kuminte

Bocanci

Recommended Posts

O sa-l las pe tov. Orson sa faca ce stie el mai bine pe aici, ideea e ca nu avem nimic cu si despre bocanci si am nevoie urgenta.

Inalti, frumosi, rezistenti, desert, multicam, tan, s.a.m.d.

Am una pereche de Belleville, exact astia din link, insa dupa ~2-3 ani deja dau semne de oboseala, plus ca la BW nu mai puteam sa merg cu ei in ultima zi...ideea e ca a doua oara nu as mai cumpara modelul asta.

Am nevoie de un sfat, ceva in jurul a 100-150 euro, care sa duca relaxat un joc de 24-48 ore.

Am probat niste Magnum Spider, insa mi se par destul de grei. Are colegul meu Rocco varianta multicam, insa nu sunt testati mai mult de 12 ore, din ce stiu eu.

De Bates stie cineva de bine, respectiv: astia?

Sau altceva...

http://www.salomon.ro/quest-4d-gtx-w.html

http://www.merrell.com/US/en-US/Product.mvc.aspx/7987M/9021/Mens/Sawtooth

http://www.lowaboots.com/catalog/zephyr-desert/3105350411/4

Pe primele 2 perechi le am. Sunt mai mult decat comozi. Tin glezna super bine. Cu Salomon-ii am facut Berget ul de anul asta. Fara bataturi, basini si alte probleme de genul asta.

Din cate am vazut, pe ici, pe colo...majoritatea "operatorilor" renunta la ce primesc ca si issued, si isi cumpara din banii lor...ceea ce ti am enumerat eu mai sus.

Lui ruairi i-am adus din state niste batesM9 de care a zis ca e foarte multumit. Ai putea incerca un PM la el.

recomand bocancii de la Alfa.

e o fabrica in Alba Iulia care are si magazin de prezentare unde ii puteti gasi cu aprox 250 lei.

pe net sunt cateva sute de euro.

Hai sa postez ce i-am dat si lui Kuminte pe privat ca poate e de ajutor cuiva.

Da, am o pereche de Bates M9, adusi gratie lui Tex din state, sunt luati de aici:

http://bargainsplusmore.flyingcart.com/index.php?p=detail&pid=69&cat_id=

sunt si selleri pe e-bay

Pretul a fost super bun

Ii am de 2 ani si ceva, au cam inceput sa oboseasca, dar ca si performante si comoditate sunt ca in prima zi. Au fost purtati si iarna si vara, abuzati la airsoft si prin oras, au trecut prin rauri, noroaie, inclusiv in mare, daca ai un pic grija de ei si ii cureti o sa tina mult si bine. Nu i-am menajat. Am stat si mers in ei si 72 de ore, fara bataturi sau rani la picioare.

Curatat la Bates, inseamna spalat cu apa calduta si sapun lichid, lasati sa se usuce natural si apoi periati cu o perie care sa le ridice perisorii de pe piele, refacand astfel impermeabilitatea. Au o carticica in cutie in care iti explica cum se curata in functie de ce substante ii ating.

Plusuri:

-sunt impermeabili, facuti cu piele de wolverine

-extrem de comozi si usori, ca o pereche de adidasi, toata cutia cum au venit din state impachetati avea 1,2 kg

-talpa de vibram, conceputa pt aderenta maxima, care isi face treaba f bine

- un sistem de blocare a sireturilor care sa te ajute sa ii strangi/desfaci f usor

- vara/iarna au fost ok de purtat

- iarna nu sta zapada pe ei, cand ai iesit din zapada mare o sa observi ca zapada nu se lipeste de pielea de wolverine din care sunt facuti

Minusuri

-iarna daca stai mai mult timp in zapada mare, incepi sa ii simti raceala chiar daca ai o soseta in plus

Salut.

Eu am pentru airsoft http://www.lowaboots.com/catalog/elite-desert/2108780411/8

Sunt un pic mai grei dar nu am avut deloc probleme cu ei (am facut tura de 30km intr-o zi)

Isi merita bani cu varf si indesat!

Sunt cu mult peste http://www.bellevilleboot.com/shop/index.php?l=product_detail&p=32 (pe acestia ii port aproape zilnic chiar si vara, de aproape 1 an).

salomon ftw. am o pereche de cam 12 ani cu care am mers pe munte vara si iarna, in pesteri si chiar si la airsoft... si sunt acum in stare perfecta.

salomon ftw. am o pereche de cam 12 ani cu care am mers pe munte vara si iarna, in pesteri si chiar si la airsoft... si sunt acum in stare perfecta.

se stie. Dar nu te STRESSa degeaba

Recomand puternic Haix Airpower P3/P6/P9. Am vreo 4-5 colegi de squad care au de cativa ani asa ceva, iar eu personal am o pereche de P9 Desert de aproape 2 ani.

Bocancii sunt extraordinari din toate punctele de vedere. Poti sta 2 zile cu ei in picioare fara sa inceapa sa te deranjeze (probat in mai multe ocazii/eventuri), vara nu fierbi si iarna nu ingheti in ei, au un sistem de circulare a aerului datorita caruia nu put!. Serios, dupa un event poti baga nasul in ei fara sa cazi pe spate (bine, nu miros a panselute, dar nici nu mori daca te apropii de ei)

Suportul de glezna e foarte solid (nu carpa, ca la multi bocanci "militari" pe care i-am vazut). Sunt impermeabili, am intrat in apa pana peste glezna cu ei, n-a intrat nicio picatura; iarna pe zapada la joc, cand toti plecau acasa ca le intrase apa in bocanci, picioarele mele erau uscate si caldutze

De spalat, pur si simplu scoti sireturile si-i arunci in masina de spalat rufe, and that's it.

Cu asta se incalta KSK, GSG9 si alte astfel de formatiuni de prin europa.

Cred ca in primavara viitoare imi mai iau si o pereche de P6 negri.

P.S. dupa cum arata cineva mai sus, cei de la Adina (echipamentemilitare.ro) ii au la preturi foarte bune, in jur de 150 euro, depinde de model. Peste tot in alte parti unde i-am vazut (inclusiv in afara), sar de 200.

P.P.S. astia ii am: http://www.echipamentemilitare.ro/bocanci-airpower-p9-desert--202194_P4314

Problema cu bocanci este identica cu pizdele. Fiecare fute ce prefera. Dragul meu Kuminte , nu cumpara bocanci ca zice ala ca sunt buni , pentru ca s-ar putea unei persoane sa ii vina perfect pentru anatomia talpi lui si tie sa nu ti se potriveasca. Dute pina la Hymalaia , probeaza pe acolo ce bocanic au , daca nu iti nine nici unul , o iei in jos 50 m si intri la Salomon si mai probezi si acolo.

@silviu: Astia sunt adidasi cu caramb inalt. In nici un caz bocanci. Ceea ce poate ii face foarte comozi la purtare pe termen lung.

Dar nu cred ca iti protejeaza piciorul la fel ca niste bocanci tepeni, in caz de necaz.

Si apropo de Karrimor, care ma atrag si pe mine, exista in Romanica copie fidea a site-ului din UK.

Aici : http://www.bravosport.ro/

PS: Personal folosesc Grisport, cu branturi suplimentare siliconice, d-alea ortopedice. Astea fac nitica diferenta, mai ales dupa alergatura de cateva ore in continuu, nu ma mai dor talpile la fel. Ce pot sa zic de Grisport, sunt foarte de incredere, nu intra apa,

am intrat din alergare cu laba piciorului intr-un fier-beton si doar s-a zgariat pielea in bot nitel. Daca aveam adidasi probabil ca imi intra ala direct in laba piciorului. Pielea astora cred ca are minim 2mm grosime. Si in +2 ani nu am reusit sa ii scalamb, sa ii dezlipesc, sa le fac cutele alea de cacat in laterale, sa le tocesc talpa. Nu mai sunt impecabili ca aspect, ca nu prea au vazut creme si figuri, dar asta doar legat de culoarea originala. Daca le trag un polish cu o crema ca lumea, cred ca ii fac noi la loc.

Deci, +1 pentru Grisport.

Salut!

Si eu sunt de acord cu Mike B.! Bocanci sunt bocanci!

In primul rand trebuie sa iti ofere protectie la picior si pe urma sa fie confortabili.Eu port bocanci zilnic vara iarna nu conteaza si toti bocancii mei sunt sa zicem seriosi!

Prefer sa aiba un bot din compozit si sustinere laterala decat sa fie usori si respirabili.

Cert e ca cu cei de mai sus vei fi mult mai rapid!

Cpt. Obvious here: exista bocanci tactici si bocanci militari. Bocancii tactici (Bates Delta, Adidas GSG9, Haix Tactical, Meindl Black Cobra, Magnum Urban Spider etc) sunt mai flexibili, mai comozi, ofera un suport mediu al gleznei, se preteaza mai mult pentru mediile urbane. Bocancii Underarmour din poza ta par a fi din aceasta categorie, si la prima vedere nu par a fi de aruncat (depinde si de pret)

Bocancii militari pe de alta parte (seria Haix Airpower, Bates M9, Bellevile 950 etc) ofera un suport mult mai bun al gleznei, au talpa in general mai groasa si mai rigida, dar confortul la purtarea indelungata este inferior bocancilor tactici). Daca joci predominant in padure/teren accidentat, sunt de preferat.

P.S. am omis bocancii de hiking (Salomon, Merrel etc), care pot fi un compromis bun intre cele doua tipuri de mai sus.

Legat de Karrimor de pe sportsdirect.uk .. prefer sa comand de acolo, transportul e 45 lei, decat sa comand de la un furnizor din Romania, care are adaos 200%.

Fratimiu are niste Bocanci, facuti la Reghin, cu goretex, cu bombeu metalic si kevlar in talpa .. http://www.shoestop.ro/index.php?mn=produse&cat=bocanci-militari - ultimul model de pe site-ul asta, si i-a cumparat acum 3 ani, cu vreo 150 ron, si a vazut multe multe ore de joc, prin balti, noroaie, si alte fenomene meteorologice.

Adi, unde ai vazut tu adaos 200%? Macar ai aruncat un ochi pe site inainte sa te exprimi?

Eu chiar am comparat, bocanci Karrimor la 38 E sunt 200 de lei aici. Adaosul e mai mult decat decent, parerea mea.

Pe shoestop.ro nu vad preturi, livrare, nimic. Cum putem cumpara de la ei, mai exact? Sau livreaza doar pentru firme, en-gros?