dUMi

Tattoo artist in Bucuresti?

Recommended Posts

Pe principiul - "ne place airsoftul, poate avem si alte idei comune", m-am gandit sa pun si pe aici intrebarea:

Cunoaste cineva (+ testat) un tattoo artist bun in Bucuresti? Am niste chestii zglobii in minte, nu vreau un tribal banal sau chestii simple, de aia imi trebuie un tip PRICEPUT.

Pana acuma, din ce am gasit pe net, cel mai mult m-a impresionat portofoliul de la Next Level (Costi) http://www.costi-tattoo.com/index.html

Insa, dupa cum bine stiti, nu e greu sa intri pe net si sa iei poze de pe siteu altuia si sa le trantesti la tine. Nu zic ca baietii nu sunt legit, dar vreau si alte opinii. Dreacu, fac research o luna pt un futut de AEG, daramite pt asa ceva.

Asa ca bagati recomandari.

Mersi

de la un coleg de breasla:

https://www.facebook.com/next.level.tattoos foarte talentat, dar neaparat sa ceara cu Costi (aici s-a tatuat si el)

https://www.facebook.com/MachinaElectrica aici se tatueaza toate vedetele. este mai scump, dar e ok.

primu e fix ala de care ziceam si eu ca m-a impresionat

pe al doilea nu il stiam, dar pare sa aiba mana foarte buna, chiar mai buna decat primu, din ce am vazut, so far

danke!

-in materie de tatuaje in romania, machina electrica (aka industrial tattoos) ruleaza. ce e drept, oamenii fiind top of the line, au si preturile ca atare (posibil si lista de asteptare). dar tinand cont ca nu iti iei un tricou, ci iti imprimi ceva pe corp care o sa ramana cu tine cam forever, merita banii.

-pe locul doi din ce am mai vazut pana acum ii vad la egalitate pe spunk tattoos si pe zaed (https://www.facebook.com/spunk.tattoo.piercing.music.underculture si https://www.facebook.com/ZAED.TATTOOO?fref=ts).

my 2 cents aici, documenteaza-te bine, nu te arunca la saloane de tatuaje noi deschise sau la oameni care abia s-au apucat (dar sunt "talentati" si "promit").

un lucru pe care ar trebui sa il observi oricum in pozele la diferite saloane e ca pe langa artistii tatuatori, diferenta mai e facuta si de vopseluri.

+1 industrial tatoos (machina electrica), conditii igienice, pricepere, culori bune. Am facut un tatuaj maricel pe brat, m-a costat 8 milioane, doua reprize de cate 2 ore, color.

dap, machina electrica pare sa fie alegerea pana acuma.

sunt curios daca e un singur tip sau sunt mai multi si trebuie sa cer pe careva anume

teo isfan e omul din spatele salonului, stiu ca mai are angajati, dar el e omul de care trebuie sa intrebi

uite si un interviu mai vechi:

http://discovery.metropotam.ro/Povestiri-urbane/2009/08/art3288150902-Tatuajul-concept-si-arta-tatuajului-de-vorba-cu-Teo-de-la-Industrial-Tatoo/

man, nu te cunosc, poate ne-am intalnit pe teren si nu stiu, DAR daca ne vedem si esti in echipa adversa promit sa nu trag in tine

sarumana mult

Iti recomand cu incredere un amic la care mi-am facut si eu si un alt prieten.Lucreaza acasa,conditii de igiena extraordinare,scule profesionale (a lucrat afara la un studio) + ca e artist de meserie. (Pictor)

Tatoo-ul meu l-a fcut la indicatiile mele,schitat doar fara a avea exemplu concret. (Poza,etc). Iar la preturi e super ok.

http://mariotattoo.blogspot.ro/

E site-ul tatoo-artistului in postul precedent...De acolo poate vedea cum lucreaza (sunt zeci de modele facute).Tatoo-urile sunt o chestie de gust,o placere personala,egoista.Ce imi place mie poate sa displaca total alcuiva.

Oricum se regasesc si ale noastre acolo

....

Insa, dupa cum bine stiti, nu e greu sa intri pe net si sa iei poze de pe siteu altuia si sa le trantesti la tine....

Asa cum zice Dumi...si in plus foarte usor poti face un tatuaj urat sa fie frumos pentru portofoliu.(La fel este si cu pozele artistice ale magazinelor pentru replici)

eu inca nu am apucat sa imi fac vreun tatuaj in tara. de fiecare data cand m-a izbit inspiratia cu ceva ce voiam, am fost plecat si cum stau prost cu rabdarea,nu am asteptat. anul asta in schimb voi ajunge la industrial,unde planuiesc sa imi fac ceva de vreo 3 ani. am fost in toate cele 3 saloane de care am pomenit cu prieteni care si-au facut (si chiar si nevasta). aici dau dreptate la faza cu "e usor sa pui pozele altora", dar chiar si asa faci repede diferenta intre un tatuator ,tatuator bun si unu foarte bun. ce ma seaca pe mine e ca la noi inca se practica stilul de tatuaje facute cu negru si maro-ul rosiatic intre (asta la ce ar trebui sa fie un simplu tatuaj doar cu negru). exemple clare sunt in site-ul de mai sus recomandat de kappa. no offense, baiatul are mana, dar la capitolul culori eu unul am coborat din tren. in plus, e o piata destul de restrictiva,desi in crestere. nu ai cum sa rezisti mult daca postezi lucrarile altuia.o sa te futa lumea in gura cat ai zice peste.la fel e valabil si daca lucrezi prost.

... ce ma seaca pe mine e ca la noi inca se practica stilul de tatuaje facute cu negru si maro-ul rosiatic intre (asta la ce ar trebui sa fie un simplu tatuaj doar cu negru). exemple clare sunt in site-ul de mai sus recomandat de kappa. no offense, baiatul are mana, dar la capitolul culori eu unul am coborat din tren...

Nu ma pricep foarte bine,dar umbrele se realizeaza (si asta spun din ce mi-a facut mie) cu negru simplu - impresia de maro rosiatic este data de inrosirea pielii (iritarea) si stratul fin de negru aplicat,care dispare odata cu vindecarea.Desigur uneori se foloseste orice nuanta e necesara pentru a-l face cum doreste fiecare.

Sa nu ma intelegeti gresit,nu fac propaganda omului,sunt destul de pretentios si mi-am facut un tatoo pe aproape jumatate de bust.Eu unul sunt multumit de aceea il recomand.

Daca vrei tatoo negru plat,fara umbre,etc,o sa arate ca un desen pe o coala de hartie...(din nou parerea mea).Tribalele de regula asa se fac...dar e o diferenta intre un tribal si portretistica...

Si nu in ultimul rand,orice tatoo se decoloreaza in timp...indiferent de culorile folosite.Dupa 3 ani nu mai arata ca proaspat lucrat.

App,Dumi,inainte sa imi fac tatoo-ul toti mi-au recomandat sezonul rece pentru executie.(Cald = transpiratie,risc de decolorare,se vindeca mai anevoios,"rana" nu trebuie expusa la soare,etc)

My name is Kelly, I'm posting from Cracker's account, here is my tatoo, hope you like it. How about a similar one, "My name is Dumy" ? XOXOXOXO

59795.jpg

da, sezonul rece e intr-adevar mai inclinat spre astfel de activitati, dar nu e o tragedie nici in perioada asta. "secretul" a stat si va sta intotdeauna in cremuirea de dupa. ce e drept, daca esti genul santierist care sta de dimineata pana seara in soare, nu o sa iti prinda tocmai bine. dar pielea are nevoie si de respiratie un pic, de asta si pe sezonul rece poate fi cu schepsis. in general iarasi poate fi un pic mai aiurea pe timp de caldura daca iti faci tatuaj pe mana stanga si conduci mult.

si revin la cremuit. da, in timp se decoloreaza, tendinta decolorarii apare mai intai la zonele expuse mai mult luminii (maini,gat,gambe). dar si aici mai depinde iarasi de culorile folosite (dar cum zice kappa, lucrul asta nu poate fi evitat nici daca folosesti mama vopselurilor). il poti atenua daca mai dai din cand in cand cu putina crema.

ps: un lucru pe care banuiesc ca l-ai mai auzit dumi, vezi ca e posibil ca dupa ce ti-l faci pe primul sa il mai vrei si pe al doilea si pe al treilea etc ). cam cum e si cu aeg-urile ^^. mi-a luat 7 ani pana mi-am gasit modelul pentru primul tatuaj si m-am hotarat. au mai urmat inca 10 tatuaje si mai am idei

Mersi mult pentru sfaturi, baieti, chiar apreciez. Iar aia cu sezonul rece e o idee buna, m-am mai uitat si eu pe net.

Cat despre faza cu - iti faci unu, iti faci inca 10 - eu il vreau pe primul, nu pe singurul Intentionez sa ajung la un full sleeve la un moment dat...

& last but not least - Cracker, you can kiss my ass

Du-te la Costi cu incredere, este unul dintre cei mai vechi si foarte bun la ce face. N-am lucrat direct cu el, am lucrat cu elevi de-ai lui si erau profi. Toata lumea ii lauda munca deci nu cred ca vei da gres. Just an opinion, that's all.