Pacostea

GBB - WE XDM .40

Recommended Posts

In cele din urma am reusit sa-mi iau un XDM .40 de la WE si abia astept sa-mi impartasesc parerile...

In general WE-ul este vazut ca fiind la granitza dintre producatorii buni si aia prosti, in functie bineinteles de experienta fiecaruia... Pana acum am avut in dotare urmatoarele de la ei:

- HiCapa 5.1 Dragon

- Desert Warrior 4.3

- Glock 17

- Beretta PX4 (HK3P - la vremea respectiva nu eram sigur ca este WE insa mi s-a confirmat ulterior...)

- H&K G39C (G36C pe gaz)

Stiu ca nu sunt in asentimentul celor mai sofisticati de pe forum, utilizatori ferventi de Tokio Marui, insa impresia mea generala referitoare la replicile WE poate fi sumarizata astfel: replicile sunt suficient de ieftine pentru a nu-ti parea prea rau dupa ele in caz de ceva, suficient de robuste pentru a rezista la tavaleala (si joc si fitze) iar o replica full-metal la banii astia nu prea gasesti...

Ce mi s-a parut insa evident este imbunatatirea calitatii replicilor WE in ultimii 2-3 ani precum si largirea masiva a gamei pe care o ofera - ca sa nu se spuna ca ei stiu numai sa copieze TM-ul, ei au scos primii S&W M&P... Dupa ei abia recent VFC-ul a scos un M&P compact care insa are si full-auto... De ce? Nici eu nu inteleg...

2cnI2.jpg

Revenind la XDM-ul .40... Pusesem ochii pe el de mult timp si am tot citit si urmarit filmuletze despre el. Cand a aparut si M&P-ul chiar am avut o problema de alegere... Problema a fost rezolvata cu urmatoarele argumente - M&P-ul este inca prea nou si nu se gasesc accesorii sau mag-uri pentru el - problem solved...

1. Impresie generala

E mare. Este full-size iar gripul este suficient de lung incat iese din mainile mele mari... Ca aspect, asa cum probabil stiti deja, pare o corcitura intre Glock si 1911 (cel putin din perspectiva tipurilor de sigurante folosite). La o privire NE-atenta ai spune ca arata a Glock, datorita frame-ului de plastic. Slide-ul este de asemenea destul de patratzos insa ceva mai inalt decat cel de Glock. De asemenea unghiul grip-ului este diferit, mai perpendicular pe slide.

Pozitia de tragere este cat se poate de comfortabila - suficient grip pentru toata palma. De asemenea grip-ul poate fi ajustat cu cele 3 "back strap-uri" din dotare insa, din perspectiva mea, diferentele sunt minime spre irelevante. Back strap-urile ingroasa partea de jos a gripului, umplandu-ti mai mult sau mai putin palma. Din perspectiva mea, ideea de baza a acestor back strap-uri este sa iti ajusteze distanta pana la tragaci - sa-ti permita sa atingi tragaciul cu prima falanga a degetului intr-o pozitie cat mai comoda. La XDM nu prea poate fi vorba de asta datorita sigurantei de pe grip.

Replica este ambidextra la nivel de mag release. La slide release e pentru dreptaci. In rest trage tare (cu bile de .20 si green gas nu vedeam bilele), reculul este puternic si zgomotul de asemenea destul de puternic.

2. Impresii mai detaliate

Replica este bine inchegata. Au fost semnalari ale unor defecte legate de exemplu de diverse pin-uri care nu prea stau locului insa la al meu nu este cazul. Mag-ul sta destul de tzeapan in mag well, slide-ul nu are joc semnificativ etc.

Sistemul mag releas-ului este foarte interesant - mag-ul nu sta infipt numai intr-o despicatura laterala ci in doua aflate pe partea frontala a mag-ului. Practic un mic "plate" intra in aceste locasuri dintr-o pozitie de jos in sus astfel incat priza este foarte solida. De asemenea, componentele fiind metalice, nu ma astept la probleme din partea asta. Mag release-ul este conceput in asa fel incat este destul de dificil sa fie apasat accidental, in holster de exemplu.

Tragaciul este "single action", cu siguranta integrata (ca la Glock). Cursa tragaciului si mai ales reset-ul este destul de scurt insa mai am pana sa ma obisnuiesc cu el. In principiu poate trage foarte rapid odata ce te obisnuiesti cu reset-ul.

Elementele de siguranta sunt 3 active si una pasiva.

Active:

- grip safety (ca la 1911),

- trigger safety (ca la Glock)

- tablitza cu seria din mijlocul rail-ului care daca este impinsa in spate blocheaza tragaciul.

Pasive:

- Pin in spatele slide-ului care indica daca replica este armata - super interesanta gaselnitza. Mecanismul este practic o tablitza care este impinsa de catre mecanismul de dare a focului odata ce este armat - tablitza la randul ei impinge acest pin in afara astfel incat, si vizual si la o pipaire sumara, iti poti da seama daca replica este armata sau nu.

Nu exista alte sisteme gen "decocker" sau siguranta care sa fie activata dupa armare.

Din punct de vedere al ergonomiei as spune ca este mai ok decat Glock-ul - unghiul grip-ului, striatiile de pe el etc. Pe slide are de asemenea striatii pentru armare atat in partea din spate cat si din fata. Se poate apuca foarte de sus, sub slide (mai ales ca trebuie apasat acel grip safety) insa pentru cei cu degete mai lungi, pozitia degetului pe tragaci nu este cea mai fericita astfel incat, fara exercitiu, exista tendinta de a misca tzeava spre stanga-jos la apasarea tragaciului.

Mai am de testat la replica o vreme pentru a-mi da seama cum se comporta insa deocamdata sunt entuziasmat . Cred ca anul asta cu ea voi participa la Concealment Systems Challenge...

Voi reveni cu poze odata ce le voi putea face ca lumea.

Oooo da !

Eu am luat XDM 3.8...compact parca . E mic si greu al dreacu trage bine , din ce imi dau seama dupa 10 bb trase in casa , ca nu am apucat sa ies la joc.. Am luat si holsterul specific lui , impreuna arata bini di tat.

se la folosim sanatosi

Paulica, ma bucur din nou de un review.

celalalt motiv pentru care m-as putea bucura, ar fi acela ca intentionezi sa participi cu el la CSC.

Daca imi vin extra mag-ul si holsterul la timp voi participa cu el. Daca nu, la editia a doua...

LE: Mi-a venit holster-ul... , pana vineri il iau.

problema mea e ca nu am inca un holster pentru pistol, iar cu cel pentru IPSC nu ma accepta Razvan.

las' ca gasesc eu un papuc de vara sa-mi fac un holster.

Am eu doua variante pt KIT, e ca si rezolvat..numai sa vin si sa vina

de venit, eu vin. problema mea consta in faptul ca nu vreau sa gasesc un holster rigid. si cred ca pana la urma voi apela la cel facut de wolfy. nu l-am probat inca cu noul pistol, dar voi vedea.

Cel de tip pancake produs de wolfy e o varianta, cea de a doua este un

holster din cordura - marca condor, cu prindere molle..merge perfect pe centura ca e facut

de baieti destepti.

ambele variante iti rezolva partiaal problema la competitie si

cred ca te rezolv si cu pouchurile pt maguri

Nu te las eu de izbeliste

cu holsterul am rezolvat-o. am luat modelul produs de wolfy, culoare neagra. deja am lasat pistolul inauntru pentru a ca holsterul sa ia forma de rigoare. ramane sa mai iau si portincarcatoare.

Buna dimineata! Mai oameni buni eu am un xdm 3.8. De ceva vreme tot a facut figuri in semnsul ca apasai o data pe tragaci si tragea singur dupa aia ca si pe full auto. Am aflat intre timp ce are, in chimb acum caut de vreo 2 saprtamani un manual sau o schita sau ceva sa pot pune piesele la loc in ansamlul care percuteaza defapt in valva incarcatorului.

https://www.google.ro/search?newwindow=1&site=webhp&tbm=isch&q=we+xdm+3.8+airsoft+trigger+assembly&spell=1&sa=X&ei=_pSWU_nABMnbPfDEgLAP&ved=0CCoQvwUoAA&dpr=1&biw=1920&bih=989#facrc=_&imgrc=i1XCSnH1MIQJbM%253A%3BuLTylea9FcK4XM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.airsplat.com%252FImages%252FUPI-WE-XDM-TRIG.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.airsplat.com%252FItems%252FUPI-WE-XDM-TRIG.htm%3B321%3B500