Sign in to follow this  
Scavenger

ACC - Ceas Marathon USMC Navigator Quartz With Date

Recommended Posts

Ceasul l-am cumparat de aici:

http://www.marathonwatch.com/product/USMC-Nav#

Am prins reducere de ziua tatalui si m-a costat 269$ (putin sub 200 de euro) cu tot cu transport. In mod normal doar ceasul costa 248$ insa cu reducere si cu un noroc fantastic ca n-am platit taxe vamale am iesit mai ieftin. Plata am facut-o cu card iar la o saptamana dupa confirmarea comenzii, produsul a fost expediat prin FedEx. Am intrat in posesia lui in 36 de ore dupa ce a fost expediat. Seller-ul a fost destul de dragut sa treaca la valoare doar cat am dat pe ceas dupa discount, deci chiar daca plateam vama nu plateam la pretul cu transport cum se intampla de multe ori.

SCURT ISTORIC

Compania care avea sa devina Marathon Watch a aparut in 1904 sub numele de Weinsturm Watch. Mai tarziu a fost redenumita Wein Brothers. In 1939 Morris Wein a fondat Marathon Watch in Montreal. Incepand cu 1941 Marathon a inceput sa produca instrumente de sincronizare pentru fortele aliate. Marathon are unitati de productie in Elvetia, Cadana si SUA

PREZENTARE

Ceasul venit intro cutie de carton simpla, mica, aprox. cat un pachet de tigari. Ce mi s-a parut misto e ca are pe cutie o holograma cu USMC logo. In cutie se afla doar ceasul intr-o punga cu sigla Marathon pe ea. Are o curea din material sintetic, flexibila si destul de comoda cu catarama de otel inoxidabil. Un plus este faptul ca telescoapele sunt dintro sigura bucata infipte dintr-o parte in alta a urechilor de prindere, nu sunt telescoape cu arculete cum le stiam la alte ceasuri, nu exista nici o sansa sa iasa telescopul fara sa se rupa carcasa ceasului. Mai mult nu stiu ce sa zic, este un ceas simplu care face doar ce face un ceas: arata ora. Singura diferenta fata de un ceas normal cred ca este rezistenta la tavaleala si tritiul care va lumina in urmatorii 20 de ani, Mai departe las pozele sa vorbeasca.

Caracteristici

Officially licensed United States Marine Corps

Intended use: Pilot/parachute, law enforcement

Classic black case & strap

Easy-set date function

High altitude 35000 ft.

Movement: High Torque Quartz with EOL (End of life indicator for battery)

Encapsulated tritium (Isotope H3) light sources are at each hour position on dial, on hour & minute hands, and in bezeltriangle

Fibershell high impact case with stainless steel back is water resistant up to 203 ft. and dustproof

Hesalite crystal forgives excessive external pressure changes

Includes black nylon strap 20mm

Concluzie generala

Este un ceas simplu gandit sa fie cat mai usor, rezistent si sa poata fii citit in orice conditii.

Logoul USMC, textul semper fidelis de pe spate si insertiile de tritiu fac toti banii.

Am mana destul de subtire si mereu am avut o problema cu ceasurile mari, asta se aseaza numai bine, nu e foarte mare.

Pretul poate fi putin cam mare, 248$ plus transport aproape 70$ (eu sunt in Irlanda, pana in Romania poate fi mai scump) plus taxe vamale.

Pentru un geardo este must have

In continuare o sa pun pozele promise.

Multumesc pentru timpul acordat

10447731_471610839649605_3619839658828467643_n.jpg

10441914_471610832982939_6419348794614230671_n.jpg

10494669_471610836316272_7459983574231145434_n.jpg

10390577_471610842982938_7435076419872281174_n.jpg