Stefan

DIY pouchuri & other stuff

Recommended Posts

Ceau

Acu ceva vreme mi-am cumparat un NJPC si cum nu imi venise toate pouchurile m-am apucat sa imi fac eu cateva

Pouchuri pt radio

DSCF4283.JPG

Slap charge pouch

new%2520%252811%2529.JPG

Pouch pt magazii de pistol

DSCF4276.JPG

Utility Pouches

DSCF4301.JPG

DSCF4304.JPG

Sling ( in stilul VTAC padded)

DSCF4313.JPG

DSCF4314.JPG

Rigger's belt

DSCF4368.JPG

DSCF4372.JPG

AustriAlpin Cobra Click Buckle CNC7075 Aluminium 45mm (1.75")

V-Ring Metall Black ca.45mm (1.75")

Nylon Webbing 45mm (1.75") MIL-W-4088 Type 7 Class 1a

MIL SPEC Tubular Webbing MIL-W-5625 25mm (1.00")

& velcro

Safety laneyard

DSCF4373.JPG

Kong TANGO carabiner

MIL SPEC Tubular Webbing MIL-W-5625 25mm (1.00")

Coarda elastica de 10mm

asta e cusut manual pt ca masina mea nu poate sa cose prin coarda elastica

Nu vreau sa fiu carcotas, dar daca tot e DIY zi-ne si procesul de productie. si de unde ai luat materialul si accesoriile. Altfel nu e DIY ci e "sa ma laud cu ce mi-am facut doar pentru mine". Sau daca produci pentru vanzare, comunica. Sigur e lume interesata. Nu de alta, dar arata foarte bine.

Ceau

Nu vreau sa fiu carcotas, dar daca tot e DIY zi-ne si procesul de productie. si de unde ai luat materialul si accesoriile. Altfel nu e DIY ci e "sa ma laud cu ce mi-am facut doar pentru mine". Sau daca produci pentru vanzare, comunica. Sigur e lume interesata. Nu de alta, dar arata foarte bine.

Majoritatea materialelor is luate de aici

materiale si curele si ocheti si catarame...

http://tacticaltrim.de/

(finaly someone who knows how to use search)

Ar mai fii coala de material desert digi(Cordura 500D) si clema alice pt sling care is luate din USA.

Toate cele de mai sus sunt cusute la masina, singurul pouch la care am avut tipar(self made) a fost la utility pouch

DSCF4298.JPG

DSCF4288.JPG

Majoritaea is facute dupa ochi,am masurat cat spatiu trebuie sa ocupe pe mole si am experimentat pana am ajuns la dimensiunile care imi trebuiau. La pouchuri cusaturile is facute pe interior.

Acuma cred eu ca oricine are sau a lucrat cu o masina de cusut isi poate da seama usor despre cum sunt asamblate pouchurile

La curea a fost mai greu cu cusutu pt ca e materialul mai tare, si daca masina nu poate sa coase prin piele sanse mari sa se rupa acu cand cosi prin 2 straturi de webbing.

Daca e careva interesat de curele vorbim pe pm nu fac aici topic de vanzari pt asa ceva.

Bravo ! Ma faci sa-mi iau masina de cusut.

Ai experienta cu masina de cusut ?

ps .Si eu mi-am luat de pe acelasi site dar am apelat la cineva care se pricepe.

Bravo ! Ma faci sa-mi iau masina de cusut.

Ai experienta cu masina de cusut ?

ps .Si eu mi-am luat de pe acelasi site dar am apelat la cineva care se pricepe.

da de la practica din liceu

Tin minte ca in scoala baietii avea ore de "lucru manual" (nu, nu la laba ma refer) si fetele coseau and shit... Tu sigur ai fost la orele la care trebuia sa ajungi?

In alta ordine de idei, din poze pare ca riggers belt-ul ti-a iesit foarte bine. Felicitari!

Povestesc de masini de cusut pentru ca ma pricep la ele: pentru a coase eficient si curat grosimi mari (gen confectii unde trebuie utilizate mai multe straturi de chinga) este nevoie de masini cu triplu transport. Cea mai ieftina varianta sunt masinile vechi romanesti de la Metalotehnica, urmariti anunturile pe net, apare cate una destul de des (vedeti ca nu toate au triplu transport, intrebati inainte). Preturi gen 100 Euro. Au motoare cu ambreiaj zgomotoase si consumiste insa, cu doar cca. 120 Euro, se poate achizitiona un motor electronic (recomand Jack) si deja masina este dusa astfel in alta era. Spor!