Ilion

Bucharest Community Event 01.06.2014

Recommended Posts

Dragilor,

In primul rand vreau sa va multumim tuturor participantilor pentru votul de incredere dat prin participarea la acest eveniment. In aceasi nota vreau sa multumesc celor care s-au implicat in organizarea acestui eveniment direct si indirect, asa cum am mai zis acest eveniment este al comunitatii nu este organizat de o singura echipa toata lumea trebuie sa contribuie.

In cea ce priveste atitudinea echiplor eu personal am vazut o imbunatatire majora, nu au am vazut orgolii sau comportamente non-fairplay, totusi am constat foarte multe probleme individuale la anumiti jucatori (nu am nume dar nu am vazut un patch pe ei care sa ii lege de o echipa in vre-un fel) dar atitudinea unora lasa mult de dorit. Greseli in privinta nerespectari regulamentului au fost de ambele tabere, cred ca am trimis la respawn cel putin 10 pers pentru tras full auto cand au high cap, sunt multi care habar nu au ce inseamna high cap vs mid cap, dragilor daca nu stiti nu va taie capul nimeni daca intrebati nu este o rusine sa intrebi. Nimeritorii si Nemuritorii de data asta doar v-am trimis la respawn data viitoare va trimit acasa, cei care injura gratis pe teren o sa aveti aceasi soarta, sunt o persoana calma dar nu accept ca o mana de indivizi sa strice munca si jocul a 23 de echipe.

A fost o mica problema cu Match si Beta o simpla nenintelegere si o comunicare defectuasa dar care a fost mediata si sper ca nici unul din ei sa ii poarte pica celuilalt suntem oameni in toata firea hai sa nu ne comportam ca niste copii, apreciez atitudinea celor doi pentru a discuta problema, din punctul meu de vedere aveti un mare PLUS.

Revenind la joc am vazut multe persoane care nu aveau habar de elemente din regulament gen baloanele masinii (voi ce credeati ca Doc pleca cu masina la nunta, daia avea baloane montate pe ea?) oamenii nu stiau ca trebuie sa spaga baloanele, de mentionat ca rahaturile alea de baloane erau destu de greu de spart (stiu suna ciudat dar chiar erau si se mai si desumflau noroc ca Doc are plamani ). Un alt aspect care l-am observat la Cartel, multi oameni nu prea erau fixati pe misiunile date, abea la mijlocul jocului au inceput sa se organizeze si asta sa vazut, la inceputul jocului era un haos general au pierdut ambele obiective extrem de repede iar dupa in loc sa se concentreze toti pe campul de coca jumate din efective atacau laboratorul, mai multa atentie la briefing. Din partea guvernului am realizat un oarecare defect in scenariu si pe viitor o sa schimbam in asa fel incat ambele factiuni sa aibe misiuni active pentru a evita situatile in care x factiune captureaza punctele strategice si asteapta ca ceilalti sa atace. Pleacarea acasa inainte de sf jocului nu prea e frumos, inteleg ca am intarziat foarte mult inceperea jocului dar o ora am stat sa parcam masini, ca tot am ajuns la partea asta de parcare etc, dragilor nu e normal sa trebuiasca sa fac pe parcangiul sa nu ramana in noroi x sau y cu masina, vreau sa cred ca suntem acolo sa ne ajutam unii cu alti si chiar daca ramanea cineva in pana il ajutam cine nu e deacord cu parcarea pusa la dispozitie de acum in colo este liber sa isi scoata masina in afara locatiei si sa vina pe jos pana la briefing etc.. De mentionat ca dupa ploaie intrarea din Bd. Timisoara nu este recomandata.

Overall evenimentul a fost peste asteptarile mele din punct de vedere al atitudinii, scandaluri etc. mai avem de lucrat la comunicare dar cred ca suntem pe drumul cel bun si chiar o sa ne tinem de cuv si macar o data pe luna sau la 2 luni sa organizam acest eveniment. Urmatorul eveniment o sa fie organizat in locatia Chimopar + Sicomed cred ca cel mai probabil in Iulie, sunt foarte multe eveniment nationale si internationale in perioada urmatoare.

Conteaza foarte mult impresile voastre in cea ce priveste evenimentul (organizare/scenariu/atitudinea de pe teren etc) pentru a indrepta greseli pe care noi nu le-am vazut. Nu uitati nivelul eventului este dat de oamenii care participa nu de organizatori.

Numai bine,

Ilie

Echipa Rangers va multumeste pentru efortul depus la acest event. Speram sa ajungem si la urmatoarele in numar mai mare. Un sfat daca imi este permis, ar fi ca sa avem un numar aproximativ al participantilor si eventual si al fractiunii de unde fiecare echipa va face parte inainte de inceperea eventului. Asa iti poti planifica din timp ce misiune are echia x care are un numar de n oameni, nu de genu cum am auzit eu prin statie: atacati campul, atacati laboratorul bla bla.....cine ataca campul...sau laboratorul...eu tu noi toti ? As fi preferat sa aud ceva de genu echpa 1 ataca laboratorul, echipa 2 se retrage la camp si il pazeste (fara obiectiv nu ai cum sa castigi un joc).

A si un mare plus ar fi la uniforme (eu ma consider desul de scartar cand vine vorba de investit bani aiurea dar pana si eu am 2 uniforme una inchisa si una deschisa sau am o casca si o sapca, am putea foarte usor sa diferentiem inainte de joc fractiunile gen camuflaj inchis si deschis sau casca si sapca sau cap gol etc) nu numai prin banderola care uneori nu se vede.

Personal am apreciat eventul, dar mi s-a parut ca multi oameni erau acolo pentru ca venise echipa / grupul si ei de fapt nu apreciau tot deranjul / schimbarile de regulament fata de ce mancau ei de obicei? Poate e ok, la urma urmei e un prim pas.

Altfel, mi s-a parut ca briefing-ul s-a lungit foarte mult cu informatii generice care nu ajutau neaparat in ziua respectiva.

Oricum, multumesc de efort!

Salut,

cu exceptia timpului petrecut pana la inceperea jocului mie mi-a placut! Baietii din factiunea guvernamentala si-au facut treaba exemplar.

Evident spre final s-a cam rupt filmul odata cu trecerea Rangers (de la care mi-am luat-o ) si AA in echipa adversa, precum si plecarea in masa a unor echipe din factiunea noastra.

Oricum, chiar daca pe final n-am mai putut tine jocul in mana am plecat fericiti si obositi!

Acvila felicita baietii pentru o duminica reusita.

La mai multe!

N-am fost la joc dar imi place sa-mi dau cu parerea, mi se pare o treaba excelenta ca s-a reusit totusi un joc de asemena amploare, cam cum a fost si anul trecut pe vremea asta. O singura observatie am.

Cand o sa terminati vreodata cu poponaria cu HiCap-urile? Nu este nici un avantaj in a avea HiCap-uri, ci din contra, trebuie sa dai tot timpul la rotita spre deosebire de miduri unde poti trage 130 de bile fara oprire si stabil.

Prin trasul foc cu foc faceti un dezechilibru si mai mare in favoarea celor cu Mid-uri. Nu e mare avantaj in a avea 300 de bile in incarcator, daca dai la rotita. Masurati timpul de dat la rotita la 300 de bile si timpul in a schimba un Mid, o sa vedeti care este mai mare. Nu stiu cine a inventat asta dar este o prostie. Fiecare ar trebui sa joace cu ce are, chiar nu incarcatorul creeaza dezechilibre, ci altele sunt mult mai grave.

Daca unificam cat de cat regulamentele, spre niste compromisuri decente, ajungem si la niste jocuri comune frumoase.

Personal consider un compromis permiterea incarcatoarelor high-capa pe teren cu restrictia de a fi folosite foc cu foc, daca e sa ne luam dupa regulamentul folosit in majoritatea eventurilor de airsoft de la noi din tara si de ce nu din cele de afara, high capa nu are ce cauta pe teren.

Un jucator cu miduri trebuie sa care cu el un numar minim de incarcatoare, o vesta sau un chestrig unde sa le puna, si de fiecare data cand ii e lumea mai draga trebuie sa schimbe incarcatorul gol cu unul plin, cam ca in realitate cu ceva diferente de greutate...

Un jucator cu rotita la incarcator nu cara absolut nimic trebuie doar sa dea la rotita in timp ce trage si e un fel de mobile turret.....

Asa cum cei care prefera numai mid-uri pe teren au inteles ca trebuie sa acorde o sansa si celor cu high capa si ceilalti trebuie sa inteleaga ca un compromis inseamna concesii reciproce nu doar dintr-o parte.

Sunt curios cei care nu isi pot permite 3-4 miduri cum vor sa participe la eventurile nationale din Romania cand high capa nu se admite pe teren.

Acum revenind la joc multumesc tuturor celor care au participat, felicit pe toti cei care au ramas pana la ora 16:00 si imi doresc sa vad cat mai repede o continuare de ce nu poate chiar in alta locatie.

Cand o sa terminati vreodata cu poponaria cu HiCap-urile? Nu este nici un avantaj in a avea HiCap-uri, ci din contra, trebuie sa dai tot timpul la rotita spre deosebire de miduri unde poti trage 130 de bile fara oprire si stabil.

Prin trasul foc cu foc faceti un dezechilibru si mai mare in favoarea celor cu Mid-uri. Nu e mare avantaj in a avea 300 de bile in incarcator, daca dai la rotita. Masurati timpul de dat la rotita la 300 de bile si timpul in a schimba un Mid, o sa vedeti care este mai mare. Nu stiu cine a inventat asta dar este o prostie. Fiecare ar trebui sa joace cu ce are, chiar nu incarcatorul creeaza dezechilibre, ci altele sunt mult mai grave.

Daca unificam cat de cat regulamentele, spre niste compromisuri decente, ajungem si la niste jocuri comune frumoase.

In opinia mea e o discutie care nu are loc aici, regulamentul pentru evenimentele "comune" se poate discuta si schimba (sa permita hicapa + full auto de exemplu) dar odata acceptat (cum a fost duminica) trebuie urmat, nu?

Nu de alta, riscam sa denaturam feedbackul despre eventul curent.

Hicap+ full-auto se exclude este o protie sa se voteze o regula de genul hicap+fullauto.....ca asa imi iau si eu 3 hicapuri las vesta acasa bag un hicap in ak si 2 in buzunare,pistolu in toc la brau si gata.......ma fac caprior nu ma mai i-a nimeni la halu in care alerg doar cu 2 hicap-uri dupa mine si sa-mi fie permis sa trag full-auto........car dupa mine 2 kile atata sunt caprior. la cracker....e mare avantaj cu hicapu.....tin tragaciul apasat si dau la rotita intre timp....si uite asa cac 600-300 de boabe pe un sarantoc care reincarca midu....cu hicapul...am deschis usita si torn bile in 5 secunde am gata 3 hicapuri gata de tras...pe cand cu midurile stau sa dau la bb loader si imi ia un min. sa bag bile in 6 miduri..... si daca ti-ai permis replica de sa spunem minim 400 de lei eu cred ca-ti permiti si 6 midcapuri.

sau imi trag hicapuri cu sfoara si e mai simplu trag de sfoara si gata........sau imi laeg un motoras in hicap si apas doar pe buton.

In opinia mea e o discutie care nu are loc aici, regulamentul pentru evenimentele "comune" se poate discuta si schimba (sa permita hicapa + full auto de exemplu) dar odata acceptat (cum a fost duminica) trebuie urmat, nu?

Nu de alta, riscam sa denaturam feedbackul despre eventul curent.

Treaba e ca deciziile astea s-au luat pe niste threaduri blocate sau in ceva sedinte restranse, nu-mi amintesc sa fi fost vreo dezbatere publica sau vreun vot universal pe tema asta. la un eveniment major ca asta, poate vin si din cei care nu-si permit 8 mid-uri si atunci va mirati de ce trag unii full auto cu hicap. Eu joc si si, personal prefer hicap din motive de fiabilitate si comoditate la carat/incarcat bile, in nici un caz pentru vreun avantaj tactic. Ba chiar din contra, daca stiu ca se joaca tare prefer miduri, la joc rapid n-ai timp de dat la rotita, plus imi ia din precizie

Nu cred ca deturnam topicul, inca vorbim de un joc/viitor comun al airsoftului din Bucuresti, daca considerati, insa, ne putem muta cu discutia separat.

EDIT: Daca vi se pare ca cei ci HiCap-uri trag mai mult ca voi bagati o regula ca toata lumea sa aiba acelasi numar de bile - in orice tip de incarcator. Aici da, ar fi egalitate, si realistic vorbind cam cari aceeasi cantitate de munitie de un anume tip. Fiecare sa ia 6 x 100 = 600 de bile = 6 miduri de 100 sau 2 HiCap de 300. Cand le termini incarci la baza.

Edited by Guest

Felicitari pentru eveniment, a fost unul reusit! Singurul minus cred ca tine de "preludiul" lung pentru echipare + crono + brief. Ar fi foarte tare ca urmatorul event sa aiba loc la chimopar, ar fi mult mai dinamic

Un eveniment reusit Fara certuri sesizabile. Cand e multa lume e greu sa inceapa jocul la ora stabilita. Problema nu e la organizatori ci la prezenta tarzie.

Referitor la mid-uri vs hicap parerea mea e ca nu o sa se ajunga vreodata al a un numitor comun, atat ca pareri cat si ca echipare. Fie ca e din comoditate, fie ca din lipsa de bani, oamenii tot nu o sa se echipeze toti cu mid-uri. Iar ca avantaje, daca tragem linie pe hartie clar hi-cap nu are un avantaj sesizabil, din contra mai mult are dezavantaje.

300-700 bile - trag single, dau la rotita continuu, te tin cu capu la cutie pt ca eu nu incarc, si ui asa im timp ce tu tii capu jos oamenii mei flancheaza, mai ramane unu iar cu hicap, iar rotita iar foc cu foc, ca n-are rost risipa de bile, doar sa te tina acolo pe burta sa nu ridici capu ca ti-o iei, si mai flancam, eventual avansam. si brusc te-am eliminat ca nu stiai ca am ocolit, foc cu foc, ai stat cu ochii`n iarba

midcap de 80-100-150. foc cu foc, dar si doar 4-5 miduri. poate 6. dar trebuie sa le schimb. dar is 400-600 bile toate. si apoi ce face? ca nu pot sa pun punga`n cap si sa incarc instant. cat de fiabilitate. am vreo 4 hicapuri cred si vreo 11 miduri de la diverse firme. hicapurile fac figuri, midurile nu

si da, se poate muta toata discutia in alta parte, ca sa pastram discutiile despre joc aici

Va rog sa incetati discutia high-cap sau deschideti un alt topic unde puteti sa discutati cat vreti voi, nu ca ar fi prima oara cand se discuta acest subiect.... eu zic ca limitarea la semi-only pt high cap nu e asa de grav pe cat pare, am stat printre jucatori si fie vb inter noi sunt multi care nu au nici o treaba cu luat la tinta, poate asa invata ca trebuie sa se uite prin catarile alea si nu sa faca spray and pray. Pana una alta regulamentul ramane asa cum e pana la urmatorul eveniment, daca cineva propune o schimbare pana la urmatoarea sedinta (care o sa fie inainte de event probabil) se poate vota fara probleme si majoritatea decide ca doar e democratie in comunitatea noastra, fie ca ne place sau nu

salut.

Foarte frumos jocul. Multumim organizatorilor pentru efortul depus. Stiu ca nu e usor.

bafta la toata lumea

un joc frumos, oameni multi, incidente minore, vremea super.

multumim organizatori si jucatori. asteptam editia urmatoara.

daca fixam si timpul de asteptat de chrono ar fi ideal. oricum cred ca pentru data viitoara o sa pastram aceas clasificarea de arme si nu mai facem 170 de oameni chrono. numai cine nu a fost sa face...

Exact, pastrati-va marcajele pe replici, data viitoare facem doar celor care nu au marcaj o sa fie mai multe schimbari in scenariu care sa elimine timpi morti si predispozitia la incidente. Au fost multi care nu prea inteleg cum functioneaza medicul si regulile unui ranit ori nu le-au inteles ori nu au vrut sa le inteleaga asa ca data viitoare o sa aducem cateva schimbari in aceasta privinta.

Parcarea o sa fie inca un punct care nu o sa mai genereze timp pierdut aiurea, daca adaugam si faptul ca echipele o sa fie construite inainte de joc cred ca o sa reusim sa incepem jocul la max ora 10:00, in timp lucrurile o sa fie mult mai clare si mai usor de gestionat dupa ce lumea o sa se obisnuiasca cu regulamentul, modul de organizare etc trebuie sa avem rabdare iar participanti incredere in aceasta schimbare, sincer eu sper ca toata lumea sa vada potentialul pe care il poate avea airsoftul din Bucuresti.

si sa se specifice la inceput ca daca esti medic nu inseamna ca nu poti fi eliminat

anyway, chiar si cu micile neajunsuri datorita organizarii evenimentului intr-un timp atat de scurt tot pot sa spun ca majoritatea oamenilor s-au distrat, si pana la urma asta conteaza. astept cu nerabdare eventul de la Chimopar, sa vadem ce iese si acolo

300-700 bile - trag single, dau la rotita continuu, te tin cu capu la cutie pt ca eu nu incarc, si ui asa im timp ce tu tii capu jos oamenii mei flancheaza, mai ramane unu iar cu hicap, iar rotita iar foc cu foc, ca n-are rost risipa de bile, doar sa te tina acolo pe burta sa nu ridici capu ca ti-o iei, si mai flancam, eventual avansam. si brusc te-am eliminat ca nu stiai ca am ocolit, foc cu foc, ai stat cu ochii`n iarba

Asta daca nu cumva in prealabil iti imprastii io mucii pe pereti cu full auto. Trezeste-te un pic la realitate, armele de airsoft sunt jucarii, n-au recul, avantajul e clar in favoare focului automat, chiar daca single are range un pic mai mare, sa zicem. Tin sa precizez ca faci lobby in favoarea focului automat, daca e asa mare avantaj in a tine pe unu cu capul jos cu single fire si rotita, n-ar trebui cei cu HiCap-uri sa fie obligati la foc automat?

Mda....deci 80% s-a discutat de high cap vs mid in thread-ul asta de real cap se pare ca in bucuresti nici nu se pune problema....poate face un admin curat....Cat despre treaba cu crono....au fost persoane care nu au facut crono pe replica citez "lasa frate sa iasa discutii ca nu stau eu sa imi umble la hop-up sa mi-l deregleze ca sa stau eu 30 de minute sa il reglez din nou". Este trist ce se intampla in bucuresti din partea unor 20% care strica jocul pentru restul....Ii inteleg pe colegii de la ASAR care se duc in weekend-uri in Ungaria sa joace.Per total un event okish....si atat

Cat despre treaba cu crono....au fost persoane care nu au facut crono pe replica citez "lasa frate sa iasa discutii ca nu stau eu sa imi umble la hop-up sa mi-l deregleze ca sa stau eu 30 de minute sa il reglez din nou". Este trist ce se intampla in bucuresti din partea unor 20% care strica jocul pentru restul...

E uite asta eu nu inteleg si nici nu pot sa admit, nu am ce sa comentez fata de x care a zis citatul pentru ca el oricum nu a dat 2 bani pe cele 20 de echipe de acolo dar tu daca ai vazut/auzit asta de ce nu te-ai dus la el sa il tragi de mana si sa ii zici "alo prietene dute si fa crono ca altfel nu intri pe teren"? Ok sa zicem ca nu il cunosti (chiar daca asta nu e o scuza) si nu iti permiti sa faci asta dar de ce nu te-ai dus la unul din TL sau celor de la crono sa ii zici vezi ca x face pe nebunul. Sa vezi ce facea crono bajatu ca altfel era in masina in drum spre casa, noi ca organizatori nu putem controla 100% din oameni, se merge pe incredere ca vb aia airsoftul e un joc bazat pe fair-play.

In loc sa te plangi ca vai ce de rahat e x sau y de ce nu pui mana sa incerci sa schimbi ceva sa il tragi de urechi pe ala care face rahtul asta, asta e valabil pentru toata lumea, nu va asteptati ca 10-15 pers sa schimbe 250 fiecare din voi terbuie sa puneti osul ca sa schimbam atitudinea si comportamentul acestei comunitati. E usor sa critici sau sa arati cu degetul e mai greu sa iti iei inima in dinti si sa incerci sa schimbi ceva, indolenta asta a adus comunitatea unde e acum.

O duminica relativ reusita spun relativ deoarece exista loc de imbunatatiri .

Dar era greu sa fie perfect deoarece trebuie tinut cont de cateva aspecte:

-numarul mare de jucatori

-drumul greoi (vremea in general)

- Scenariu destul de complex

Eu unul sunt multumit si nu regret ca am participat la acest event .Cu siguranta urmatorul o sa arate mult mai bine daca o sa participe in mare parte acelasi nucleu de jucatori.

Scenariul este relativ greoi dar asta il face frumos , probabil de asta au rezultat numeroase neintelegeri din partea participantilor. Cred ca doi-trei arbitrii ar fi fost foarte utili (in punctele strategice cel putin : campul cu cocaina, laboratoul) . La un momendat au fost trimisi la respawn niste jucatori pentru nerespectarea unor reguli. Reguli incalcate din nestiinta( nu s-au deranjat sa citeasca regulamentul) sau din nesimtire (in fine problema asta nu o sa se remedieze niciodata nimeni).

Organizatorii trebuiesc felicitati , fiindca s-a vazut mult efort depus din partea lor .

Daca si comunitatea ii ajuta mai mult , eventul ar fi aratat si mai bine. Sper ca astfel de eventuri sa se mai repete .Peace.

P.S. A gasit cineva o masca metalica verde (

Multumim organizatori si jucatori pentru acest joc minunat, asteptam editia urmatoara. Comentariile si discutiile despre hi-cap vs. mid o sa le discutam in sedinta si o sa votam ! LVL de la excelent in sus !!

Au fost bune, au fost rele. Nimic nu e perfect, mai ales din prima incercare, asa. Banueisc ca feedback-ul fiecarei echipe va fi prezentat de TL respectivi la urmatoare sedinta inter echipe si vom avea parte de o editie viitoare cu mai multe lucruri bune si mai putine rele.

Oricum, a iesit bine, avem o sansa de crerare a unei comunitati unite.

Fara doar si poate, trebuie apreciat efortul organizatorilor de a strange la un event cat mai multi jucatori/echipe din zona Bucurestiului.

E un pas important, coeziunea comunitatii se va face in timp si cu implicarea tuturor

Punctual, parti pozitive si negative:

- Scenariul poate fi dezvoltat cu misiuni suplimentare, pe masura ce jocul este in desfasurare (pentru a da cursivitate si pentru a nu se bloca actiunea)

- Felicitari pentru cei de la armata, si-au indeplinit obiectivele, mai bine de jumatate din timpul de joc au controlat situatia jocului

- Comentarii si discutii in timpul jocului, mai putine ce-i drept raportate la numarul destul de mare de participanti

- Cartelul a avut probleme de respectare a ordinelor/misiunilor (jos palaria si felicitari celor de la SWAT pt. indarjirea cu care si-au aparat obiectivul). In acest context, a fost salutara mutarea celor de la AA team in tabara cartelului pentru a balansa situatia pe teren

Asteptam cu interes urmatorul event al comunitatii, indiferent de locatia lui (Chimopar, Bulbucata etc.)