Anicai Alin

Cum intretinem corect o replica GBBR?

Recommended Posts

Ca proaspat posesor de GBBR as avea nevoie de niste sfaturi despre intretinerea corecta atat a replicii cat si a magurilor.

Replia in cauza este un WE HK416 open bolt versiunea 2

deci cum sa-ti spun ... magurile ocazional tre sa vada niste ulei siliconic... boltul din replica uns cu un strat subtire de vaselina siliconica sau pe baza de teflon , sinele de la loading nozzle la fel , in loading nozzle , acolo unde e oringul , ulei siliconic... si mult fun

Si in lower cum procedez? Replica pe care o am cred ca are vaselina in exces in lower si mie imi pare a fi vaselina cu grafit

holy shit... curata acolo tot , si in afara de un jet cu spray siliconic sa luceasca tot frumos , altceva e overkill

Orice exces de ulei siliconic ramas pe jucarie o sa atraga praf si jeg. Si nu vrei praf si jeg pe GBBR, in special in trigger sau pe bolt. Asa ca desfa, sprayeaza, curata bine cu o carpa tot excesul, lasa doar pe suprafetele aflate in miscare o pelicula de spray. Daca o ineci in spray, la urmatoarea iesire o sa faca mazga peste tot.

Suprafetele aflate in miscare sunt foarte usor de recunoscut dupa faptul ca sunt mai tocite ca restul.

mai ales daca joci in zone cu praf... e demential sa vezi cum se aduna pe oringuri si pe acolo pe unde a ramas aiurea ulei

La o examinare mai atenta si o curatire a tevii interne replica e plina de vaselina grafitata(in lower cel putin zici ca a dat cu bidineaua iar in upper parca a aruncato cu mistria)

O sa urmez sfatul vostru si o sa incerc o curatire temeinica si sper ca nu va trebuii sa o dezasamblez pt a o curata.

hai cu ea pe la mine cand ai vreme , o rezolvam rapid...in doi...gangbang

am boltul meu desfacut , si nozzle la fel , iti arat una alta ...bla bla-uri ce nu le prea vezi

Pai daca nu e nici un deranj chiar mi-ar prinde bine sa imi explice cineva care se pricepe ce si cum si daca mai am ocazia sa si vad e si mai bine.

Eu as avea timp si azi si maine, lasa-mi un pm cu nr tau de tel si eventual sa imi spui si cam cand ai avea timp.

Multe multumiri

Ca sa nu deschid un alt topic:

Inafara de a lasa magurile cu gaz peste iarna mai trebuie facut si altceva acestora ca sa nu fie afectate de perioada lunga de stand-by?

Ca sa nu deschid un alt topic:

Inafara de a lasa magurile cu gaz peste iarna mai trebuie facut si altceva acestora ca sa nu fie afectate de perioada lunga de stand-by?

trebuie lasat gaz peste iarna in mag insa nu la presiune maxima , sunt cateva variante de gaz care usuca garniturile .

Inainte de a incarca mag-urile cu gaz pune niste silicon in ele , inclusiv ceva silicon pe garnituri , dupa care incarca gaz numai pe jumatate cat sa stea supapa in presiune .