gotcha

RIP Eroii Nostrii

Recommended Posts

Poate sunt colegi care activeaza in Armata Romana , nu vreau sa-i critic nici sa-i blamez pentru ceea ce fac ..

Ca oricare job si anumite persoane din cadru MAPN s-au dus acolo sa faca bani nici decum sa salveze cine stie ce situatie

Multa lume nu stie ca unii au mai facut si bine p-acolo ... cazuri izolate ce-i drept de ajutor (diverse chestii ratii , dulciuri haine)

Dar scuza-ma . Se duce acolo si moare si devine EROU ?!?

Eroi pentru tara asta au fost ostenii lui Mihai Viteazu, Stefan , Tepes etc .. care au plecaat la lupta pentru TARA ASTA care acum e vanduta de cei care i-au trimis si pe "NOI EROII" la lupta ...

Eroi ar fi daca si-ar servi cu adevarat PATRIA , nu interesul altora

Doar parerea mea dar cu toate astea prezente fiind conditiile de trai .. fiecare trebuie sa traiasca si sa-si duca crucea in felul sau ... Eu unul personal nu as putea sa fac chestia asta , nu cred ca as avea taria asta

Totusi erou fata de invadator , mercenar , asupritor , e cam ciudat ...

Inca o chestie socanta .. sa crezi in Terorism International e ca si cum ai crede in Mos Craciun ...

Croker si restul, asta e un thread despre niste oameni care au murit. Cine crede in ei, bine, cine nu, iar bine dar e de bun simt sa nu faci scandal "la mormantul omului" ci exista alte sectiuni pentru asta.

Asa ca fapt divers si pe diversii eroi nationali (gen Stefan cel Mare) ii poti da jos usor daca ii iei la bani marunti, depinde ce istoric intrebi

Stefan si Mihai si altii, au monumente in multe orase.

Pe ei nu are rost sa-i luam la "bani marunti" despre motivatiile din spatele actiunilor lor. Fiecare face cum crede. Gata cu off-topic.

Eu atata stiu, ca daca ma duc intr-un cimitir unde e inmormantat unu, nu ma pis si ma cac pe langa mormantul lui ca sa-mi spun parerea despre el, fie el politician, erou pe bune sau proaste, dupa cum mi se taie mine.

Daca trec pe acolo, fie imi continui drumul ca nu conteaza pentru mine, fie ma opresc ca sa ii aprind o lumanare, daca eu cred ca merita.

Atat am avut de zis despre cei care se cred in masura sa judece pe altii fara sa cunoasca mare lucru despre ei.

Cred ca prea ne-am luat cu nasul pe sus de cand ne credem liberi, si incepem sa fim cam ...

R.I.P. eroilor din toate timpurile.

Vremurile s-au schimbat , lumea la fel, a lupta cu arma in mana nu inseamna ca o faci doar impotriva unui cotropitor.

Mercenarul nu lupta sub un steag .Mercenarul nu are patrie.

Un soldat merge unde este trimis de interesele politice si/sau economice a unei tari.

Rusii si-au rupt coltii rau de tot in afgani. Americanii i-au urmat ,dar si-o iau pe coaja cu tot ajutorul coalitiei. Nici o armata nu rezista in razboaie de guerilla. Iar afganii sunt dementi .

Interesul din Afganistan este uraniul , nu e nici un secret din asta. Problema este doar religia mahomedanilor deloc conforma lumii moderne. Unii spun ca fac doar bine, ca le vor binele. Atata vreme cat sunt trimisi de o tara , ei o reprezinta oriunde ar merge.

Cati din soldatii ce au luptat in WW2 la cotul Donului au mers ca voluntari pentru bani ? Sau din cei ce au luptat pentru eliberarea budapestei .

Lumea e alta , interesele aceleasi , de dominatie prin orice mijloace . Din pacate carnea de tun a fost si va fi mereu destula si necesara pentru orice natie si in orice vremuri.

Nu intinati totusi amintirea unor soldati ce purtau culorile steagului pe tunica .

Voi cei ce-i blamati pe soldatii morti , habar nu aveti ce inseamna sa va vajaie pe la urechi gloante adevarate , sa calcati pe un teren pe care poti face oricand ultimul pas din viata ta. Si-au asumat un risc si uneori o platesc scump. Si arareori renunta .

Ar trebui sa purtam respect celor ce ne reprezinta peste hotare .

@turbojack ....de ce vrei tu sa ne impui parerea ta?comparatiile tale nu au nici o treaba cu situatia actuala

si nu....militarii voluntari plecati in misiuni de razboi nu ma reprezinta pe mine ca tara

Nu vreau sa impun nimic. Este ceea ce cred.

Odata iesit din tara reprezinti tara chiar ca si civil . Daca Gheorghe a Leantzei se kk in piata San Marco , nu vei vedea la stiri ca Gheorghe s-a kkt acolo , ci ca un roman s-a kkt , deci reprezinta tara si implicit pe tine care vei vizita piata San Marco..

Un soldat este in misiune oficiala , are insemnele tarii , deci reprezinta in mod oficial tara.

Fiecare crede ce vrea . A scuipa pe steag sau pe un monument sunt in alta liga .

Un soldat mort in misiune peste hotare este un numit erou cu drepturi depline . Un zidar ce cade de pe schela in Italia si moare , este doar un mort anonim . Ar trebui sa luam lucrurile ca atare si sa nu mai despicam firul in patru .