dUMi

Snayperskaya gear?

Recommended Posts

Buna seara si bine v-am gasit, dragii mei, cineva spera ca am ramas fara idei?

M-am apucat sa imi fac un gear de DMR-ist pe stil sovietic (in mare parte). Zic DMR-ist pentru ca nu ma vad cu ghilia pe mine. Deocamdata am uniforma si pusca si lucrez la completarea harnasamentului.

Am un SVD, dar harnasamentul il fac cu Pantacuri, ca vesta sovietica pt asa ceva, Khameleon, e facuta din acelasi material impresionant din care sunt facute: 1. Vesta mea Cherepashka si 2. Penarele copiilor din clasa a 3a. Am facut reasearch pe tema vestelor si pouchurilor de mi-a iesit pe ochi si pana la urma am ajuns la asta, nu vreau ceva cu durabilitatea unui servetel umed, doar pentru ca asa au fost dotati niste soldati de care nu ii pasa nimanui. Si nici ceva mega scump doar pt ca e un pic mai bun. Oferta de gear pt SVD e nashpa cu N mare. Asta ca sa intelegeti de ce merg pe Pantac.

Anyway, ce ma intereseaza de fapt, e sa aflu ce chestii ar cara cu el un DMR-ist, in general, dupa care incerc sa le gasesc un echivalent sovietic - fie ca vorbim de stiu eu ce grenada cu fum, de vreo specie de binoclu, de o lanterna speciala pt agatat de flocii de la cur - scuipati aici. Daca le stiti si echivalentul comunist si mai bine. Cum le agat de harnasament e treaba mea si ma descurc.

Mersi anticipat, pupimupi!

Thanks, boys!

@The Judge - dar stiu ca ai rascolit cele mai obscure colturi ale internetului!

io nu inteleg de ce are magpouchurile alea imense pt incarcatoare de SVD :\

are secondary un ak?

nu cred ca au posibilitatea sau interesul sa-si faca gearsetul tailor made special pentru svd. Merge, ce merge.. In al doilea rand e posibil sa tina acolo maguri pentru camarazi.

Adica, fara suparare, daca as fi fost in locul lor si as avea o vesta care tine si maguri de svd si de ak, eu pe aia as lua-o, nu se stie cand o sa ai nevoie de ea.

dupa cum enuntam mai sus - superiorilor li se rupe-n 14 de puletii din teren - ai un svd? poftim o vesta de ak si zi mersi

Pentru ce perioadă de timp cauţi echipament? De exemplu, pentru perioada 2008-2013 merge aşa ceva:

6Ş112 cercetaş-sniper (6Ш112 разведчик-снайпер)

113982864.jpg

E o vestă MOLLE. Eu am versiunea în EMR Leto cercetaş-puşcaş cu buzunare pentru AK. Dar nu e o problemă de procurat alte buzunare de la producător. (Compania "Tehincom" din St. Peterburg).

http://frontkit.spb.ru/item.php?menu1=1&menu2=22&item=33

Sau asa ceva: http://www.splav.ru/goodsdetail.aspx?gid=200809142253292366452

Ţin să menţionez că în armata rusă se scoate treptat din uz desenul Flora şi se înlocuieşte cu EMR Leto (Digital Flora). Însă, încă câţiva ani buni vom putea vedea combinaţii de Flora+EMR Leto în armată. De exemplu: uniforma în Flora, body-armor în EMR Leto.

Edited by Guest

Pentru ce perioadă de timp cauţi echipament? De exemplu, pentru perioada 2008-2013 merge aşa ceva:

6Ş112 cercetaş-sniper (6Ш112 разведчик-снайпер)

113982864.jpg

E o vestă MOLLE. Eu am versiunea în EMR Leto cercetaş-puşcaş cu buzunare pentru AK. Dar nu e o problemă de procurat alte buzunare de la producător. (Compania "Tehincom" din St. Peterburg).

http://frontkit.spb.ru/item.php?menu1=1&menu2=22&item=33

nu mai am de gand sa imi cumpar veste rusesti prea curand, ma dezamageste calitatea materialului, insa de curiozitate - la ce scor te-a dus pe tine vesta aia?

...

nu mai am de gand sa imi cumpar veste rusesti prea curand, ma dezamageste calitatea materialului, insa de curiozitate - la ce scor te-a dus pe tine vesta aia?

Vesta m-a costat 4000 ruble ruseşti plus livrarea din Volgograd. În total vre-o 130 dolari.

...

Vesta m-a costat 4000 ruble ruseşti plus livrarea din Volgograd. În total vre-o 130 dolari.

vesta cheala sau cu tot cu buzunare? nu mi se pare un pret rau, daca e cu pouchuri cu tot

...

vesta cheala sau cu tot cu buzunare? nu mi se pare un pret rau, daca e cu pouchuri cu tot

Totul inclus. Denumirea vestei reflectă componenţa sa: dacă e "sniper" în denumire atunci vor fi pouch-uri pentru SVD. Dacă e "puşcaş" (стрелок/strelok) atunci vor fi pouch-uri pentru AK. Mai sunt şi alte variante, de exemplu "cercetaş-mitralior" (разведчик-пулемётчик/razvedcik-pulemiotcik), cu buzunare pentru cutiile de la PKM.

113982858.jpg

Sunt doi producători de bază:

1. Tehincom, din St. Peterburg. Ei sunt creatori şi producători.

2. Betaprom, Kazan. Ăştia numai produc copii, dar calitatea e ok.

Tehincom vinde oficial toată producţia sa. Eu au site, au manageri, produc chiar şi replici (machete) de body-armor anume pentru airsofteri. Producţia lor e mai scumpă, calitatea e super. Ai din ce alege, te poţi echipa complet cu tot felul de chestii.

Betaprom are un lobby puternic la guvernare şi de aia î-şi permite să copie şi să producă pentru armată fără cheltuieli de elaborare. Au făcut sute şi mii de veste, multe din care au apărut pe piaţa neagră la preţul anunţat mai devreme. Acuma pot fi procurate liber de la câţiva vânzători din Rusia, presupun că ei au acces la aceleaşi depozite militare. Calitatea e ok. Nu au nevoie de retail, în vanzare apar doar veste gata echipate şi ambalate într-un sac de polietilenă. Eu personal am văzut în vânzare doar variantele "cercetaş-sniper", "cercetaş-puşcaş", "comandant grup" şi "mitralior-puşcaş".

SURPAT e o copie a MARPAT-ului cu culorile schimbate. De aia e supus unei critici vehemente în Rusia (creatorii au declarat că pattern-ul e elaborat 100% de ei).

y_5c75a172.jpg