Sign in to follow this  
dUMi

Pe buneeee? Asta e cel mai bun lucru de oferit?

Recommended Posts

In cazul in care vin baietii la un airsoft si o iau pe cocoasa , va dati seama ca or sa fie rusinea armatei daca se afla nu? Un prieten a aruncat ideea aceasta unui jandarm care a refuzat.A recunoscut ca si-o iau si or sa rada colegii de ei )

sunt absolut sigur ca in misiuni au alt echipament.intotdeauna cei trimisi reprezinta tara si e indicat sa faca o impresie buna nu doar prin pregatire dar si prin echipamentul purtat.

Guest

nu compara joaca de airsoft cu real shit..la real shit ai alta modalitate de a gandi tactic.acolo mori..la airsoft iei o bila de plastic peste cur si atat..distantele de angajare sunt diferite deci si tactica e diferita..de aia a refuzat jandarmul nu pentru ca se facea de rusine..asta e o tampenie..iar daca a spus asta personal atunci e un bou.

au jucat cei de la DPIR Timisoara la defenceschool (distante cqb) , au curatat tot in viteza fara drept de apel in repetate randuri

L.E:nu ca nu ar fi murit nici unu ,dar ce am retinut de la cine mi-a povestit e ca s-au miscat foarte rapid si aproape in permanenta cu foc de acoperire,si reflexe... bune

sunt si echipamente mai bune, dar putrezesc in depozite. Mentalitatea comunista, supravietuieste in armata. Purtam arme la noi din 73, iar modelul e 63.

Mai sunt si alte echipamente mai moderne, dar sunt folosite in poze, ca sa laudati voi armata romana..

Ca sa pui tu intrebari de cacat...din cauza ideilor de genul asta, lucrurile stau prost peste tot...mai bine te multumesti cu nimic, si ramai in sistem, sau pleaca daca nu iti convine...eu mi-am spus parerea.

Nu iti convine, iti pui palma in fund si pleci in alta parte. Acolo unde te-ai dus, pleaca altii din acelasi motiv. Si ne invartim in cercul "nu iti convine, pleaca" . Acum poate ai, ubiforma, bani, sau orice...Dar intreaba-te un singur lucru...Ce ai sa faci daca nu vei mai avea nimic?...Iti doresc sa nu ajungi asa, si sa nu fi sanctionat disciplinar pentru ca nu ai uniforma si bocanci..eu am patit..

eu zic sa facem cheta si sa iti cumparam o tinuta...ca sa nu mai fii sanctionat disciplinar...Daca voi ca beneficiari ai tinutelor romanesti nu stiti ca inainte de prima spalare se tine tinuta in apa cu otet si nu mai iese culoarea dupa 5 spalari, veniti sa va dam noi niste sfaturi.Serios acum...dai in chestii penibile

da frate...ai dreptate. e bine in arma. sunt curios daca in alte state nato, militarii tin uniformele in apa cu otet..daca o bagi si in borcan, poti sa o lasi acolo, ca e bine murata....succes

a si apropo...nu am sa imi cumpar niciodata tinuta, e gratuita si obligatorie..iar gestionarii le vand...

... tinuta, e gratuita si obligatorie..iar gestionarii le vand...

Si o gasesti ca "surplus militar" prin talciocuri.

Aici se face referire la soldatii de top , care mai au acces la ceva echipament mai modern , dar marea majoritate a armatei are tot acelasi echipament de sorginte sovietica,aceleasi TAB-uri , ARO si DAC-uri la care tot carpesc , ca sa nu mai vorbim de vestitele AKM-uri aka PM-uri ( nu e vorba de "private mesage" ) pe care le-au frecat zeci de generatii de racani . Nou este doar echipamentul vestimentar , in rest acelasi armament si aceleasi mentalitati la sefii armatei. Si pentru a acutiza polemica sa mai pomenim de achizitia "performantelor" avioane la mana a treia pe bani grei , desi aveam oferta mult mai buna de avioane noi de la suedezi ?

Si armata este o "afacere" in tara asta incepand cu plutonierul de intedenta si sfarsind cu ultimul general , diferind doar scara afacerii.

E pacat de sangele, sudoarea si daruinta acestor baieti.

Sunt sigur ca sunt multe lucruri proaste in armata romana, cum sunt sigur ca avem cel putin o parte din oameni remarcabili.

Ca fapt divers insa treaba cu cumparatul echipamentului pe banii proprii se cam practica si afara, in special in SUA - ca deh, statul are o factura mare de platit, nu ca nemtii sau mai stiu eu ce stat european cu 300 special forces in Afghanistan.

Nu zic asta in sensul ca ar fi normal, mai ales ca la ei totusi se da un echipament de baza, doar ca racanul invata ca se poate mult mai bine sau il strica pe ala.

Ca fapt divers insa treaba cu cumparatul echipamentului pe banii proprii se cam practica si afara, in special in SUA ...

O fi , dar solda are virgula pusa in alta parte pe cifra totala.

au alt nivel de trai,alt salariu...unii militari romani, ar trebui sa isi dea tot salariul pe o luna ca sa isi cumpere uniforma..si inca ii mai ramane sa se imparumute de cateva sute de lei....

uite aici ce tarife au. astea sunt si in armata : http://www.echipamentemilitare.ro

si tarifele celor americane : http://www.militaryclothing.com/IBS/SimpleCat/Shelf/ASP/Hierarchy/1300.html

salariul militarilor romani : http://www.mygarage.ro/cafenea/119917-soldat-voluntar-armata-romana.html

salariul militarilor americani : http://work.chron.com/average-salary-us-soldier-9060.html

deci trebuie sa fi tampit sa iti cumperi uniforma...

ba eu nu stiu ce sa zic...dar in poze si la tv ii vad cu echipament de cacat pe ei.......dar in video-uri facute de ei si poze din teatre ii cam bat la cur pea gearwhore'sii nostri din airsoft )) prin armata cica se impune un anume echipament....dar cand iesi in misiune pe bune(nu exercitii) te lasa si cu o pula desenata pe casca.....asta daca ai noroc de un el comadante calumea...nu de unu care inca se mai crede in ww1 unde cand te duci la lupte te imbraci la 4 ace cu portincarcaatoare de piele si bocancii lustruitii..asa ca atunci cand mori sa fii frumos...

Tare, ultima poza, pozitia pistolului in toc... sau mai bine zis in afara acestuia

Plus un site al DCSL / Detasamentul de cautare-salvare in lupta

http://romanianspecialforces.com/dcsl.html

DCSL stands for Detasamentul Cautare - Salvare prin Lupta or Combat Search and Rescue Detachment.

It's a small detachment under the command of the Romanian Air Force which is tasked to rescue downed airmen during combat operations. Recently formed, the unit is stationed somewhere near Bucharest and its selection, training and equipment is very similar to the ones of the 610th Special Forces battalion.

US Equivalents: Air Force Parajumpers (PJs)

10466992_710050882364362_1224486766014519093_o.jpg

10397256_722009994501784_8484710486466173267_o.jpg

1529852_710186595684124_7558329804814645896_o.jpg

Sunt oameni deosebiti...tot respectul ptr.ei!Foarte greu sa rezisti fara familie...cine stie....stie!