alecu

Semi Only si BANG vs Responsabilizare

Recommended Posts

Eu nu sunt de acord cu regula Bang-ului !!! Daca poti respecta medul eu consider ca este mult mai bine sa tragi, cum spunea si rhyno ies prea multe discutii si de aici incep certurile ! Deci Nu Bang !! In legatura cu semi si full auto iar am o problema, eu consider ca daca ai o arma care are sub 110 m/s sa poti trage pe full auto oriunde sau exemplu marui extrem care trage numai full auto ce faci nu mai joci cu el ?! Am inteles ca au bagat aceasta regula pentru protectia noastra dar sa ne gandim bine, daca era real nu statea nimeni sa te impuste foc cu foc tragea cum ii venea ! Ca sa nu mai spun ca de aceea purtam protectie si domnisoare nu cred ca suntem, asta este parerea mea proprie !

Spaz zicea odata, si zicea foarte bine: Regula bang e o regula de domni. Cand doi oameni se respecta, nu o sa iasa nici o discutie, nici o cearta. Un joc bun.

foarte adevarat. Din pacate airsoftul la noi a degenerat mult fata de cum se juca acum 4-5 ani, si anumite chestii care erau de la sine intelese si nici nu mai trebuiau repetate, acum se spun la fiecare briefing si tot nu se respecta.

Daca stati si analizati un pic veti vedea ca atitudinea nu a degenerat fata de anii anteriori, ci comunitatea se mareste, iar odata cu ea apar si problemele. Oamenii cu atitudine pozitiva au ramas si nu s-au schimbat.

Veti vedea ca un joc de 20 de oameni nu se compara cu unul de 80, de ce pentru ca grupul este mic, iar atitudinea pozitiva se distribuie mult mai usor.

Eu cred ca avem nevoie, dat fiind dezvoltarea comunitatii, de o atitudine mult mai ferma si gasirea unor metode de comunicare mai eficiente pentru a influenta pozitiv membrii comunitatii.

Totodata, ar trebuii sa ne punem si noi de acord cu privire la stabilirea clara a unor reguli de joc, pentru ca vedeti si voi, cate pareri s-au ridicat vizavi de regula bang. Deci, trebuie sa dam un BANG ca sa se stie in clar!

propunerea mea este sa se faca o formulare clara standard pentru regula BANG, ca sa fie citita si aplicata la toate jocurile unde se joaca cu bang. si nu 1-1,5 metri ca deja intinzi mana si o pui pe el, eu as sugera 5 metri.

Uite si o propunere de text.

Bang rule:

Regula de bang se poate folosi DOAR daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

-este un singur inamic

-este la <5 metri de tine este cu spatele sau cu laterala la voi si NU V-A VAZUT

-aveti arma indreptata spre el, safety off, incarcata, functionala. Daca exista vre-un dubiu respectivul poate sa va ceara sa trageti un foc in pamant, daca arma nu functioneaza, voi iesiti din joc, el ramane.(sau ies amandoi)

-aveti o arma capabila sa traga in distanta aia conform MED-ului in vigoare. ( nu poti sa-i dai bang cu sniperul de 170 lu' unu in 5 metri de ex)

mihai, eu n-am zis neaparat ca atitudinea a degenerat, am zis airsoftul overall.. dar si atitudinea. Da aia care erau cu capul pe umeri au ramas asa mai mult sau mai putin, dar s-a diluat treaba. Overall e caca.

PS: vezi Op. tough love/dresam bizonii de la sefi de trib. initiative au mai fost.

cam asa e la noi (nu avem aia 5m) dar ramai tot la obrazul fiecaruia din cei 2 implicati.

din pacate.

De acord cu Rhyno exceptand chestia cu med-ul. Cata vreme nu tragi, ce conteaza med-ul ?

Med-ul e o restrictie de siguranta, nu de gameplay.

voi faceti niste reguli care se bazeaza pe un fundament abstract....bunul simt,

aici este problema; legea nu reglementeaza bunul simt; nu poti sa amendezi pe cineva ca nu si-a salutat vecinul.

In airsoft viteza se poate controla cu crono.....restul este bun simt..atat cat este.

Daca vorbim de competitii sportive lucrurile se complica .

De acord cu Rhyno exceptand chestia cu med-ul. Cata vreme nu tragi, ce conteaza med-ul ?

Med-ul e o restrictie de siguranta, nu de gameplay.

la fel si bang'ul e o chestie de siguranta. ca doar nu dai bang ca sa economisesti bile

iar de felul lui, bang'ul asta e o chestie care se substituie trasului. daca nu poti sa tragi, e normal sa nu poti da nici bang.

iar pe partea cealalta, de ce sa ne oprim la ignoratul med'ului ? putem ignora si lipsa bilelor, si a bateriei, samd! nu, bang'ul e o chestie pe care ala avantajant in moemntul respectiv o alege, ca alternativa - insa e doar asta, o alternativa, nu o scapare gen "plm am DMR si n-am pistol, n-am voie sa dau in tine da' iti dau bang".

NU BANG categoric nu, genereaza nesfarsite discutii si poate fi abuzat, am vazut persoane care stau intr-un boschet si cu arma indreptata spre pieptul tau scoate in mod silentios rand pe rand cate 5-6 oameni, am vazut persoane care ies impetuos cu sniperul si din 5 m si imi spune bang esti mort, ca sa nu mai vorbesc de situatia hilara cand unu scoate cu bang un grup de 2-3 persoane ....

Nu sunt domnisoara si nici nu imi e frica de una doua vanatai, airsoftul trebuie sa genereze ceva adrenalina prin frica care apare din anticiparea durerii, daca nu mai exista frica de bile o sa avem o gramada de rambo pe teren.

NU sunt de acord si mi se pare de prost gust trasul corectionar, desi recunosc cu rusine am fost pus in situatia cand a trebuit sa ma apropii de un adversar si sa il "apas" mai tare, sa "simta" bilele, dar niciodata nu am facut-o cu rautate sau cu intentia de ai cauza durere gratuit... Personal consider ca trebuie sa trag pana cand sunt sigur ca tinta semnaleaza clar ca este eliminata, nu o fac cu rautate sau cu intentia de a genera durere, pur si simplu elimin orice fel de dubiu in legatura cu statusul tintei, si intotdeuna incerc sa o fac mult peste med dar intr-o distanta care sa imi permita o lovitura sigura. Consider capul unui jucator o tinta cat se poate de valida atata timp cand nu am alta parte a corpului in care sa trag.

Respectarea Medului tine de experienta foarte mult, esti incepator ia un med de 10 m chiar daca ai voie sa tragi la 5m, poate nu o sa apreciezi 10m dar sigur nu o sa scazi sub 5.

PS: respectul se castiga nu se da gratuit...., onoarea pe de alta parte e absoluta, nu poti fi mai putin sau mai mult onorabil, nu ai cum sa zici sunt o persoana onorabila dar numai cu prietenii cu restul ma doare in cur de regulament.

Eu unul nu prea sunt de acord cu bang-ul, nu-l practic si nici n-am pretentia de la altii sa-l practice pe mine! Au fost destule situatii cand dintr-un metru nu s-a nimerit tinta, fie ca a fost misfeed fie ca tremuratul mainii fie ca luna de pe cer! E o chestiune de bun simt sa nu ii dai in cap la unul ce sta cu spatele la tine... ar trebui reglementat bunul simt nu bang-uri!

Cat despre med... acelasi lucru, o sa jucam pana la urma leapsa daca tot o lungim! Si ca sa raspund posibilei intrebari cu "daca iti convine sa-ti dea cu nush cati metri in fata..." normal ca nu imi convine, dar e pe barba mea daca am facut greseala de a ma expune, si optiunea mea daca ma protejez sau nu la fata sau la maini sau oriunde altundeva! Si da am incasat bile din 2-3 metri in fata, de sus in jos pe scari de la replici de 180 de mps pe foc automat si nu am murit si nici nu sunt mutilat sau altceva! Consider ca daca am ales sa ne taram pe jos prin toate canalele si prin toate podurile si coclaurile putem fi pregatiti sa facem si un bubu mic pe piele, altfel putem continua joaca de sah sau ceva shooter d-asta pe calculator! Asa nici nu inghitim tot praful si mizeria de prin toate cladirile parasite! Cred ca atunci cand lumea va realiza ca totusi e un sport oarecum de contact atunci nu vor mai fi discutii d-astea! Atata timp cat vrem sa sa inotam fara sa ne udam o sa dezbatem la nesfarsit chestiunile astea!

My 2 cents...

Kilo OUT!

Cred ca e bine ca un jucator de airsoft sa guste din toate felurile de jocuri.....

Este naspa sa standardizati airsoftul.....si n-o sa puteti decat prin lege.

Cand o sa apara o lege cu 1 joule...s-a terminat discutia.

Personal imi place un joc mai dur....fara med fara bang fara reguli inteligente sau stupide...Imi place sa ma feresc de bile tari si dureroase.

Din cand in cand joc asa cu prietenii mei. Joc in tricou si ma doare al dreaku de tare bila venita din 2 m....Astea sunt jocuri pe care nu le uit, sunt jocuri private, barbatesti, rare, deosebite.

Aici nu discutam despre acest fel de jocuri si nu vreau sa joace toti ca mine....nu vreau sa impun asa ceva pentru ca nu toti sunt facuti pentru astfel de jocuri.

Am jucat cu regula Bang....acum cativa ani cand exista Draconis si Core era mare, regula asta era practicata si CORECT folosita. Se joaca ok dar sa stie toti cum s-o foloseasca.

In ultimul timp....e dezastru si mai bine n-o folosesti deloc decat s-o folosesti defectuos.....Totusi, daca cineva, cum era Mytzu pe vremuri, se apuca sa invete oamenii........greu de crezut.

Nu ajunge sa scrii pe forum reguli.....nu toti citesc.

Trebuie munca de teren

Cu single fire,practic nu ma intereseaza.....se trage pe single cu rate of fire similar cu full auto....daca dai repede din deget....daca pui ascu - mai rau.

Cu hi-capa nu ma intereseaza...americanii joaca cu hi-capa la fel cum joaca cu miduri la gramada si nu intereseaza pe nimeni.

In Romania unde airsoftul este mult mai dezvoltat ca in State se scandalizeaza lumea.

Responsabilizarea......la mine se numeste asumarea raspunderii .......cine a mai facut sport stie....cand urci in ring...iti asumi ca poti sa iesi cu targa .....

Putem face Bang, Knife kill, sau foc pe langa el cu "esti mort, iesi afara" optiuni viabile, de ales in caz de .. x.

Regula de baza sa fie : FARA ACCIDENTE.

Anume, conform MED, sa tragi in inamic cu arma necesara situatiei ( sub MED-ul armei principale treci pe pistol ).

Taxarea jucatorului sa se faca daca nu a respectat regulile sau a ranit pe ceilalti.

Personal, pana acum am avut doar banguri active : tras rafala langa el, "esti mort" .

Este logic, arati ca arma functioneaza, alternativa e dureroasa, deci.. nu exista discutii.

Mai mult, dintotdeauna am tintit catre bust : lovitura in piept/spate/vesta nu e o tragedie, oricum ai lua-o.

Insa afara de toate astea, as prefera regula fara BANG deoarece :

1. e un joc militaro-sportiv, deci finalul unei actiuni se face intotdeauna prin impusti/esti impuscat

2. nu exista discutii

3. in cazul a mai multor jucatori adversi, (vizibil doar unul), la BANG te vei desconspira si vei primi din mai multe parti ( necunoscute) foc.

Nu e ok pt gameplay.

Ce nu-mi place fara existenta regulii BANG este :

1. vom fi obligati sa purtam protectii de fata

2. vor fi raniri frecvente ( Leabu m-a jupuit pe mana cu sniper de 1xx + de la 10 metri )

3. oamenii vor trage in orice, oricum ( sunt multi care viseaza numai head-shoturi si doar in zona capului trag )

sau foc pe langa el cu "esti mort, iesi afara" optiuni viabile

Ahahahahahahahaha.... nu. Vrei sa-ti fac o statistica ca 9 din 10 oameni se intorc speriati si iti fut un full auto pana sa apuci tu sa apuci sa treci de 'esti' din fraza aia?

Never happend.

Ca sa nu spun ce muie isi iau dupa aia si ma rog, cat de evidenta e situatia.

e evidenta pe dracu

asta e adevarat doar in situatiile in care faci tu fazele alea, ca ai obraz si sti sa le alegi, insa asta n-ai mai specificat. daca citeste un bizon ce-ai explicat tu intelege ca poate sa traga pe langa si sa zica "iesi ca esti mort" indiferent de situatie.

oricum, chestia cu bang si semi-only e un vis frumos intretinut doar de elitisti. (in fraza asta "elitisti" e un compliment, ma refer la cei cu bun simt/obraz/onoare, nu la ceafa lata cu impresii de rambo). ca sa dai un bang cum trebuie ai nevoie de o oarece doza de fler, preferabil cuplata cu ceva experienta, altfel riscul e mare sa ajunga discutabila situatia. din punctul meu de vedere, bang'ul e sub arbitrajul tintei, daca respectivul nu e de acord cu el atunci nu e valid.

iar chestia cu single-fire e sarita de majoritatea, aia e in general respectata numai la pistol (si uneori nici acolo). se da burst, se uita degetul pe tragaci - nu intotdeauna din rautate, dar predomina adrenalina. mai eficient e sa nu admiti la CQB replici peste o x limita.

alegerea numelui topicului e cam nefericita, responsabilitatea in airsoft e de baza, irelevant de care parte a replicii esti.

si e inerenta indiferent daca folosesti bang'ul sau nu.

acu iar ma bag ca musca... dar de ce incercam sa rafinam un regulament sau sa-l completam, in loc sa ne concentram pe aplicarea lui, a aluia care e acum in vigoare (1, 1.1, 1.2 sau cat mama lui o fi).

bang nu e in regulament, nu exista. vrei sa dai bang, da-l, dar daca omul nu zice mort (ca NU TREBUIE), fii pregatit sa tragi. si fii pregatit sa iesi de pe teren daca esti sub MED si adversarul te reclama.

chrono la inceput, marcarea clara a replicilor, respectarea medului si GMi in teren. eu cu astea 4 as incepe, nu cu perierea unui regulament care exista deja.

o lege proasta e mai buna decat nicio lege. haide sa incepem prin aplicarea ei, o facem mai buna dup-aia

In club nu mi-am luat niciodata lovituri de aproape care sa ma faca sa urlu.

Personal, nu comentez ( aproape deloc ) cand primesc bile de aproape.

Asta e jocul, stii sau se presupune ca stii cum e cand intri pe teren.

Nu m-ar deranja prea mult sa se ignore MED-ul si fiecare sa traga cum se crede de cuviinta.

INSA: Lipsa oricarei reguli in mod sigur va genera accidente grave - ochelari sparti, bile intrate sub piele, dinti sparti, etc.

Daca poti baga mana in foc pentru cei din clubul tau, nu e la fel cand mergi undeva si gasesti deja un grup format.

In deplasare pur si simplu nu toata lumea poate verifica armamentul tuturor. E pur si simplu ineficient.

Eu ma incred in cateva cluburi sa joc asa, in "orb" pentru ca stiu ca oamenii care fac parte din ele sunt intregi la cap.

In plus, ca o paranteza, intotdeauna am insistat ca newbies sau invitatii in joc sa vada inainea partidei

cum e sa se traga cu pistol si arma automata in ei. De abia atunci au o vedere clara a situatiei...

Concluzie : Regulile sunt necesare, oricat de vechi sau profesionisti am fi, pentru ca accidente urate sunt

tot timpul dupa colt.