archangel01

Masashy's Dictionary of SRA Terminology

Recommended Posts

Familiarizarea cu termenii de specialitate folositi este obligatorie pentru antrenament. O parte din acestia sunt dupa cum urmeaza:

“Fatalau” – operator dintr-o echipa adversa

“Pasarea mea” – cod pentru operatorul principal din manevra sau exercitiul care urmeaza

“F*t/nu mai f*t” – acasta fraza de-a dreptul poetica, poate fi asemanata cu “ma iubeste/nu ma iubeste” sau cu Sheakespeare’s “To be or not to be”. Desi are o aparenta natura contemplativa, nu constituie nimic mai mult decat o manevra numita “jocul degetelor” care atunci cand este deprinsa prin exercitiu repetat si devine bine stapanita, ofera siguranta odata cu viteza in manipularea sistemelor de angajare.

“Ma scuzati ca va intrerup” – frazeologie standard pentru a cere cursantilor sa se faca liniste. O traducere directa poate fi: “Taci, te-am intrebat!”

“Deci dragilor…” – folosita inaintea unei fraze pentru a sublinia gravitatea continutului acesteia. Traducere directa: “Daca nu faceti cum va zic acum, ati belit cola!”

“Fetele de la Capalna” – viteza si eficienta de nivel jalnic sau jenibil in deplasarea/dispunerea unei echipe

“Te ajutam cu ceva?” – Haide odata, ca stam toti dupa tine!

"in Pi*zdia" - Taramul necunoscut numit de unii Timbukthree sau Absurdistan. Regiune geografica abstracta definita ca multimea punctelor de impact a tuturol proiectilelor trase fara respectarea regulilor de baza: priza 100% pe sistem, luarea corecta si rapida a liniei de ochire, trigger reset, respiratie controlata si pozitie agresiva stabila.

Buuuummmm !!! - Strigat pentru dezmortirea urechilor blegite de somn sau neatentie. Rol important pentru trezirea operatorului din taramul viselor, pentru a-si reaminti ca reactia lui este...NU ESTE !!!

Aceasta este doar o parte, voi reveni cu mai multi termeni de specialitate si poate ma ajutati si voi pe parcurs

Until next time... keep 3ninja! (...sau asa ceva)

Mihai

Edited by Guest

asa da....acum stim si noi ce vrea sa zica omul ))))

sa vezi acum cum o sa mearga antrenamentele: struna.....ca stim si vocabularul de specialitate

mihai, sa nu uiti de "pi*zdia", care e un fel de triunghiul bermudelor, sau un fel de gaura neagra, unde se duc bilele trase aiurea...cel putin asa am inteles eu termenul

Buuuummmm !!! - Strigat pentru dezmortirea urechilor blegite de somn sau neatentie. Rol important pentru trezirea operatorului din taramul viselor, pentru a-si reaminti ca reactia lui este...NU ESTE !!!

Until next time, keep training !!!

Masashy - SRA

Guest
This topic is now closed to further replies.