alecu

Semi Only si BANG vs Responsabilizare

Recommended Posts

Scriu aici, pt ca aceasta problema trebuie dezbatuta impreuna cu ceilalti reprezentanti ai echipelor. Fara doar si poate toti care organizam jocuri, mai multe sau mai putine ne am lovit de urmatoarele probleme:

- nerespectare med

- nerespectare clasa (mid vs clasa)

- nerespectarea adversar (lipsa regulii bang si incurajarea "apasarii" adversarului)

Dar pana la urma cum s a ajuns in aceasta situatie aceasta este o tema de dezbatut, si cum putem indrepta acest lucru.

Spun acest lucru, pt ca in sine Chimopar-Sicomed, este o suprafata de joc foarte atractiva, insa ceva nu functioneaza, iar organizatorii s au simtit nevoiti sa aduca modificari peste moficari, desi in trecut au existat locatii similare (jilava , 1 dec) si nu s a simtit nevoia unor astfel de adaptari,

Nu vreau sa ma intelege ti gresit, cel care a elaborat regula cu semi - only nu este rau intentionat, asta e clar - a venit in urma unor incidente, astfel prin introducerea ei se cauta prevenirea nu combatarea (lucru de apreciat).

Ceea ce trebuie sa facem acum, in viziunea mea, este si educarea, pt ca nu este fezabil pe termen lung acest plan - semi only, poate ca un prim pas este verificarea si impunerea de meduri si cronografierea cat mai des a pustilor.

Mai mult de atat, treaba asta cu semi only este introdusa si pentru aia care nu inteleg ce inseamna un MED, si cum se acorda medul ala, ce este dubios, si aici nu ma refer la jocurile TMT, ci la toate jocurile inclusive ale Airsoft Alliance, este ca vezi oameni cu pretentie de a fi numiti veterani, care nu sunt in stare sa respecte acest med, si sa isi respecte adversarul.

Va invit la o discutie relaxata, fara mistouri si glume de colt de strada pentru ca nu este cu trimitere catre nici un membru al vreunei echipe.

mie mi se pare oportuna discutia. la noi cine era incepator nu tragea decat pe single si asta din cauza ca nu erau in stare sa aproximeze corect med, nu din alta cauza. regula de bang s-a folosit la noi dintodeauna si asa va ramane. pana la urma face fiecare ce crede ca e bine in curtea lui, dar s-a ajuns adesea si la eventuri sa fie varza asta cu "med"

eu sunt pro semi only pentru incepatori. in rest.. poate doar in cqc.

despre regula de bang, atata timp cat e aplicata corect, e un must be!

eu unul sunt impotriva regulii de bang.La inceput s-a jucat si la noi cu bang, dar dupa o perioada ma trezeam ca imi iau bang din 5-6 metri si linie curba prin simplu motiv ca stia ca sunt acolo.

la regula de "bang", cum vom evita comentarii de genul:

- şi dacă nu mă nimereai !? sau nu îţi tragea pistolul în acel moment sau nu mai ai bile /gaz ? ( cazuri reale dealtfel )

mă refer la o distanţă de MAXIM 3 metri !

Am pus problema de mai sus, tocmai ca să acoperim o "gaura" exploatabilă.

e vorba de implementarea ei corecta, nu de regula in sine. adica: io stau pitit si din spate mi se ridica unu' si imi zice "psss" de la 5 metri. eu (mugur) ies afara fara comentarii. daca avea arma cu glont cred ca i tragea in cele mai multe cazuri. ca asa pot si eu sa zic: daca faceai infarct taman cand trebuia sa tragi? astea is "romanisme" si le ignor.

aia cu tras dupa colt sau mai stiu eu ce "romanisme" aplicate, sunt perfect de acord, nu e corect. si repet: asta cu bang e la noi, si doar intre noi! nu pot sa oblig pe nimeni sa manance ciorba daca el vrea friptura.

pai regula bang era foarte bine definita la un moment dat pe toate suprafetele de joc din Bucuresti, dar cred ca s a uitat. Sa va reimprospatez memoria:

In cazul in care adversarul este cu spatele la tine, sau intr o situatie in care nu te poate impusca (sub tine, deasupra ta, in lateral) la o distanta care permite angajarea in MED a lui, de exemplu 1 m, se incurajeaza folosirea regulii Bang. ADICA - esti cu pusca de 90 ms, si el e cu spatele la tine ca un popandau, tu zici BANG esti mort, iar el striga mort si in functie de regulament isi face bleed, se indreapta catre respawn.

Dar daca tu esti pe DMR , si nu ai scos side armul, si esti la 2 m de adversar, nu vei putea sa te folosesti de regula BANG, iar adeversarul daca se va intoarce catre tine, tu fiind in imposibilitatea de a trage (fiind DMR in 2m) el se poate folosi de regula BANG, mai mult de atat la o lungime de brat, se foloseste fie KNIFE KILL (adica mort si indreptat catre respawn) fie daca scenariul prezinta disponibilitate - KNOCK (ai primit KNOCKED - taci din gura fara sa strigi sau sa comunici cu cineva - se considera ca ai fost lovit in moalele capului si pt urmatoarele 5 min esti mut)

regula de bang spune clar ca inlocuieste un foc de arma in momentul in care adversarul nu e constient de prezenta ta iar tu te afli in spate sau lateral spate. in alte pozitii/conditii nu are ce sa caute bang-ul. Astfel se lamureste si problema cu "daca nu ma nimereai?" pana sa-si dea seama adversarul de pozitia ta, poti sa tragi mai multe focuri, nu unul. wtf!

Pentru mine med-ul este o poveste fara sfarsit...

Dat fiind faptul ca de cand sunt in aceasta activitate maxim 10% din comunitatea bucuresteana si nunumai stiu sa aprecieze cat de cat corect med-ul pana la 25 m.

In schimb am observat ca in general se apreciaza mult mai usor medul pana in 7 m. De acolo lucrurile scapa de sub control. Evident nu ma refer la cei rau intentionati sau dezinformati care trag aiurea sub med. In acelasi timp, tin sa mentionez si faptul ca la event-urile internationale med-ul nu este luat in serios... Poate in prima zi, dar dupa...

Astfel, eu propun ca pentru incepatori timp de min 3 luni sa foloseasca doar single. 2. In locatiile urbane sa n-ai voie sa intrii in cladire cu o replica mai hot de 110 sau fara pistol. 3. Alocarea a 15 min la fiecare joc pentru a fi prezentate in clar distantele de med. 4. In functie de evolutia jocului (din momentul educarii med-ului la fiecare joc) sa se reduca med-ul pana acolo unde acesta poate fi respectabil si impunerea unor sanctiuni de catre arbitru sau trustee. Nu putem sa impunem sanctiuni daca nu educam sau daca n-avem oameni care sa aiba dreptul de a sanctiona la fata locului. Din nefericire pana acum sanctiunile n-au fost stabilite decat atunci cand persoana a fost lovita aproape si in urma incidentului aceasta s-a ales cu vatamari. Totodata trebuie sa vedem daca persoanele de control a jocului pot sa stabileasca un incident de nerespectare a med-ului. Conteaza unghiul din care se trage, locul unde se desfasoara actiunea, claritatea vederii celui insarcinat cu controlul. Deci asta ar putea insemna efectuarea unor selectii din randul jucatorilor. Nu trebuie sa luam usor asa ceva pentru ca orice decizie nerezonabila poate intoarce soarta jocului. Stiu ca suna extrem de complicat ceea ce am scris, dar este important s-o facem procedural si nu dupa ureche si bune intentii.

Pentru mine regula bang nu este tocmai o optiune extrem de fericita si ok, deoarece poate duce la tot felul de discutii. Totodata, se stie ca si in realitate poti avea incidente asa cum poti avea si cu o arma de airsoft sau sa nu fi in stare sa ochesti o silueta umana dintr-un metru (DA dintr-un metru - am vazut asta) sau ca atata timp cat am posibilitatea sa trag de la 1 m (conform regulamentului) nu vad de ce sa n-o fac pentru ca nu afectez cu nimic pe adversarul din fata mea. In concluzie regula bang mi se pare inutila din punct de vedere al jocului.

sa iti zic eu o situatie in care pana si tu ai iubi "bang"ul.

tu stai pitit pe vine, dupa un copac. eu pic flancat si de la mine iti vad doar capul, restul esti parcat si imi tii sub foc echipa sau mai rau: mi-i raresti la greu. Eu sunt la 40m de tine si crede-ma ca mai bine te "pasai" io decat sa iei o bila de 0.40 trasa in cap CU MULT peste limita medului meu.

sau facem altfel, cand ne vedem te asezi la 40m masurati si iti demonstrez teoria prezentata si imi zici ce ai prefera sa fac pe teren.

sunt jde' situatii, pana la urma ramane responsibilitatea tragatorului si cinstea celui "surprins"

cum ziceam: io prefer sa ies. asta i invata cate ceva si pe incepatori.

@MG - treaba ca am o pusca mai HOT de 110 si nu intru in cladire nu e fezabil. Case scenario : sunt DMR, si trebuie sa ocup o pozitie inalta intr un mediu urban, unde fac asta? pe stalpul de iluminat? nu , la un etaj superior dintr o cladire, sau chiar pe acoperisul acesteia.

alecu, omu' a zis sa nu ai voie cu arma hot fara pistol, ca DMR esti obligat sa il ai deci te incadrai automat la intrarea in cladire.

aaa, ok am inteles acum, chestiune de semantica, ma scuzati

sa iti zic eu o situatie in care pana si tu ai iubi "bang"ul.

tu stai pitit pe vine, dupa un copac. eu pic flancat si de la mine iti vad doar capul, restul esti parcat si imi tii sub foc echipa sau mai rau: mi-i raresti la greu. Eu sunt la 40m de tine si crede-ma ca mai bine te "pasai" io decat sa iei o bila de 0.40 trasa in cap CU MULT peste limita medului meu.

sau facem altfel, cand ne vedem te asezi la 40m masurati si iti demonstrez teoria prezentata si imi zici ce ai prefera sa fac pe teren.

sunt jde' situatii, pana la urma ramane responsibilitatea tragatorului si cinstea celui "surprins"

cum ziceam: io prefer sa ies. asta i invata cate ceva si pe incepatori.

Nea' Mugure regula bang nu se aplica decat la o distanta de max 1 m 1,5 m nu de la 40m. Cum ma pasai tu la 40 m...

nu ma torn aci. o sa iti arat "live"

au fost cazuri cand nu am tras deloc, si ala a iesit totusi

Despre med sa discutat si la intalinire si s-a vazut ca este foarte greu sa apreciezi corect asa ca ramane la bunul simt al fiecaruia si sa isi cunoasca foarte bine replica si ce viteza are pe ea.La faza semi only petru incepatori nu trebuie neaparat pentru ca daca i se face instructajul fiecaruia corect nu cred ca ar mai fi asa multe probleme si cel mai inmportant este atitudinea fata de joc si de jucatorii.Faza cu regula bang eu zic ca ar trebui folosita mai des doar in cazurile care o cere adica ma prinde total descoperit din un metru doi as fi mai mult decat recunoscator daca ar folosi regula bang credeti-ma ca doare ca dracu si cu 60 m/s.Si revenind la faza cu semi eu sunt total de acord si ar trebui impusa in cladiri obligatoriu asta daca nu ai vro replica cu 140 m/s atunci stai afara pe camp .

Concluzie totul tine in mare parte de atitudiea fiecaruia .Si la faza cu hi-cap vs mid nu vad care ar fi problema cu trasul full auto de aproape asta o poti face si cu mid si cu hi-cap asa ca si aici tine de fiecare.

.La faza semi only petru incepatori nu trebuie neaparat pentru ca daca i se face instructajul fiecaruia corect nu cred ca ar mai fi asa multe probleme si cel mai inmportant este atitudinea fata de joc si de jucatorii.

Mihai am subliniat mai sus cuvantul daca. Daca pana acum si-a spus cuvantul ... adica ca nu se prea aplica... tocmai de asta ca masura preventiva am propus asta.

A nu se intelege ca propunerile mele sunt Dumnezeu pe pamant. Discutam.

mai, noi, in RA, prezentam (intern, incepatorilor) urmatoarea modalitate de a da bang: esti IN med si surprinzi adversarul. iei linie de ochire si cu degetul pe tragaci ii zici bang. orice altceva face in afara de strigatul mort sau ridicatul replicii se penalizeaza cu o bila. instant.

adica nu dam bang cu pistolul in holster, doar ca l-am surprins. iar daca adversarul reuseste sa se intoarca si sa traga, cinste lui. si rusine noua.

mai, noi, in RA, prezentam (intern, incepatorilor) urmatoarea modalitate de a da bang: esti IN med si surprinzi adversarul. iei linie de ochire si cu degetul pe tragaci ii zici bang. orice altceva face in afara de strigatul mort sau ridicatul replicii se penalizeaza cu o bila. instant.

adica nu dam bang cu pistolul in holster, doar ca l-am surprins. iar daca adversarul reuseste sa se intoarca si sa traga, cinste lui. si rusine noua.

Pai asta nu mai e bang... E o somatie de predare... Iar in cazul in care nu se da mort il elimini... Deci nu e bang. Inca o data regula bang nu se aplica la med peste 1,5 m!!!

la mai putin de 1m nu tragi cu nimic, e doar knife kill

tu zici ca bang-ul inlocuieste doar knife-kill-ul?

Eu unul nu prea sunt de acord cu bang-ul, nu-l practic si nici n-am pretentia de la altii sa-l practice pe mine! Au fost destule situatii cand dintr-un metru nu s-a nimerit tinta, fie ca a fost misfeed fie ca tremuratul mainii fie ca luna de pe cer! E o chestiune de bun simt sa nu ii dai in cap la unul ce sta cu spatele la tine... ar trebui reglementat bunul simt nu bang-uri!

Cat despre med... acelasi lucru, o sa jucam pana la urma leapsa daca tot o lungim! Si ca sa raspund posibilei intrebari cu "daca iti convine sa-ti dea cu nush cati metri in fata..." normal ca nu imi convine, dar e pe barba mea daca am facut greseala de a ma expune, si optiunea mea daca ma protejez sau nu la fata sau la maini sau oriunde altundeva! Si da am incasat bile din 2-3 metri in fata, de sus in jos pe scari de la replici de 180 de mps pe foc automat si nu am murit si nici nu sunt mutilat sau altceva! Consider ca daca am ales sa ne taram pe jos prin toate canalele si prin toate podurile si coclaurile putem fi pregatiti sa facem si un bubu mic pe piele, altfel putem continua joaca de sah sau ceva shooter d-asta pe calculator! Asa nici nu inghitim tot praful si mizeria de prin toate cladirile parasite! Cred ca atunci cand lumea va realiza ca totusi e un sport oarecum de contact atunci nu vor mai fi discutii d-astea! Atata timp cat vrem sa sa inotam fara sa ne udam o sa dezbatem la nesfarsit chestiunile astea!

My 2 cents...

Kilo OUT!

la mai putin de 1m nu tragi cu nimic, e doar knife kill

tu zici ca bang-ul inlocuieste doar knife-kill-ul?

Mai knife-kill-ul este atunci cand pui mana pe adversar! Atata timp cat exista distanta de 1m-1,5m nu putem discuta decat de bang.

Si eu sunt pro-bang dar cu bun simt. Bang am facut din fatza, pe Muresan, dar il asteptam sa iasa relaxat pe o usa si i-am spus frumos bang bang bang cu teava la 1 metru de pieptul lui. Omul n-a comentat.

Pe de alta parte, am patit si invers acu vreo 5 ani, ma pasaie Piratu din spate de la 10m si imi zice ceva cu rolul de bang - agitand un pistol. N-ar fi durut. Putea sa si aiba grija unde trage, daca vroia neaparat.. M-am dat mort... dar totusi nu jucam pac pac. Vino pana mie si da-mi silent kill sau bang. Poate ma salva un coechipier. Daca nu vrei sa te expui, trage.

personal, initial eram pro-bang. Acum sunt contra. De ce? Pentru ca de fiecare data apar discutii sau tot felul de incidente.

in 70% din cazurile cand am dat bang, fie respectivul a comentat ca de ce n-am tras, fie pur si simplu s-a intors si mi-a ars o rafala.

Mi s-a dat bang in niste situatii hilare, de ex eram 4 oameni si a iesit cineva de pe o usa si a facut bang bang bang bang sunteti morti..

Cred ca trebuie specificat ca bang se poate da EXCLUSIV la o singura persoana.

Daca se joaca cu bang si mi se da bang, o sa ies, chiar daca mi se da dintr-o situatie aberanta, dar eu nu mai dau bang. daca sunt intr-o pozitie in care pot da bang, sunt destul de aproape/avantajat de pozitie ca sa pot sa-i trag intr-un bocanc, camel-bak, pouch etc sa nu-l doara.. si daca nu nimeresc si-l doare, asta e imi pare rau, dar mai bine sa-l doara pe el curul de la o bila decat sa se intoarca si sa-mi arda o rafala in fata cum am mai patit.