Grasulas

Dezbatere modul de marcare replici

Recommended Posts

Vin cu urmatoarea propunere in ideea de simplificare si clarificare a modului cum marcam replicile

In general majoritatea organizatorilor folosesc cele 4 categorii de putere pentru delimitarea med-ului:

110m/s <= MED 1m

110m/s < MED 7m <= 125m/s

125m/s < MED 15m <= 140m/s

140m/s < MED 25m <= 175m/s.

Pana aici toate bune si frumoase, problema apare cand marcam replicile, fiecare foloseste alt cod de culori rezultatul:

- la fiecare event, joc trebuie sa iti pui alt marcaj, replica incepe sa arate a curcubeu

- lumea incepe sa confunde MED-ul de pe replica celui care a tras pentru ca la fiecare event ii impui alt cod al culorilor.

- ca organizator trebuie sa cumperi o gramada de izolir band pentru marcaj si pierzi timp pretios cu marcarea replicilor.

Intrebarea mea e simpla:

DE CE NU FOLOSIM TOTI ACELASI COD AL CULORILOR ?

Inchipuitiva cum ar fi daca toti am folosii acelasi cod de marcare a replicilor:

-lumea ar retine mult mai usor ce marcaj are fiecare categorie, implicit ce med trebuie sa foloseasca cel in cauza, sa fim realisti te interseaza marcajul de pe o replica doar atunci cand nu esti sigur ca adversarul a folosit distanta minima de angajare.

-o replica la care nu au fost aduse modificari nu trebuie decat verificata si confirmat ca are marcajul corect, nu mai trebuie sa mai stai sa pui alt izolir pe ea, reducand astfel timpul pierdut la cronografiere si de ce nu il scutesti pe proprietar de o munca in plus, curatarea vechiului marcaj...

-reduceri de cost, cei care au organizat eventuri mari stiu despre ce vorbesc cand e vorba sa marchezi 200-300 de replici.

Din experienta va pot spune ca cele mai multe probleme le genereaza DMRul si P2 de aceea consider necesar ca marcarea replicilor de acest gen sa fie cat mai vizibila. Sniperii prefera un marcaj cat mai discret, ca doar nu se chinuie cu tot ghilie si replici care mai de care vopsite si camuflate ca sa le aruncam un mare bandaj rosu in varf ....

Propunere :

- Marcarea se va face numai in partea din fata a replicii direct pe teava sau pe ascunzatorul de flama pentru a fi vizibila indiferent de situatie. Evitati sa prindeti in marcaj tija de curatare teava sau marcarea pe tubul de evacuare gaze, marcarea pe garda tragaciului e mult prea discreta, ca sa poti verifica cu ce s-a tras in tine trebuie sa te duci la proprietar si sa il rogi sa iti arate in mod clar, lucru care de multe ori genereaza tensiune si discutii aiurea.

2drb9eg.jpg

2dsig3k.jpg

708bd0.jpg

- Se marcheaza cu izolir band, marcajul trebuie sa aiba minim 1cm latime, infasurati macar de 2 ori pentru a fi sigur ca nu se dezlipeste in timp

-Se vor folosii urmatoarele culori:

110m/s <= VERDE

110m/s < GALBEN <= 125m/s

125m/s < ROSU <= 140m/s

140m/s < FARA MARCAJ <= 175m/s

Am preferat sa folosesc ROSU si GALBEN pentru cele doua categorii care genereaza cele mai multe probleme, sunt doua culori usor vizibile si se gaseste izolir din abundenta pentru ele.

Am preferat sa las fara marcaj tot ce trece de 145m/s pentru ca in mod normal nu ar trebuii sa avem decat sniperi ce vor sa fie cat mai camuflati, plus ca un bolt action e usor de recunoscut nu iti trebuie in mod special un marcaj ca sa stii ca ala are 25m MED.

Astept parerile voastre ....

Edited by Guest

Eu propun:

pana la 110m/s - ALB (e o viteza care permite apropierea de adversar, etc.)

intre 110m/s si 125m/s - VERDE (good to go, viteza acceptabila)

]intre 125.1m/s si 145m/s - GALBEN (atentie, viteza mare pe replica)

intre 145.1m/s si 170m/s - ROSU (replica e HOT!)

consider ca toata replicile (inclusiv sniperele) sa fie marcate pentru a nu ajunge la confuzii intre replici nemarcate din lipsa de cronografiere si cele peste 145.1 m/s. a fi sniper e un rol pe care ti-l asumi dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai marcajul pe replica si banderola factiunii de care apartii. (sniperele pot fi marcate cu rosu dar se poate folosi metoda de camuflaj peste, important e ca jucatorul sa poate face dovada cronografierii replicii si a categoriei de viteza in care se incadreaza. Eu am intalnit bolt acttion cu 121mps. atat vroia omul. so, trebuie marcate si cele de peste 145 ca nu toti "sniperii" o ard sus de tot.)

Io nu ma plang daca nu imi lipiti banda deloc

la modul serios acuma, sunt 100% de acord ca ar trebui standardizate culori / clasa.

Noi am marcat si marcam la garda tragaciului (o metoda non-invaziva).

0-110 - VERDE

110-125 - GALBEN

125- 140 - ALBASTRU

140-170 - ROSU

Toti suntem egali, sniperii nu cred ca trebuie sa faca rabat.

Eu sunt cu totul de acord ca trebuiesc standardizate culorile astfel incat sa nu trebuiasca schimbate pentru fiecare alt event, dar, mai degraba as sustine ideea marcarii pe garda tragaciului. Am mai spus si o repet: militam pentru a nu ne pune oficialitatile portocaliu pe replica dar le punem noi unele culori destul de stridente chiar pe ele.

- Marcarea se va face numai in partea din fata a replicii direct pe teava sau pe ascunzatorul de flama pentru a fi vizibila indiferent de situatie.
Un NU categoric, cel putin nu la meciurile/eventurile mele ... sunt de acord cu standardizarea dar in nici un caz nu vreau sa-mi "pulesc" replica atat de vizibil ... sustin marcarea pe garda tragaciului. Idea e ca o replica sa fie identificata in caz de reclamatie ceva de genul: " ba coaie ... ai tras sub med .. ia sa vad ce culoare ai pe pizda aia de replica" ... si poti arata garda la fel ca si varful pustii ... doar ca varful pustii arata de porc pt. un sniper in tufe ...

si eu cu marcarea pe garda tragaciului. marcarea o facem ocmai pentru a putea vrifica mai usor. despre culori... pot fi si roz atata timp cat peste ot este la fel, si nu trebuie sa schimb mereu culoarea.

Ok marcam la garda tragaciului dar hai sa ne punem de acord cu ce culori folosim .... va rog sa tineti cont si cat de usor se gasesc culorile respective si de faptul ca majoritatea pustilor sunt DMR si P2 ...

110m/s <= VERDE

110m/s < ALBASTRU <= 125m/s

125m/s < GALBEN <= 140m/s

140m/s < ROSU<= 175m/s

Marcarea se face pe garda tragaciului

Am pus galben la DMR ca se vede mai usor decat Albastru, majoritatea incidentelor sunt generate de DMR si P2 ....

Sunteti de acord mai avem propuneri, sugestii, in special cei care organizati eventuri si jocuri ma interseaza ....

Edited by Guest

Vom modifica in regulamentul nostru pentru a se incadra in cele specificate.

Propun urmatoarea marcare, aceasta este pentru ca eu deja de 4 luni marchez pusti si ar fi dificil. In acest sens propun o ADAUGARE nu o SCHIMBARE, adica Galbenul pentru cei peste 145 ms. Ma gandesc la frustrarea jucatorilor care sunt supusi periodic la schimbari si ar deveni o problema pentru cei care vin o data pe luna , si care ar fi bulversati de schimbari, sau nu ar stii de ele. De exemplu in fiecare duminica am facut crono la cel putin 30 colegi din comunitate, si tot apar la jocuri pusti necronografiate.

110m/s <= VERDE

125m/s < ROSU <= 145m/s

145m/s < GALBEN<= 170m/s

Va multumesc anticpat.

LE: eu pana acum foloseam "Fara Marcaj" 25 metri med, pt toate pustile care nu au venit in timp util pentru cronografiere sau pentru sniperi, pentru ca ne a fost reprosat ca si organizatori de jocuri ca le stricam camuflajul. Mai mult de atat am facut marcaj la flash hider pentru ca atunci cand le faceam la trigger guard a aparut discutia cand se aduceau reclamatii ca nu s a vazut marcajul pentru ca era ascuns de trigger guard.

De acord cu afisarea culorii pe garda tragaciului, precum si cu propunerea lui Alecu. Deja e mega folosita la aproape event-urile.

OK daca nimeni nu are nimic impotriva sau ceva de adaugat in urmatoarele zile propun sa supunem la vot conform procedurii obijnuite :

Votul este deschis timp de 31 de zile, cei care se opun variantei propuse sunt rugati sa precizeze cauza refuzului.

Pentru a fi admisa propunerea trebuie sa fie acceptata cu o majoritate absoluta adica 2/3 din voturi.

Subscriem propunerii lui Grasulas:

"110m/s <= VERDE

125m/s < GALBEN <= 140m/s

140m/s < ROSU<= 175m/s

Marcarea se face pe garda tragaciului "

Toate cele bune, de la Cluj!

Grasule nu mai bine faci tu un pool cu variantele propuse?

Nop, la votat se da o singura varianta si lumea se da cu subsemnatul daca e de acord sau nu...

Vin si eu in sprijinul colegilor mei din Bucuresti si revin cu propunerea:

110m/s <= VERDE

125m/s < ROSU <= 140m/s

140m/s < GALBEN<= 175m/s

Motivele au fost deja explicate de Alecu si il sustin 100%, daca exista intelegere si din partea voastra cred ca putem trece sa votam intr-un alt thread.

Atentie la viteze unii dintre voi ati pus alte incadrari la viteze decat cele prezente in SB, sunt sigur ca a fost o greseala inocenta, ca ultimul lucru de care mai avem nevoie acum e sa ne explicam de ce vrem sa schimbam iar incadrarile....

Pai pune si varianta propusa si agreata de mai multi, cea cu rosu pentru viteza maxima! Altfel votul nu stiu cata relevanta are... Toate evenimentele pe unde am fost cat si cele nationale mari au rosu la 140+; de fapt e prima data când aud de galben la acea categorie...

Pai pune si varianta propusa si agreata de mai multi, cea cu rosu pentru viteza maxima! Altfel votul nu stiu cata relevanta are... Toate evenimentele pe unde am fost cat si cele nationale mari au rosu la 140+; de fapt e prima data când aud de galben la acea categorie...

Ca bine zici!

Toate cele bune, de la Cluj!

Gata dati cu votul pentru varianta cu ROSU la sniperi si GALBEN la DMR, cea mai populara din ce vad.

Nu uitati de la fiecare echipa voteaza o singura persoana ce isi declara frumos votul, cei care nu sunt de acord va rog sa explicati care sunt cauzele refuzului. Echipele care inca nu au un reprezentant sunt rugate sa lase un PM ca sa rezolvam accesul.

http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=17&t=22728

de ce nu incercati sa puneti VERDE la sniperi, asa nu se mai chinuie sa camufleze culoarea, iar marcarea replicilor sa se faca prin a vopsi flashul, poate ati observat ca in unele tari flashul este rosu pentru a deosebi replica airsoft de cele reale, asa impuscam doi iepuri dintrodata