MSorinG

M24 de la CYMA

Recommended Posts

Salutare,

Am achizitionat de curand un M24 facut de Cyma, mai exact CM-702. Am observat ca este nou aparut si ma intrebam daca mai are cineva, sa imi spuna ce parere are, ce a schimbat, ce piese sunt compatibile, ce incarcatoare, ca el vine stock cu un incarcator!

Pana in prezent am incercat cu mai multe tipuri de bile si cel mai bun rezultat l-am scos cu bile de 0.3g, respectiv o coala A4 la 50 m, iar daca pun bile mai grele nu au traiectorie constanta.

Multumesc frumos!

Poate il desfaci si tragi o poza la piese, ar fi interesant de vazut ce matze are

O sa incerc sa il desfac saptamana viitoare sa ii fac o serie de poze, sper sa il si nimeresc la loc

Am revenit,

Desfacut, pozat, asamblat la loc, de tras trage cel putin la fel ca pana acum. Problema e ca nu stiu cum sa uploadez pozele, poate ma ajuta careva!

Multumesc Sebannu,

Deci, am pozat, iar rezultatul activitatii mele artistice este urmatorul:

5fry.jpg

xytcp.jpg

j797.jpg

9nnx.jpg

eiau.jpg

bltc.jpg

Partea de cilindru nu mai desfacut-o.

Astept opiniile voastre!

super rifla la pretul la care se gaseste in Romania

ai tragaci ok si unitate hop-up la fel

cu o guma buna, din poze pare gen vsr, ai super sniper de incepator, un pic prea mult as spune la 160m/s parerea mea e ca ai nevoie totusi de bile mai grele

Dupa cateva teste facute cu bile diferite, rezultatul este urmatorul:

-0.3g range mare, aprox 70m cu tot cu efectul de hop, dar traiectorie instabila si usor influentabila

-0.36g, foarte mici imbunatatiri fata de 0.3g

-0.4g, nu reuseste sa ii dea efectul de hop, dar in 40m este foarte precisa, apoi cade bila.

Concluzia mea este ca ii trebuie o imbunatatire la capitolul guma si teava de precizie. Ce imi recomandati, avand in vedere ca stoc ea scoate 150m/s?

Ms frumos!

Daca zici ca, virgula, cade bila si nu primeste hop inseamna ca iti trebuie un hop mai bun (guma si/sau nub).

Poti incerca ceva: pe bratul de la hopup, unde vine nub-ul ala mic de cauciuc fa un distantier din ceva. Poti sa pui de ex. foarte putina banda izoliera pe nub sau in locasul unde vine el. Ideea este sa il faci sa apese mai mult pe guma de hopup. Asta asa, ca un mic test pana faci rost de o guma calumea sau iti schimbi camera de hop.

Teava de precizie momentan eu te-as sfatui sa nu iti iei. Mai bine cauta o camera de hop-up high-end capabila sa iti dea overhop si la bile de .43 si sa vezi ce bine o sa stai cu distanta si precizia.

LE: am recitit putin topic-ul. Intrebare: ai curatat teava si guma de hopup? Chiar daca este nou trebuie facuta treaba asta. De asemenea, teava cu ulei siliconic, guma cu apa calda cu un pic de sapun apoi clatita in apa rece. Ai grija sa nu iti ajunga ulei siliconic pe guma de hop ca nu isi mai face treaba. Am patit asta o data si ziua de joc a fost ruinata. Am lovit o singura tinta si aia din noroc.

Am curatat si teava si guma, dupa cum se vede si in poze, erau pline de impuritati. o sa o dau si cu ulei siliconic si o sa pun si un nub ca la mine nu avea, este doar tija alba care apasa direct pe guma. Revin cu rugamintea sa imi recomandati si mie o guma buna si eventual si un site de unde sa o iau ca eu ori nu am gasit ori nu am recunoscut-o. Poate si pentru o teava..?

Multumesc frumos!

Am gasit o guma PDI pe care sa o montez, dar pana imi ajunge, probabil ca maine, am lucrat putin la ea la capitolul compresie si silentiozitate. In principal am facut o teflonare a capului de piston, a capului cilindru, apoi a gumei, asta pana gasesc de cumparat niste ABBR's. Daca tot nu mi-a venit guma m-am jucat putin si am facut un R-hop pe guma stock si SOC - ridica bilele de 0.4 fara probleme -deci e o varianta buna daca guma PDI nu ve fi suficienta sau o sa raman in pana. Apoi am invelit teava interna in izolatie de tevi de aer conditionat, buretele negru. Pentru a elimina din zgomotul arcului, am facut un teflon mode la ghidajul de arc. Pe capul de cilindru am realizat un tampon (in locul sorbopadurilor, care vor ajunge pe miercuri) dintr-o garnitura de juma de tol pe care am facut cateva santuri in lungul razelor, tot pentru a elimina suprafata de contact si pentru a lasa spatiu pentru dilatare la impact. Am montat provizoriu un amortizor facut dupa metoda Nikky_Boy. Rezultatul a fost unul socant - replica este foarte silentioasa, abia se mai aude de la 10 m in conditii fara vant. As mai pune niste poze, dar nu mai imi permite contul de upload, vrea sa le platesc upgradeul. Daca vreun admin poate sa le incarce, le trimit pe mail cu placere. o sa revin cu date dupa ce vine guma PDI.

PS: stie cineva cum pot monta un amortizor la genul asta de replica ce nu are filet in partea din fata? tot cu mici adaptari?

Edited by Guest

In principiu in partea din fata a tevii ai un fel de dop care se desurubeaza, lasand teava externa cu filetul ei. Cu un adaptor (se gasesc de cumparat sau se fabrica usor) insurubat in locul dopului respectiv poti insuruba si un amortizor de care vrei fara alte adaptari.

Deci a venit si ziua cea mare... a ajuns guma PDI W HOLD ptr VSR10. E mai scurta cu 1mm, am rezolvat cu teflon. Are un ghidaj lateral pe care l-am subtiat si am facut o teflonare. Montat totul la loc. Am iesit in poligonul balistic si am exacutat foc de foie in aerul conditionat de la 40 m: ochit fara luneta foc dupa foc. Bun, am trecut la tinta piept de la 65m, dupa cateva reglaje de hop a lovit tinta constant cu traiectorie dreapta. Alta tinta nu mai am momentan dar sunt foarte multumit. Am folosit bile de 0,4g si singura modificare notabila a fost guma si o teflonare a ei. Pasul urmator este o teava de.precizie.

e ok PDI W-hold-ul, dar mie mi s-a parut putin cam moale pentru viteze gen 160-170. Am renuntat la ea in favoarea unei Firefly hard, pe care am folosit-o cu succes mai bine de un an (si inca arata si se comporta bine).

E tot modelul vsr? Poti sa ii masori lungimea? Ca cea de la pdi e mai scurta si nu imi intra in canalul de dupa nub. Si poate poti sa imi dai si un link de unde sa o iau si eu. Stie cineva unde gasesc si eu o teava de precizie buna cu doua santuri transversale? Unul ptr guma si unul ptr siguranta potcoava?

uite aici: http://shop.ehobbyasia.com/firefly-hop-up-bucking-hard-for-marui-vsr-10-hi-capa-g26-p226-m1911-mk23-1.html#.U5ByjHD9Ogw

nu e in stoc, dar o gasesti destul de usor pe la alte magazine gen wgc, uncompany etc.

Cand ajung acasa o s-o masor (daca nu uit)

La teava de precizie, nu stiu exact ce santulete spui, dar as merge pe laylax sau PDI (pentru VSR). Acum nu stiu cat % din M24-ul ala e chiar compatibil cu VSR-ul...

Sorin, ai incercat si la distante mai mari sa lovesti tinte umane? De genul 75-80 de metri la tinta umana? Eu cu un m24 de la A&K si tot 160m/s si R-hop am raza de aprox 100m si precizie ok pana la 85 de metri. As vrea sa stiu cum se compara PDI W fata de un R-hop.

Pana sa imi vina guma PDI, am avut un Rhop montat dar nu reusea prea bine sa ridice bilele de 0.4 pe distante mari si nici nu reuseam constant sa lovesc tinta de la 60 si ceva metri. Adica din 10 lovituri doar 4-5 loveau. De cand am pus guma PDI.... alta discutie: lovesc cam 7-8 in tinta la aceeasi distanta. Problema pe care am constatat-o e urmatoarea: a scazut viteza de la 150 la 135. Dupa guma am pus o teava 6.03 de la JBU de 550mm, am reusit sa imi confectionez ABBR si le am montate. Deci de ce a scazut viteza? o fi crono, o fi arcul? Inca nu am reusit sa verific cu degetul pe teava daca tine pistonul, dar o voi face deseara. Cred ca trebuie sa imi iau un arc de calitate.

Replica are range mai mare de 60-65 m, dar nu am eu tinte mai departate in poligon,dar duminica o sa incerc si pe tinte mai departate pe teren.

LE: In cilindru e verificata compresia, e ok, iar singura cauza (din vina "upgradeurilor") pentru scaderea vitezei o vad ca fiind sorbopadul montat pe capul de cilindru.

, da, asa fac testul crono. Totusi tind sa cred ca face figuri aparatul sau cel putin asa imi doresc. In orice caz, chiar si dupa ce am constatat scaderea de viteza, nu a scazut precizia si range-ul, deci poate e aparatul!

nu-i normal sa ai o asemenea scadere, eu cu hop la maxim am o scadere de doar 9m/s. Ce model de chrono ai? Si al meu face figuri dar doar cand ramane fara baterii. Eu am observat ca daca ai guma de hop buna pe arma chit ca dai cu 115 sau 150 precizia si raza sunt aproximativ egale (daca tragi cu bile 0.30>). Mai am un m4 cu teava de 300mm madbull, 115m/s si r-hop si cu el ating 80 metri si precizie buna pana in 65m, asta fiind in comparatie cu m24 care are teava de 500mm si 160m/s...

Verifica daca atunci cand ai hop-ul la 0 nub-ul inca patrunde in teava. S-ar putea ca pur si simplu sa ai prea mult contact cu bila.