dr3i

Parcare "safe" in Bucuresti

Recommended Posts

Salut. Sper sa fi postat bine.

Plec duminica in concediu si as vrea sa ajung cu masina personala in Bucuresti, de unde sa iau avionul.

Ma intereseaza o parcare (poate fi si un simplu loc de parcare) free of charge sau la un pret modic unde sa pot gasi masina intacta dupa o saptamana.

In principiu vreau sa stiu daca e posibil. Daca nu, exista transport in comun.

Multumesc in avans colegilor din Bucuresti.

In parcare la complexul de la baneasa (carrefour, ikea, bricostore, samd) ... e cel mai aproape si free!

Dar intereseaza-te si la otopeni la parcare ca mi se pare ca au un "abonament" pentru cei care pleaca si vor sa lase masina acolo.

parcarea intercontinental ( Bucur-Obor sau universitate) pretul usor piperat dar maseratiurile, bentleyurile, rollsurile si auxiliarele mi-au dat de inteles ca este locul ideal in care sa-ti lasi masina.

da, stiam de asta dar pretul depaseste cu mult bugetul modic .

@tavicu: am mai citit pe undeva pe net despre treaba asta dar am vazut ca parerile erau impartite referitor la siguranta din parcarea respectiva.

daca stii ca e ok, as lasa-o, doar s-o mai gasesc acolo.

o alta parcare buna este in fata blocurilor de pe bulevardul unirii, cele cu banci la parter.

e o idee f. buna, dar am sansa sa gasesc loc de parcare acolo?

da, stiam de asta dar pretul depaseste cu mult bugetul modic .

@tavicu: am mai citit pe undeva pe net despre treaba asta dar am vazut ca parerile erau impartite referitor la siguranta din parcarea respectiva.

daca stii ca e ok, as lasa-o, doar s-o mai gasesc acolo.

De gasit o gasesti ...

Evident ca nu o sa se compare cu o parcare privata si la un pret pe masura ... dar nu este nici parcarea unde sa se fure

O lasi eventual mai spre magazin si asta e ...

Daca cuiva i s-a intamplat sa aiba probleme pe acolo nu inseamna ca e naspa parcarea. Eu personal mi-am gasit masina lovita de 3 ori in bucuresti (nu in parcarea respectiva) ... dar nu ai ce sa faci, iti bagi palma in fund si mergi mai departe ...

daca se intampla sa o loveasca, asta e.

mi-a lovit-o in Iasi in fata blocului, deci nu prea am ce-i face.

ma refer doar sa nu incerce sa o fure, sau sa-mi sparga geamuri, sa-mi fure roti, etc

http://www.parknfly.ro/index.htm

PS: nu exista parcare safe in Buc, decat daca o lasi la un prieten in curte, sau intr-o parcare privata. In cele publice, chiar si cele de la mall-uri, sunt aceleasi riscuri de furt ca pe strada.

Vorbesc de oglinzi, roti, geamuri sparte de drogati in cautare de ceva valorificabil etc, etc...

Iar chestia cu camerele nu inseamna nimic pt hoti. Noi la firma am avut doua spargeri de masini, in plina zi, intr-o zona plina de banci si camere, langa Marriot.

Cum o vad eu: ori platesti ca s-o ai in siguranta, ori ai bafta cu vreun coleg de forum care sta la curte.

de duminica, 29 iulie (pe la pranz) pana duminica, 5 august (seara).

In parcarea subterana de la mall baneasa. E moca si safe. Am prieteni care.si lasa frecvent masinile acolo cu saptamanile si nu au patit nimic la ele. Acuma sper sa nu fii tu exceptia.

Sau poti incerca urmatoarea faza )

Samuel, evreul, se duce la Banca Israeliana.

- Buna ziua, Samuel, il saluta respectuos angajatul bancii.

- Buna ziua. Am venit sa solicit un credit de 1 dolar.

- 1 dolar? Dar, Samuel, iti retarg aceasta suma din oricare cont de-al tau, fara nici o problema.

- Nu, eu vreau un credit de 1 dolar, suma pe care o rambursez intr-o luna. Daca nu-mi dai creditul, Samuel retrage de la voi toti banii, toate bijuteriile, retag totul.

- Dar, Samuel... Bine, daca vrei acest credit, ti-l dam. Uite hartiile pe care trebuie sa le semnezi.

- Care este dobanda?

- 3% pe luna.

- OK, dar vreau sa-mi las BMW-ul garantie.

- Nu, Samuel, nu este nevoie. Conturile pe care le ai sunt garantia suficienta.

- Daca nu-mi luati drept garantie BMW-ul, eu retrag toti banii de la voi, toate investitiile, bijuteriile, tot.

- OK, Samuel, puteti lasa BMW-ul personal drept garantie, timp de 30 de zile, in parcarea subterana a Bancii.

- Perfect!

Samuel se duce fericit acasa si-i spune sotiei sale:

- Ruth, Ruth, putem pleca linistiti in concediu, am facut rost de parcare cu 1,03 $ o luna intreaga!

Multumesc pentru hinturi/sfaturi. Azi decid daca vin sau nu cu masina.

Pana la urma am folosit transportul in comun.

Pentru cine mai e interesat am gasit asta:

http://parcareinotopeni.ro/

se pare ca au cele mai mici preturi + transfer gratuit aeroport

Am de gand sa folosesc optiunea asta la sfarsitul lunii - mai plec 1 sapt.