astalec

FNH PS90 poate fi clasificata la D1 sau nu?

Recommended Posts

Salut,

Va supun atentiei acest model real steel: https://www.fnhusa.com/l/products/carbines/ps90-standard/

Caracteristici real-steel:

Semi-auto only

Barrel length: 40.7cm

Caracteristici varianta pentru airsoft:

Semi-auto only

Teava interna: 455mm

Teava externa (masurat de la buza incarcator pana la capatul tevii): 490mm

Conform SB 1.2, aceasta replica se poate incadra la D1 pentru ca:

1. NU este SMG

2. Din fabrica este semi-only

3. Lungimea tevii este de 490mm

Va rog sa va spuneti opiniile voastre legate de aceasta replica, daca ar trebui sau nu sa fie clasificata la D1 si mai ales de ce.

Edited by Guest

Salut,

....

Conform SB 1.2, aceasta replica se poate incadra la D1 pentru ca:

1. NU este SMG

2. Din fabrica este semi-only

3. Lungimea tevii este de 490mm

Va rog sa va spuneti opiniile voastre legate de aceasta replica, daca ar trebui sau nu sa fie clasificata la D1 si mai ales de ce.

In realitate arma aia a fost blocata din fabrica pe semi only pentru a putea fi vanduta civililor in America, unde e interzis sa detii arme automate.

Arma aia e ce vrei tu dar nu DMR, P90 la baza e PDW - Personal Defence Weapon. Adica mai pe romaneste e o arma de dimensiunea unui submachine gun dar care trage cu cartuse de arma de asalt implicit avand mai multa putere, precizie si raza de actiune.

Submachine Gun- SMG = arma automata care foloseste munitie de pistol.

Personal iti recomand sa citesti mai multe materiale cu privire la ce inseamna DMR si Designated Marksman

De fapt P90 trage cu muniție de SMG, și anume 5,7x28 mm, pentru care FNH a făcut chiar și un pistol. Muniția aia e utilă la ce vrei tu, mai puțin trageri de precizie la distanță medie (400-800 m) sau mare (peste 800 m).

De fapt P90 trage cu muniție de SMG, și anume 5,7x28 mm, pentru care FNH a făcut chiar și un pistol. Muniția aia e utilă la ce vrei tu, mai puțin trageri de precizie la distanță medie (400-800 m) sau mare (peste 800 m).

Wikipedia:

"A designated marksman rifle (DMR) is the weapon used by soldiers in the designated marksman (DM) role. The DM's role fills the gap between a regular infantryman and a sniper (typically being deployed at ranges of 250–500 metres or 270–550 yards) and DMRs have been developed with this middle ground in mind."

Din categoria DMR face parte si Steyr AUG, care are specificatii similare PS90-ului: poate trage cu 9x19mm iar range-ul efectiv este de 300m. Acum nu stiu cat de mult conteaza ca o replica sa fi fost recunoscuta oficial ca DMR pentru a fi considerata DMR in airsoft. Exista o gramada de exemple in realitate de DM obligati sa traga cu ce aveau la indemana. Ideea e ca DM-ul poate folosi cu succes orice arma pentru a trage peste range-ul efectiv. Este o arma de asalt in mana unui DM o arma DMR? Cu siguranta! Pentru ca el este DM, iar arma este in mana lui, deci arma este DMR

Asa ca eu nu m-as mai lamenta ca arma cutare e sau nu DMR pentru ca nu este relevant. O clasificare a replicilor strict dupa viteza si MED-ul aferent este suficient pentru orice regulament. Orice alte adaugiri nu fac decat sa strice placerea jocului si sa il faca mai complicat.

DMR = 99% Designated Marksman + 1% Rifle

Parerea mea.

Deci pe bune: http://en.wikipedia.org/wiki/Steyr_AUG

The AUG uses the 5.56×45mm NATO cartridge and the standard 1:9 rifling twist will stabilize both SS109/M855 and M193 bullets.

Unde mama mă-sii ai găsit tu că AUG-ul folosește 9x19 mm?!? Iar range-ul de 300 m în care arma e eficientă e dat inclusiv de calibrul redus (5,56 mm). Armele dedicate DMR folosesc în general 7,62x51 mm NATO ca muniție (SVD-ul rusesc 7,62x54 R, deci tot p-acolo).

Iar apropo de regulamente, fiecare este liber să meargă la jocurile la care sunt acceptate replicile pe care le are el. Nu te obligă nimeni să vii la jocurile unde nu se acceptă PS90 ca DMR.

Unde mama mă-sii ai găsit tu că AUG-ul folosește 9x19 mm?!?

Ete aci:

http://en.wikipedia.org/wiki/Steyr_AUG

Cartridge

5.56×45mm NATO[1]

9×19mm Parabellum[1]

Iar apropo de regulamente, fiecare este liber să meargă la jocurile la care sunt acceptate replicile pe care le are el. Nu te obligă nimeni să vii la jocurile unde nu se acceptă PS90 ca DMR.

Nu asta era problema, eu nu joc DM.

vad ca intrebarea mea (care ar trebui sa-ti ofere si raspunsul la a ta) o ocolesti...

Cred ca thread-ul asta nu merita decat un singur raspuns. Si anume

Ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha

Macar din punctul de vedere al esteticii puteai sa te abtii si sa nu deschizi un astfel de topic.

Unde montezi optica? Fiind dmr iti trebuie x2 minim(un Acog acolo, desi luneta e indicata pt un dmr). Tu ai vazut cum arata un P90 cu luneta? Nu? Eu da, cough Ave, cough nu e cea mai buna alegere. Unde montezi bipodul? Pe teava? Cu ce calibru trage P90-ul si cu ce calibru trage un dmr veritabil?

Noi ne impuscam cu sfere de plastic, dar totusi, cred ca e cazul sa mai evoluam un pic, cand ne apucam de un build nou, hai sa incercam sa il facem sa semene cat de cat cu realitatea, nu cu ce am vazut in Ben Ten aseara pe Cartoon Network

vad ca intrebarea mea (care ar trebui sa-ti ofere si raspunsul la a ta) o ocolesti...

Pai asta incercam sa spun, ca nu consider ca e relevant daca arma real steel este sau nu folosita in acest mod pentru ca in acronimul DMR conteaza mai mult DM-ul decat R-ul.

Adica, trebuie neaparat sa apara pe undeva o arma oficial folosita pe un anume rol ca sa poata fi folosita si in airsoft? Sunt o serie de DMR-uri care nu exista ca si DMR in realitate, dar exista in fictiune (filme, jocuri video). Alea nu sunt DMR? Pentru ca daca tot e role-play, prefer de 1000 de ori sa vad un geardo Starcraft, Halo, Starship Troppers decat o gramada de demerei "adevarati" in multicam si cu burtile pe afara.

De fapt, discutia se vrea a scoate la lumina cat de mult conteaza pentru jucatorii DE AIRSOFT de pe ASR replica si cat de mult conteaza tactica si controlul, DM vs DMR.

Edited by Guest

tu de fapt ai pica pe burtosi, dar nu stiai cum sa deschizi subiectul, si te-ai prins ca la coltul dmr iese scandal suta-n mie, nu?!?!?!

Ce-i aia Ben Ten?

/me crescut cu Tom & Jerry și pac-pac cu cornete de umpleam curtea blocului de hârtie de înnebuneau ăi bătrâni...

Îți zic eu de ce vrea DMR: ca să tragă TARE și DEPARTE mănca-ți-aș. Altă explicație pentru o asemenea întrebare nu există. Și evident că preferă să nu care 6 kg de EBR când poate căra 3 kg de P90...

Și da, cvlad are dreptate. Și eu sunt unul, ba chiar un moș burtos putem spune de-acum...

tu de fapt ai pica pe burtosi, dar nu stiai cum sa deschizi subiectul, si te-ai prins ca la coltul dmr iese scandal suta-n mie, nu?!?!?!

Nu am pica, burtosii sunt prietenii mei, pot chiar ei confirma direct de pe campul de lupta

Cel mai ieftin mod de a upgrada precizia la o replica airsoft (de fapt e gratis) este sa iti alegi o tinta mai mare.

Grasulas, ai belit-o, ești dușmanul de clasă al lui astalec de-acu' încolo...

Ce-i aia Ben Ten?

Îți zic eu de ce vrea DMR: ca să tragă TARE și DEPARTE mănca-ți-aș. Altă explicație pentru o asemenea întrebare nu există. Și evident că preferă să nu care 6 kg de EBR când poate căra 3 kg de P90...

Pe unde joc eu nu sunt reguli decat de viteza/med, asa ca nu ai nimerit-o. Poti sa vii si cu MP5 cu 140m/s nu intereseaza pe nimeni atat timp cat respecti MED-ul. Doar side-arm-ul are limita de viteza.

Sa te vad pe tine cum tragi pe camp la 80m cu 280fps, pentru ca viteza nu conteaza, ce dracu!

"Și evident că preferă să nu care 6 kg de EBR când poate căra 3 kg de P90..."

Sunt curios, tu nu ai prefera? Hahaha...

O sa fie naspa de mine cu burtosii la jocul urmator, am o vaga presimtire...

Edited by Guest

Când voiam să joc DMR NU preferam să car puțin. Dacă vreau să joc "light" joc la P90: replica, radio, camelback și 3 maguri pe picior. DMR-ul nu e rol de prima linie, deci nu trebuie să fie "light".

Mă rog, depinde de ce anume și cum anume vrei să joci. Dacă "pe unde joci tu nu sunt reguli decât de vitezâ/MED", atunci la ce naiba ai mai deschis idioțenia asta de topic? A, am înțeles: ești troll și-ți place să trollezi pe forumuri. Oh well, I don't feed the trolls. Ave over and out.

Tu ai vazut cum arata un P90 cu luneta? Nu? Eu da, cough Ave, cough nu e cea mai buna alegere. Unde montezi bipodul? Pe teava?

Uite cam asa arata:

g15-550x356.jpg

Am inteles in sfarsit, asa arata un dmr. Pentru ca pe un pdw luneta este factorul decisiv. Ben Ten , ce spuneam eu mai devreme...

Discutam discutii atat de tare ca imi pleaca ochii din orbite.

Vreau sa subliniez ca nu sunt aici sa vorbesc despre PS90, treaba e atat de mlastinoasa ca risc sa raman intzepenit ca Panzer IV in noroaiele rusesti.

Vreau doar sa va corectez cu privire la Steyr AUG.

Ceea ce wikipedia nu va spune.

Steyr AUG are conversie de 9x19mm, cu adaptor pentru a folosi incarcatoarele de Steyr MPi. Este folosit numai cu o teava scurta, pentru forte de ordine, paratroopers si CQB. E un bullpup stubby, care nu se foloseste ca DMR de nici un fel, never ever. De altfel are designation AUG Para sau AUG SMG.

De dragul exactitatii si excitatiei:

Nici Steyr AUG A1 sau A2 cu teava lor normala nu sunt clasate ca arme DMR.

Corect din punct de vedere regulament Österreichs Bundesheer, Steyr AUG A1 cu teava "grea", mult lunga si bipod integrat, respectiv varianta AUG H-Bar este clasat ca un LMG care poate fi folosit in rolul de DMR la nevoie dar nu se foloseste niciodata, din cauza opticii 1.5x.

In scopul asta, mai degraba exista:

AUG LMG, varianta modificata de H-Bar, care are optica 4x incorporata, si paragraful din regulament spune acelasi lucru. "La nevoie".

Singurul AUG care este desemnat prin regulament ca DMR este varianta HBAR-T care vine standard echipat cu luneta Kahles cu magnificatie mult mai mare, imi scapa acum cifra. Este bazat pe configuratia cu railed receiver si teava lunga cat o zi de post, cu bipod integrat.

Daca tot o dam in avioane, exista si versiunea de AUG pe calibrul .22 rimfire, care are designatia F88T pentru ca e folosit de armata Australiana ca si pusca de antrenament.

Deci.

Chiar daca faceti convulsii, AUG SMG 9x19 si F88T nu sunt DMR-uri. Asta conform regulamentelor in vigoare OBH (Austria) si ADF (Australia) principalii utilizatori.

De altfel ADF prefera sa foloseasca HK417 si SR-25 ca DMR-uri.

In aceeasi ordine de idei, fortele speciale ale Australiei ruleaza cu Blaser R93 sau MK14 EBR.

In Austria, daca ai nevoie sa "reach out and touch someone" e rulat Steyr SSG 69 P2 ca sniper, si trupele speciale folosesc Steyr .50HS iar rolul de DMR este prezent dar nu utilizat extraordinar de mult.

Alte intrebari?

EDIT:

Relevante pentru domeniul meu de expertiza, vreau sa zic.

Edited by Guest

Am inteles in sfarsit, asa arata un dmr. Pentru ca pe un pdw luneta este factorul decisiv Ben Ten , ce spuneam eu mai devreme...

De ce bagi omului cuvinte in gura? Am zis eu ca asa arata un DMR? Ti-am aratat cum arata un P90 cu luneta. Si sunt sigur ca nu crezi ca arata oribil, chiar daca nu o recunosti.

Daca eu pun pe un Golf cu motor de 1.6 si 100 CP un set de jante (da, jante si nu jenti) de 19 toli arata urat? Pentru unii da, pentru unii nu. Aduc vreo imbunatatire? Nu, din contra. In aceeasi situatie esti si tu cu pdw-ul tau cu luneta

Daca eu pun pe un Golf cu motor de 1.6 si 100 CP un set de jante (da, jante si nu jenti) de 19 toli arata urat? Pentru unii da, pentru unii nu. Aduc vreo imbunatatire? Nu, din contra. In aceeasi situatie esti si tu cu pdw-ul tau cu luneta

In aceeasi situatie este orice optica cu magnificare vs orice replica airsoft: inutila pentru distantele de angajare din acest sport.

Deviem de la subiect. Te inseli, vorbeste cu cei cei joaca rolul de sniper (nu cu CS 1.6/CoD wannabe's , ci vezi Ryhno, Mugur etc)