sebannu

Astia ce joc joaca?

Recommended Posts

Awa, te contrazic. Iran a fost o democratie seculara pana cand acolo si-au bagat nasul englezii si americanii, cu sahul lor care le-a dat pe nimic petrol. Dupa ce au saracit tara si au distrus societatea, evident ca au iesit la lumina extremistii (cam cum e la noi acum... primul care ofera sangele tuturor tradatorilor castiga potul cel mare). Plus ca Iranul nu e frate cum sunt dementii aia, acolo oamenii au o oarecare traditie in a fi civilizati. Nu stiu de unde ati ajuns cu iranienii in extremism, dar astia sunt cam cei mai moderati din toti de pe acolo (ma refer la nivel de societate). E ceva sa vezi femei care poarta tocuri+pierce si in cap au fularul ala al lor.

Te contrazic si la partea cu Coranul. Ai citit cumva partile "interpretabile" ale lui? Eu am vazut ceva ce in traducere suna ca "cel ce crede in Allah va fi fericit si va merge in Rai, unde va avea o eternitate indestulata. Cel ce nu crede in Allah... ceva ca nu va intra...sa nu ii plangi de mila". Repet, asta e ce am vazut eu, poate am trecut ceva cu vederea.

Pana mea, acolo e o mare manipulare. Imperiul Roman impartea civilizatie in lumea "barbara". In Evul Mediu se impartea "credinta". Apoi au venit imperiile cu "rute comerciale" si "interese coloniale". Apoi alte imperii cu "resursele necesare". Apoi s-a impartit "democratie". Aparent mai e nevoie de niste "democratie" bazata pe "religie". Ce draq, parca totul e un mare carusel, se repeta mereu si nimeni nu observa.

Awa, te contrazic. Iran a fost o democratie seculara pana cand acolo si-au bagat nasul englezii si americanii, cu sahul lor care le-a dat pe nimic petrol. Dupa ce au saracit tara si au distrus societatea, evident ca au iesit la lumina extremistii (cam cum e la noi acum... primul care ofera sangele tuturor tradatorilor castiga potul cel mare). Plus ca Iranul nu e frate cum sunt dementii aia, acolo oamenii au o oarecare traditie in a fi civilizati. Nu stiu de unde ati ajuns cu iranienii in extremism, dar astia sunt cam cei mai moderati din toti de pe acolo (ma refer la nivel de societate). E ceva sa vezi femei care poarta tocuri+pierce si in cap au fularul ala al lor.

Te contrazic si la partea cu Coranul. Ai citit cumva partile "interpretabile" ale lui? Eu am vazut ceva ce in traducere suna ca "cel ce crede in Allah va fi fericit si va merge in Rai, unde va avea o eternitate indestulata. Cel ce nu crede in Allah... ceva ca nu va intra...sa nu ii plangi de mila". Repet, asta e ce am vazut eu, poate am trecut ceva cu vederea.

Pana mea, acolo e o mare manipulare. Imperiul Roman impartea civilizatie in lumea "barbara". In Evul Mediu se impartea "credinta". Apoi au venit imperiile cu "rute comerciale" si "interese coloniale". Apoi alte imperii cu "resursele necesare". Apoi s-a impartit "democratie". Aparent mai e nevoie de niste "democratie" bazata pe "religie". Ce draq, parca totul e un mare carusel, se repeta mereu si nimeni nu observa.

Sa spanzuri sute de mii de oameni cu macaraua pentru ca au fost oarecum apropiati de occidentali e ok ? daca nu stiai o mare parte din finantele HAMAS vin FIX din Iran..de la guvernul Iranian si ei nu ascund asta . Faptul ca (de curand asta) permit unor femei care NU sunt la origine nascute musulmane sa poarte pantofi cu toc nu e un plus .

Persanii de cand au fost invadati de arabi in 651 au fost stat islamic , un stat islamic democrat nu stiu sa existE ...poti sa numesti unul ?

Coranul poate fi interpretat in mai multe moduri , dar , cum mentionam intr-un post anterior intotdeauna al 2 lea verset este cel luat in considerare , asa spune credinta lor si asa a hotarat aparent Mahommed , ca argument pentru ce sustin te invit , din nou , sa suprapui harta cu religia musulmana peste harta cu zonele de razboi si vedem dupa aceea cum interpreteaza marea majoritate coranul .

raspuns la citatul tau :

„Nu asculta de cei necredincioși, ci te luptă împotriva lor împreună cu el (Coranul) cu luptă mare.” (XXV, 54)

Mah, nu mai judecati voi arabii, nu alta dar nu-i cunoasteti atat de aproape. Chiar nu-i treaba noastra (nu vreau sa fiu acid...vad ca aveti unele cunostinte). Stiu si eu vreo doi. Pur si simplu au lumea si viata lor. Pt ei religia e ca si taitul porcilor de craciun la noi. Ei au niste "datini" si se tin de ele. E treaba lor. Dar nu vin la mine la gard, cum au mai venit niste martori a lu' peste sa ma duca pe drumu cel bun (aia chiar au fost nesimtiti...am biserica peste drum).

V-am zis, ca d.p.m.d.v lumea-i condusa de idioti. La arabi spanzuri oameni de macarale, la rusi impusti jurnalisti ca nu tin cu tine, la americani ai pedeapsa cu moartea, cine nu tine cu Jesus si canta inmnu e bun de impuscat si sigur are gust de pui si poate fi mancat. E una sa ai o oarece putere peste o populatie si sa poti s-o manipulezi cum vrei tu, fiindca te-ai nascut cine stie ce neam de bogat in SUA sau printu' Kebab la arabi, e alta sa fii cel mai intelept din curtea scolii. Cand nu stii cum sa procedezi cu un om si-l impusti esti un bou.

Ganditi-va ca nu toate generatiile au fost la fel. Au fost perioade in istorie cand lumea si-a dat cu parul in cap, au fost perioade in care s-au realizat progrese. Dovada a faptului ca tindem sa mergem inainte sta faptul ca nu ne mai fugareste leul si nu ne mai stergem la fund cu frunze ci am avansat un pic. As spune ca evolutia tehnica depaseste un pic evolutia omului...omul tot prost a ramas, insa tendinta generala e de a avansa. Dar o data la ceva timp ai cate o generatie de sadici ce inteleg ca tot ce au pe mana e facut sa-i distruga pe ceilalti si te duc inapoi cateva sute de ani. Daca Bush Jr sau Putin traiau in anii 60, apasau pe buton. Altii au ales sa nu o faca.

Vis a vis de arabi si de ciclul genratiilor, ganditi-va ca la cat de inapoiati ii considera lumea, astazi, pe Dolar sunt scrise cifre arabe.

Politica golbala de azi e putreda fiindca e dusa de oameni slabi. Cam tot ce au pe mana a fost preluat de la altii. Cand o tii numai cu barliguri de pe azi pe maine si nu-ti incluzi pe termen lung si vecinii (aia nu dispar asa usor), doar cauti sa-i futi, inseamna ca nu ai viziune. Cand nu ai viziune nu ai ce cauta sus. Podiumul e pt premianti.

Awa - cateva citate din Biblie

Deuteronomul 17

Se va găsi poate în mijlocul tău, într-una din cetăţile pe care ţi le dă Domnul Dumnezeul tău un bărbat sau o femeie care să facă ce este rău înaintea Domnului Dumnezeului tău, şi care să calce legământul Lui;

care să meargă după alţi dumnezei ca să le slujească şi să se închine înaintea lor, după soare, lună sau toată oştirea cerurilor, aşa cum eu n-am poruncit.

De îndată ce vei lua cunoştinţă şi vei afla lucrul acesta, să faci cercetări amănunţite. Dacă lucrul este adevărat, dacă faptul este întemeiat, dacă urâciunea aceasta a fost săvârşită în Israel,

atunci să aduci la porţile cetăţii tale pe bărbatul sau femeia care va fi vinovat de această faptă rea şi să ucizi cu pietre sau să pedepseşti cu moartea pe bărbatul acela sau pe femeia aceea.

Deuteronomul 13

Dacă fratele tău, fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau nevasta care se odihneşte la sânul tău, sau prietenul tău pe care-l iubeşti ca pe tine însuţi, te aţâţă în taină, zicând: „Haidem şi să slujim altor dumnezei!” – dumnezei pe care nici tu, nici părinţii tăi nu i-aţi cunoscut,

dintre dumnezeii popoarelor care vă înconjoară, lângă tine sau departe de tine, de la o margine a pământului până la cealaltă să nu te învoieşti şi să nu-l asculţi; să n-arunci spre el o privire de milă, să nu-l cruţi şi să nu-l ascunzi.

Ci să-l omori; întâi mâna ta să se ridice asupra lui ca să-l omoare, şi apoi mâna întregului popor;

să-l ucizi cu pietre şi să moară, pentru că a căutat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei.

Come on guys, voi chiar nu v-ati dat seama pana acum ca religia, orice religie, indiferent ca ea se cheama crestina, musulmana, budista, etc. nu e decat un tool de idiotizare si control in masa?

De la slujbele duminicale de la tara unde preotul le spune enoriasilor sai despre candidatul X ca e un om bun si trebuie votat si pana la cretinii care isi pun bombe pe ei si se arunca in aer in numele lui Allah, religia a fost mereu folosita pentru a propaga sau sustine o agenda politica pentru ca ambele merg mana in mana.

Sunt facute special ca sa ne dezbine, sa ne faca sa ne omoram intre noi pt ca altii sa culeaga foloasele.

Divide et impera anyone?

Ok, e bullshit.

Ce putem face noi in situatia asta, sa ne protejam, ca indivizi? Ca nivel e societate e clar ca Ro pica printre primele...

A, si nu ma refer la chestii gen prepping ca si aia e o extrema destul e amuzanta.

Come on guys, voi chiar nu v-ati dat seama pana acum ca religia, orice religie, indiferent ca ea se cheama crestina, musulmana, budista, etc. nu e decat un tool de idiotizare si control in masa?

Ca e folosita si in acest mod e evident, insa nu e evident ca omenirea ar fi fost mai buna fara religie. Chiar daca s-au comis multe crime in numele ei, fara ea ar fi fost mai rau. A dat societatilor niste valori si repere morale.

Ca e folosita si in acest mod e evident, insa nu e evident ca omenirea ar fi fost mai buna fara religie. Chiar daca s-au comis multe crime in numele ei, fara ea ar fi fost mai rau. A dat societatilor niste valori si repere morale.

Și a ținut omenirea în loc vreme de vreo 1000+ de ani, cel puțin în Europa...

Daca ar fi fost asa, chinezii sau africanii ar fi fost cu 1000 de ani in fata europenilor . E complicata asta, personal nu cred ca a impiedicat prea mult descoperirile stiintifice.

E un cumul de factori la mijloc; motivul pentru care am făcut afirmația cu mia de ani este faptul că în perioada de "maximă glorie" (a se citi 'fanatism') a creștinismului oricine încerca să exprime o idee contra dogmei și-o fura original. Vezi G Bruno și alții. (Galileo săracu' a scăpat de a fi acuzat de poluarea planetei și emisii de noxe pentru c-a recunoscut în fața autorităților de la acea vreme că a greșit, și că Pământul nu se învârte în jurul soarelui - așa cum a zis el - ci invers - adică așa cum zice dogma. Norocul lui că atunci când zice-se c-ar fi exclamat "E pur si muove!" erau pe lângă el doar ne-inamici...)

Progresul într-o societate de tip feudal în care pe primul plan sunt respectarea dogmei - oricare ar fi ea: socială, religioasă etc. - tinde spre zero. E nevoie eventual de influență din afară, dar în primul rând de o masă critică de non-conformiști care să acționeze pentru răsturnarea ei, a dogmei adică. Exemple pot fi: Renașterea europeană, Meiji în Japonia și așa mai departe.

Bun, si ce ar trebui sa ma convinga pe mine filmuletul ala? Sa iau partea evreilor? Am 1000000 de motive pentru care nu iau partea nici a unora nici a altora, si cred ca cel mai bun e "pe internet vezi tot felul de mizerii, una mai neconfirmata ca alta"...

Doamna in cauza Ahlam Tamimi, nu e fabricatie zionista a fost condamnata si dupa aceea eliberata de catre Israel, femeia a recunoscut fapta si nici pana in ziua de azi nu regreta ucidera a 15 civili inocenti dintre care 7 copii, acum e bine mersi prezentator la televiziunea palestiniana unde prezinta viata prizonierilor in Israel.

Personal nu iau apararea Israelului, dar daca ma intrebi pe mine si palestinieni sunt in aceeasi masura responsabili pentru ce se intampla acum in Gaza.

https://www.youtube.com/watch?v=8OXzaOif4k0

Cam ce fac musulmanii in Anglia. Este interesant dialogul de la sfarsit unde unul ii raspunde tipei ca ei nu respecta legile statului in care traiesc decat daca este stat musulman. QED

In ce priveste chestia cu prizonierii din Ucraina, e o prostie daca sunt batuti sau torturati. Asta nu va duce decat la escaladarea conflictului si la aparitia rapida a unei practici des intalnita in razboaiele ultimului secol, si anume "fara prizonieri". Nasol.

https://www.youtube.com/watch?v=8OXzaOif4k0

Cam ce fac musulmanii in Anglia. Este interesant dialogul de la sfarsit unde unul ii raspunde tipei ca ei nu respecta legile statului in care traiesc decat daca este stat musulman. QED

Din pacate acela este un Imam , un lider religios care interpreteaza coranul asa cum mentionam eu mai sus ....

Haya vezi ca multe din informatile postate pe blogurile respective sunt produse fabricate de SBU (Security Service of Ukraine), ex convorbirile telefonice, poza cu urma lasata dupa lansare etc...

Personal nu contest faptul ca separatistii aveau capacitatea sa doboare avionul, problema e ca sunt mult prea multe semne de intrebare in ce priveste modul cum guvernul Ucrainian a gestionat situatia inainte si dupa incident.

Adica tu inchizi spatiul aerian ca ti-au doborat un avion militar la +6000m timp de 3 zile, dupa care in redeschizi doar pentru cursele civile si le lasi sa treaca pe deasupra zonei de conflict, toate mai putin alea britanice care ce sa vezi pentru un motiv oarecare au fost modificate sa ocoleasca zona undeva mai la sud.

Nu e prima oara si nici ultima cand oameni fara suflet si lipsiti de moralitate vor fi gata sa sacrifice sute de nevinovati pentru asi indeplinii obictivele lor.

Luati de aici un citat GENIAL:

"Naturally the common people don't want war: Neither in Russia, nor in England, nor for that matter in Germany. That is understood. But, after all, IT IS THE LEADERS of the country who determine the policy and it is always a simple matter to drag the people along, whether it is a democracy, or a fascist dictatorship, or a parliament, or a communist dictatorship. Voice or no voice, the people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is TELL THEM THEY ARE BEING ATTACKED, and denounce the peacemakers for lack of patriotism and exposing the country to danger. IT WORKS THE SAME IN ANY COUNTRY."

--Goering at the Nuremberg Trials

Am dat edit de vreo 3ori, postasem si alte info dar am avut erroare la browser si au ramas doar linkurile. Asta incercam sa spun, uite cum se spala si se fabrica brain washul.

Sunt curios daca o sa vedem la vreo televiziune vestica filmarea de mai jos si urmarile bombardamentului cu fosfor, apropo conventia de la geneva interzice folosirea munitiei cu fosfor impotriva civililor sau in zonele urbane, tinta din film e periferia orasului Donetsk, zona caselor gen cum e Fundeni-ul in Bucuresti.

http://www.youtube.com/watch?v=IU6iDuYvagM

si incendiul ce a urmat dupa "focul de artificii"

BvBrdTZCIAE9lJh.jpg:large

BvBrdjtCYAE2ZTB.jpg:large

Nu vreau sa pun poze gore aici dar pentru cei care nu stiu ce poate sa faca genul asta de munitie dati un search pe google "phosphorus munition flesh" si selectati tabul de poze daca va tine stomacul .....