Sign in to follow this  
medve

Combat shirt

Recommended Posts

Caut de ceva vreme un combat shirt, si nu e usor....

Helikon am incercat prima data si cel mai mare marime e bun dar in timpul jocului a fost foarte incomod. ma strangea in toate partile http://images.esellerpro.com/2296/W/107/17/helikon_combat_shirt_olive_3.jpg

Acum vreau sa caut altceva, marpat sau OD

ce imi recomandati?

am gasit pe asta: http://www.ebay.com/itm/Combat-Shirt-Woodland-Digital-Camouflage-Size-S-to-3XL-/221066726743?pt=UK_Men_s_Tops_Casual_Shirts&var=&hash=item33789a8d57

stiti ceva de producator?

Rothco e made in China, e de calitate superioara, dupa parerea mea depaseste Helikon. Totusi cele originale gen Masiff, Propper etc sunt cele recomandate!

Oarecum ontopic (ozoane daca imi moderezi postu asta te violez - I MEAN IT !): ma tot framanta o intrebare mai veche referitoare la aceste combat shirturi: care este ideea de au facut cammo patern doar partial ? I mean stiu ca au veste/plate carriere, but still, ii durea mana sa mai dea cu oleaca de vopsea sau chiar obtin vreun avantaj din treaba asta si sunt eu prea greu de cap (lucru foarte posibil de altfel).

Practic ma intereseaz sa stiu daca sunt facute asa pentru ca e mai ieftin, pentru ca au un avantaj in teren, pentru ca sunt mai fashion sau pentru ca cel ce le-a proiectat era un moron.

Rothco e made in China, e de calitate superioara, dupa parerea mea depaseste Helikon. Totusi cele originale gen Masiff, Propper etc sunt cele recomandate!

Da sunt deacord, dar nu as da o avere pe el daca as gasi pana in 300 de ron cu transport cu tot ar fii minunat

Oarecum ontopic (ozoane daca imi moderezi postu asta te violez - I MEAN IT !): ma tot framanta o intrebare mai veche referitoare la aceste combat shirturi: care este ideea de au facut cammo patern doar partial ? I mean stiu ca au veste/plate carriere, but still, ii durea mana sa mai dea cu oleaca de vopsea sau chiar obtin vreun avantaj din treaba asta si sunt eu prea greu de cap (lucru foarte posibil de altfel).

Practic ma intereseaz sa stiu daca sunt facute asa pentru ca e mai ieftin, pentru ca au un avantaj in teren, pentru ca sunt mai fashion sau pentru ca cel ce le-a proiectat era un moron.

Sunt de 2 feluri (partea de body):

unul din bumbac si unul din poliester 100%. la ala din bumbac poate ar merge ce zici tu dar la ala din poliester firul este colorat in masa si nu il vopsesti ever, sau il vopsesti si tine vopseaua pana il imbraci o data.

nu am decat 2 combat shirt (nu folosesc veston) si ambele is cu corpul din poliester. unul pantac unul facut din tricou underarmour si maneci helikon (facut de croitor nu sariti in sus)

ambele sunt mai mult ca perfecte vara. iarna nu am fost curios.

problema cu body-ul de bumbac este ca se imbiba fff tare cu transpiratie, si cand ai plate carrier-ul pe tine ramane ud.

dar partea pro a bumbacului este ca nu e alunecos precum poliesterul.

am avut combat shirt-uri cu ambele tipuri de material. pot spune ca le prefer pe cele din bumbac.

nu stiu cum sunt cele de la massif. cand o sa mi cumpar, o sa impartasesc experienta.

sub aia de bumbac poti sa poti compression shirt si s-a rezolvat si cu alunecatul si cu transpiratia.

compression tee se usuca pe tine si chiar daca bumbacul mai ramane ud, intre tine si el este un strat de material uscat. deci win!

Profit de acest topic (sper sa nu fie cu suparare) sa intreb daca cineva are/ a folosit Propper TAC U combat shirt si ce parere are despre...

e vorba de asa ceva

http://www.specshop.pl/product_info.php?manufacturers_id=104&products_id=10467&name=Propper_-_TAC.U_Combat_Shirt_-_Battle_Rip_-_A-TACS_FG%C2%AE

din pacate nu gasesc MC in Europa si daca e sa comand din USA si sa astept x luni mai bine sa siu ce sa astept..

@stress: cum naiba se usuca, in conditiile in care bumbacul este ud? Just asking. Un link ceva, cu tricourile astea? Sau te referi la cele de la UnderArmour?

Ce folosesc eu, un Massif Army Combat Shirt, in afara manecilor care sunt construite din material mai dur nefiind acoperite de vesta tactica, paca sau alte cele, materialul este de doua tipuri partea de jos si cea aproape de gat care este mai elastica si cea mediana, care de asemenea este mai elastica si cu proprietati care ajuta eliminarea mai rapida a transpiratiei in exces.

Cum zicea si mugur, vara sunt numai bune de folosit...

Pe ebay din cand in cand se gasesc preturi bune daca aveti pe cineva sa vi le ia/aduca din State.

Despre alea USGI stie cineva ceva ? N-am gasit mai nimic despre calitatea lor iar pe ebay.com preturile variaza in draci.