LUP

SVD Dragunov - Upgrade

Recommended Posts

Ciudat, eram ferm convins ca raspunsul tau se afla pe forum. Caci si eu am A&K SVD si am stiut ce sa ii fac. Pont: cam orice imbunatatire de la orice replica (in special cele bolt-action) merg si la ale noastre.

Eu i-am schimbat camera de hop-up abia dupa vreo 3-4 jocuri. Daca nu stiu cum mergea inainte, de unde sa stiu daca modificarea este in bine sau in rau?

Intai de toate, schimba guma de hopup originala cu una de calitate, etanseaza totul si daca tot nu esti multumit de rezultate, abia atunci te poti gandi si la alte upgrade-uri. Nu detaliez pentru ca le gasesti aici pe toate. Daca nu ai rabdare sa citesti informatiile existente, atunci nu te poti numi sniper

PS1: Pana acum am schimbat guma, camera de hop, garnitura de piston si mi-am pus prelungitor pentru parghia de armare. Arcul si teava au ramas stoc. Folosesc bile Guarder de 0,40 si nimeresc silueta umana de la 60m de 2 ori din 3 lovituri. Urmeaza pistonul si opritorul de piston, ca nu mai stiu cum ii spune in termeni populari...

PS2: Pana sa fac etansarile, cu arcul original de 150, aveam pe chrono 130m/s cu bile de 0,20 si hop-ul la minim. Acum totul e relativ ok.

Arma mea este stock si nu prea nimeresc o tinta de dimensiuni umane la 40 metrii...oare sa fie ceva defect? trag cu bile de 0.30

Salutare am si eu un dragunov spring prima versiune de la a&k, pt a mari distanta si precizia trebuie sa schimb prima oara camera de hop up?

Salut cristy2007,

Pentru mine e mai usor sa-ti raspund...decat sa te trimit....la biblioteca..... sa citesti!

Se pot face multe "la inceput" dar......in primul rand, daca nu ai o luneta, ia una, cel putin sa fie de la 3-9 X 40, sfatul meu e sa-ti iei una care sare de 9X si undeva la 44-50 mm diametrul obiectivului....te va ajuta mult....exemplu 6-24X50.....la lunetele de calitate (in afara de lentilele folosite) diametrul mai mare al obiectivului te poate ajuta (nu de fiecare data) si la luminozitate....exista o formula de calcul a luminozitatii....o caut si ti-o trimit....asta daca vrei sa joci ca sniper sau sa tragi la tinta la distanta mai mare de 20 de metri!

Apoi incearca sa vezi ce arc ai....si ce viteza scoate cu bile de 0,20g.

SVD-ul meu este de la GFC si e cu arc de 150m/s cu bile de 0,20g, asa e dat....nu l-am testat inca cu cronograf, dar o sa fac si asta!

Am tras la inceput cu bile de 0,30 si nu am fost multumit, se vedea ca are nevoie de mai grele, cam pe la 50 m bilele nu isi mai pastrau traiectoria, apoi am incercat cu cele de 0,40g si s-a schimbat - ia bile de culori deschise sa le poti vedea!

Din ce am vorbit si cu alti pasionati de SVD, se pare ca, camera de hop-up de la airsoftpro.cz chiar isi merita banii.....eu nu am testat-o inca....e urmatoarea achizitie!

E vorba de asta de aici:

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/camera-hop-up-precisa-a-k-svd-airsoftpro.html

Apoi garnitura hop-up....aici inca mai testez....am luat ceva mai rigida, dar inca nu sunt lamurit, asta de aici:

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-arme-electrice/hop-up/garnitura-hop-up-m150-190-aimtop-2-buc.html

Voi ma lua inca doua-trei diferite.....

Cand am ceva sigur, dupa teste.....postez aici!

Dar nu te grabii....ca poti arunca banii aiurea....

Lasa-mi un numar de telefon pe PM si vorbim, e mai simplu!

A...era sa uit ceva important:

1.Pistonul trebuie schimbat cu unul ranforsat cu bucsa de otel, cel stoc nu cred ca va tine mult cu arcuri mai mari de 130m/s ...ca asta:

http://airsoftpro.cz/eshop/product_info.php?cPath=93_204&products_id=1473

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/piston-ranforsat-pentru-svd-dragunov.html

2.Prinderea pistonului trebuie si ea schimbata cu una de otel ca cea de aici:

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/prindere-piston-svd-dragunov.html

3.Garnitura "mai buna" in capul pistonului:

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/o-ring-cap-piston-svd-dragunov-airsoftpro.html

Asta daca nu vrei un kit de CO2.....unii spun ca nu se merita, dar nu si de ce????

Kit co2:

http://airsoftpro.cz/eshop/product_info.php?cPath=93_204&products_id=2344

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/kit-conversie-co2-a-k-svd.html

E o varianta pe care o voi incerca.....totusi.

Sa nu faci cumva calcule cu cat te va putea costa ca.....te lasi pagubas......

Asta daca nu vrei un kit de CO2.....unii spun ca nu se merita, dar nu si de ce????

Kit co2:

http://airsoftpro.cz/eshop/product_info.php?cPath=93_204&products_id=2344

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/kit-conversie-co2-a-k-svd.html

E o varianta pe care o voi incerca.....totusi.

guma de hop-up se regleaza dupa greutatea bilei si temperatura de afara, co2 raceste guma de hop care de la frig se intareste si nu mai da efect de hop-up cum trebuie... si adio precizie... sau nici nu mai iese bila din teava, sau se rupe guma de hop

si nici no sa ai viteza constanta...

nu de mult a ajuns la mine la tuning un SVD-ACM adica asta http://www.taiwangun.com/sniper_rifles/new_sniper_rifle_svd_style_1.html

am fost surprins, e mult mai bun decat a&k, am montat camera de airsoftpro, guma aim-top ce ai montat si tu , o teava madbull 650mm si am fost foarte multumit de rezultate. fara sa schimb arcul 165m/s scoate. a trebuit sa schimb noobul ce apasa pe guma de hop ca era prea scurt, cu bile guarder 0.40 la 50m 7 din 10 bile nimeresc foaia de A4, dar cred ca nimeream cu toate daca tineam replica mai fix...

Edited by Guest

daca nu ai o luneta, ia una, cel putin sa fie de la 3-9 X 40, sfatul meu e sa-ti iei una care sare de 9X si undeva la 44-50 mm diametrul obiectivului....te va ajuta mult....

lup, daca el nu loveste o tinta umana la 40-50m tu il inveti ca i trebe 9X scope??? wtf?

la 40-50m te scot de 9 ori din 10 tragand PE CATARI cu o replica cu teava de 25cm si viteza 120m/s, chiar daca stai ghemuit.

io inteleg ca vreti sa dati sfaturi dar macar dati-le coerente. in afara de scurtatura aia de 25cm am si 2 snipere. la ambele nu mut luneta de pe 4X (din motive asa de evidente ca nu se merita enuntate) si nu prea mi se plang colegii ca ratez.

si 2. Cand termini complet de bibilit dragunovu ala cu arc de 170 si consideri tu ca e gata sa ne faci o demonstratie de cate ori scoti cu el om la 90m din 5 incercari. multa lume vine de la glont si uita un lucru elementar in airsoft: nu viteza trimite bila departe si nici "precis"

uite sfat moca si la obiect: (mai scrie de vreo jde ori in forum)

1. seals

2. guma de calitate

3. teava de calitate (multi imbecili inteleg calitate = diametru mic)

4. arc de calitate (ca mai sus dar inteleg "puternic")

mi-e lene sa caut unde am mai zis o data asta, asa ca:

const.jpg

Admitand ca bila are 5.95 si exact aceasi greutate, ghici care teava e mai buna?

Cum se calibreaza tevile in fabrica:

- se ia o bara calibrata perfect la o dimensiune cu un pas-doi peste diametrul dorit al tevii.

la teava de 6.03 se incepe cu 6.05 bara de calibrare

- daca trece perfect prin teava se ia bara de calibrare de 6.04

- daca trece si asta se trece la bara de 6.03

- daca trece si asta se ia bara de 02. daca trece si asta teava de 6.03 e data la rebut.

Pun pariu ca bara de calibrare de 6.03 trece si la teava de sus din desen. A nu se intelege ca toate firmele testeaza tevile. e valabil la firmele de renume, m-as mira ca ultimate sa masoare vreo teava, de aia alea no-name care merg perfect e noroc chior. si rar.

Edited by Guest

mugur.... pls...

stiu ca ai incercat zeci de tevi de precizie... la care ai ramas?

pdi. diametrul insa depinde mult de viteza cu care vrei TU sa tragi si de bile (io nu schimb nici bila nici viteza, ambele snipere trag cu 160)

Ghici de ce a inceput Orga sa vanda tevi wide bore la greu? De la 6.10 pana la 6.23...

dacai chef te las sa explici sunt prost la ghicite....

nu stiu daca mai este cineva in romania care a incercat atatea replici, piese decat tu.... deci nu te contrazic cand ii vorba de airsoft

pe scurt: constanta diametrului interior pe intreaga lungime a tevii e cea care conteaza. au descoperit aia ca, daca mai si invelesti cum trebe bila intr-un strat pufos de aer (cat sta in teava adica sa nu dea de gard), se mareste efectiv distanta de tragere cu mult, la o viteza a bilei mai mica decat cu tevi "stramte", unde, daca bila da de "gard" i taie din efectul de hop si deci si din range (cu toata viteza mare din curu' bilei la iesirea din teava).

@medve

Ma gandesc la kit-ul de co2 doar pentru usurinta reincarcarii fata de spring, chiar daca nu este constant asa ca un arc.

Nu pot crede ca se duce asa repede si la temperaturi pozitive ?!

E adevarat ca daca tragi mult nu o sa reziste la co2 ca si cand ai trage cu arc.

La temperaturi negative este exact cum ai spus.....am tras cu un pistol pe gas si dupa 3-4 focuri nu mai scotea bila...fiind si foarte frig, aproape -10 grade, dar inca trage bine, nu s-a dus guma.

Cat despre camera de la airsoftpro.cz, banuiesc (pana o sa o iau nu am cum sa stiu exact) ca aplica o presiune mai uniforma pe guma hu si e si mai etansa, de aici si precizia ei.

Eu inca ma chinui cu guma de la aim-top.....dupa 25-30 de metri bila o ia spre dreapta si cu cea stoc nu facea asa.

Amandoua fac la fel, ca vin 2 bucati in pachet!

Am demontat de cateva ori SVD-ul si doar schimbari minore, nimic concret (poate fi si de la teava).

Maine poate am timp sa mai testez 2 nooburi cu care incerc sa aplic o presiune mai uniforma pe guma.

Abia dupa ce o sa iau camera, ma lamuresc in privinta gumelor si a tevii.

Cred ca asa ar trebui inceput un upgrade: camera+guma de calitate, apoi restul.....dupa buget!

@mugur

O luneta, chiar si cu marirea de 4x il va ajuta sa vada mai bine decat cu ochiul liber pe unde si cum se duc bilele, chiar si daca isi face vreun upgrade....ca unii trag bine si pe catare si inaltator, e adevarat, nu-mi spui lucruri noi, crede-ma!

Astea se pot invata, iar la 120-200 de lei cat costa o luneta, chiar nu se face sa te privezi de ea.

Indiferent cat de grupat si precis va trage o replica de airsoft nu va putea sa se compare nici macar cu o arma cu aer comprimat (4,5mm, 5,5mm si 6,35mm) care trage proiectile de plumb, diabolouri, (chestia cu volum vs densitate - nu ma lungesc aici cu povestile), la distante de 40-60 de metri....asa ca pentru asta luneta e destul de necesara in airsoft pe o replica sniper, mai ales daca esti singur si vrei sa reglezi ceva si nu ai pe cineva sa te ajute si sa-ti spuna pe unde s-a dus bila.....luneta te va ajuta!

Sa nu mai spun daca joci si ai si vant lateral.

Dar sunt atatea cazuri in care o luneta e buna pe o arma/replica incat.........

De bibilit o sa bibilesc bine Dragunovul, pana iese cum il vreau, in limitele posibilitatilor unei replici de air soft fie ea si SNIPER!

Dupa ce am testat cu bile de 0,40 de grame am renuntat la idea unui arc mai purternic, cel putin pana nu fac si restul upgrade-urilor mult mai necesare decat un arc, fie el si de cea mai buna calitate!

Cat despre tevi sa sti ca si la glont este valabila calitatea tevilor si a ghinturilor pentru distanta si "precizie" nu numai puterea si viteza cartusului cu care trage, a modelului si greutatii glontului, etc.

Deci nu e ceva nou ce-mi spui, din nou!

La intrebarea ta:

Admitand ca bila are 5.95 si exact aceasi greutate, ghici care teava e mai buna?

nu mai raspund, am facut-o mai sus, dar pun pariu ce te-ai fi asteptat la altceva!

Oricum apreciez interventia ta sincer!

Si nu ma supar!

PS - chestia cu:

(multi imbecili inteleg calitate = diametru mic)

-se mai cheama si nestiinta sau neinformare.....un om nu e imbecil cand nu stie ceva, nimeni nu s-a nascut invatat.

-ca nu avea de unde sa stie, nu a avut cine sa-i spuna, sa-i explice, sa-l invete.....abia apoi daca persista in greseala.....poate fi incapatanat si apoi......

Tu cum ai ajuns la concluzia ca sunt imbecili, le-ai explicat sa inteleaga si nu au facut-o?

din alea 5000 de posturi ale mele, 3000 sunt duble sau triple. si daca ai timp de aruncat ia din urma si vezi daca explicatiile date de mine sunt "inteligibile"

un om nu e imbecil cand i explici si nu pricepe. e atunci cand intreaba si daca nu i convine raspunsul continua sa intrebe doar doar o capata unul care sa se pupe cu ce visa el...indiferent de cat de aberant era.

cu luneta nu m-ai inteles deloc. io sunt fan luneta din mai multe motive si indiferent de replica (de aia am pe toate). io te intrebam altceva: ce vrei tu sa faca el cu 9X ? la 50m cu 9X daca tinta trage cumva o basina (sau sughita mai violent) i dispare tragatorului din campul vizual.

ca sa inchei, citez din clasici in viata: o sa observi curand ca balistica si intreaga dinamica a fenomenului "bila pleaca din camera de hop si..." da clasa lejer (la nervi tocati) mai tuturor tragerilor cu ardere.

Si tu m-ai inteles gresit, din pacate!

Nu am afirmat ca ai dat raspunsuri inteligibile sau ca nu e adevarat ce spui!

Eu am recitit ce am scris si nu am gasit ceva care sa te contrazica!

Despre luneta ti-am spus pentru ce, cum si cand te ajuta puterea de marire peste 4x si ca nu strica sa o ai pe luneta:

O luneta, chiar si cu marirea de 4x il va ajuta sa vada mai bine decat cu ochiul liber pe unde si cum se duc bilele........

......asa ca pentru asta luneta e destul de necesara in airsoft pe o replica sniper, mai ales daca esti singur si vrei sa reglezi ceva si nu ai pe cineva sa te ajute si sa-ti spuna pe unde s-a dus bila.....luneta te va ajuta!

....in rest fiecare cum ii place.

Si aici sunt de acord cu tine:

un om nu e imbecil cand i explici si nu pricepe. e atunci cand intreaba si daca nu i convine raspunsul continua sa intrebe doar doar o capata unul care sa se pupe cu ce visa el...indiferent de cat de aberant era.

....am intalnit si eu destui!

Pentru mine asta a fost chiar mai repede decat "curand":

ca sa inchei, citez din clasici in viata: o sa observi curand ca balistica si intreaga dinamica a fenomenului "bila pleaca din camera de hop si..." da clasa lejer (la nervi tocati) mai tuturor tragerilor cu ardere.

Daca stiam de la inceput.....dar acum m-am bagat in hora, trebuie sa joc.

Mai ales ca nu sunt obisnuit cu jumatati de masura, ori va merge, ori .....la fier vechi!

Si inca odata: sincer, nu contest cunostiintele tale despre replicile airsoft sau a altcuiva care are legatura cu asta, altfel nu as fi intrebat aici pe forum.

@medve

Ma gandesc la kit-ul de co2 doar pentru usurinta reincarcarii fata de spring, chiar daca nu este constant asa ca un arc.

Nu pot crede ca se duce asa repede si la temperaturi pozitive ?!

E adevarat ca daca tragi mult nu o sa reziste la co2 ca si cand ai trage cu arc.

La temperaturi negative este exact cum ai spus.....am tras cu un pistol pe gas si dupa 3-4 focuri nu mai scotea bila...fiind si foarte frig, aproape -10 grade, dar inca trage bine, nu s-a dus guma.

Cat despre camera de la airsoftpro.cz, banuiesc (pana o sa o iau nu am cum sa stiu exact) ca aplica o presiune mai uniforma pe guma hu si e si mai etansa, de aici si precizia ei.

Eu inca ma chinui cu guma de la aim-top.....dupa 25-30 de metri bila o ia spre dreapta si cu cea stoc nu facea asa.

Amandoua fac la fel, ca vin 2 bucati in pachet!

Am demontat de cateva ori SVD-ul si doar schimbari minore, nimic concret (poate fi si de la teava).

Maine poate am timp sa mai testez 2 nooburi cu care incerc sa aplic o presiune mai uniforma pe guma.

Abia dupa ce o sa iau camera, ma lamuresc in privinta gumelor si a tevii.

Cred ca asa ar trebui inceput un upgrade: camera+guma de calitate, apoi restul.....dupa buget!

[/b]

eu am crezut ca ai montat deja camera airsoftpro... cu camera stoc si la mine merge la fel. dupa mine ambele camere (cea stoc si airsoftpro) sunt fail. la ambele noobul ce apasa guma sunt foarte prost gandite, cea stoc e catastrofa, airsoftpro e doar naspa... nu a crescut puterea replicii dupa schimbarea camerei deci nu e mai etans, singurul + ce are camera airsoftpro e reglajul

eu am crezut ca ai montat deja camera airsoftpro... cu camera stoc si la mine merge la fel. dupa mine ambele camere (cea stoc si airsoftpro) sunt fail. la ambele noobul ce apasa guma sunt foarte prost gandite, cea stoc e catastrofa, airsoftpro e doar naspa... nu a crescut puterea replicii dupa schimbarea camerei deci nu e mai etans, singurul + ce are camera airsoftpro e reglajul

Se referea la mine, cand zicea ca are cunoscuti care au montat-o. Din punctul meu de vedere, achizitia camerei de hopup este una inspirata.

Cat timp am avut camera originala, am folosit bile de 0,25. Doar cu astea aveam cat de cat o liniaritate in traiectorie pana pe la 60m. Cu altele mai grele, abia ajungeam la 30m.

Apoi am inlocuit camera cu cea de la AirsoftPro. Cu bilele de 0,25 si hop-ul la minim se ducea in balarii. Drept, departe dar cu overhop. Asa ca am testat bile cu greutati diferite si cele de 0,40 au fost singurele in stare sa compenseze overhopul. Eram la joc si nu aveam chef sa mesteresc in ger.

Am desfacut din nou camera si am remontat-o, de data asta am pus invers nubul si acum totul este ok. Pot regla hopup pentru bile de diverse greutati.

Concluzii: In primul rand etansarea este mult mai buna. Si peste guma si la duza de aer. Din punctul meu de vedere, daca ai guma de calitate iar bilele au si ele caracteristici constante, nu ai nevoie de umbli la hop in timpul jocului. Asa ca reglajul extern al hop-ului nu mi se pare ceva extraordinar. E util, dar nu indispensabil.

Singura chestie care nu imi place la camera de la AirsoftPro este ca nubul metalic preseaza direct pe guma. Nu mai exista ceva intermediar, semielastic, care sa protejeze guma. Nu am suficiente bile trase cu aceasta camera ca sa pot verifica in ce stare e guma, dar ramane de verificat. Inca folosesc guma care a venit cu camera AirsoftPro.

Eu am schimbat guma stoc cu cea de la aim-top pentru arcuri de 150-190m/s si trage mult mai bine cu bile de 0,40g.

Singura problema e cu nobul, dupa cum stiti e lung cam de 1 cm si gros cam de 2,5-3mm, iar surubul cu imbus, care apasa pe el vertical, fiind si el subtire, nu preseaza egal pe guma si e si foarte moale.

Am schimbat nobul cu altul mai rigid dar tot cu profil rotund, schimbarea a fost mica.

Apoi am gasit un cauciuc mai rigid din care am facut alt noob cu profil patrat.

Cu asta merge mult mai bine singura problema e ca la 70-75 de metri are o deviatie spre dreapta.

Poate fi de la faptul ce cele 2 aripioare nu preseaza egal pe bila?!

Acum ma gandesc sa maresc diametrul gaurii unde intra nobul pentru a pune altul mai gros, dar tot cu profil patrat, care va presa guma pe o suprafata mai mare si sa schimb surubul care preseaza pe nob cu altul mai gros, tot din aceste motive.

@tropikana

Daca vrei iti dau o guma hu de la aim-top, ca au venit 2 in pachet sa o testezi....iar daca iti place poti sa o pastrezi, free!

Asta de aici:

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-arme-electrice/hop-up/garnitura-hop-up-m150-190-aimtop-2-buc.html

Eu o sa mai iau si altele sa le testez!

Inainte sa cauti orice altceva, fa ce ti-a zis Mugur: seals. Nu trupe speciale, ci etansari. Fa astfel incat sa nu ai scapari de aer pe nicaieri si ai sa fi surprins ce poti scoate doar de aici.

Apoi nu ai decat sa faci ce upgrade-uri vrei. Am vazut SVD cu mina de pix in loc de noob si ne scotea pe capete la joc. Experienta are si ea rolul ei. Poti sa imi dai mie cel mai tare sniper (promit sa nu il stric, Mugur ) ca tot nu voi avea aceleasi performante ca proprietarul. Nu inca... Aici nu exista point-and-shoot.

Nimeni nu iti contesta experienta si cunostintele in real steel, dar aici, in airsoft sunt alte principii. Sunt foarte multi care si-au batut capul sa gaseasca combinatia ideala, au cheltuit sute de euro (daca nu mii) ca sa testeze diverse chestii. E adevarat ca informatiile sunt ingropate adanc in forum, dar comorile nu se dau cado'. Tre' sa sapi dupa ele

Acum sa lasam off-topicele si sa incercam sa facem un topic util, despre upgradarea unui SVD pe arc. Vreti?

Acum sa lasam off-topicele si sa incercam sa facem un topic util, despre upgradarea unui SVD pe arc. Vreti?

Si eu doresc acest lucru!

Cred ca sunt destui care au SVD Dragunov pe arc si ar vrea sa-l upgradeze sau sa impartaseasca din experientele proprii,

dar cel putin eu nu am gasit pe forum informatii mai detaliate cu ce poti face, strict, cu un SVD, poate n-am sapat prea adanc sau "comoara" era prea ascunsa! De asta am deschis acest topic!

Ideea de forum in general implica si discutiile nu numai cititul ca la biblioteca, ca poate mai apar lucruri noi, altfel te limitezi la ce au scris altii, cu timp in urma!

Cand cineva pune o intrebare nimeni nu este obligat sa raspunda daca nu vrea sau considera ca nu e la nivelul lui de cunostiinte si nu se coboara pana acolo, dar sigur se vor gasii altii care o fac si nu se plang ca fac acest lucru!

Vorbind in general, cel putin in Romania toti ne-am nascut cu multe cunostiinte si uitam ca la fiecare a fost un inceput, care a tinut mai mult sau mai putin, dupa "posibilitatiile" fiecaruia.

Si ce este cel mai important ca am fost, poate ajutati!

Dar asta se intampla pe multe forumuri, asa ca sunt invatat, si selectez!

Apreciez raspunsurile la obiect, nu cu iz ironic, mai ales cand nu este cazul.

Si nu contest cunostiintele si eforturile (chiar si financiare) ale celor care stiu ce inseamna airsoftul, si eu am trecut si trec prin astea, cu alte doua pasiuni costisitoare!!!

De fapt multumesc, inca odata, celor care au facut acest lucru si mai ales lui bass4tm!

Asa ca cine e dispus sa afle si sa impartaseasca ce poti face cu un SVD Dragunov pe arc, poate sa o faca usor.....la un click distanta si se numeste "postreplay"......nu "search".....pe acest topic!

Edited by Guest

Dupa cum spuneam incerc sa "scot' ce-i mai bun de la SVD-ul meu spring.

Pana acum nu am schimbat decat guma hop-up cu cea de la AimTop pentru arcuri de 150-190m/s, cea de aici:

Dar voi mai testa si alte gume.

Urmeaza sa-i schimb pistonul cu unul ranforsat si prindere-piston de otel:

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/piston-ranforsat-pentru-svd-dragunov.html

http://www.airsoft-cluj.ro/piese-si-accesorii/pentru-pusti-sniper/svd-dragunov-a-k/prindere-piston-svd-dragunov.html

1.Fata de alte SVD-uri, al meu are 4 prinderi, cate una in plus de fiecare parte unde este cercul si sageata rosie.

2.Si ii voi da cate o gaura de aproximativ 1mm adancime si de 4mm diametru, in fiecare loc unde calca cele 4 suruburi cu imbus pentru o mai buna fixare, "sageata galbena".

svd4.jpg

La camera hopup am marit surubul imbus cu unul de 4 mm la filet fata de cel cu care a venit, care era mai mic, doar de 3mm, pentru a face mai mare suprafata care calca pe nub sageata rosie si am marit si locul unde intra nubul tot la 4 milimetri pentru a crea o suprafata mai mare la locul unde nub-ul calca pe guma hopup, sageata verde.

Am pus un nub cu profil rotund facut dintr-un tub de silicon cu pereti mai grosi, dar voi testa unul facut dintr-un cauciuc cu profil patrat pentru avedea cum afecteaza hop-up-ul daca pe guma preseaza un nub cu suprafata plata fata de o suprafata semirotunda.

Daca e mai bun cel cu profil patrat o sa pun poze.

Am schimbat si garnitura de la sageata galbena cu un mai groasa putin si care intra mai fest in acel loc pentru o mai buna etanseitate.

svd1.jpg

Am stabilizat putin teava interna ca in imaginile de mai jos cu putin scotch:

svd2.jpg

Dupe aceste mici updgrade-uri si modificari s-a simtit diferenta, trage mult mai bine decat inainte, cel putin atat cat am putut compara fara sa pun o tinta si sa-i fac un grupaj.

Dupa ce ii aduc toate modificarile si upgradurile o sa pun alte poze mai detaliate.

Pozele de mai sus nu sunt ale mele, eu doar am lucrat pe ele.

Pentru a face mai etansa garnitura de cauciuc de pe piston, care e larga si scapa aer cand tragi, se poate matisa sub ea ata foarte subtire (am testat diverse dar ata e mult mai buna) si de preferat multifilara-nerasucita (sa se aseze uniform) si gresata cu putina vaselina pentru fixare, apoi se pune garnitura si se greseaza cu ulei, pana pistonul face compresie cand il puneti la loc, DAR SA NU MEARGA FOARTE GREU PENTRU CA ATUNCI SCADE VITEZA.

Dupe ce faceti asta ii va scadea si zgomotul plus ca bila este impinsa de o cantitate de aer mai mare!

Despre aceasta garnitura e vorba si cum se vede in poza ea nu e fixa:

Aspro-SVD-piston01.jpg

Dupa ce fixati garnitura puteti testa cat de etansa este si cat de greu sau usor intra, tinand degetul pe capul pistonului din imaginea de mai jos, exact ca la o seringa si introduceti si scoateti repetat pistonul. Puteti sa mai puneti ata sau sa mai scoateti in functie de necesitati.

Daca testati etanseitatea inainte de acest "upgrade" ve-ti vedea diferenta si ca fara se pierde destul aer.

AirsoftPro-Steel-SVD-Cylinder-Head-detail10.jpg

Eu am matisat sub garnitura cu banda de teflon subtire pana cand garnitura statea aproape fix. La mine a mers foarte bine asa si am repetat figura la toate sniperele pe arc ce mi-au trecut prin mana. Arc de 150 tragea cu 164.

Eu am matisat sub garnitura cu banda de teflon subtire pana cand garnitura statea aproape fix. La mine a mers foarte bine asa si am repetat figura la toate sniperele pe arc ce mi-au trecut prin mana. Arc de 150 tragea cu 164.

Exact!

Dar la sunet? Nu s-a mai micsorat?

De ce, sunetul e produs de garnitura hop?

Nu!

Dar la SVD-ul spring din cauza ca acea garnitura nu este fixa scapa aer pe langa ea si scoate un sunet ascutit.

Dupa ce se fixeaza garnitura sunetul se reduce semnificativ si nu mai este asa ascutit!

La mine sunetul este scos de capul piston cand loveste cilindrul

Eu am inlocuit pur si simplu garnitura cu alta noua si ar fi trebuit sa ii maresc si gaurile din capul cilindru, dar pentru ca se facea etansarea bine, nu am mai umblat.

LE: @LUP: Gaurile alea din capul piston dirijeaza aerul sa impinga garnitura spre cilindru ca sa faca etansarea.Daca garnitura e prea subtire, poate se lipeste de cilindru, dar nu mai etanseaza suficient pe capul piston.