Sign in to follow this  
calin

Baterie Systema?

Recommended Posts

Dupa cum spune si titlul... Ce baterii folositi pe Systema? Eu am cumparat un kit de Systema EVO 2012 M4-A1 normal, si ma interesa ce baterie as putea sa ii pun...

Eu am folosit toate bateriile posibile care aveau voltaj minim de 9.6 v si maxim 12v cele mai bune baterii cu care am tras au fost LiFe Po4 de 9.9

http://www.airsoftmechanix.ro/accesorii/baterii/baterie-li-fepo4-9-9v-1000mah.html

Cine zice altfel, inseamna ca nu a tras atat cat am tras eu cu systema, si in toate conditiile posibile. Am tras tot setul de maguri pe cilindru albastru, full auto fara sa am vreo bila sparta sau missfeed, pe cand cu uzualele 11.1 v nu puteam sa fac asta.

Bateriile systema nicd/nimh sa iti iei gandul de la ele sunte cea mai proasta investitie.

LE: 11.1v Lipo - doar single pe orice cilindru

AFIRMATIV - 2 de astea intra in stocul normal. si ai garantia ca trece Braduletul peste tine si nu ai terminat bateriile

@Sly- DA, dar cumulat nu e alta varianta mai buna decat 2 x 9.9(1000mah) pt patul de M4

exista si stick, si nunchuck ambele de 1350 mah, si pack de 1500 mah (nu atat de populare in randul airsoftistilor)

Eu am tras 12 maguri cu ea (unul dupa altul - fara oprire) - full auto, si mai avea juice

Ok... deci mi-ar trebui macar vreo 4 buc. pentru Bradulet.. Eu o sa am 25 de incarcatoare deci... dupa ce le golesc tre sa schimb si bateriile... Fiind si la Sutane nu prea am cum sa le reincarc seara... Mersi de informatie...

Depinde cate incarcatoare ai tras... Eu am avut 20 de incarcatoare si le-am reincarcat de 3 ori.... in conditiile in care nu a fost joc de noapte... sa spunem ca o sa trag mai putin dar ma astept sa le reincarc pe toate macar o data... de aici si concluzia mea...

eu am una lipo de 11.1/20C si doua lifepo de 9.9V / 20C dar n-am decat 5 maguri si joc cu 3.

la arcuri sub 130 bateriile de 11.1V sunt cam mult pentru trasul pe auto si risti sa spargi bile, mai ales cu bile grele.

Fiind si la Sutane nu prea am cum sa le reincarc seara... Mersi de informatie...

poti folosi vineri toata ziua o baterie, o schimbi cand iese lumea de pe teren si o lasi la corturi la un amic la incarcat.

dimineata o iei pe aia full de la amic...

la arcuri sub 130 bateriile de 11.1V sunt cam mult pentru trasul pe auto si risti sa spargi bile, mai ales cu bile grele.

Asta am observat si eu, cu LiPo spargi bile (0,3) pe full auto, cu LiFe merge mult mai bine, recomand LiFe - oricum sunt viitorul in materie de acumulatori (ma rog, cel putin viitorul imediat).

Eu mi-am construit un set tip nunchuck cu celulele astea (best in town): http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__6563__GENUINE_A123_Systems_18650_LiFePo4_Cell_w_tabs_GENUINE_.html

Ok... deci mi-ar trebui macar vreo 4 buc. pentru Bradulet.. Eu o sa am 25 de incarcatoare deci... dupa ce le golesc tre sa schimb si bateriile... Fiind si la Sutane nu prea am cum sa le reincarc seara... Mersi de informatie...

25 de maguri de systema?

25 de maguri de systema?

Numai... Dupa cum cei care ma cunosc stiu ca nu sunt un om normal... Nu vreau sa raman fara munitie in timpul unei confruntari..... si ca Sutana trebuie sa pot sa asigur foc sustinut o perioada indelungata...

poti folosi vineri toata ziua o baterie, o schimbi cand iese lumea de pe teren si o lasi la corturi la un amic la incarcat.

dimineata o iei pe aia full de la amic...

Problema e ca eu sunt apasaci... infanterist convins. Si Sutana. Deci ma astept sa trag cel putin 25 de mag pe zi... Adica seara am descarcat 2 baterii... Iar la jocurile de noapte tragi mult mai mult deoarece nu vezi asa bine inamicu... Clar am sa dau bateriile la incarcat dar imi trebuie si pentru noapte doua bucati...

Asta am observat si eu, cu LiPo spargi bile (0,3) pe full auto, cu LiFe merge mult mai bine, recomand LiFe - oricum sunt viitorul in materie de acumulatori (ma rog, cel putin viitorul imediat).

Aveti o explicatie pentru faza asta ?

Eu am arcul de 118 mps, folosesc o lifepo de 3 celule, iar de rezerva am un lipo de 11,1 v ... bile de 0.25. Nu sunt apasaci, am doar 3 magazii, dar ... as vrea sa stiu d c se pot sparge bilele in conditiile descrise de voi.

daca folosesti 11.1 - iti sparge de la voltaj, daca folososesti 9.9 nu iti sparege (acum vorbim cand tragi full auto)

daca iti sparge indiferent de voltaj pe single fire ai asa:

- maguri murdare

sau

- cilindru murdar

sau

- nozzle sau hopup chamber issues

sau

all powers combined Captain Planet

In mod normal, bilele nu ar trebui sa se sparga.

Dar daca pui 11,1V in loc de 8,4V, gindit-va e vorba de o suprasarcina de 32%! Marind tensiunea cu aceasta valoare ROF-ul va creste exagerat, impulsul imprimat bilei va reste, iar la bile grele incepe sa conteze inertia la care se mai adauga si fortele de frecare. Cam asta ar fi explicatia, zic eu. Se mai poate, exista posibilitatea, ca o bila sa o ajunga din urma pe cealalta, incetinita din motive mecanice.

Totusi, nu este recomandabil folosirea unor baterii cu tensiuni mai mari decit cele din prospect, deoarece creste uzura mecanica, creste ROF-ul, creste riscul de distrugere a gearboxului fara beneficii utile, adica o precizie mai buna, o distanta utila mai mare.

Dar in mod anormal cu 11,1 crapa bile. Si asta se poate explica prin faptul ca ROFu' e prea mare, nozelu' circula prea repede, bila n-are timp sa urce din mag si cum nozelu e metalic taie bila-n doua. Mai era explicat pe undeva pe forum.

LiPo 11.1 V 20 C Firefox, folosite de ~ 2 ani dar foarte rar .. ma duc fara probleme pe arc de 130 m/s (smax). Am 2 baterii in crane cate una pe fiecare "crac". Daca se termina una, schimb doar mufa pe a doua. Duce un Gathering lejer.