Rhyn0

Zombie survival game

Recommended Posts

Pt cine nu stie, zombie games sunt un mod mai "ciudat" de a juca airsoft.

Se alege o tema( cel mai probabil un film), niste reguli speciale, si un grup de persoane dornice sa se distreze(si nu sa "castige").

Partea frumoasa este ca aproape orice merge! reguli, arme, munitie, uniforme, locatii.

Se pot spune f multe despre modul acesta de joc, eu o sa INCERC sa-l prezint cat mai pe scurt si sa propun cateva tipuri de scenarii/reguli.

Overview/Story:

Poate cel mai important lucru este povestea jocului. Ceva se intampla, si o mare parte a populatiei se transforma in zombies(gen resident evil)/devin infectati(28 days later/28 weeks later/i am legend). Supravietuiitorii neinfectati se imputineaza din ce in ce mai mult, si se lupta constant pentru supravietuire. COndittile sunt dure, orice greseala inseamna moartea/transformarea in zombie.

Regulile de joc/Limitari:

de regula, zombies nu au arme. Ei au alte modalitati de atac. cel mai comun- touch. adica daca ating pe cineva, acela devine infectat. variatii pe tema sunt: arme de plastic( mai rar), diferite modalitati de a "atinge la distanta" gen: spray care se transofrma in panglica, jucarii din acelea lipicioase care se intind, elastice.

Cam orice zombie lore spune ca zombies mor doar daca le este distrus creierul/intrerupta coloana vertebrala. In airsoft, asta se traduce in full face mask si protectie pt zombie(pt ca vor incasa multe bile de aproape), limitari severe pt armele folosite, sau diferite variante care sa descurajeze headshoturile: 3 shot rules- zombie pica jos/mor/merg la respawn dupa ce au incasat 3 lovituri, atasasea de placi de spuma/metal pe pieptul lor si doar lovirea acelor zone =headshot, orice alta lovitura este ignorata..

Zombies NU AU VOIE sa vorbeasca. pot sa mormaie, sa urle , orice adauga la atmosfera. de asemenea , nu au voie sa se coordoneze intre ei, sa se fereasca de bile, si de multe ori nu au voie sa fuga. stiu ca se pare ca zombies nu au nici o sansa, dar de cele mai multe ori ei castiga, pt ca au si multe avantaje. Sunt mai multi decat survivors, sunt foarte greu de "ucis", si cand "mor" de obicei doar stau o perioada pe bara si apoi reintra in joc. Pe langa asta, randurile lor se ingroasa continuu, pe cand survivors nu pot decat sa se imputineze.

Pe de alta parte survivors pot avea si ei reguli speciale, si au destul de multe limitari. De obicei, se joaca shotguns/pistols only, cu doar foarte putine AEG si acelea doar semi-auto, si eventual doar "gasite" ca bonus. Munitia este EXTREM de limitata, eventual doar in anumite zone se poate reincarca, sau se poate gasi munitie in plus pe parcursul jocului.

Pot avea reguli de medic, sau antidot, adica daca este infectat, in x secunde/minute trebuie salvat si administrat un antidot altfel devine zombie.

Survivors pot avea mai multe tipuri de obiective:

-survival (sa supravietuiasca o anumita perioada de timp)

-extraction( sa ajunga la un extraction point)

-rescue( sa salveze pe cineva din zombie infested areas)

-recovery( sa recupereze acte/arme/informatii) dintr-o zona de zombie.

-extermination( sa curete o zona de zombie)

Pot exista mai multe factiuni de survivors, care pot coopera sau pot fi in conflict. De exemplu, unii sa incerce sa scape dintr-o zona infectata, iar trupe de securitate sa aiba extermination/cover-up mision in care sa trebuiasca sa omoare tot, inclusiv zombies si survivors pt a musamaliza tragedia.

Uitati aici de exemplu un link cu regulile unui astfel de joc:

http://www.airsoftretreat.com/forums/index.php?topic=47515.0

si aici un filmulet din timpul unui night game cu zombie theme( pt a intelege mai bine ce se intampla acolo va zic sa va uitati cu atentie, vedeti ca toti zombie au o placa de metal pe piept, care este "kill area". Daca sunt loviti acolo, cad jos si stau acolo un timp( 1-5 minute) apoi se scoala si reintra in joc. Orice alta lovitura mimeaza ca si cum sunt loviti de un glont in acea zona, se impiedica sau se impleticesc, apoi continua sa inainteze):

http://firefight.ning.com/video/video/show?id=956998%3AVideo%3A12606

O mare parte a unui astfel de joc inseamna roleplay. Trebuie sa ca lumea sa intre in atmosfera si sa se prefaca, si sa constientizeze ca daca isi da silinta ca ceilalti sa se simta bineatunci cand sunt zombie, si ceilalti vor incerca la randul lor. Toata lumea are sansa sa joace ca survivor, se rotesc echipele.

.Un alt mare plus este pregatirea pt un astfel de eveniment. Multa lume isi pregateste loadouturi cat mai fun. De exemplu unii joaca ca special forces, in timp ce altii roleplayaza oameni normali care pur si simplu au supravietuit. In zombie games se accepta lume in blugi, cu adidasi sclipitori, si super uber tac vest, de exemplu..sau echipament mixed,pe care l-ai "gasit" in magazine abandonate/distruse/baze militare/luat de la morti.

EU unul in mod sigur o sa organizez un astfel de event pentru echipa mea si cei care vin cu noi la joc. Daca merge bine, poate incerc sa organizez ceva mai mare, dar nu promit nimic pentru ca am inca un gust amar in gura de la sniper cup.

Hai in threadul asta sa discutam tot ce tine de zombie games. Puteti baga aici scenarii, seturi de reguli, idei de arme si limitari, protectie, loadouturi.

Loadoutul la care ma gandesc pt mine:

Mixed woodland/haine normale pt camo. definitelu o sapca cat mai fantezista, sau o casca cat mai ww2/vietnam, care sa arata clar a army surplus si foarte uzata.

2 Hfc m190 tactical cu compensator, in dropleg holsters.

1 shotgun prinsa de spate, cu manerul deasupra umarului drept

1 maceta de plastic tot pe spate deasupra umarului stang.

eventual curea de shelluri de shotgun

Glowsticks

Eventual Mp5k in locul shotgunului daca este nevoie de asa ceva

sau:

Sniper cu arc de max 100m/s, in pozitie fixa defensiva, cu bipod, gen resident evil 2 la stars headquarters. In momentul in care pozitie este overran de zombie, abandonez sniperul si raman doar cu un pistol sau shotgun.

Interesant, cumva ma face sa ma gandesc la un post de pe alt forum unde erau niste poze si o intreaga discutie apropo de niste straini care simulau un scenariu gen Stalker: Shadow of Chernobyl

Rhyno, inca de cand am auzit de modul asta de joc m-a mancat in palma sa propun, dar totusi, la noi nu se poate face. In primul si in primul rand, lasand regulile la o parte, e vorba de foarte mult role-play. Sincer nu stiu cati ar putea/vrea sa faca asta fiindca nu e vorba numai de un stil de joc, dar de mentalitatea de a juca asa ceva si de a fi fun pentru toti. Asta implica ca toti sa intre in pielea personajului, mai ales daca sunt zombie. Iar pentru supravietuitori, asta inseamna sa se joace ca si cum viata lor ar depinde de ce joaca. Genul ala de "commitment" nu stiu daca e disponibil momentan jucatorilor.

Lasand la o parte ce am zis mai sus, echipamentul ar putea pune probleme unora. Nu stiu sa fi vazut vreodata la joc un shotgun, iar majoritatea au arme "mari", desigur sunt pistoale destule, dar asta o sa faca partea supravietuitorilor mai grea. Cat despre dress-up, din nou, cere ceva din partea jucatorilor care nu cred ca lumea acu ar vrea.

Nu vreau sa par gica-contra, dar am foarte mari dubii ca la noi se poate face asa ceva acum. Dar daca s-ar face si s-ar juca, eu as fi primul acolo.

partea frumoasa la modul asta de joc e ca nu-ti trebuie 20+ oameni sa te distrezi. linkul tau chiar demonstreaza ca se poate cu putini oameni. Imagine 5 oameni la baterie. 4 zombie+1 survivor. l'd play that.

pistoale sunt destule. Iar eu in curand o sa am si shotgun. Mergi si AEG, de ce nu, dar sever linitate la munitie.

foarte misto, ma bag daca se organizeaza ceva.

daca sunt zombie sar din boschete si fac un placaj ... cosmo tu esti primu , urmat de rusteeze

ba, nu avem voie sa ne organizam...

dar noi tot ne organizam, o sa dam vina pe constiinta comuna de zombie...

i'm in... misto idee!

parca il vad pe rhyno.... lara croft II

Chestia asta nu se numese leapsa ?

ba da, si ce jucam noi de obicei se cheama pac-pac..

astept idei, scenarii, locatii.. nu comentarii de 2 lei

cu siguranta nu in camp. o padure relativ deasa crescuta pe teren accidentat (chiar daca probabilitatea sa te accidentezi, "distractia" e mare). intr'un asemenea scenariu adrenalina e mai mare, fiindca esti tot timpul pe fuga (asta daca iti intri in rol) si trebuie sa iei decizii mai repede (de asta si terenul accident). acum nu stiu exact un teren anume, dar daca se potriveste descrierii de mai atunci ala e. my two cents

sniperii ar fi frumos sa joace fara luneta, sa aibe doar o pusca bolt zoomless ...

din ce am vazut eu, in spatii largi, gen padure, e mai bine ca zombie sa aiba voie sa fuga, ca sa puna presiune pe survivors, iar in spatii inchise, doar mers( in parte si pentru a evita accidente).

Ce ziceti de ideea de a le da la zombie un fel de range-attack( distanta mica)? gen spray din ala de petrecere care se solidifica intr-o panglica( merge maxim 3-5 metri)? e vreo 100 de mii un spray din ala si la cat il folosesti, tine mult zic eu. Isi cumpara fiecare cate unul si il foloseste cand e zombie.. in felul asta nu trebuie sa incasezi bile de la 1 metru..

silly string in action:

http://www.youtube.com/watch?v=OE5xGcTuTl4

(se pare ca e chiar folosit in iraq pt a gasi usor tripwires.. didn't know that)

Silly string asta e sticky ?

In other words, nowhere near my GBB or I turn ya into real zombie ?

LOL baiatul cu geaca albastra, se va supara rau cu un IED pe soldatul respectiv =))

Eu sunt curios de altceva: cati vor dori sa treaca saptamana sa iasa la o partida, doar ca sa arunce cu "chestii" cu range 2, si sa li se spuna "zombie" .

sper ca este clar pt toata lumea ca fiecare va juca cand zombie, cand survivor, nu va fi o "echipa de zombie" pentru toata ziua.

Si da, tex, si cosmo, ati pus degetul pe rana. Traim in romania( cu r mic intentionat) , unde prea putini sunt dispusi sa isi sacrifice din timp, resurse,nervi ca sa se distreze altii, chiar si daca este numai pt scurta vreme..

Nevertheless, sa discutam teoretic. What would you do in case of zombie attack?

Loadouts people, loadouts for zombie killing( nu neaparat ce aveti deja, ce ati folosi, avand de ales intre toate armele reale).. hai ca sunt curios cine stie despre zombie survival

DPDV al cool/rolepay factor, revolverul ala este WIN. dar, dpdv al eficaitatii , sucks bigtime, in mare parte datorita nr mic de cartuse si timpului mare de reload.

ceea ce il face PERFECT ca arma de start intr-un scenariu survival... poti doar sa speri ca reusesti sa iti faci loc pana la magazia cu Desert Eagle

Deagle sucks. cantareste o tona, 7 rounds, kicks like a mule. nu-ti trebuie sa le explodezi capul, trebuie ceva accurate, cu multe gloante, si decent penetration la medium/short range.

Un hicapa/beretta/glock ar fi ideal as zice eu. plus ca munitia este un factor important, trebuie sa se gaseasca usor, sa fie usor de carat.. unde gasesti obuze de deagle? asa 9 mm sau .45 gasesti cam pe toate drumurile..( nu neaparat in romania)

anyway, hope you got my point... pleci intai cu revolverul propus de Tomcat, ca sa iti faci loc pana la armele "yummy". Pentru mine, intr-un survival, as prefera deagle... si un rucsac cu munitie