KaPPa

Holstere dedicate

Recommended Posts

Salut tuturor,

Am tot cautat pe forum si nu am gasit un topic pentru pistoale si holstere dedicate.

Ma confrunt de ceva vreme cu o problema in a gasi holstere dedicate pentru pistoalele pe care le posed.

Faza funny e ca primul pistol achizitionat a fost un HiCapa 5.1 de la WE, pt care am achiztionat un holster Fobus

OY446.jpg .

Pana acesta a sosit, am achizitionat un Baby HiCapa 3.8.Evident holsterul nu s-a potrivit dar a mers perfect pentru Baby 3.8.

Ulterior am achiztionat un TM Desert Warrior, si am comandat un holster (tot Fobus) pentru el.

Fobus_PaddleStandard_KMSP_1_b2b-600x600.jpg

Din nou, cu un pas in urma, nu merge pentru TM dar se potriveste perfect pentru HiCapa 5.1.

Asadar :

Cine are TM Desert Warrior si detine un holster dedicat, imi poate indica si mie modelul exact care se potriveste?

Multumesc anticipat!

Eventual, cine mai are un anumit model de pistol si un holster dedicat, poate impartasi pentru cei care cauta ce se potriveste cu ce, pentru ca una e informatia de pe site, alta e realitatea...

Am cautat pt DW4.3 de am tampit. Nimic.

Asa ca am facut unul dintr-un holster serpa pt 1911

Pentru HiCapa 5.1 au m-am inteles bine cu holster-ul Fobus pentru Beretta Vertec (cel din prima poza, pe care scrie BRV). Orice alt HiCapa cu lower frame de Colt 1911 se potriveste in holster-ul de 1911 cu exceptia celor Desert Warrior care au railul montat pe frame, ci nu integrat. Poti sa-l bagi in holster de 1911 daca ii scoti railul.

KaPPa, vezi ca holsterele Fobus se pot largi un pic din surub, daca cumva asta este problema. Eu am unul pentru Beretta PX-4, care era un pic cam stramt pentru TM PX-4-ul meu, dar dupa ce l-am largit putin din surub vine perfect.

KaPPa, vezi ca holsterele Fobus se pot largi un pic din surub, daca cumva asta este problema. Eu am unul pentru Beretta PX-4, care era un pic cam stramt pentru TM PX-4-ul meu, dar dupa ce l-am largit putin din surub vine perfect.

Nope Boss, treaba cu surubelul nu afecteaza decate retentia, la Fobus retentia se face pe trigger guard.Daca strangi surubelul retentia e mai rigida, cu cat il slabesti mai mult cu atat iese mai usor din toc...(cel putin astea sunt experimentele mele)

nu doar retentia, ci si "potrivirea" Cel putin asa a fost in cazul meu, unde aparent replica TM e un pic mai "grasa" decat originalul.

Probabil in cazul tau problema e alta insa...

Am cautat pt DW4.3 de am tampit. Nimic.

Asa ca am facut unul dintr-un holster serpa pt 1911

Se pare ca asta s-ar potrivi.Mai ales ca vad ca partea cu rail-ul nu e acoperita.

O sa rog pe cineva din Israel sa mi-l ia de la Zahal.Vedem dupa sarbatori

2097091638_EMC.jpg

EMC

Technical Information

Gun Fit: Kimber .45 cal with Rails / Springfield 1911 .45 cal with Rails / All 1911 .45 cal with Rails

Holster Material: Mold injected Nylon formula

Holster Mechanism: Passive retention with safety strap.

Passive Retention: Fobus passive retention system allows an instinctive and quick draw of the gun and is proven to be the most effective way to draw a weapon.

The holster mechanism acts like a spring on the trigger guard area and holds the gun firmly in place.

Poti sa comanzi direct. Nu te astepta sa-ti dea aia vreo informatie despre cum sau cand vine insa vine sigur. Eu mi-am comandat de la ei si nu am avut probleme (prea mari)...

In ceea ce priveste pistoalele si holsterele, eu intotdeauna am avut o problema. Si anume - mi-au placut pistoalele atipice. Atipice in sensul de rare sau in diverse configuratii pentru care nu am gasit holstere. Adaugati peste asta si faptul ca in functie de tinuta am nevoie de cel putin doua tipuri de holster pe pistol, si situatia devine sangerie.

Ca sa va dau un exemplu, acum am:

1 - Taurus PT99 - tactic full auto. Nu intra in nici un holster de M9, din pricina sinei tactice de pe frame - intra numai in holsterele de cordura generice - http://www.guns-accessories.com/image/cache/data/new/TAURUS%20PT%2099%20PISTOL%209MM-700x500.jpg

2 - Beretta M9 - Barry Burton Edition - http://www.gbbnews.eu/myimages/TM-4952839142511-1L_big.jpg - nu cunosc sa existe holster pentru asa ceva

3 - Walther PPQ - http://www.thefirearmblog.com/blog/wp-content/uploads/2013/01/Walther-PPQ-3-660x502.jpg

Am vazut (dar nu am pus mana niciodata pe asa ceva) ca exista holstere universale IPSC, inclusiv pentru mag-uri. Ce e cu ele, cine a folosit ? Ar fi o alternativa viabila pentru airsoft skirmish ? Sau sistemul de retentie le face neutilizabile in conditi de joc normale ?

Nu ai tu o problema, doar ca majoritatea exemplelor pe care le-ai dat, sunt fantezii ale producatorilor de airsoft. Hi capa este o inginerie a celor de la Marui, Beretta BB la fel, e fiction. Taurus nu produce decat PT99 semi auto (nu cred ca 99 mai e in productie oricum) iar de PPQ nu stiu nimic din pacate. In plus, replicile pe care le folosim noi sunt in general mai voluminoase decat cele real steel a.i majoritatea holster-elor nu se vor potrivi. Copiile chinezesti sunt... copii, e cam aiurea sa afirmi ca ti-ai luat un fobus sau serpa cand defapt ceea ce folosesti e o clona luata din asia.

Iti inteleg pasiunea pt ciudatenii si mie imi plac. Cea mai buna solutie este sa iti faci singur tocul, din kydex. Daca nu crezi ca reusesti sunt sigur ca exista si la noi persoane care liucreaza cu asa ceva. Te duci cu gbb-ul la mesterul respectiv si te rezolva.

LE: e plin youtube-ul de DIY-uri cand vine vb de kydex

@Paul, am ales varianta sa-l ia cineva din Israel din 2 motive: In prmul rand vorbesc aceeasi limba si secondo, vine in Romania la inceputul anului, mult mai repede decat ar procesa ei comanda.

Aparent avem un dealer agreeat Fobus si in Romania, asta dupa ce le-am scris celor de la Fobus.O sa sap mai departe...

MLD Guns

Mr. Liviu Marin

11 Burghelea Street, Sector 2

024031 Bucharest

Romania

Tel: +4076 622 9060

Liviu.marin@mldguns.ro

Thank you

David Lenzini

Fobus International Ltd.

P.O.box 64

40692 Kfar Hess / Israel

tel: +972 9 7964170

fax: +972 9 7964169

http://www.fobus.biz <http://www.fobus.biz/>

fobus_h@inter.net.il

http://www.facebook.com/FobusHolsters

M-am tot uitat pe youtube la holsterele de kydex, pe o gramada de canale ale unor tipi cu real steel si nu numai, si am tras doua concluzii, corectati-ma daca gresesc:

1 - Holsterele de kydex se folosesc numai in civilie, mai precis pentru concealed sau open carry, inside sau outside the waistband.

2 - Toate pistoalele de zgarie de la ele. Acum nu ca as fi vreun maniac in privinta asta, dar cat de cat.

Umm...vedeti cu fobus sa le ziceti de 10 ori adresa. Comandat de la ei si m-a cautat posta romana vreo 2 saptamani ca geniile au trecut pe address label: "brasov 30". Nu tu bloc, scara, apartament...stii..chestii d-astea utile pentru identificarea destinatarului.

M-am tot uitat pe youtube la holsterele de kydex, pe o gramada de canale ale unor tipi cu real steel si nu numai, si am tras doua concluzii, corectati-ma daca gresesc:

1 - Holsterele de kydex se folosesc numai in civilie, mai precis pentru concealed sau open carry, inside sau outside the waistband.

2 - Toate pistoalele de zgarie de la ele. Acum nu ca as fi vreun maniac in privinta asta, dar cat de cat.

Holster-ele de kydex sunt folosite in multe situatii, nu numai concealed carry...

Se zgarie replicile pe care le folosim noi, procedeul de vopsire pentru armele cu glont este altul. Nu stiu care este gradul de uzura in cazul armelor reale cand vine vorba de tocurile din kydex orcum nu se compara cu airsoftul, dar cu siguranta gasesti pe net informatii in acest sens.

Daca vrei sa-ti pastrezi vopseaua pe pistol cat mai mult iti recomand Safariland 6361 sau 6367 (depinde de pistolul tau), se poate modifica forta de retentie

"you do not have permission"..

le: am uitat sa zic ca am cont

Edited by Guest

E un baiat acolo care vinde un holster, si m-am gandit ca sunt de interes fie oferta fie informatia despre potrivire (Hicapa 5.1 pe STI 2011 5"):

1521965_10152210962229750_179462575_n.jpg

G-Code XST RTI holster for STI 2011 5", a TM Hi-Capa 5.1 fits perfectly (without the lower rail attached)

Bought from G-Code directly but change of plans.

Brand new

€55

G-Code RTI battle belt molle adapter

€30

Buy both for €75

Paypal only, prices are excluding paypal fees

La cel pe care l-a aratat Tomcat ma uitam si eu zilele astea, dar nu stiu daca intra in el hicapa cu tot cu rail...

Si pe forumul Systema a redus pretul la 65 de euroi pt amandoua.