kytra

DIY paintjobs - rifles

Recommended Posts

Primul paintjob:

Victima: M4A1 standard stock and handguard, magwell guard STRACTECH (replica, cred)

Ustensile: o foaie de plastic (utila in special daca lucrati indoors , 4 spray-uri din comert, negru, verde si maro + varnish mat, o foaie A4 in care am taiat niste stenciluri

Mod de lucru: se degreseaza piesele, se aplica 2 straturi de baza, dat cu atentie, sa nu se scurga, cu uscare completa de minim 12 ore intre ele, apoi se aplica celelalte 2 culori (pot fi si mai multe) folosind stencilurile. cu minim 12 ore de uscare intre culori. la sfarsit, dupa inca 12 ore, se aplica varnish mat, daca nu ati avut cumva vopsele mate (Begadi, par examplu)

Din pacate inca nu am descoperit cum sa inserez imagini online, da mai sap. pana atunci, am pus link.

LE:

8033339809_04002d8dd7_b.jpg

LE2: initial am lasat catarile, manerul si teava negre, dar nu mi-a placut rezultatul, asa ca le-am vopsit si pe ele. De asemenea cred ca e bine de dat un strat incolor mat pentru protectia rezultatului, indiferent daca se folosesc vopseke lucioase sau mate

Edited by Guest

Cred ca depinde ce vopsea folosesti. Ce am luat eu, din dedeman, se usca mai greu. Oricum e bine sa le lasi sa se usuce foarte bine, scazi riscul ca la urmatorul strat sa se cojeasca stratul anterior. Ca stil de aplicare, trebuie incercat cu tuse usoare de spray, eu am dat in cate un loc mai ciobaneste si mi s-au scurs niste picaturi. Dar asta e, la urmatoarea, un g36, o sa iasa mai bine.

Întrebam pt că mi-am vopsit şi eu Păduraru', am folosit vopseluri din Hornbach şi de prin piaţă(ruşi/moldoveni), prin asta vreau să zic că nu am folosit vopseluri speciale/scumpe. Vopselurile nu sunt mate, dar am folosit un lac mat(~30ron 400ml).

Să zic că am terminat toată treaba în maxim 5 ore. Am dat vreo două straturi de maro, două de verde şi pe urmă stenciluri, crezând că se udă hârtia, am ales să folosesc o copertă de la o carte xeroxată...lac cu putere şi gata treaba.

Îmi place că s-a mai curăţat pe ici pe colo şi mai iese maro ul sau negru la lumină

sniper1k.png

Uploaded with ImageShack.us

Nu am poze mai clare şi fără mine ))

eu as vrea sa obtin ceva de genul asta pentru G36, si voi schimba tehnica, in loc de stenciluri o sa incerc sa lucrez prin acoperiri succesive cu bucati taiate de banda de mascare.

2138799244_6ab70e0372.jpg

E posibil, pana la urma mascarea e un fel de stencil invers. Adica in loc sa lucrezi cu mama, lucrezi cu tata. Mi se pare mai simplu sa tai si sa aplic mascare, sper sa iasa delimitari mai precise intre culori si dispare riscul de dare de scurgere. O sa postez rezultatul.

Datorita corpului de plastic si suprafetelor relativ intinse, g36 se preteaza foarte bine la paintjobs, sper sa iasa ceva misto.

Trebuie sa revin fiidca sunt entuziasmat: vopsele Begadi!!!

Daca vreti sa faceti un paintjob reusit, costul de circa 2.3 ori mai mare al vopselelor begadi (eu le-am luat de pe modamilitara.ro, cam acelasi pret ca si pe begadi.com) se justifica. Puterea ce acoperire si nuantele camo sunt peste ce se poate obtine/improviza cu vopselele de bricostore/dedeman/hornbach and company.

Uscare rapida, culori mate. Sa vad rezistenta in timp, dar sunt sigur ca este peste cele mentionate mai sus.

In legatura cu vopselurile.

Sunt un mare noob in ceea ce priveste artisticaraia, dar am reusit sa mazgalesc cateva chestii pana acum.

Begadi - confirm, sunt cele mai bune vopseluri pe care am pus eu mana. Dar cam ustura pretul unui spray. Daca faci o treaba mai complexa, iti trebuie primer de plastic, de metal, probabil 3 culori si un lac mat... din start 6 spray-uri ale dracu' de scumpe. Dar si ale dracu' de bune.

Ce nu mai imi iau niciodata, poate doar in caz de viol cu drujba: vopsea Alpina. Imi pare rau, am avut toata bunavointa, am incercat in 3 randuri diferite. Da, sigur, au o tona de nuante, dar primul spray nu a avut presiune nici cat sa imi scoata 50% din vopsea, al doilea nu s-a uscat nici in 72 de ore, si primer-ul de la ei... nu primeruia si desi am cerut 2 duze, amandoua erau futute, si ziceai ca stropesti cu furtunul de gradina.

So fuck those niggers.

Am avut rezultate peste medie cu chinezariile foarte ieftine de la "Very Well".

Se gaseau cam acum un an (?) in Hornbach, si erau 9.9 RON un spray. Comparabil cu 34 RON Alpina. Nu am avut niciodata probleme cu ele, dau un strat foarte fin, si le-am dat fara primer pe plastic, metal, lemn si textil. And they work very well, go figure.

Ca pur exemplu, steagurile din clipurile de prezentare pentru Mounira/Tenebrae de la G1 au fost facute cu Very Well-uri.

Din pacate, cred ca le-au bombardat fabrica, ca nu se mai gasesc pe nicaieri.

Daca mai prind vreodata pe undeva, mai ales la pretzul ala, imi iau un camion plin.

Si ca sa fiu ontopic, o sa pun niste poze cu AUG-ul meu. Dar sunt o putoare infecta acum.

Sprayuri din comertul autohton bune: cele pt graffiti. Relativ ieftine, mate, rezistente la ploaie, se usuca repede, sprayurile suporta mai multe capuri care au proprietati diferite, nu le trebuie primer si sunt zeci de nuante pt toate tipurile de camouri, inclusiv cele noi gen aor1/2.

Edited by Guest

Sprayuri din comertul autofton bune: cele pt graffiti. Relativ ieftine, mate, rezistente la ploaie, se usuca repede, sprayurile suporta mai multe capuri care au proprietati diferite, nu le trebuie primer si sunt zeci de nuante pt toate tipurile de camouri, inclusiv cele noi gen aor1/2.

Bun, dar unde se pot gasi? Ce marca(i)?

Mwuhahahaha! Multumiri publice pentru acest link. Cred ca vopselele astea "lovesc", sau cel putin au potentialul, cel mai bine ca raport pret/calitate.

Plus ca la Begadi nu poti sa gasesti roz, si poate am chef sa fac un paintjob de "mall CQB"

Vopselurile din Hornbach de genul Alpina, Montana Black sunt perfecte pentru asa ceva. Eu am dat pe casca cu Alpina si a tinut mai mult decat ok. Inca tine. A, si pentru a matifica mai mult vopseaua nu uitati sa spreiati de la departare, pentru un efect de "portocala".

Am revenit cu G36.

Pana la urma nu mi-a iesit faza cu stencilurile, prea migaloasa treaba asa ca am facut-o mai din spray.

8103453715_49f59931f9_b.jpg

Si acum urmatorul este AK-ul? G36 a iesit superb imi place. Bv

Mersi!

Ma gandesc sa folosesc niste frunze reale cu care sa "stampilez" suprafata replicii la urmatorul pj.

AK-ul nu il vopsesc (cel putin nu deocamdata . Dar tocmai ce mi-a venit un BAR-10 - stock-ul ala negru plicticos (si mai ales anti-camo) striga dupa un pj

sa va feriti ca de necuratu' de vopselele astea. se usuca greu si curg usor

8104640350_2a10f7798f_b.jpg