Mike B.

Review bile folosite de airsofteri

Recommended Posts

Mi-am luat ieri o punga de bile 0.28 de la King Arms Platinium Series si am observat ca bilele sunt putin alunecoase. Parca ar avea un strat de silicon pe ele. E de bine sau nu? La alte bile nu am intalnit aceasta grasime pe ele.

bile-king-arms-028g-3600-bbs.jpg

Vezi ca siliconul nu aluneca deloc, nu e ca grasimea, el are de fapt consistenta de cauciuc aderent.

Uleiul siliconic, e de fapt ulei, nu silicon. A nu se crea confuzie din cauza asta.

Deci, daca bilele au grasime pe ele, exista parte pro si contra.

Pro: aluneca pe teava bine.

Contra: aluneca si pe sub guma de hop-up la fel de bine.

King Arms 0.30 pentru sniper stock. In jur de 1500 trase. Nicio problema pana acum, flyere foarte rar, niciuna sparta sau rupta pe teava. Multumit.

Saptamana asta mi-am luat Bioval-uri biodegradabile de 0.2 pentru sidearm. Inca nu am testat, duminica urmeaza. Intrebarea mea ar fi: ce parere aveti de biodegradabilele astea? Exista vreo diferenta in acuratete sau rezistenta fata de bilele normale?

Eu foloseam cu incredere bioval de 0,3g pt tras la tinta cu sniper la distanta de 30m pana mi-a zis un prieten ca el foloseste royal si sunt foarte bune. Va las sa vedeti singuri diferenta in imaginile postate. Am tras cu MB03 upgradata la 175m/s fara teava de precizie, urmeaza sa imi iau un laylax numai ca e cam scumpa si momentan nu-s prea bogat ! Sincer cand am vazut cum trage arma cu bile Royal de 0,3g fata de cum tragea pana acum cu bile Bioval tot de 0,3g e ca si cum i-as fi montat teava de precizie !!!

Distanta de tragere 30m , tinta in format A4 si precizez ca am tras 60 bile cu ambele tipuri de bile si nici o bila nu si-a ratat tinta, daca sunt mai putine gauri inseamna ca au intrat mai multe in aceasi gaura:

BIOVAL+0,3g.jpg

BIOVAL 0,3g

Royal+0,3g.jpg

ROYAL 0,3g

Edit: Royal nu mai e ce a fost, nu blocheaza, nu lasa urme pe teava, dar sa dus si acuratetea si consistenta ! Ultima punga care am luat-o desi era sigilata m-a dezamagit total. S-a marit gruparea si au aparut flayere care nici nu nimeresc tinta. Trebuia sa specific acest lucru odata ce tot eu le-am laudat cand au meritat. Cu stima, Florin.

Edited by Guest