Grasulas

Dezbatere modul de marcare replici

Recommended Posts

dude...noi ne chinuim sa nu vopsim nimic pe replica si sa se marcheze pe GARDA tragaciului (care e "a naibii de vizibila") si vii cu ideea sa ne apucam sa dam cu vopsea pe flash hider...serios acum...e de porc ideea

adica greutatea ta, era doar o parere iar daca airsoftul este foto shop nu pui nici banda sa nu-i strici frumusetea, iar daca este sport nu vad ce incurca o culoare in plus pe replica ori unde ar fi ea, cu suntem noi mai destepti decat alte tari care le au marcate vizibil...am uitat ca suntem asa de destepti si foto shoperi ca suntem ultima tara din ...nici nu are rost

....alte tari le-au marcat vizibil pentru ca ii obliga legea, nu au facut-o de frumusete sau ca si-au dorit-o.

BTW...mai usor cu atacurile la persoana ca eu nu m-am legat de tine.Mai pune mana si mai citeste cum e cu legislatia in alte tari si de ce au FOST OBLIGATI unii sa isi vopseasca replica roz, verde fosforescent sau sa fie transparenta.

...serios acum...e de porc ideea
adica greutatea ta ...

yomisrebel ... atentie ... ne pulim la bere sau in topicuri cu tzatze ... aici pastrezi o atitudine decenta, demna de un "batran" ... asta daca vrei sa mai faci parte din grupul asta. Primul/ultimul avertisment ... si ca parere personala, fara a fi partinitor, ca organizator de eventuri/participant la eventuri de vreo 5 ani ... chiar e de porc idee ta ...

chiar e de porc idee ta .........asta in ce limba este, in romana faci omu porc care are ideea respectiva, iar la bere nu cred ca esti asa curajos sa faci omu porc sau sa il ameninti ca il dai afara din grup, iar eu nu dau ideei si imi spun parerea si daca nu iti place atunci ma faci porc pe privat

Invata sa pui virgula unde trebuie pusa. Din ce spui tu acolo reiese ca nush ce ti-am zis in privat. Daca continui pe tonul asta fara sa stii sa faci diferenta intre gluma si serios, ma lipsesc de tine de pe aici. Ti-am zis, puleala facem la bere si la junk.

dude...noi ne chinuim sa nu vopsim nimic pe replica si sa se marcheze pe GARDA tragaciului (care e "a naibii de vizibila") si vii cu ideea sa ne apucam sa dam cu vopsea pe flash hider...serios acum...e de porc ideea

Se poate vopsi/lipi eticheta in interior (sub incarcator, in interiorul patului...) - asa le marchez pe ale mele pentru a nu le confunda cu ale colegilor care au acelasi model.

terminati cu tampenia asta cu vopsitul...sa zicem ca eu joc acum P1....am o culoare, maine ma decid ca nu mai vreau p1 vreau DMR...imi pregatesc replica si ma apuc iarasi de vopsit...peste o luna descopar ca nu ma coafeaza si ma fac P2.

Banda pe garda tragaciului este non invaziva, nu sare in ochi se se poate verifica de la 2-3 metri daca cere un albitru fara sa fie nevoie sa desfac replica.Ce dumnezeu e asa greu?

marcarea este necesara pentru cazul cand un coleg de joc te intreba cu ce ai tras in el, trebuie sa fie vizibila dar nu deranjanta, usor de modificat si de aplicat.

Local am inceput sa implementam noua standardizare de culoare, nu cred ca ar fi problema daca se afiseaza la cei ce vor direct pe teava sau pe ascunzatorul de flama pentru a fi vizibila indiferent de situatie.

Avantul, partea cu marcare pe amortizoare sau alte piese detasabile din capatul tevii e cu dus intors, pt ca respectivul daca in mijlocul eventului se plictiseste de amortizor sau invers il da jos, replica nu mai figureaza a fi marcata. Cea mai buna solutie e pe garda tragaciului, la noi cel putin, de vreo 5ani acolo le marcam si nu a deranjat/incomodat pe nimeni banda izolatoare aplicata.