Light

Mechanized in Games

Recommended Posts

Work in progres...

Mai trebuie aranjat sistemul de prindere si s-a monta un scut de protectie. Ca interne M249 de la A&K

IMG-20140726-01201.jpg

IMG-20140726-01204.jpg

IMG-20140731-01226.jpg

Pentru moment pare ok sitemul relativ fix iar pe viitor se ia in calcul sistemul circular.

L.E.

IMG-20140728-01208.jpg

IMG-20140728-01212.jpg

Edited by Guest

Bine asa D!

sper sa iti reziste sistemul de prindere. Cred ca sistemul rotativ se preteaza mult mai bine la acest tip de ”armament”

ps. ..D sutem interesati sa construim si noi un sasiu de tun ce sugestii ne poti da?!

Bine asa D!

sper sa iti reziste sistemul de prindere. Cred ca sistemul rotativ se preteaza mult mai bine la acest tip de ”armament”

ps. ..D sutem interesati sa construim si noi un sasiu de tun ce sugestii ne poti da?!

Am sa fac si un sistem rotativ, trebuie sa gasesc un dispozitiv de roluire si ar fi simplu apoi.

Pentru tun sasiul nu e complicat. Cel mai bine este sa gasesti o punte de masina. Eu nu am avut asa ca am facut efectiv dintr-o teava, fara rulmenti fara nimic special. Nu merge mult pe roti, nu il tractez cu masina pe distante mari.

Imi face mare placere sa vad ca dupa 7 pagini de topic putem vedea primele proiecte reale, romanesti, de mecanizate pentru airsoft!

Bravo D pentru perseverenta!

ps, cu dedicatie pentru mecanizati ..:

pentru ca sunt din ce in ce mai multe echipe care si-au achizitionat masini

nu strica sa le si pregatiri corespunzator pentru joc

ex proiectul nemtilor de la ATA un jeep cherokee - Ursula

A iesit foarte bine, ati lucrat o gramada la ea. Ce nu inteleg eu, de ce ati ales sa o vopsiti la spray?

Pai e foarte simplu...flexibilitatea pe catre ti.o ofera la alegerea culorilor mate si a designului.

Nu am gasit un vopsitor bun care sa aiba experienta pe vopsit masini camo. Cel putin nu la ce am cerut noi...

Evident am luat in calcul sa o colantam. Vom utiliza aceasta solutie pentru cealalta masina ..vedem cum iese si o facem la fel si pe asta.

+1 la ambii pt aprecieri

La multi ani tuturor si in special pasionatilor de mechanizate!

o prima iesire pe 2016..

poate deschideti o discutie intre echipele posesoare de mecanizate si echipele organizatoare de eventuri astfel incat sa standardizati o modalitate de a distruge vehiculele in-game

bile de paintball aruncate din 203-uri, grenade cu pudra TAG (Tactical Game Innovation), emitatoare-receptoare IR/laser, etc

sa avem un numitor comun in jocurile in care intalnim masini...

Bile de paintball s-au folosit la o editie de botosani si a fost ok.

Arma era disimulata intr-un lansator de rachete si se cumpara cu o singura bile de la centru, ratai ... ghinion.

Masina lovita de bila era distrusa cu tot cu ocupanti ei.

poate deschideti o discutie intre echipele posesoare de mecanizate si echipele organizatoare de eventuri astfel incat sa standardizati o modalitate de a distruge vehiculele in-game

bile de paintball aruncate din 203-uri, grenade cu pudra TAG (Tactical Game Innovation), emitatoare-receptoare IR/laser, etc

sa avem un numitor comun in jocurile in care intalnim masini...

Clar asa trebuie procedat. Mai ales ca trebuie ca masina sa reprezinte un factor de plus valoare adus jocului de airsoft. Am intalnit insa multe reguli (desigur create de organizatori ce nu detin astfel de vehicule) ce minimalizau si ingradeau mult capacitatile vehiculelor.

Sunt de acord cu bila de paintball ce scoate din joc vehiculul mai ales ca acestea pot fi propulsate chiar din lansatoare standard dar cu grenada ce poate propulsa astfel e bila. Eu ma gandeam chiar si la mine magnetice. Orice, doar sa nu imi mai legati baloane de masina ce sa fie sparte cu replicile ...

Vlad...topicul acesta vizeaza tocmai acest subiect : ”Mechanized in Games” )

aceste propuneri au fost dezbatute si in paginile anterioare ale acestui topic

viewtopic.php?f=31&t=17983&start=15

Totusi din experienta, pot spune ca am aplicat unele dintre aceste propuneri la eventurile organizate de noi (vezi Molon Labe series) si apreciez ca au fost rezonabile - nu au fost semnalate nemultumiri.

Despre alti organizatori, la nivel national, in afara celor de la Botosani, pe noi nu ne-au intrebat/consulat nimeni cu nimic. Poate au facut acest lucru cu alte echipe care detin mechanizate, sau poate s-au inspirat din regulamente internationale nu stiu deci mai bine nu ma bag.

Pe de alta parte organizatorul face regula functie de ...interesul financiar )) (altfel va trebui sa asigure si logistica necesara - lansatoare, bile de paintball, ”mine magnetice” etc). Nu doresc utilizarea laserelor nici normale nici IR din motive de securitate. Utilizarea defectuasa a lor poate duce la afectiuni medicale grave.

Dok, eu ma gandeam la un dispozitiv at de distanta. nu-mi surade ideea unui kamikaze care sa incerce sa aiba contact fizic cu masina pentru a lipi ceva de ea.

Light, corect, dar concluzia lipseste cu desavarsire. sunt poate 10 echipe ce au masini, si 5-6 echipe organizatoare (plus ca unele fac parte din intersectia multimilor). nu cred ca e foarte greu sa ajungeti la un compromis convenabil

ps: laserele de care zic sunt de putere mica si defocalizate. si daca iei in calcul ca-s 1-2 device-uri la 20-30 de oameni, cred ca-i mai bine decat e acum, fara niciun control al laserelor

vedem cu o fi anul acesta, sunt deja mai multe masini in jocuri decat anul trecut.

Eu optez pentru:

- bila paintball

- grenada cu pudra de talc

- dispozitiv IR de imobilizare vehicul ... discutabila asta

- mina magnetica

...

Pe de alta parte organizatorul face regula functie de ...interesul financiar )) (altfel va trebui sa asigure si logistica necesara - lansatoare, bile de paintball, ”mine magnetice” etc). ...

inca ceva. daca se va standardiza modalitatea de scoatere din joc a vehiculelor (sa presupunem ca se ajunge la compromisul - bile paintball si grenade TAG cu pudra), organizatorul va trebui sa puna la dispozitie, in functie de scenariu, doar munitia necesara. si asta pentru a evita derapaje gen 5 masini si 100 de at-uri pe teren... asa se pot folosi bile de paintball sau TAG-uri customizate...

modalitatea de folosire a acesteia tine de jucatori. cine vrea sa poata opri masini, va avea ce-i trebuie (si bilele si TAG-urile pleaca din 203/320-uri normale)

Acest topic a evoluat in timp. Mai avem pana la concluzii ...abia aminceput sa intram in subiect

Personal nu agreez orice tip de laser pe pielea mea. Jucam airsoft sau lasertag?!? Lasere avem si noi ..

Da! pentru paintball si orice alt tip de proiectil propulsat pt aisoft. Realist vb nu cred ca organizatorii de jocuri de la noi vor investi prea mult in sisteme si platforme AT si/sau munitia aferenta pentru ele. Cel mai convenabil vor asigura cel mult cateva fumigene pentru marcarea eliminarii lor.

Tot noi vom dezvolta un sistem ..ex: Pentru ca noi am investit in mechanizate apreciez de bun simt ca "adversarul" sa investeasca in AT.uri dar repet - platforme de airsoft/paintball. Tot in acesta idee, pana se va constientiza si implementa asta, noi am ales ca mechanizatele noastre (3) sa fie deschise pe principiul asigurarii posibilitatii eliminarii celor care sunt in ele. Probabil vom vedea si asta odata cu dezvoltarea si utilizarea la scara larga a mechanizatelor dar consider ca mai avem pana acolo....

Pe scurt :

1. Platforme AT cu proiectil de airsoft/paintball

2. Echipele, cei pasionati si care isi doresc un nivel mai mare de sofisticare, sa investeasca in platforme AT asa cum am investit si noi in masini, organizatorii nu o vor face.

Edited by Guest

Light, echipamentul va fi al participantilor, iar un consens la nivelul detinatorilor de motorizate va incuraja acest lucru.

sa dau cateva sute de lei pe un lansator de TAG-uri e mult (grenade cu pudra), dar daca stiu ca e folosit ca AT poate echipa o sa ia 1-2 bucati. cu lansatoarele de bile de paintball e mai usor, ca-s mai ieftine

organizatorul va oferi doar munitia, in cantitati proportionale cu mecanizatele adverse

marimar are dreptate, dar daca tu vrei sa oferi 2-3 arme at inamicilor de fiecare data cand vii cu masina e ok

...buna asta ultima asa inteleasa.

Am zis ca daca NOI am investit in masini puteti si VOI sa investiti in AT-uri . Acum e mai clar??

Pai asta zic si eu. Doar ca trebuie sa stiu ca investesc in ceva acceptat de cat mai multi