Sign in to follow this  
cherechesh

Tatuaje Armata Romana

Recommended Posts

Care stiti sau ati auzit sau aveti tatuaje si sunteti in Armata Romana, pt ca eu sunt militar si doresc sa imi fac un tatuaj si vreau sa stiu ce pot pati!dc aveti careava sau cunoasteti pe cineva spunetimi si mie va rog!!

Multumesc!

Din cate stiu eu poti sa.ti faci tatuaje fiind cadru militar dar nu trebuie sa fie la vedere...adica sa nu.ti faci pe frunte, maini sau zone expuse care nu sunt acoperite teoretic de haine. E posibil insa sa se fi achimbat unlele lucruri intre timp....sunt ceva ani de cand am terminat armata. Poate are cineva informatii mai recente...

Care stiti sau ati auzit sau aveti tatuaje si sunteti in Armata Romana, pt ca eu sunt militar si doresc sa imi fac un tatuaj si vreau sa stiu ce pot pati!dc aveti careava sau cunoasteti pe cineva spunetimi si mie va rog!!

Multumesc!

Militar, adica.?.Ofiter, subofiter sau in scoala militara? UM-ul tau ce domeniu are?

Am prieten care lucreaza in armata,are tatuaj pe brat,pe picior,tatuajele sunt acceptate,numai sa nu fie la vedere,insa la testele psihologice trebuie sa spui de ele,si aia o sa te intrebe,da ce semnifica,da de ce le-ai facut,deci in concluzie,poti sa iti faci unul,insa nu se vada.Si nu conteaza ce grad poti sa ai,poti sa fi un simplu caporal sau un ofiter.

Din cate stiu eu,nu,atata timp cat nu se vede,nu are nimeni treaba cu tine,nu te dezbraca nimeni la inspectia de dimineata,poti sa ai unul pe tot spatele,atat cat timp nu se vede.

Recomandarea este de la incheietura mainii sa iti lasi minim jumate din lungimea antebratului curata si in jurul gatului sa te duci mai jos de clavicula.

Cu acestea in vedere nu are nimeni ce sa iti zica.

PS : oricum discutiia cu psihologul o sa fie una "distractiva"

La asta ma refeream si eu,pshihologul nu are nici o treaba,insa o sa-ti puna aceleasi intrebari ori de cate ori dai testul psihologic.

Imi pare rau sa te dezamagesc,dar tatuajele sunt interzise cu desavarsire in armata. Pe 15 august 2010, a intrat în vigoare ordinul nr. S.M.G.87 pentru aplicarea unor măsuri privind întărirea ordinii şi disciplinei militare, semnat de amiralul Gheorghe Marin, şeful Statului Major General.Nu mai dati sfaturi gratuite,aveti macar bunul simt in a va documenta...

am vazut si eu ordinul SMG 87 dar adevarul e altul ca sunt multi care au tatuaje, si nu prea cred ca ii va da cineva afara din sistem, sau cine stie ce se va intampla, oricum eu sunt Maistru militar in aviatie, am mai vazut militari tatuati dar nu am apucat pana acum sa vb cu nici unul despre tatuaje si prin ce trece la testele medicale,etc;

am un prieten in armata si are tatuaje... mi-a povestit ca odata ce te inrolezi in armata nu mai ai voie sa iti faci alte tatuaje!

am vazut si eu ordinul SMG 87 dar adevarul e altul ca sunt multi care au tatuaje, si nu prea cred ca ii va da cineva afara din sistem, sau cine stie ce se va intampla, oricum eu sunt Maistru militar in aviatie, am mai vazut militari tatuati dar nu am apucat pana acum sa vb cu nici unul despre tatuaje si prin ce trece la testele medicale,etc;

Inseamna ca stii ca ordinul nu se discuta, se executa, daca aveai tatuaj inainte de SMG 87 si nu este la vedere, nu se intampla nimic.

poti sa-ti faci cate tatauaje vrei , sa nu fie pe antebrate si pe cat sau frunte , in rest poti sa-ti acopri complet corpul cu tatuaje

Imi pare rau sa te dezamagesc,dar tatuajele sunt interzise cu desavarsire in armata. Pe 15 august 2010, a intrat în vigoare ordinul nr. S.M.G.87 pentru aplicarea unor măsuri privind întărirea ordinii şi disciplinei militare, semnat de amiralul Gheorghe Marin, şeful Statului Major General.Nu mai dati sfaturi gratuite,aveti macar bunul simt in a va documenta...

Uite ca nu stiam,dar stiu ca sunt oameni din armata care au asa ceva si eu daca vreau sa-mi fac unul pe tot spatele,nu o sa vina NIMENI sa ma dezbrace,sa vada ca am asa ceva,si daca ar stii cineva de asa ceva si m-ar lua la 11 m,nu are nici cea mai mica dovada ca l-am facut dupa ce s-a dat acel ordin,si ordinele in armata, cum este acela, sunt facute sa zica ciumegastarii ca au facut si ei ceva,insa,nu cred sa tina cont cineva de asta.

Si eu am un prieten in armata si are tatuaje.... O sa il intreb si eu cate ceva despre chestiile astea ca m-ati facut curios....

Bafta

Vezi de treaba ,fa-ti linistit ,dar sa nu fie vizibile de sub "tinuta de vara cu manecile ridicate ".

Eu sunt de 15 ani in armata si din `99 am tatuaje si nu m-a intrebat nimeni ,nimic .Plus ca am colegi care au gramada ...inclusiv pe antebrate si-s tot in armata.

Ideea e ca daca intr-o buna zi vei vrea sa accezi in cariera spre fortele speciale,SRI,SPP s.a.m.d. atunci e foarte posibil sa ai probleme din cauza asta .

SIGUR ai probleme din astea,aia nu concep si nu trec un candidat daca au tatuaje sau cicatrici pe corp,la ei e mult mai riguros controlul.

Vezi de treaba ,fa-ti linistit ,dar sa nu fie vizibile de sub "tinuta de vara cu manecile ridicate ".

Eu sunt de 15 ani in armata si din `99 am tatuaje si nu m-a intrebat nimeni ,nimic .Plus ca am colegi care au gramada ...inclusiv pe antebrate si-s tot in armata.

Ideea e ca daca intr-o buna zi vei vrea sa accezi in cariera spre fortele speciale,SRI,SPP s.a.m.d. atunci e foarte posibil sa ai probleme din cauza asta .

mersi mult chiar ma gandesc sa imi fac, tu ce esti in armata!la controalalele medicale nu ai avut probleme?

Nu am avut probleme la controalele medicale,vreau doar sa-ti mentionez ca eram deja in armata cand le-am facut ,daca tu nu esti inca,te sfatuiesc totusi sa nu le faci pentru ca nu se stie ,la cum merg treburile,sa nu te trezesti ca nu te accepta pentru ca sunt considerate semne particulare .

Si tot asa ,nu se stie ce-ti vei dori pe viitor ,dar daca vei vrea sa "treci" la altii mai speciali,vei avea necazuri.

Daca as putea da timpul inapoi ,nu mi le-as mai face ,au fost "o nebunie" de moment ,nu regret ,dar consider ca nu-mi erau absolut necesare.

Acuma tu decizi si vei vedea...sa sti ca nu astea te definesc ca barbat ...

Ordinul despre care se amintea mai sus in care se facea si referire la tatuaje nu a fost aprobat asa cum sa propus in final anumite "probleme" au fost scoase inclusiv si cea a tatuajelor. DAR ca idee nu iti face tauaje vizibile ( adica sa iti iasa din uniforma ). Bafta la tattoozzz.