guma_turbo

Aplicatii Andoid / iOS

Recommended Posts

Deschid acest topic pentru a impartasi ce aplicatii avem, care merita instalate, ce jocuri jucam, etc. Daca

Incep eu cu o parte din aplicatiile folosite frecvent.

1. FRONTLINE COMMANDO 2 - Un joc cu o grafica foarte buna care creeaza dependenta.

2. QuizUp - Un joc de trivia cu design exceptional.

3. Friendly Fire! - Joc de strategie on-line.

4. Timely Alarm Clock - Dupa parerea mea cea mai buna aplicatie de genul acesta, cu un design interesant si cateva melodii care ma ung la suflet dimineata.

5. Waze Social GPS Maps & Traffic - Copilotul meu. M-a salvat de multe ori de amenzi, comunitatea este foarte mare si informatiile sunt foarte bune.

6. Historical Landings si MAYDAY! Emergency Landing - 2 simulatoare foarte bune.

7. My Data Manager - Data Usage - Dupa multe cautari, eu am ramas la acesta. Mi se pare destul de precis si foarte usor de utilizat si setat.

8. Smash Hit - Un joc cu bile, cu o grafica bestiala.

9. Bloons TD Battles si SBloons TD 5 - 2 jocuri de copii handicapati, dar pe mine m-au cucerit.

7. My Data Manager - Data Usage - Dupa multe cautari, eu am ramas la acesta. Mi se pare destul de precis si foarte usor de utilizat si setat.

Si eu il folosesc si sunt multumit de el. Acuma ca am 5 gb de net/luna pe telefon, programul este activ pe telefon dar nu ma mai uit la trafic.

Ce mai folosesc si eu pe un Samsung Galaxy 2

WiFi Manager ptr cautare si conectare la retele wireless.

Ping & DNS pentru testarea vitezei si conexiunii la internet.

aDownloader - torrent download Un client de torrente.

Total Commander un manager de fisiere, foarte asemanator cu vechiul Norton Commander din DOS.

Android:

Solid Explorer - management fisiere

Team Viewer - life saver

Portable Wifi - hotspot

Expense manager - daca vrei sa vezi unde trebuie sa tai $

Google Drive - aplicatia...

Goolge Keep - am vazut ca multe telefoane vin cu bloatware la greu si fara aplicatiile de baza ale google

Smart Voice recorder - ... pentru discutii interesante la birou

Viewranger - pentru joaca

Sleep as android - sa ma aud cum sforai

aDownloader - torrent download Un client de torrente.

.

Am incercat clienti de torente si pa Galaxy S plus si pe Galaxy S3-ul de acum si nu am reusit niciodata sa descarc torente. Imi da o eroare. Ambele telefoane rootate. Pana mea !!!

Tu cum ai reusit sa faci sa merga torentele ?

LE

AAA! Si ca aplicatie principala Pixel dungeon (un bun urmas al lui Net Hack )

Restul utilitare normale :

-iGO Primo

-Dropbox

-Google Drive

-OpenVPN Connect

-AndFTP

-Team viewer (Am si mouse pe bluetooth ! )

-WiFi KILL

-Coolreader

-Flashlight (cred ca cea mai folosita aplicatie )

Ia încearcă aTorrent. Și eu am încercat câteva și doar asta îmi funcționează cum trebuie.

L.E.: Cum am putut uita de Flappy Bird. Am 95 scor.

Mai recomand si eu cateva:

Feedly - agregator stiri

Go keyboard - tastatura ca pe iPhone

Compass - busola

Fing - cine e conectat la wifi

Quickly recent app - gesture pentru aplicatiile recente (super)

Digi clock widget - ceas configurabil romana

Cea mai buna tastatura mi se pare SwiftKey cu functia Flow. Nu cred ca are rival.

Si mi se pare naspa sa ai telefon Android si sa incerci sa il faci sa semene cu un iOS. )

MyEnel - pentru facturile de energie electrica si inregistrarea periodica a contuarului.

- wunderlist. poate fi considerat un manager de liste/taskuri.

mie mi util pt lista de cumparaturi a familiei care fiind share-uita cu ceilalti membrii ai familiei putem edita live ce am cumparat sau mai trebuie cumparat; si isi face live update pe toate deviceurile.

- si mai folosesc call recorder - nu cred ca are rost sa mai spun pt ce ii

- wunderlist. poate fi considerat un manager de liste/taskuri.

mie mi util pt lista de cumparaturi a familiei care fiind share-uita cu ceilalti membrii ai familiei putem edita live ce am cumparat sau mai trebuie cumparat; si isi face live update pe toate deviceurile.

Din video-ul de prezentare pare interesanta aplicatia. Acum o incerc.

Si mi se pare naspa sa ai telefon Android si sa incerci sa il faci sa semene cu un iOS. )

Tastatura de la Samsung e stupida, n-ai punctuatia corecta, tastele mici etc. Jobs a gandit-o pe aia de pe Apple bine, la vremea lui, a cam devenit standard. In rest Android-ul a cam depasit iOS cam peste tot, n-ai ce sa faci sa semene.

Pai deasta sunt atâtea aplicații cu tastaturi, ca sa alegi ce te coafează. Cum am mai spus, mie îmi place SwiftKey, dar spre exemplu soției nu ii place și folosește tastatura stock.

...ceapa voastra cu taskeru' pacii.

De doua zile nu apuc sa inchid un ochi ca "tre' sa fac aia" apoi "tre' sa fac ailalta"... super chestie si taskerul asta.

Pentru vreme:

- Weather Station (masoara in permanenta presiunea atmosferica si poti sa prevezi daca in zona ta sunt sanse sa ploua sau nu) Mult mai precis decat prognoza meteo, dar iti trebuie senzor barometric.

Limbi straine:

Google translate, cu toate optiunile de input: foto,voice,text ...

Merdia:

VLC player - poate sa faca play la cam tot ce exista media...

Utile:

QuickHRM - verificarea ritmului cardiac.

WifiExplorer - ca sa vezi ce wifi sunt prin zona si pe ce canale sunt setate. Adica poti sa-ti alegi un canal din zona care sa nu aiba multe coliziuni.

ClockSync - pentru ca sunt geek si vreau sa stiu cate milisecunde am delay fata de ceasul atomic

TotalCommander - pentru ca ... fara el Windows era pustiu, si la fel si mobilul. Best file manager ever!

TerminalEmulator - pentru ca linia de comanda si mai ales comenzile linux imi sunt drage

tPacketCapture - similar cu wireshark pentru captura de traffic si salvare a lui in fisiere .cap sau .pcap

rawphone - ca sa inspectez celulele 3G din zona, adresele lor, puterea semnalului samd. Vreau sa vad exact cand se face mutarea de pe o celula pe alta, samd ...

LTEPocketGuide- un manual simplist si destul de complet pentru pasionatii de standard LTE ...

vMEye - soft pentru conectarea la DVR (in special noname chinezesti) si vizualizare CCTV; versiunea free este plina de spam (daca stiti una mai buna, va rog sa spuneti).

Necro necro... DA' BUN!!!

/me tocmai mi-am pus MOO 2 pe calculator si i-am cam dat in ultimele 2 zile...