Mike B.

Review bile folosite de airsofteri

Recommended Posts

Salut,

Care ati folosit bile de la BB King, si va puteti da o parere pertinenta? Sunt bunicele la pret, cel putin la categoria +0.30 unde scorul incepe sa urce simtitor. Pe afara am gasit reviews bunicele, dar sunt interesat la noi cum se prezinta.

Ca si idee, de folosit pe un AEG M16. Care are obiceiul sanatos sa traga semi, si dupa tinta, de obicei (reglat din deget, nu din parghie).

Pareri?

PS: Aici mi s-a parut mai apropiat ca subiect totusi, dar daca nu am postat unde trebuie, rog mutare de catre un mod.

Edited by Guest

am folosit pe dragunov 170 m/s,de 0,36, n am observat mare diferenta fata de madbull,se merita parerea mea

Intre cele mai proaste bile folosite vreodata. Testate pe ptw, cyma, ics, g&p , vfc, jg , dboys , pj si tot ce se gaseste pe piata

in iasi au fost probleme cu bbking-urile. incepand de la precizie (sau mai bine zis lipsa ei), pana la misfeed/bile blocate etc.

Nu inteleg cum unii oameni baga bani seriosi in upgrade-uri de precizie, iar apoi isi cumpara bile fantoma (bbking, meduze si-alte bombe de-astea)

In loc sa laudati panaramele de bb (am avut sample de la ei pe toata gama de greutati) luati 10 bile spargeti-le cu clestele in doua, dati camera sau tel pe macro si pozati jumatatile. Rezultatul va scuteste de masurat bilele, cantaritul lor si aruncatul banilor. Verdict binevoitor: zdrente.

Cele mai precise bile testate de mine:

1. 0.29 SGM

2. 0.27 Bioval

3. 0.25 si 0.30 Marui (.30 nu se mai fabrica)

la clasa sniper:

madbul si king arms la egalitate urmate imediat de bioval.

Eu folosesc de obicei 0.30 de la Bioval si G&G.

Mersi baieti de informatii, probabil ca m-ati scutit de niste nervi facuti pe banii mei.

PS. nu am gasit nici un topic dedicat bilelor. si banuiesc ca multa lume are dubii legate de ele.

Eu n-am avut probleme cu ele, insa am vazut ca lasa o gramada de mizerie pe teava, chiar daca le-am spalat. M-am lasat de ele.

Am folosit pe AK AEG si de 0,23, si de 0,25 (cu teava de precizie 6,03 si guma standard). Nu mi s-au parut cu nimic deosebite. Nu am avut misfeed, dar nici precizie. Nu isi merita banii. De cateva luni incoace folosesc G&G 0,25 si sunt foarte multumit.

Eu am folosit pana acum Bioval 0.25, 0.30 si G&G 0.28 in functie de setup. Odata am ramas fara bile la un pac-pac de duminica cu cativa prieteni si unul avea BB KING de 0.25g cu care am umplut restul incarcatorului (eu avand Bioval tot de 0.25g).

Nu am avut missfeed sau jam dar am obervat la un moment dat ca precizia a inceput sa o ia pe aratura(exact cand s-au terminat Biovalurile din incarcator si au inceput BB Kingurile)...adica la aceeasi distanta spread-ul s-a dublat, sa fi vazut atunci distractie cand trebuia sa nimeresc "inamicul" la 40m care era dupa copac doar umarul fiind la vedere.

Atunci am vazut pentru prima data de ce toata lumea recomanda bile de calitate. Din respect pentru actul de caritate ca mi-a donat bile nu i-am mai spus nimic, dar am stiut clar de atunci ca eu nu ma voi mai atinge de BB KING niciodata.

Sunt mai ieftine ce-i drept dar nu merita DELOC banii economisiti.

Sunt EPIC de proaste.

Imagineaza-ti ca am vreo 6 incarcatoare de AK de cativa ani. Si au vazut incarcatoarele alea orice bile, au vazut si ulei siliconic, dar si jeg. Functioneaza impecabil.

Cu BB King s-au blocat. Si ca sa fie tacamu complet, eram si la un event.

Deci e clar ca ziua. Raman la Bioval si G&G. Pacat ca Bioval de 0.30 apar pe stoc odata la 6 luni si dureaza 2 saptamani,

ca imediat sar sacalii sa isi faca provizii.

Ca si comparatie intre bile de calitate, recent am luat Madbull de 0.20 pentru pistol.

Le-am studiat asa cu ochiul liber doar, prin comparatie cu G&G de 0.30 pe care le aveam in primara.

Madbull sunt mult mai lucioase, diferenta e clara de tot. Bine, asta nu inseamna ca sunt si mult mai bune,

ca nu doar polish-ul exterior conteaza la bbs. Cu Bioval nu am comparat, ca nu le aveam inca luate,

dar cred ca o sa le analizez putin mai atent cand fac rost de o lupa macar.

Madbull > g&g> king arms .. si g&g-urile la fel ca si king arms-urile murdaresc urat de tot teava, iar daca mai ai si una de precizie de la 40-50 m iti fug bilele in toate partile, care in mod normal cu bioval-uri,madbull si tokio marui nu vei pati asa ceva

Madbull > g&g> king arms .. si g&g-urile la fel ca si king arms-urile murdaresc urat de tot teava, iar daca mai ai si una de precizie de la 40-50 m iti fug bilele in toate partile, care in mod normal cu bioval-uri,madbull si tokio marui nu vei pati asa ceva

man, sa nu te superi dar cred ca ceva pusca aia face gresit, daca G&G urile iti fac probleme de precizie la 40-50 m. eu le folosesc de 5 ani, pe ptw si nu am avut probleme.

confirm ce zice Alecu, G&G sunt foarte ok, atat 0.25 pt P2 cat si 0.30 pt DMR. Au contraire, am avut probleme cu precizia cu Biovalurile din ultimii doi ani (credeam ca trage naspa pusca, si de fapt bilele erau problema)

Cryo, ma pui pe ganduri cu Bioval-urile. Aveam mare incredere in ele. Cred ca incep sa le fac teste mai amanuntite pe DMR, comparativ cu G&G.

da, si mie imi plac G&G, dar si cu deviluri m-am inteles bine.

blaster_devil.jpg

teava ultimate, guma g&g verde si devil blastere de 0.28, pe un ak la 128mps -> pure love

sunt bune si devil-urile, cam la fel de bune ca G&G-urile, in schimb sunt mai scumpe. Dar daca nu gasesc G&G, iau devils fara prea multe gretzuri.

Cu amendamentul ca G&G de obicei is putintel mai bune ca Devil. In rest, daca te tine buzunaru'...baga Marui

Alecu, m-am referit strict legat in comparatie cu celelalte enumerate. E doar o parere strict personala, ma impac mai bine cu madbull, cred eu ca la replica care o am, cu teava prometheus si guma prometheus, se potrivesc mai bine, iar grupajul bilelor la 50 metri, e mai ok cu bile madbull decat cu bile g&g.

p.s. Am cam sarit peste intrebarea omului legate de bb king.

da adi-adi, iti dau dreptate, Madbull sunt de top, sunt mai scumpe decat G&G dar sunt de TOP.

Subscriu, madbull sunt peste g&g. Cu bioval-uri de 30 am avut si eu probleme, in sensul ca am prins un lot in care cam 10-15% erau mult mai usoare (asta din 3 pungi diferite), o luau catre cer dupa 10-15m