Sign in to follow this  
Amonra

Militari salvatori - exista asa ceva in MAPN ?

Recommended Posts

In urma accidentului aviatic din Apuseni in care au murit doi oameni am o nelamurire personala

in urma imaginilor si stirilor de la fata locului; zona, distantele, vremea erau in mod clar peste capabilitatile

organelor statului care au actionat. Exista totusi in armata romana militari specializati in cautare si salvare

din zone inaccesibile ?

Armata mi s-ar parea cel mai la indemana, esta deja la americani PJ ( http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Air_Force_Pararescue )

sa aiba oameni riguros pregatiti in conditii extreme pentru distante de kilometri pe teren si vreme imposibila. Poate chiar parasutisti.

Am prins ceva fugitiv pe RealitateaTV , am gasit emisiunea din seara asta si am 2 printscreen-uri al unui mesaj care sustine chiar lucrul asta.

Nu stiu cat de real si corect este :

absqe.jpg

cvmyx.jpg

http://www.freeimagehosting.net/cctoo

http://www.freeimagehosting.net/1fvf5

Transcriere :

"

In anul 2012 in anumite unitati militare din Ministerul apararii nationale s-au infiintat echipe de cautare-salvare....Noi suntem echipe de cautare-salvare, ne trezim la ora 05:30 pt. a ajunge la serviciu, lucram pana la ora 16 si ajungem acasa la ora 18. In tot acest timp facem instructie ca militari si stam afara. Suntem alarmati si totul se face dupa ureche.

De ce acel domn carunt, tuns scurt si cu ochelari se folosea de o harta turistica? De ce nu suntem echipati corespunzator? De ce ne dorim totul dar nu oferim nimic? Sunt parasutist, sunt scafandru, sunt alpinist dar inutil pt. ca in aceasta tara nu se doreste sa se faca unitati de reactie rapida profesioniste !

"

Ii cheama "Detasamentul de Cautare-Salvare" DCSL, tin de Fortele Aeriene. Oricum mare lucru nu putea face nimeni in conditiile alea meteo, ceata, vant, munte, zapada etc..... fara locatie exacta oricum dura ore bune, chiar in ipoteza ca periau zona cu un Puma Socat cu infrarosii, desi ma indoiesc ca ar fi putut zbura si ca ar fi fost posibila detectia lor din aer...

Ok, deci macar exista..

Ce am vazut la TV era mizerabil : SMURD cara niste rucsaci-genti de voiaj in spate patrate, voluminoase,

oamenii aia clar nu aveau antrenament/dorinta sa ajunga pe munte, se miscau in sila prin zapada.

Un salvamontist/montaniard are cadenta de 2-3 ori mai rapida decat a unuia gras, obisnuit sa stea in ambulanta..

Smurdistii au echipament urban,nu sunt de blamat . In acest caz era nevoie de echipament militar pentru utilizare in conditii grele .

Daca te uiti la jandarmii aliniati in careu , peste jumatate sunt obezi cu o conditie fizica mediocra.Ce sa caute la munte in conditii de iarna niste burtosi cu niste casti cat capela sixtina ? Racanul de rand geme dupa echipament si salariu decent,dar in structuri totul este doar o cumetrie de la nivel mediu in sus , pus numai pe capatuiala prin smenuri cu echipament si ce se mai poate.

Ma uitam cum se vede avionul din aer.... in conditiile in care ceata era la 20 de metri deasupra padurii, n-aveau nici o sansa sa-i gaseasca acolo intre copaci, presupunand ca ar fi zburat ceva chiar pe deasupra...

Singura treaba de investigat ar fi de ce nu a functionat ala de localizare de la bordul avionului, restul sunt povesti.

hqdefault.jpg

Corect.

Corect.

Am inceput insa discutia de la premiza ca s-ar fi stiut unde sunt ( baliza radio sau GPS, servicii, chestii, friendly aliens ) si

am incercat sa proiectez o operatiune realista de salvare. Cine ar fi putut ajunge acolo si in cat timp, si cum.

Mijloace :

1. Aeriene : excluse

2. Auto : excluse

3. Pe jos - oameni specializati, echipament limitat

Resurse umane :

1. Salvamont

2. Jandarmi montani ?

3. trupe/servicii militare specializate ?

Cam asa vad eu problema. Accidentele montane nu sunt niciodata facil de transportat, nici chiar pe conditii excelente

iar cand ai urgente medicale netransportabile de la fata locului, mi se pare de bun simt sa cari tu spitalul acolo ( si din punctul

asta de vedere cel mai in masura ar fi armata cu medici militari).

Aparent, mai e o dimensiune in plus a afacerii, anume inzestrarea, caci iata ca exista

competente insa nu au ce trebuie sa deplaseze in teren, de la targi la GPS, statii gonio mobile de salvare , etc.

Da, ATV nu stiu daca facea fata zapezii afanate, snowmobil ... te crezi in statiune turistica ?!

Exista si problema foarte grava a locatiei transmise prin GPS, Varujan Pambuccian are niste acuze

dure si destul de logice la adresa STS, MAI si SRI, merita citite mesajele de pe contul lui de FB.

Spune ca exista posibilitate tehnica dar nu s-a dorit rularea de aplicatii de la distanta, prin operator, pe mobilul

doctorului Zamfir. Mai spune si ca posibilul SMS incriminator despre care se tot vorbeste sa fi disparut de pe servere .. si din

memoria acelui telefon. Nais, 1984, anyone ?!

Mi-am instalat si eu o aplicatie de SOS pt telefon, programezi parametrii si trimite automat SMS unei

liste de numere sau numar specific cu locatie GPS / sau GSM, deci se poate..

Salvamont brasov are o aplicatie de sos / locarie gps / trasee turistice pentru toata zona.. Si din cate stiu si vodafon are una asemanatoare pentru toata tara.

nu va mai chinuiti, lasati-o asa...Welcome to Romania...Catedrala Neamului o sa ne salveze pe toti..

aparent s-a transmis catre doua echipe (una de salvamontisti si una de localnici/padurari) sa se intoarca din drum pentru ca "au fost gasiti", desi nu gasise inca nimeni nimic, stie cineva mai multe?

Nu cautati raspunsuri tehnice. Ma mira faptul ca de obicei la noi prima intrebare pusa e "cine-i vinovat?!", in schimb in cazul asta e ceva de genul "Ce a mers prost?!" (ploua, inundatii, case stricate, oameni morti...cine-i vinovat, pai Mama Natura).

Nu zic, mentalitatea de a cauta cauze si de a rezolva probleme e cea mai buna, insa acum factorul uman si-a spus cuvantul. Practic s-au impiedicat unii pe altii si intr-o situatie de criza, birocratia din capul unora si pazitul scaunului de sub fund si-a spus cuvantul. Acum trebuie cautati vinovati, dotari tehnice n-or fi ele multe, dar sunt suficiente, sunt tari unde te-ar fi carat cu elefantu' si tot scapai, e doar o chestiune de vointa.

N-as blama o instituie sau alta. Peste tot sunt oameni ce vor sa-si faca treaba. Problema e ca ai si paraziti ce n-au ce cauta printre noi. O data la 50 de ani mai trebuie dat cu paru'n cap...cand vrea unu' sa se urce pe un podium sa-si puna de doua ori intrebarea daca are ce cauta acolo sau nu, fiindca ala-i pt premianti.

Beton ! Toti au conlucrat de s-au rupt ,altii isi rupeau picioarele pe coclauri , in timp ce tehnicii din birourile caldute o dadeau repetitiv de gard in mod magistral . Dand pe toti astia la o parte , pentru cei 5 ramasi in viata a fost bine ca totusi tara asta este locuita ( s-au gasit niste moti pe aproape ) .

Guest

exista ca si titulatura: Salvator aerian si tine de Inspectoratul general de aviatie MAI..parca.