Sign in to follow this  
stress

Duminica, ora 21, pe Antena3

Recommended Posts

Astept cu interes emisiunea, spun ca vor prezenta un reportaj despre luptele cu piratii somalezi duse de trupele noastre speciale de la bordul fregatei Regele Ferdinand. E prima misiune de acest gen la care a participat o nava de lupta romaneasca.

Chiar foarte tare repportajul , iar despre fregata va pot spune ca este impresionanta...am fost pe ea acum ceva timp de ziua Marinei .

Intr-adevar, pentru marina noastra este state-of-the-art, dar din punct de vedere al armamentului este inferioara si unei fregate de tip Oliver Hazard Perry a US Navy, care in momentul de fata sunt retrase in favoarea distrugatoarelor Arleigh Burke.

Asta insa nu inseamna ca marinarii care servesc la bordul ei nu merita toata stima si tot respectul pentru modul in care isi fac treaba. Am ramas mirat sa vad ca trupele speciale ale marinei folosesc SIG-552, ma asteptam ca tot AK-ul sa fie baza.

Poate ca vom vedea intr-o zi si un Arleigh Burke romanesc, sau macar un Ticonderoga, asta asa mai mult ca wishfull thinking, nu cred ca ne-am permite costurile de intretinere

Guest

de baieti am auzit si de pe alte ''canale''..excelent pregatiti. personal nu ma intereseaza barca ,atat avem cu asta defilam..treaba buna e ca defilam in zone unde se joaca big boys si o facem cu brio..pregatirea din documentar e facuta de ochii camerei de filmat,realitatea e mult mai dificila,modulul de antrenament e luat dupa seal's si nu e de joaca..dupa cum s-a vazut fregata italiana nu s-a bagat( ca intotdeauna cu macaronarii;gura mare si no cojones)..aceiasi imagine ne-am facut si in afghanistan si iraq cu oamenii de la detasamentul din tg mures parca..doamne ajuta sa vie acasa intregi si e una din putinele treburi care ma fac sa ma simt mindru. curios de faza cu armamentul..mai multa plasticaraie si nu rugineste pe mare? mai fiabil ca ak in conditii maritime poate. constanta in ochire mai buna,grupare la 50 m excelenta..ar fii o alternativa buna la ak din dotarea armatei..vechituri decalibrate 1963..munitie proasta si veche..mi-a placut si faza cu barbile..era un ordin a unui idiot de general ca in ARMATA ROMANA sa nu se poarte barbi absolut deloc..aici vad ca e cineva cu cap si viziune la comanda. bravo lui ,era si timpul sa vina unul mai tanar cu o gandire mai proaspata. oricum RESPECT.

Da, repspect pentru baieti, am vazut ca erau mai multe tipuri de oameni pe acolo, erau acei ciudati "rangers" romani, erau spec ops navali, scafandrii de lupta, nu mai zic de marinarii tineri..

Copaia o fi batrana insa oamenii trebuiesc antrenati, si ce sa vezi nene, isi fac treaba si mai sunt buni si de ambasadori Romaniei, cam ca si sportivii.

Grecul ala cu munitia expirata a fost tare, in continuare cred ca situatia din Somalia e protejata politic altfel se rezolvau treburile "balkan style" cu un glontz sau un salt in balta cu rechini.

Insa cel mai tare a fost moldoveanul cu cheia franceza vs AK si CQB-ul de dupa. Om adevarat, genul de "tu-ti dumnescrisii matii, sa planga mata !", sunt curios

totusi unde a facut armata ( cercetasi, vanatori de munte oare ) ?

Lucruri simple si importante, facute ca la carte.

PS: Nu pot sa nu remarc ca in 3 luni filmate nu au avut decat o intalnire "pe camera" cu piratii, ma gandesc ca restul s-au premiat

totusi negativ si dadea rau la TV sa se vada ca se si moare pe acolo...

PS: Nu pot sa nu remarc ca in 3 luni filmate nu au avut decat o intalnire "pe camera" cu piratii, ma gandesc ca restul s-au premiat

totusi negativ si dadea rau la TV sa se vada ca se si moare pe acolo...

Probabil au fost si alte actiuni de lupta, dar mai mult ca sigur au fost trecute la "classified" si nu au avut voie sa le dea pe post din motive lesne de inteles (a nu prezenta tacticile folosite, etc).

Iar marinarul cu cheia franceza mai mult ca sigur isi datoreaza viata faptului ca a stiut cum sa utilizeze un AK, mai mult ca sigur din perioada cand a fost in armata, colegii lui de echipaj probabil mai vazusera AK-uri doar prin filme , de-asta poate nici nu s-au bagat la inceput.