Cracker

CQB one shot minigun

Recommended Posts

Ma gandesc de ceva vreme la un dispozitiv care ar putea fi util in airsoft, in situatiile CQB. In realitate, daca esti cu arma de asalt intr-o casa si-ti apare inamicul in fata, nu mai stai sa scoti pistolul ci tragi cu ce-ai in mana. In airsoft insa, din motive de siguranta, esti obligat sa scoti pistolul, pe care poate nu-l ai la tine pentru ca sunt -10 de grade afara.

O solutie partiala este aruncatorul de grenade, dar acesta este prea greu, si nici nu ai trage in realitate cu el in cineva aflat la 2 metri de tine.

Ca urmare, sunt interesat de existenta/constructia urmatorului device. In locul lanternei de mai jos, ar putea exista un dispozitiv asemanator, care sa contina aer comprimar si sa arunce 1-3 bile o singura data cu viteza mica. S-ar putea incarca de la o butelie normala de gaz iar bila/bilele ar fi puse manual prin celalalt capat. Ai apasa repede pe buton cand ti-a aparut inamicul in fata si ai scapa repede din situatie, fara sa folosesti replica cu viteza mare.

Ce parere aveti, exista, se poate fabrica?

MIjRejk.jpg?1

http://shop.ehobbyasia.com/gandp-shotgun-m870-masterkey-kit-for-maruzen-ca870-m870-series.html#.UvJ9HF2RPD4

e adevarat e o poala de bani, dar sunt sigur ca un om mai inventiv poata sa faca unul foarte frumos din asa ceva - http://www.airsplat.com/Items/AR-DE-M47-B2.htm + o montura RIS to RIS ( http://www.airsoftretreat.com/forums/index.php?topic=88755.0 )

Nah, shotgunul ala are un kilogram, o chestie d-asta ar fi cat o lanterna mica, 2-300g. Iti trebuie cat sa dai drumul la o bila cand iti apare unu brusc in fata. Si cu arc ar fi o idee.....

"This item is discontinued" ...undeva prin 2008, la 174 de dolari. Ideea era super, dar fara manerul ala...cred ca d-asta nu s-a vandut, trebuia facut mai simplist. Oricum e un pas inainte ca a mai studiat cineva problema, poate intr-o zi vor aparea.

EDIT: realizez ca e chiar ala din poza mea, luata random de pe net....

banuiesc ca tu cauti asa ceva:

http://www.gamepod.com/mosquito-molds-peq-mini-launcher-p-324.html

Foarte scump si nu cred ca se mai gaseste undeva, dar este apropiat de ce vrei tu. Ai putea incherca cu shell-uri de shotgun pe gaz, cele de la marushin parca aveau posibilitatea sa traga cu 3-5 bile simultan, banuiesc ca puterea nu este foarte mare, iar mecanismul de declansare este foarte simplu de improvizat...

Mie mi-ar placea mult daca ar exista un underbarrel shotgun care sa arate ca un M203. Aveti idee de asa ceva? Ati vazut pe undeva ?

chiar nu stie nimeni ca poti declansa o grenada de aruncator cu degetul? de aici pana la a realiza un "lansator" ultra scurt...

Si ce Mil ai vrea sa bage degetul ?!?!

Mai bine de 300 $ sa arunce o bila.. la un joc de cqb .. in care POATE se intalneste cu situatia.. si in care POATE nu are timp sa puna mana pe pistol.. nu fii ridicol..

my2bb

Chestia asta daca ar fi mai mica ar fi misto ... nu-i neparat nevoie de tragaci, apesi pe butonul ala din spate care impinge in declansatorul grenadei. Tot un soi de M203, ceva mai usor.

airsoft_MB_XM203_BLK_B.jpg

M-am intalnit mai des decat ma asteptam sa fiu la un metru de inamic, fara pistolul la mine.... chiar daca il aveam, tot era mai rapida chestia asta

Si ce Mil ai vrea sa bage degetul ?!?!

Mai bine de 300 $ sa arunce o bila.. la un joc de cqb .. in care POATE se intalneste cu situatia.. si in care POATE nu are timp sa puna mana pe pistol.. nu fii ridicol..

my2bb

sa mor daca inteleg ce vrei sa spui. ia o grenada de lansator. de airsoft. uita-te la ea. baga gaz si bile. tine-l ca pe un monoclu in mana (nu indreptata spre tine!) apasa pe declansatorul din cur. cu degetul mare. vezi ce se intampla.

bun. acum, inchipuie-ti un cilindru exact cat grenada. cu ris mount. bagi grenada. esti la cqb. apesi pe curul grenadei. ce crezi ca se intampla? buget estimat: 200 lei. maximum. despre asta era vorba in topic parca...

Bine ca nu cercetezi cladirile cu sniper`ul... si iti pui shotgun sub teava ...

Cladirea o savurezi la pistol, puscociu t`il atarni pe umar ... wtf? ce atata complicalaraie lanterne,grenade,cercele,inele etc

Iar daca e CQB - CqB wepon sa fie...

De acord cu tine, dar mai intervine si "'cause I can" sau "'cause I want" samd.

Lasa-l pe om sa o faca daca asta il face fericit.

Din una in alta, nu se stie nici o data la ce inovatie se ajunge sau ce link util apare pe aici.

"Bine ca nu cercetezi cladirile cu sniper`ul... si iti pui shotgun sub teava ..."

Nu imi da idei

Mi s-a intamplat de multe ori sa trag din cladire dupa cineva aflat la distanta si sa intre alt inamic prin spate...in situatia asta "mini-shotgunul" e ideal. Sau vrei sa tragi din cladire afara si inamicul apare fix pe usa pe care vrei sa tragi, si asta s-a intamplat. Am vazut si o gramada care stau cu pistolul intr-o mana si cu sniperul in cealalalta, ca Rambo ... e la fel de "nenatural". Cu device-ul asta macar simulezi o singura arma, ca-n real.

Cum spunea Mil, grenada bagata in teava pvc sau aluminiu, prinsa pe ris cu un inel de prindere si gata ai rezolvat treaba

Exact ... cam la concluzia asta am ajuns si eu.... i-am spus deja lui Doc. Daca se va dovedi practica probabil nu voi fi singurul.

Chestia asta daca ar fi mai mica ar fi misto ...

Chestia aia chiar e mica. E cat grenada. Sau cam cat lanterna ta in lungime, ca idee. Dar ce faci iarna cu gazul?

Asa poti lua un Glock electric de la cyma, ii faci o prindere custom pe ris, te alegi cu un grip in fata dar care mai si trage

Dar ce faci iarna cu gazul?

Nu sunt sigur, ca n-am nici o grenada d-aia, dar nu cred ca sunt probleme. Tragi o data si descarca tot gazul.... nu mai trebuie sa-ti mai pastreze aer inauntru ca la pistol.

Ca veni vorba, nu s-o putea face un soi de limitator de viteza? sa bagi un fel de hop-up pe teava sa mai reduca viteza bilei, pentru cladiri... asta ca idee, ca grenadele alea sunt foarte tentante, am vazut unele cu peste 100 de bile odata nu scapa nimeni.

Am mai spus si pe teren si repet: se fixeaza un Gloc 18C AEP sub ce uluc vrei tu. 30 de boabe, full auto, 60 mps. Il pui pe safe si poti sa-l utilizezi pe post de grip vertical.

Poti folosi o montura ca aceasta, sau devii creativ cu cateva (2) suruburi.

c29-300-001.jpg&maxx=500&maxy=0

http://www.torontoairsoft.com/CYMA-Glock-18C-AEP-Tactical-Rail_p_2302.html

Sa nu exagerezi pana ajungi la asa ceva:

TactiCool.jpg

Muahahaha, s-a trezit si Cubu )

N-auzi ca nu vreau un kil pe teava armei? Maximum 200 de grame, ca se debalanseaza.