cand isi va juca rolul de ostatic. Ostaticul va fi tinut maxim 1 ora rapit( echivalent cu timpul de respawn), timp in care va fi "interogat si chinuit".

Luare de ostatici dezarmare/predare :

In cazul in care reusiti voi sau reuseste adversarul sa ajunga neobservat in spatele vostru sau in lateralul vostru si are posibilitatea sa va impuste sigur , artunci poate sa va ceara sa va predati. Cel surprins nu are obligatia sa se predea dar ar fi intelept si indicat sa colaboreze. Daca alegeti sa va predati, veti iesi din joc in felul obisnuit dor ca fara a striga HIT.

In cazul in care cel avertizat nu se preda, se poate deschide focul asupra lui.

la aplicarea acestor reguli e nevoie de fairplay a ambilor participanti.

In cazul in care cineva nu se preda si se intoarce si trage in voi nu aveti motiv de suparare.

Dresscode ISAF :

Uniforme : acu, marpat, multicam, desert , cadpat,

Headgear : Bonie, casca, Patrol Cap

Atentie, Squadurile trebuie sa fie in culori ( uniforme) la fel.

Squadul nostru va fi in Pantaloni cu camuflaj MTP (multicam) + tricou negru + Veston MTP pt noapte/racoare

Sarcini ISAF :

- Construirea taberei de corturi în zona de joc, asigurarea sigurantei

- căutare si incarcerarea teroriștilor bine amestecati în rândul populației afgane aparent liniștite

- Găsirea cartii sfânte, supravegherea si asigurarea sapaturilor

- Mentinerea relatiilor cu liderii talibani

- Obtinerea ( cumpararea) informatiilor cu bani

- Organizarea punctelor de control si organizarea patrulelor

- Verificarea zonelor controlate de militie

- Protectia turistilor

- Protectia ziaristilor

- Gasirea si dezamorsarea bombelor artizanale

- Orice alianta sau lupta din timpul jocului

Atentie , este un joc LARP

a type of interactive role-playing game in which the participants portray characters through physical action, often in costume and with props.

LARP este un joc de tip interactiv de rol, în care participanții reprezinta un caractere printr-o acțiune fizică, de multe ori în costum și cu recuzită."

http://airsoftsatumare.forumgratuit.ro/t101-bomb-patrol-20140912-14

Edited by Guest

Daca nu merg la bulgarskitata viu si eu

Oki doki, mai avem loc in squad

desear pun niste poze cu masinile in-game si personajele principale cat si despre pregatirea taberelor.

Asa ca momeala, sunt deja 12 vehicule militare pe care le vom folosi in timpul jocului . . . numai tabara ISAF est de 5 km patrati . . .ingradit

Incercam sa facem si noi un squad de 5 din Cluj. Inca fac munca de convingere. Poti sa imi dai o persoana de contact din organizare? Contact pe facebook poate?

Mersi

Incercam sa facem si noi un squad de 5 din Cluj. Inca fac munca de convingere. Poti sa imi dai o persoana de contact din organizare? Contact pe facebook poate?

Mersi

Salut,

persoana de contact, descriere si reguli le gasesti pe www.bombpatrol.hu

atentie la inscriere, sa selectati plata pe loc

Ne-am inscris 7 bucati la Law Enforcement. Sa ne vedem pe teren cu bine.

Hey Hey,

asta e bine de auzit.ne vedem acolo

Ne-am adunat destul de frumos pentru jocul asta, din Satu Mare suntem 2 echipe a cate 6 jucatori

Am ajuns si noi cu bine acasa.

Un joc frumos si interesant ca organizare si foarte diferit de ceea ce avem noi aici. E LARP 100% deci daca vreti la anul sa mergeti la eventul asta astepati-va sa rezolvati probleme ingame fara sa descarcati incarcatoare. Partea mai naspa pentru noi romanii e ca vecinii nostri vorbesc doar ungureste.

Overall un eveniment frumos si e de mers pentru cei care iubesc LARP-ul. Munte de invatat de la vecinii nostri unguri.

Suna foarte intersant dar cum as putea sa interactionez in povestea LARP daca nu avem macar un minim de comunicare in engleza, sau de ce nu putem avea un personaj "translator" care sa vorbeasca ungureste .

Noi am avut 4 colegi in echipa care vorbeau ungureste si pentru noi a mers jocul. Totusi nestiind limba e destul de dificil chiar daca ti-e tradus (e ca si cum ai auzi un banc in romana si dupa aceea trebuie sa il traduci in engleza). Ce mi-a placut foarte mult e ca interactioneaza jucatorii intre ei chiar daca nu se cunosc, chiar daca sunt din diferite factiuni. La noi nu am vazut asa ceva. A inca ceva foarte important .... LARP la ei inseamna altceva decat "Vreau sa fac LARP si vorbesc frumos dar adevaratul meu scop e doar sa te fur/sa iti dau knifekill/sa te impusc din spate miseleste." Din experienta mea LARP-ul la noi inseamna ca intr-un final ai sa iei muie intr-un fel sau altul. Prea ostili larpistii nostri.

LE: E de participat macar odata, organizeaza altfel evenimentul decat la noi. Totul e foarte ieftin ( de la intrare pana la catering,cafele, etc...). Bazele sunt facute foarte misto, sti exact ce ai de facut ct timp esti pe teren. MED-ul era de 2m fullauto la orice arma pana in 130 parca, dar nimeni nu a patit nimic ... nimeni nu s-a accidenat, nimeni nu a strigat dupa chrono. Poate ca astea-s chestii marunte dar conteaza sa nu le auzi pe teren.

Bine, daca nu se trage, nici n-ai nevoie de MED

Lasand gluma la o parte (foarte interesanta insa treaba asta cu med mic si putere mare), nu inteleg de ce vedeti ca o problema dificultatile de comunicare? Daca ai fi in Afghanistan sau Irak v-ati intelege mai usor cu localnicii?

Ideea cu medul mic e ca nu mai sar oamenii in sus cu chrono si rulete cand sunt eliminati. Am inteles ca MEDul e pentru a evita accidentarile grave.

Lasand gluma la o parte (foarte interesanta insa treaba asta cu med mic si putere mare), nu inteleg de ce vedeti ca o problema dificultatile de comunicare? Daca ai fi in Afghanistan sau Irak v-ati intelege mai usor cu localnicii?

Exactly my point dear Watson, cu un translator embedded ar fi real shit ...

Nu e chiar fun sa joci LARP in Ungaria daca nu cunosti limba. In Afganistan macar mai stie lumea engleza, in Ungaria... din 100 poate stiu 3 engleza, sa te rogi sa cazi cu ei in squad ) Cu translator cat de cat e ok, dar e ca si cum te-ai uita la un film alb negru mut, doar ca asta e in HD si color tot mut. Daca toti incep sa rada si intrebi de ce, ti se traduce gluma, dar nu e amuzanta. Dupa care iti spune ca suna mai bine in maghiara

Exactly my point dear Watson, cu un translator embedded ar fi real shit ...

Comandantul nostru a facut brifing si in limba engleza cand a vazut ca multi dintre noi nu au stiut lb maghiara

MED-ul era de 2m fullauto la orice arma pana in 130 parca, dar nimeni nu a patit nimic ... nimeni nu s-a accidenat, nimeni nu a strigat dupa chrono. .

Asta pentru ca la ei nu se bazeaza airsoftul pe pulometru si nu sunt facute regulile dupa "prieteni si business " !!!

Pacat ca nu am reusit sa ne antalnim la o poveste

cateva poze cu squadul Bravo One - Black Berets format din jucatori din SMAT si TMT Satu Mare

2hojs7b.jpg

2czbols.jpg

mj96hi.jpg

102wkk2.jpg

eupvg1.jpg

Edited by Guest