Hinu

Optica

Recommended Posts

@Cosmo - si un Red Dot tubular tot cu doi ochi il folosesti!

Depinde daca ai obturator ala Rhyno sau nu. Dar da, i conceed, atata timp cat vorbim de tubulare fara magnificatie sau tubulare /bune/ cu mag. care fac chestii destepte, dar ne pierdem in detalii.

I'm too old for this.

ce vreau:

- 3x sau 4x fix

- clona de acog sau elcan (va sta pe un m4, si, desi calitatea primeaza, nu vreau sa arate din pula)

- prefer fara iluminare, dar nu ma deranjeaza daca are

- sticla cat mai clara, cu eye relief cat mai mare

- nu vreau sisteme de tintire suplimentare (dot deasupa, iron sights, etc)

- sa nu depaseasca 150e

ce recomandati?

O replica Specter DR x4, cred ca iti oferă cel mai mare eye relief...

O replica Specter DR x4, cred ca iti oferă cel mai mare eye relief...

Am avut si o clona de S-DR, nu m-a incantat deloc, nici eye relief-ul, nici modul in care a fost reprodus. Poate sunt eu subiectiv dar nu-si merita banii. Cel putin asta e parerea mea

Specter DR e unul singur bun din 5 producatori chinerzi .

ala facut de OPS cu 4X fix si se cam pipi cu efect pe orice optica de airsoft in clasa aia.

Io la ala ma refeream, nu la restu'. Recunosc ca habar nu am ce am eu dar sunt mulțumit, dupa 1,5 ani de utilizare (între timp a decedat iluminarea verde, care oricum nu era folosita...).

oare ce luneta s-ar potrivi pt. o cyma 048m?, si aici ma gandeam sa fie ceva care este folosit si pe akm-ul real, ms anticipat.

ce vreau: ...

(fara legatura cu intrebarea lui danpucic, eu doar ma laud) acu' astept sa vina ceva de genul:

• Magnification: 3x
  • Ocular Lens Diameter: 38mm
  • Objective Lens: 42mm
  • Field of View: 35.6ft @ 100 yds
  • Eye Relief: 2.3in
  • Exit Pupil: 14mm

mini review cand ajunge.

Apropo de optice si de AK-uri, eu rulez pe un Oracom Kobra, pe 102-ul meu.

20131491833384.jpg

+ de 10 ori mai misto decat ironsighturile de ak (zic asta pt ca la pusti gen scar sau m14 - ironsights sunt chiar awesome)

+ are parasolar (nu se vede in poza aia, dar are)

+ mai multe tipuri de crosshair si setari de luminuozitate, pe care le poti accesa fara sa lasi pusca de la ochi

+ suficient de inalt cat sa montez un anpeq pe gas-tube rail, fara sa incomodeze

+ merge cu AAA-uri, zero fitze

+ foarte robust

- dureaza ceva timp pana te obisnuiesti de la a sta lipit de pusca sa tragi pe catare, pana la asta care e destul de inalt

- robust inseamna si greu

Poate va ajuta , mia explicat cineva cum sa folosesc luneta cu reticul iluminat seara. dupa cum am inteles idea e sal pui numai cat sa se vada crucea si trebe sa te uiti cu ambele ochi deschisi . Trebe incercat ca functioneaza ii putin cam ciudat prima data dar merge.

@ sfara

Mai degraba arata ca o belea. De banii aia eu mi-as lua o replica de acog si ar mai ramane si de bile

Parerea mea...

Aveți vre-un pont de aimpoint micro care să reziste la blowback? Replica în cauză e un G36 WE cu modificări extensive.

Bugetul meu s-ar învârti cam pe la max $70.

Eu am asa ceva instalat pe KWA RM4-ul meu care are reculul similar cu cel al unui GBB: http://www.dhgate.com/product/aimpoint-micro-t1-1x24-red-dot-sight-scope/179351118.html#s1-13-1|3862349112

Tine foarte bine la recul pana acum, numai sa ai grija sa strangi cele 4 suruburi bine de tot sa nu se desprinda. Mie mi s-au desprins 2 odata (cand l-am montat prima data pe replica) pt ca nu le-am strans suficient dar au ramas in montura inalta care e goala pe dinauntru si nu le-am pierdut. Dupa ce le-am strans mai bine nu am mai avut probleme.

Si acum un fun fact in legatura cu modelul ala: am 2, unul pe RM4 si unul pe ACR, ambele luate de la acelasi seller, unul a venit cu punct de 2 MOA si unul cu punct de 4 MOA

Ca luminozitate ambele sunt cu mult peste media dot-urilor ACM, in general la joc ziua la tin pe nivelul 7 sau 8 din 11.

Am ceva pitici si ma tenteaza o luneta gen 1.5-6x42

opplanet-leapers-scp3-u156iew-30mm-15-6x44mm-ie-rifle-scope-main.jpg

E un UTG.

Ma intereseaza sa fie lentilele clare si camp vizual cat mai mare la un maxim de 2x

Un buget de aprox 150 euro. Stiu ca sunt ceva lunete reale la banii aia, dar nu stiu cat de bune sunt.

Vreau sa o folosesc in combinatie cu un nvg iar lunetele ce le am sunt cam mari( 3.5x si 4.5x).

Nu am rail prea mare, deci luneta sa fie, nu vreau dot ca nu am loc de nvg.

Ma puteti ajuta cu alte sugestii?

Din start iti spun ca nu ai cum sa te uiti prin luneta cu NVG-ul la ochi pentru ca, in cel mai bun caz, el incepe sa focalizeze de la 25cm incolo si, daca ii mai interpui si luneta, nu se va mai intelege nimic.