Mike B.

Review bile folosite de airsofteri

Recommended Posts

Fratilor, lasati in cacat BB King-urile si intrebarea mea initiala, ca ne-am lamurit ca sunt chiftele.

Dati-i inainte despre bilele bune, ca sunt sigur ca e multa lume interesata ce boabe de calitate sa bage in jucarii.

Deci, pana acum am stabilit asa:

Bioval = OK

Madbull = OK

G&G = OK

Devil Blaster = OK

Tokyo Marui = OK

Alte recomandari reale? Pe incercate adica.

G&G > Bioval > Blaster. Pe încercate. Madbule n-am dat iar de TM încă n-am bani...

Ar trebui acuma sa scriu ca madbull is cele mai naspa, ca sa gasesc si eu pe stoc?

Le prefer chiar si in detrimentul TM. Cred ca si japonezii prefera madbull, de aia nu prea gasim in stoc

Facem si top cu balariile? Golden ballz, JBU, ICS(holy hell they are baaaad!)

@ave: biovalurile alea testate nu erau biodegradabile? Daca da, s-ar putea sa fie altfel topul cand te gandesti la bilele normale.

Bre, ala nu era un top, era doar o lista a bilelor in care merita sa bagi banii.

Nu va mai aprindeti asa.

Care ati probat chiftele, faceti si top bile nasoale, e binevenit si ala, sa stie incepatorul ce sa evite, ca sa nu ii pocneasca in teava sau alte jonglerii nedorite.

PS: Rog un admin sa schimbe numele topicului in ceva mai relevant, sa devina discutia utila si interesanta si pentru restul lumii.

Ceva gen "Reviews bile, testate de chairsofteri"

Bre, ala nu era un top, era doar o lista a bilelor in care merita sa bagi banii.

Nu va mai aprindeti asa.

Care ati probat chiftele, faceti si top bile nasoale, e binevenit si ala, sa stie incepatorul ce sa evite, ca sa nu ii pocneasca in teava sau alte jonglerii nedorite.

PS: Rog un admin sa schimbe numele topicului in ceva mai relevant, sa devina discutia utila si interesanta si pentru restul lumii.

Ceva gen "Reviews bile, testate de chairsofteri"

Pai poti sa il schimbi si singur, dai edit la primu post.

Cand vine vorba de bile proaste, eu incerc sa ma tin cel mai departe de asa ceva:

51Nd9qd6dkL.jpg

In alta ordine de idei, recent am primit (pe gratis ) de la Gunfire bilele lor - Rockets. Am pus niste 0,3uri pe SVD si am avut rezultate foarte bune, si cand zic foarte bune - zic lovit omu la 85 de pasi (testat cu Olfs la Dragomiresti). Pe de alta parte, tovarasu Seth, cand a auzit de GFC Rockets a facut ca dracu la tamaie. Oare sa fie SVD-ul meu blagoslovit de zeii Stalinisti cu puterea de a folosi orice bila? Vreau si eu opinii la bilele astea, strict de curiozitate, ca eu deja mi-am facut o idee despre ele.

GB sunt de 2 feluri.

Schimbat titlu la cererea OP

edit: nu dumi, erau si diferente grafice (pe punga), nu mai tin minte exact ce ca nu m-a interesat...

folosesc doar 3 tipuri de bile: marui, maruzen si madbull/king arms(40)

GB sunt de 2 feluri.

bune daca ai noroc, proaste daca n-ai?

Mersi mugur.

De GFC am citit pe afara ca ar avea rezultate bune. La noi nu am gasit nimic.

Chiar eram tentat sa testez 0.30 de la ei, ca avea Gabi la magazinpacpac pe stoc, dar a aparut Bioval chiar atunci, si am renuntat.

Oricum doar cu 2 pareri nu facem primavara despre GFC.

drakko: Aha, thanks, nu m-am gândit la acest detaliu nesemnificativ.

Hurp durp.

Si da, +1 pentru mugur: coaiele aurite(golden ballz) sunt de 2 feluri, alea proaste, pe care le aveai tu dumi si iti dadeau missfeed pe stubby; si alea bune de care ti-am dat io la Baloteskaia cand insistai sa faci pe sound beaconu' pentru tanku.

Ideea de baza fiind ca la un moment in dat, la noi in tara, la diversi distribuitori au intrat niste stocuri de GB putin dubioase si contrafacute.

Cat despre ICS: am gasit intr-un pumn de bile unele care aveau bavuri, unele ovale si unele care aveau emisferele defazate...deci departe NEAPARAT de alea!

Din bilele pe care le-am folosit, intr-o ordine descendenta a cat de bune au fost:

Pro SHIT: KSC Perfect

Marui

G&G

Devil Blaster

Plain SHIT: JBU

ICS

@Drakko: Adica astea sunt zabest din ce ai testat tu?

Vad ca sunt japoneze, nu made in china, ceea ce e relevant oricum. Si la 8 dolari punga de 2200 bbs de 0.30, nu suna deloc rau.

Eu sincer sa fiu, acum aud de dansele, sa zic asa. Hai ca treptat se face lumina din ce in ce mai multa si despre bbs.

Altul la rand...

Lol...fix .30-uri am testat, gratie Cosmo care apucase sa ia ultimile 2 pungi disponibile prin Europa la nush ce magazin.

Dar da, fix alea.

Am pus link-ul la 0.30 ca alea ma intereseaza si pe mine. Nimereala.

Deci lista bile meseriase:

Madbull = OK

KSC Perfect = OK

G&G = OK

Devil Blaster = OK

Tokyo Marui = OK

King Arms = OK

Bioval = OK

SGM (Super Grand Master) = OK

GFC = ok (aici e fifty/fifty, avem pareri bune dar si rele)

Chiftele:

ICS = fugi ca de dreacu!

BB king = nasoale, misfeed, jam and shit

JBU = chiftele cu susan

Golden Balls (aici iar fifty/fifty, cica sunt de 2 feluri) = daca n-ai siguranta ca sunt originale, nu baga

Salutari tuturor!

1.Va rg sa ma lamuriti si pe mine daca vi s-a intamplat si voua lafel?

Bioval de 0,30 din stocuri mai vechi, comparativ cu unele stocuri mai noi, difrerente clare de slefuire. Cele un pic mai vechi mi se par mult mai mate, si parca si murdaresc ceva mai repede teava.

2.Am folosit in ultima vreme numai Bioval /0,3 si toata treaba coicide si cu "castigarea" unei extrem de ciudate batai mult in dreapta, fata de o usoara devianta pe care o aveam cand floseam GG, tot de 0,3. Bataia dreapta stiu ca am avut-o de la inceput de cand am instalat pe jucarie R/hop.

Astept si eu eventuale lamuriri, daca or fi naibii.

nu pot sa spun decat ca am vazut si eu diferente intre diverse "loturi" de diverse vechimi de la Bioval. Asta m-a facut sa renunt la ele (cine stie, poate astea mai noi or fi mai bune, dar de ce sa risc, cand am G&G care macar sunt consistente?)

Man , sincer iti spun eu nu pot sa plasez devil si gfc langa madbull sau marui, nici langa g&g , devil nu sunt chiftele dar nu sunt nici marui, iar gfc sunt bile bulk de la cei mai ieftini si pusi acolo in packing, gen rocker si bb king sau golden ball.

un studiu foarte interesant aici (50 pagini), atat pe efecte cat si pe calitatea bileleor. Ce mi s-a parut wow este una dintre concluzii care spune ca bilele tari au un transmisie de energie mai mica catre tinta decat bilele elastice.

Sunt o gramada de date, deci dati click doar daca va pasioneaza

Uitasem linkul: http://airsoftinformations.blogspot.ro/2009/12/bb-comparison-report.html

Cpt. Psycho

La pct.2 daca toate duc spre dreapta/ intr-o directie... Nu e de la bile, verifica hop up/ instalarea gumei

dupa parerea mea madbull, king arms, g&g si cea ce vand eu in oradea BBOne sunt acelasi bile in alt ambalaj. nu cred ca fiecare brand are linia lui de productie! adica sunt sigur! diferenta dintre ele depinde de materie prima din care sunt facute ca nu este tot timpul exact acelasi material, reglajele masinilor de injectat care se mai schimba, in care tura a fos facuta... ca pe tura de noapte nu e la fel de atent angajatul... etc etc

este o fabrica de care voi nu ati auzit inca care produc bilele pt aproape toti.

si bilele guarder intra in acelasi oala.

cand te intalnesti cu bile de proaste calitate inseamna ca o fabrica incearca sa faca linia lui de productie dar mai are de experimentat ca matrita nu e perfta din prima, sunt mii de tipuri de materiale prime, reglajele masinilor e destul de complicata etc.

Bilele PJ ( taiwangun ) sunt foarte proaste calitativ. Bilele sunt mate , diforme deci se blocheaza in incarcator si in replica.

Excel sunt niste bile bune dar nu se mai gasesc pe plaiurile noastre. Oricum sunt cam la acelasi nivel cu Devil Blaster.

Eu am ceva dubii la bilele Madbull...

Bile Madbull 0.40g se gasesc in 3 feluri

I pe care le folosesc momentan (am tras cam 50 de bile foarte ok pana acum) http://www.torontoairsoft.com/assets/images/615efc189c180111639ccba78051e7afimage733x550.jpg

II pe care le-am avut si au fost bune http://images.doba.com/products/2330/images_Madbull_40gm_2000ct_Sniper_Tan_MB_BB40X2K_lg.jpg

III de care m-am ferit din prisma ambalajului diferit fata de ce am avut https://www.swindonairsoft.co.uk/pc/catalog/MADBULL40P-1.jpg

KingArms de 0.40, bile ok, dar trebuie reglata replica din nou daca trec de la Madbull la astea...nu se comporta identic

Golden Ball 0.30 folosesc ori de cate ori mai trag cu un dmr si sunt super ok, ce am nimerit eu cel putin, sunt bile pline fara pic de bula pe interior (sunt mai zgonturoase fata de Biovale)

Biovale bbb de 0.30 bile ok, dar mai slabe fata de GB urile folosite de mine

Devil 0.28 verzi, si-au facut datoria la vremea respectiva, fara blocari sau missfeed

excel de 0.20 bile ok

Am spart personal bile de la G&G Armament si Blaster Devil, ambele de O,25.Spre Surprinderea mea bilele de la G&G Armament nu au deloc bule de aer in interior, pe cand la Blaster Devil am intalnit bule de aer in interior.Ceea ce au in plus bilele de la Blaster Devil este ca sunt polisate impecabil si nu am patit niciodata sa mi se blocheze in vreo replica de airsoft.Din pacate nu ma pot pronunta asupra celor de 0,30 de la Blaster Devil, dar din auzite de pe la colegii de la joc am auzit ca nu isi merita banii si ca mai bine mergi pe G&G sau alta firma.