Sign in to follow this  
dUMi

Pe buneeee? Asta e cel mai bun lucru de oferit?

Recommended Posts

Iata-i pe baietii de la "Vulturii". Mai exact: Batalionul 1 Operatii Speciale "Vulturii"

Cica sunt cei mai bine echipati din armata romana. Tot respectul pt baietii aia si munca pe care o fac, nu cred ca le e usor. Dar cu echipamentul asta, armata si-a batut joc de ei.

320620_203697386359987_2251123_n.jpg

Vorbeam cu Cosmo pe mess si asta zicea, pe buna dreptate, ca in situatie de razboi sau ceva si incorporare obligatorie, cel mai probabil o sa cerem sa venim cu echipamentu de-acasa

Dupa ce ca-s doar un batalion - cum frate sa iti bati in asemenea hal joc de ei?

LE: pagina lor de FB https://www.facebook.com/Batalionul610?fref=ts

in situatie de razboi sau ceva si incorporare obligatorie, cel mai probabil o sa cerem sa venim cu echipamentu de-acasa

Pai placile anti-glont ne trebe' si ceva cu glont, ca restul...

In orice armata din lume 3 sferturi din cele mai tari special forces habar n-au nimic despre echipament si folosesc ce le-a dat armata, care a luat de unde a putut mai ieftin sau a urmat niste considerente discutabile.

Acu iti dai seama ca daca baietii aia sunt cat de cat tari - si cred ca sunt:

1) Nu au ei timp sa stea pe internet sa se informeze ca chairsofterii, ca se antreneaza non stop.

2) Probabil ca sunt mai de la tara (si zic asta ca un compliment, woodcraft nu se invata spargand seminte pe banca din parc) si nu au deprinderea asta de a cauta, netui, citi.

Da nu echipamentul ii face pe ei, desi l-ar merita pe cel mai bun

Io zic sa-i invatati voi cum sa se imbrace.

1. Nu e vorba de modelul de vesta samd, e vorba de calitatea lor

2. Prefacandu-ma ca nu mi-am dat seama ca esti ironic, daca armata nu ar fi plina de o groaza de oameni cu mentalitati invechite (lucru de care m-am izbit intr-un proiect) - da, probabil ca unii dintre geardoshii de la noi ar putea sa le dea cateva idei celor care se ocupa de achizitii.

au veste modulare si arme fiabile, restul este intre urechi.

Dupa cum ziceam mai sus - sunt sigur ca sunt foarte munciti si bine antrenati. Si sa nu crezi ca o spun pe ton de cearta, dar cred ca ai ignorat cel putin 2 lucruri:

1. Le strica un Fobus? Poate mercenaru inamic are unul si nu se aude ariciu CRRR cand e dupa perete si scoate pistolu.

2. In padure stralucesti cu desert, in desert woodlandu e crima. Aici nu te ajuta antrenamentu.

Eu cred ca nu trebuie sa nu le purtati voi lor de grija. Se descurca foarte bine si singuri. Si sa nu ii judecati dupa cateva poze publice, de acum cativa ani, facute la un exercitiu de antrenament. Si stiu sigur ca isi cumpara unele piese de echipament sau accesorii pt arme si singuri, de pe net.

Si chiar daca nu au fobus (desi am vazut asa ceva la unii cercetasi) au serpa.

Si baietii au auzit de airsoft si chiar detin replici..

Chestia cu ariciul (capsa?) nu e un factor in realitate, mai degraba m-as preocupa de alte aspecte ale holsterelor de cordura - retentie proasta, etc.

Also, btw... in ce am vazut in pozele lor au echipament complet pt Desert sau Woodland, nu ca in poza de mai sus.

acum stiind cum se fac majoritatea afacerilor in materie de achizitii....nu e exclus ca cineva "bine intentionat" sa fi mancat ceva de la contractul respectiv , si au cumparat ce li s-a dat.

Daca au auzit de airsoft, ar fi fain, chiar foarte fain sa fi tras un joc impreuna... Si pe urma o bere.

Ps: Nu e ironic mesajul.

Nu stiu ce sa zic. Eu am vorbit cu cineva de la ei, la o prezentare, acum 2 ani. Poate cineva care e in zona lor, si are cunostinte acolo, poate sa le faca o astfel de propunere.

Castile din poza aia is miezul... Arata ca niste hocheisti din liga Ț

Castile din poza aia is miezul... Arata ca niste hocheisti din liga Ț

Casti similare, probabil chiar de hockey, am vazut si la BAT in timpul unui demo cu parasutare.

Dar gasesti de asemenea si in o gramada de poze de epoca ale SEALs sau Delta Force... pe vremea cand singurele casti erau prea grele, respectivii renuntau la protectia balistica dar vroiau totusi ceva pe cap pentru ca, deh, mai lovesti si obstacole, nu doar gloante.

Guest

vulturii folosesc mich 2001

woodland,multicam,desert

veste plate carrier..gasisem undeva un reportaj cu ei..la antrenamente..ceva exclusiv..acolo se vede echipamentul''pe bune''..nu e rau deloc...ce e in poza e ceva vechi de la un demonstrativ..parasutare and shit..

Daca vad eu bine casca celui din spate ( din prima poza cu ai nostrii) pot spune ca este o casca speciala ( nu snowboard ) si este folosita de parasutistii englezi se poate vedea ca are in frunte si o emblema ( vopsita ) de culoare alba, dupa umila mea parere este emblema S.A.S. Comando si este probabil ca respectivele casti sa fie o donatie din partea armatei engleze. Inca armata romana este saraca si incearca sa faca achizitii in toate domeniile ( armele ) si sa ajunga la un nivel ridicat ca partenerii din NATO numai ca nu isi poate perimte sa doteze o unitate de la bocanci pana la elicopter si alte doua, trei unitati sa ramana in urma fara nicio o dotare, achizitie noua. Din alt punct de vedere armata nu sta doar in trupetii de la fortele de reactie rapida. Ce ar face acesti flacaii daca ar fi nevoiti sa plece rapid intr-o misiune si nu ar avea un elicopter ? Crede cineva ca ai lua trenul personal din cea mai apropiata gara ? In concluzie sunt si alte domenii ale armatei in care se baga bani si pe care noi ca simpli cetateni nu avem cum sa ii vedem sau nu ne pricepem sa ii vedem.

Cei care cunosc si fac asta pentru ca le place cu adevarat,isi cumpara singuri echipament,dar echipament de echipament,ultima generatie..........si aici nu ma refer numai la F.O.S ci si trupetii care au ajuns soldati pentru ca asta si-au dorit ei.Urmariti mai multe reportaje despre armata romana si in unele o sa zariti cate 2-3 ''rataciti'' cu echipament de echipament care pur si simplu a fost cumparat din banii lor.Ca armata le da echipament vechi asta e partea a 2-a.Si sa stiti ca daca suntem Romani asta nu inseamna ca nu suntem antrenati.Ganditi-va ca baietii nostri se antreneaza cu S.F-uri de peste tot din lume...........bine nici chiar de peste tot din lume.

Mah, de dezinformare a auzit vreunu? nu cred ca grija cea mai mare a baietilor este sa dea bine la camera. Antrenamentele se fac cu diverse echipamente, nu de alta dar se mai busesc sau se strica si la antrenamente. Problema e ca ce e bun, e bine sa il ai atunci cand trebuie, nu sa dai bine la poze. As fi cel mai fericit ca armata romana sa arate ca o gloata de tarani da sa rupa curu pe campul de lupta la oricare. Si apropo de ce am zis la inceput..e bine sa lasi sa se creada ca suntem amarati si daca vine vremea sa schimbam impresia altfel, nu cu toale la moda.

si da, e o practica pt baietii astia sa isi cumpere singuri ce le trebuie, pana la urma depinde viata lor de chestia asta; daca era razboi dezbracau mortii pt ce le trebuia.

Claus, nu e vorba ca daca ai echipament de ultima generatie esti la moda, ci ca ultimele echipamente sunt facute mai light si mai rezistente.

Imagineaza-ti o comparatie intre o dacie de tabla, greoaie... Si un lamborghini din fibra de carbon...

sunt nou aici pe forum si nu as vrea sa imi sara lumea in cap!dar am vazut baieti de la FOS ale US si nu erau asa dotati precum cei ce apar in unele poze de la jocuri si intruniri. deci nu cred ca e cazul sa nu facem diferentele intre pasionati de airosft / miltarie care se doteaza cu tot felul de echipamente mai mult sau mai putin utile doar pt ca asa cred ei ca da bine in pozele ce leau vazut pe net si baieti care chiar fac treaba, iar cei ce au fost pe meleaguri afgane stiu f bine ca dupa ce ai de facut un cordon and search sau ate joburi iar satul este la vreo 7- 10 km de autostrada iar masinile raman acolo fiecare kg in plus e o durere ori cat ai fi de antrenat. aviz amatorilor care se incarca cu tot felul de lucruri inutile ce in lupta nu te ajuta si doar te incurca pt ca sunt momente cand inafara de o sg genunchiera munitie arm camel bak (vesta casca e bonus) si cateva lucruri nu ai nevoie de altceva. sa nu amintesc de raportul greutate utilitate si volumul de carat cu tine daca mai ai si de patrulat /ramas peste noapte pe undeva prin munti si intors la vreo 2 zile tot pe jos pana la landing zone tinand cont de faptul ca noaptea ingheata sangele in tine si ziua iti vine sa te dezbraci si de piele.

in concluzie pasionati au timp bani nervi si pt cateva ore de joc le cam pot cara pe toate dupa ei si chiar sa se pozeze la ultima moda. luptatori ar face totul cat mai mult posibuil sa fie usori si agili sasi poata face treba repede si sa vina cat mai repede acasa.(parerea mea)

Discutia nu era de tipul "ai nostri ar trebui sa bea mai multi litri de coca cola" ci mai degraba "ar trebui sa li se dea coca-cola cea mai buna, nu adria cola din sticla deschisa acu 3 zile".