aredin

Shotgun thread - poze -

Recommended Posts

Propun sa se posteze aici poze cu shotgun-urile personale, carora le-au fost aduse imbunatatiri sau modificari estetice sau functionale externe(inclusiv accesorii) de catre proprietarii insisi sau de catre terte parti care doresc sa ramana in anonimitate.

Ar fi frumos ca imaginile sa fie insotite de cateva explicatii, cum ar fi o lista cu modificarile aduse replicii, accesorii, etc., iar daca se doreste, pot fi amintite si eventualele modificari interne(upgrade-uri de putere, finisaje, imbunatatiri diverse). Scurte discutii la subiect sunt binevenite.

Motivele pentru care incerc sa lansez acest topic este ca eram curios ce replici e mai gasesc pe terenurile de joc sau in colectii si deasemenea, schimbul mai facil de informatii si idei intre entuziasti.

Salutare , va prezint AS-ul (Aberatia Suprema). Este vorba de un AGM 003 full stock cu cateva simple modificari :

http://imageshack.us/photo/my-images/822/dsc00870qi.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/19/dsc00873de.jpg/

La interne am scos siguranta care era langa tragaci deci foarte impractica , am renuntat la mag-release-ul original si am schimbat tragaciul pe care am reusit sa-l rup intr-un meci . Mecanismul e simplu dar faptul ca e full plastic si ca oricum scoate 105 (vreau sa-mi tin toate replicile in afara de sniper sub 110) m-a determinat sa nu-i fac vreun upgrade la interne.

La exterior : Peste corp am prins un RIS , am folosit suruburi cu cap ingropat si epoxic (nu-i estetic dar tine). De heat-shield am prins inca un RIS scurt , am profitat de spatiul dintre teava si shield pentru a folosi suruburi normale. Pe heat-shield am pus o mica lanterna (slabuta dar la CQB pentru o camera merge) iar pe RIS-ul de sus am prins o luneta cu zoom 2-6 , zoom destul de mic pentru CQB dar urca destul de mult pentru lovituri mai grele sau si unpic de sniping . E un shotgun..cu luneta , de aici si numele

Pe pat am improvizat un one point sling si un open top mag pouch. Stock pouch-urile ce se gasesc in comert sunt pentru dreptaci (obrazarul pe stanga si buzunarul pe dreapta), eu sunt stangaci .

http://imageshack.us/photo/my-images/12/dsc00875tn.jpg/

Pe final poze in-game :

Sniper side-arm : http://imageshack.us/photo/my-images/18/23005142255574779785520.jpg/

A little bit of sniping with my shotgun : http://imageshack.us/photo/my-images/832/dsc0380oa.jpg/

dsc0186rko.jpg

La inceput a fost asta http://gunfire.pl/product-eng-1152191678-M58A-shotgun-replica.html, dar dupa o perioada m-am plictisit si am decis sa ii schimb fata.La interior nu aveam de gand sa umblu, asa ca m-am axat pe exterior.La inceput am gandit sistemul de prindere cartuse (pe o bucata de textolit am lipit 6 bucati de tub din PVC taiate intr-o parte si slefuite ca sa intre usor cartusul in ele) si pe urma am cautat un nene meserias in lemn care mi-a facut manerul din lemn.Si asa am ajuns la final: shotgun scurt cu 3 bile

Edited by Guest

Iata si replicile mele, cele trei M500 Persuader - Double Eagle, AGM si Cybergun:

DE

Extern:

- un RIS pe manerul de armare, pe care am atasat un maner Magpul RVG, pentru ca e mai scurt si imi place cum arata si cum se simte in mana;

- inca un RIS deasupra care are rolul de a tine laolalta mai bine replica; pe el am pus doua catari VFC de KAC PDW doar pentru aspect, pentru ca nu folosesc sisteme de ochit de nici un fel.

- am gaurit partea frontal a tevii externe, inspirat de aspectul supresorului de flama pentru M14. Cele doua RIS-uri provin de la un PJ M4 SPR short, deci multumesc PJ M4 SPR short!

- pe mansonul de armare, pe partea de sub teava externa am lipit un burete care umple spatial respectiv si elimina o parte din jocul mansonului(care este acum mai greu datorita RVG-ului) si sunetul facut de acest joc.

- am inlocuit suruburile care prindeau radiatorul superior de teava externa cu un surub negru cu imbus, care arata mai bine, se strange mai bine, etc.

Intern:

- prin catarea de fata se vede un surub colorat in rosu, acesta este sistemul de reglare al hopup-ului, deoarece cel original nu functiona deloc.

- am inlocuit teava interna de aluminiu cu cea de la SPR, ceea ce as putea numi upgrade, dar inca nu am incercat-o afara ca sa pot spune ca am adus o imbunatatire.

- am modificat putintel si am uns piesele care compun sistemul de eliberare a incarcatorului pentru ca butonul se agata putin, dar neplacut;

M500_DE_1_zpsa93a5080.jpg

M500_DE_2_zpsd8063114.jpg

M500_DE_3_zpsbe02765d.jpg

M500_DE_4_zps260bbc3c.jpg

M500_DE_5_zpsacda5c34.jpg

M500_DE_6_zpsca6a2098.jpg

AGM (in prima imagine de mai jos, replica de jos)

Extern:

- tragaci din aluminiu cu bila in capat, fabricat dintr-o maneta de frana;

- buton eliberare incarcator din aluminiu, nu foarte reusit, dar usor de replicat, fabricat dintr-o bucata de hard-disk;

- maneta pentru ajustarea hopup-ului inlocuita cu una fabricate dintr-o placuta de aluminiu, prinsa cu suruburi imbus vizibile extern, iar ca maneta efectiva am doua variante intre care oscilez, prezentate in pozele de mai jos;

- capacul de aluminiu frontal al tevii care ghideaza mansonul de armare a fost facut de strungar initial pentru Cybergun, dar l-am mutat pe AGM odata ce am fabricat tragaciul cel lucios si restul pieselor de aluminiu;

- prinderea radiatorului de teava externa ca la DE-ul de mai sus;

- teava externa gaurita la fel ca in cazul DE-ului;

Intern:

- am adaugat niste sorbotan pe capul de piston, dar sunetul facut la declansare pe care l-am obtinut astfel nu se ridica la nivelul asteptarilor mele; este totusi o diferenta.

- siguranta care bloca tragaciul este acum nefunctionala;

- am pus vaselina pe piesele care intra in contact pentru o miscare mai fina a tragaciului;

M500_AGM_1_zps00847f79.jpg

M500_AGM_2_zps37d3a737.jpg

M500_AGM_3_zpscbdfb25d.jpg

M500_AGM_4_zps80efdee6.jpg

M500_AGM_5_zpsf528954d.jpg

Cybergun

Extern:

- am inlocuit cele patru suruburi care pring manerul de corp cu doua suruburi negre cu imbus; la capat, piulite cu flanse "innegrite" de mine;(manerul sta fix, aspectul este mai interesant)

- cele doua suruburi cuare tin laolalta cele doua jumatati ale manerului le-am inlocut deasemenea cu suruburi vizibile in exterior, care se pot vedea in poze;

- garda de aluminiu de deasupra incarcatorului am montat-o prinzand pe interior doua piulite rectangulare, fabricate din tr-o placa de aluminiu; ele sunt dimensionate incat sa umple compartimentele rectangulare din interior, astfel ca la strangerea suruburilor nu e nevoie de cat de o cheie imbus(garda am fabricat-o din nevoie, duca ce am rupt filetul care tinea teava de ghidaj a mansonului de armare prinsa de corp);

- lantern Fenix PD30 atasata cu G&P Universal Barrel Mount ;

- G&P M870 Barrel Sling Mount, care tine teava externa si teava de ghidaj prinse intre ele mai bine si nu lasa sa se roteasca teava de ghidaj, care nu mai este tinuta in loc de filetul care este acum rupt.

- prinderea radiatorului de teava externa ca la DE si AGM-ul de mai sus;

- am taiat teava externa la dimensiunea tevii de ghidaj a mansonului de armare, pe vremea cand vroiam replica cat mai compacta;

- elasticul prins pe corpul replicii foloseste la fixarea incarcatoarelor scurte, deoarece sistemul de blocare a incarcatorului s-a distrus odata cu ruperea filetului in care se prindea teava de ghidaj(incarcatoarele lungi se blocheaza in lateral si au propriul sistem de eliberare);

M500_Cybergun_1_zps1c7f1d14.jpg

M500_Cybergun_2_zps3d3c8dd1.jpg

M500_Cybergun_3_zpsd22d7291.jpg

M500_Cybergun_4_zpsef56e8f6.jpg

M500_Cybergun_5_zps00c2219b.jpg

Iata si un sling swivel pentru AGM, fabricat saptamana aceasta(dintr-un intaritor de ghidon) si instalat ieri:

d6052735-7275-4c3b-b863-9bbdae58daea_zpsb021a352.jpg

2013-04-06114508_zpsb9746eb5.jpg

Sper sa fie rezistent, adica utilizabil pentru mai mult decat o agatare, dar pare solid si replica e destul de usurica(mai ales ca am scos greutatile din maner).

Ma bucura sa vad Double Eagleuri inca jucate.. al meu scartaie din toate incheieturile lui de plastic.. scuipa bile ca'n prima zi, dar nu mai are feel.

eu am inca am primit cadou, dar daca s-ar strica, a doua zi as comanda alta

au fost zile cand ma distrat mult mai tare decat m4

Inca cateva modificari:

M500_AGM_6_zps59405ae2.jpg

M500_AGM_7_zps0d3a5cee.jpg

M500_AGM_8_zps7f248ee1.jpg

M500_AGM_9_zps5057167c.jpg

Modificari functionale:

- patul din sarma de aluminiu de 8mm, pe care - surprinzator - l-am nimerit la o lungime potrivita;

- un incarcator modificat pentru a-l putea scoate usor si cu manusi si fara(am uitat sa ii fac poza separate, dar planuiesc sa remediez pana diseara).

- suruburile de la pistolgrip schimbate cu unele cu imbus si insertii metalice pentru ca suruburile sa nu se infileteze in plastic.

Modificari estetice:

- placuta de aluminiu prinsa in patru suruburi pe pistolgrip;

- patru suruburi negre cu imbus in locul celor doua care tineau garda tragaciului laolalta, acum suburile sunt pe ambele parti.

EDIT:

Iata si incarcatorul:

M500_AGM_10_zpsa073a077.jpg

M500_AGM_13_zpsbd95dc46.jpg

M500_AGM_11_zps1ea27195.jpg

M500_AGM_12_zps7a2b783b.jpg

...cele doua tumburuse sunt interschimbabile, varianta pe care o prefer este asta:

M500_AGM_14_zps96c6fb99.jpg

Multzam Lion de idei. Aseara mi-am decupat si eu pocnitoarea. Intentionam sa bag in spate tabla ceva mai groasa dar nu este spatiu intre carcasa si corpul armei deloc. Asa ca am baut o berula la doza si am decupat doza. Se muleaza foarte frumos. Am apasat usor cu degetu pe ea dupa ce am bagat-o si i-am facut si acea dunga. Dar ar fi doua bube:

1. E foarte moale si daca apas tare pe ea sigur se stramba. Nu-i bai pentru ca nu vad de ce as umbla acolo. Daca se strica pun alta rapid

2. A ramas putin spatiu intre tabla si carcasa in partea de sus. Se rezolva cu o lipitura direct pe carcasa banuiesc.

Cand o sa gasesc alta tabla subtire dar ceva mai rezistenta am sa incerc sa ii pun un tzamburus pe ea (ca la arma adevarata) si sa o fac sa culiseze. Daca o sa imi iese am sa revin cu poze.

4sye.jpg

vuh7.jpg

AGM M500, sawed off:

M500_Pirate_bling_01_zps5a5995c3.jpg

M500_Pirate_bling_09_zps3fdb931e.jpg

M500_Pirate_bling_02_zpse14798dd.jpg

M500_Pirate_bling_03_zps2e4be4a0.jpg

M500_Pirate_bling_04_zpsddb8fdcd.jpg

M500_Pirate_bling_05_zps2cbba6c4.jpg

M500_Pirate_bling_06_zpsd4ad97da.jpg

M500_Pirate_bling_07_zps4b17f888.jpg

M500_Pirate_bling_10_zpsc7ecab4c.jpg

Accesoriu pentru acest model - sina de mai jos:

M500_Pirate_bling_rail_02_zps84f416b3.jpg

M500_Pirate_bling_rail_03_zps22327b81.jpg

M500_Pirate_bling_rail_04_zpsc313b463.jpg

Proiectul este incomplet.

Salutare. Deși deviez puțin de la subiectul principal al discuției, prezint un SY M870.

Este stock și mă gândeam la ceva drăcii pentru el, dar până atunci, atașez trei poze: două cu shotgun-ul și una cu o piesa cu care sper să mă ajutați cu vreo informație, având în vedere că sigur o știți ori v-ați lovit de ea.

IMAG0733_zps52ff812e.jpg

IMAG0115_zps55549771.jpg

IMAG0139_zps33bbe788.jpg

poze cu shotgun-urile personale, carora le-au fost aduse imbunatatiri sau modificari estetice sau functionale externe(inclusiv accesorii)

@sergiu_gh...care parte nu s-a inteles?

Fresh out of the oven: Cyma CM50LM

I went for a kryptekish look. Didn't want it perfect. It came out a little bit too light (due to the Marsh Grass) but awesome in the end.

IMG_20160701_095239.jpg

IMG_20160701_095255.jpg

Paints used:

- Fosco Desert as base coat

- Fosco Marsh Grass as shades on the base coat

- Fosco Khaki Trope and Fosco Brown as accents for the kryptek

Poate sticky la thread?