Luca Gabriel

CSC Editia I - 27.04.2013

Recommended Posts

Dragilor, incepem pregatirile pentru CSC, prima editie din acest an. Prima editie va avea loc in data de 27.04.2013. Locatia este si va fi tot la prietenii nostrii de la CTS TUNARI, Poligonul "Anatolie Salceanu" din Joita. Taxa este de 50 ron / participant la fiecare editie. In aceasta taxa vor fi incluse si cartusele de 9*19 mm, care o sa le angajati in timpul alocat poligonului.

Vor fi 4 trasee la prima editie, trasee care vor fi complexe din punct de vedere tactic ( avand in vedere ca sustinem ideea de CONCEALMENT si urmam o mare parte din regulile IDPA ), dar care o sa va puna in valoare si vitez de reactie in angajare, dar si precizia totodata.

Incepand cu CSC 2013, datorita faptului ca anul anterior " ne-am incalzit " vis a vis de acest concept, o sa adaugam si VESTA obligatorie la tinuta. Aceasta trebuie sa fie model asemanator cu cel folosit in IDPA, iar ca o idee de unde va puteti cumpara, ar fi zona marketurilor, tarabelor de piata; acolo gasiti modelul asemanator IDPA ( pescarii cumpara veste de genul acela din zona tarabelor de piata deoarece sunt foarte ieftine ). Ideea este ca toata lumea sa foloseasca OBLIGATORIU aceeasi tinuta, diferenta facandu-se la rapiditate si antrenamentul facut de-a lungul timpului.

Dispunerea holster-ului, port incarcatoarelor va fi obligatorie la orele 3 si 21, in lateralul pantalonului, iar ca amanunt la dispunerea lor, luati in calcul ca acestea vor fi continuarea cusaturii laterale a pantalonilor. Verificarea ajustarii acestora se va face obligatoriu de catre cei doi arbitrii, la fiecare operator in parte, inainte de intrarea pe traseu.

REGULAMENT

1. Regulile de siguranta - se vor respecta neconditionat; orice abatere de la acestea, atrage eliminarea din competitie si de la angajarea pe glont din cadrul poligonului.

2. Regulile de Conduita - se vor respecta neconditionat; orice abatere de la acestea, vor conduce la eliminarea din competitia CSC. ( Deterioararea spatiului intentionat / neintentionat, nerespectarea operatorului aflat pe traseu, vocabular indecent, consumul de bauturi alcoolice sau alte substante halucinogene este strict interzis, comportamentul sportiv / fair play ).

3. Program CSC

- Prezentarea la poligon - 08:15

- Ajustare echipament concealment si sistem secundar de angajare - 08:30 - 08:45

- Sedinta tehnica - 09:00

- START CSC I - 09:15

- Shooting Range - 11:30 - 12:30

- Restart trasee - 13:45 - 14:00

- Premiere finala - 14:30

Shooting Range-ul reprezinta acea ora petrecuta in poligon, in care o sa aveti posibilitatea de a angaja cu sisteme secundare de angajare calibrul 9*19 mm asupra unor tinte fixe carton, cu schimbare de directie si schimbare rapida de incarcator. O sa aveti 15 cartuse / operator in aceasta editie. Consider ca este suficient cat sa va aduceti aminte cum se manipuleaza un sistem pe glont, sa va readuceti aminte regulile de siguranta si nu in ultimul rand sa va readuceti aminte ce inseamna angajarea cu glont intr-un mediu competitiv.

In cursul zilei de maine, o sa aveti la dispozitie atat traseele cu legenda fiecaruia cat si formularul de inscriere. Va rugam sa confirmati cat mai curand posibil prezenta voastra, pentru a ne oferi timpul necesar sa facem pregatirile din timp.

Cu acestea fiind spuse, va asteptam cu drag la prima editie CSC 2013.

FORMULAR DE INSCRIERE

Stagii de concurs

Stagiul 1

904194_509974159059645_973459998_o.jpg

Stagiul 2

903227_509990245724703_344417295_o.jpg

Stagiul 3

906292_509997762390618_999600245_o.jpg

Stagiul 4

902626_510006715723056_361712874_o.jpg

Until next time, keep training !!!

Razvan - SRA

deja treburile devin serioase.

in alta ordine de idei, acceptati si persoane incepatoare? atrase si de ideea de a putea participa la o tragere reala?

Atata timp cat exista vointa si echipament minim necesar, orice persoana este binevenita.

Noi incercam sa punem la dispozitie echipamentul minim necesar, dar nu va bazati 100% pe acest aspect.

ochelari de protectie are, iar o vesta isi poate cumpara si el dintr-o piata. o centura ii pot da eu. pe el insa il ingrijoreaza restul: pistol+holster, incarcatoare+portincarcatoare.

Sistem secundar cu 2 incarcatoare avem noi...ca si data trecuta, deci poate sa completeze formularul de inscriere.Va asteptam dragilor sa confirmati prin intermediul formularului completat, in acest fel ne ajutati mult sa facem pregatirile din timp.

Until next time, keep training !!!

Razvan - SRA

Dupa ce week-end-ul trecut am pierdut timpul, de pomana, incercand sa gasasc celebra vesta necesara la CSC, dupa ce saptamana asta am sapat, in zadar, pe internet (ce am gasit era ori pentru hipopotami ori la preturi aberante pentru un articol vestimentar pe care eu il voi purta de 6 ori pe an), ieri, prin bunavointa unui domnului de la magazinul de articole pescaro-vanatoresco-airsoftistice din Cora, am gasit vesta mult cautata. In felul acesta, ca si detinator al echipamentului necesar complet, azi m-am inscris si eu. Era culmea sa nu ajung la CSC pentru ca nu aveam vesta pescareasco-vanatoresco-idpaista.

Esti maret!

In acelasi timp esti si singurul detinator de asemenea "destrabalare" vestimentara burghezo-mosiereasca.

Cum arata acest articol mult ravnit?

Nu-mi spune ca sunt singurul nebun care a dat fuga sa-si cumpere "vesta obligatorie" !

A mea e bej si are multe buzunare. Intrucat in buzunare n-am sa-mi bag nimic (la cat de fragila e, ma gandesc ca daca ii bag ceva in buzunare se sfasaie materialul). Atata timp cat nu-i folosesti buzunarele, devine inutila pentru ca nu tine nici de cald, nici de frig, nici de soare, nici de ploaie. Este efectiv doar un accesoriu vestimentar, care in cazul nostru trebuie sa ascunda replica.

Initial am vrut sa-i bag cate un rulment in fiecare buzunar de o parte si de alta a celor doua colturi din fata, astfel incat atunci cand dai vesta la o parte pentru a scoate replica, sa fi sigur ca se va duce suficient de in spate si suficient de repede. Ma tem insa ca risc sa rupa buzunarul si sa zboare rulmentul in capul vreunui spectator sau Doamne Fereste! al arbitrului. Wolfy are deja experienta la incasat OZN-uri venite dinspre concurenti.

M-am inscris si eu desi am un mare event in familie de la ora 16.30 si deci tb sa fiu acasa in jur de ora 15.

Nici eu nu am vesta din aia si nici nu am cum sa ajung sa iau/caut. In timpul zilei sunt singurel acasa cu piticutza mea, iar seara la 7 numai de batut magazine nu mai am timp.

Cataline, cum amandoi suntem neste "grasi" presupun ca imprumuti ...nu ?! ) E singura chestie care imi lipseste din echipament.

Cat ai dat pe ea? Se mai gasesc? Esti dispus sa mai faci un drum ..contra Cola sau Pepsi..ca alcool nu avem voie )) ??

bine...atunci, pentru editia asta, pun jumi juma cu tine si o rupem amandoi si dupa aia ne luam cate una mai buna.

Cât a costat si care Cora?

p.s. nu eşti singurul. Are si MG una.

@ 2DOR

Daca te incape, cu cea mai mare placere. E numarul S. De la o vreme, imi cumpar hainele "pe corp" ca sa mi se vada muschii.

@GXG

E vorba de Cora Pantelimon. Dar nu de acolo am luat-o. Domnul de acolo mi-a zis unde am sanse sa gasesc una pe masura mea (el avea doar XXL) si ieftina.

Magazinul de unde am luat-o este pe Pantelimon, inainte de oficiul postal (cred ca nr.3, cel care are si vama) cum te duci spre centru. Dupa ce treci de intersectia cu Morarilor, pana in Posta este un magazin de second-hand, ceva cu MADONA. Doua spatii comerciale inaintea lui, este un magazin, tot de haine, fara nici o firma. Nu stiu daca e de second-hand sau de "expirate". Vesta mea pare nou-nouta. Am dat pe ea 25 de lei.

cacat... uitasem de vesta.... trebuie sa cumpar si asta. si doua maguri doar pt csc. ))) pe de alta parte...de abia astept ca.mi-e dor de poligon si de voi.

Mai gasiti la Decathlon veste de vanatori, sunt putin mai scumpe 68ron parca si daca vreti ceva profi la Viper 250ron vesta, copie dupa 5.11!

am uitat sa intreb cum se ajunge la poligon. nu am fost niciodata.

Guest
This topic is now closed to further replies.