M.G

Infiintarea ANJA - Beginning

Recommended Posts

Baieti ii dam drumul la treaba! Astazi am ridicat rezervarea de denumire. Pentru a putea merge mai departe trebuie sa luam si avizul Secretariatului General al Guvernului, deoarece in cadrul denumirii asociatiei avem si termenul national. Pentru a putea depune cererea va trebui sa avem si statutul si actul constitutiv semnat si legalizat.

Mai trebuie de stabilit o situatie pe care nu am luat-o in considerare, respectiv participarea leader-ilor de echipe ca si membrii fondatori. Ca sa explic situatia - in cazul in care astazi 24.04.2012 x-ulescu este leader-ul echipei y si devine membru fondator al ANJA, ce facem peste 4 luni daca acesta nu va mai fi leader sau echipa respectiva nu va mai exista. O astfel de situatie impune modificarea actului constitutiv si a statutului, ceea ce va general costuri suplimentare si timp.

Va propun ca toti leader-ii care doresc apartenenta la ANJA sa-si exprime punctele de vedere la elaborarea statutului, iar la luarea deciziilor acestia vor avea un aviz consultativ. Chiar daca acest aviz nu este decisiv el poate influenta votul membrilor fondatori.

Totodata, in cazul in care echipa y se constituie ca entitate juridica (asociatie sau club) acestia vor putea intra ca si membrii cu putere de decizie in adunarea generala.

Vizavi de aspectele financiare:

Pentru infiintarea asociatiei vor fi necesare anumite fonduri, iar acestea se vor impartii la numarul celor care vor participa la infiintarea ANJA - chiar si cei care nu vor fi din start membrii fondatori.

Costurile administrative ale asociatiei vor fi strict pentru mentinerea acesteia ca si entitate. In cazul aparitiei unor fonduri, altele decat cele ale membrilor, acestea vor fi cheltuite conform deciziei adunarii generale, in conformitate cu prevederile legale.

Postul de presedinte se va atribui doar persoanei care va castiga 2/3 din voturile adunarii generale.

Avand in vedere cele de mai sus, rog ca reprezentantii echipelor/cluburilor/asociatiilor sa posteze in termen de 10 zile adresele acestora de e-mail si nr. de tel. pentru a putea incepe elaborarea statutului. Elaborarea acestuia se va face numai pe e-mail, orice propunere pe ASR nu va fi luata in considerare. Nu dorim sa transformam acest document in balci.

Elaboarea statutului se va face pe baza unui document standard de club sportiv. Il periem il asezonam, condimentam, semnam si il trimitem la SGG. Dupa, la judecatorie.

Totodata, va rog sa va exprimati disponibilitatea sediului viitoarei asociatii.

Astept propunerile voastre cu privire la ceea ce am scris mai sus, si evident adresele de e-mail.

O zi exceptionala!!!

1. Clubul Sportiv Shadow Brigade

2. ASTB

admin@astb.ro

3. ATU

airsofttacticalunit@yahoo.com

4. AIRSOFT GB - comunitatea Galati Braila

mili.taru@yahoo.com

5. lynxclub

contact@lynxclub.ro

6. Compania 7

stepaniant@yahoo.com

7. SWAT

george.carasca@gmail.com

8. NEXT LEVEL

adigrasu1313@yahoo.com

9. SFINTII

nashu.airsoft@gmail.com

10. A.S."DACIA REX"

daciarex@yahoo.com

ASTB

admin[arond]astb.ro

propun ca independentii sa se poata inscrie si sa isi aleaga dintre ei pe cine vor sa i "reprezinte"

asta daca trebe neaparat, daca nu sa se inscrie ca independenti si atat.

Salut,

Detaliile mele le ai deja pe mail dar sa fie si pentru restul

Club Cat-Airsoft (in lucru cu legalitatea)

mail: office[arond]cat-airsoft . ro

Multumesc.

Edited by Guest

Intrebare: de ce vorbim iar de asociatii, cluburi, echipe? Independentii care "este" si "vrea" sa ramana astfel, cu ei ce se intampla? Ei nu au drepturi? Da, vorbesc in numele meu si al lui Nikky, dar probabil mai sunt si altii care ar vrea sa stie.

Intrebare: de ce vorbim iar de asociatii, cluburi, echipe? Independentii care "este" si "vrea" sa ramana astfel, cu ei ce se intampla? Ei nu au drepturi? Da, vorbesc in numele meu si al lui Nikky, dar probabil mai sunt si altii care ar vrea sa stie.

Nu sunt sigur ce vrei sa spui, dar in primul rand ANJA este creata pentru cei care nu doresc asocierea la cluburi sau nu-si pot permite sau doresc unitate si/sau uniformizarea a jocului de airsoft. Restu' sunt scrise in topicul antrior.

Independentii vor ramane independenti.

Faptul ca nu fac parte dintr-o echipa, dar au avantajele de membru al unei entitati juridice asta le-ar mai coferii ANJA.

Iar vizavi de drepturi, acestia le au pe toate cu exceptia dreptului de decizie in adunarea generala. Totodata, in functie de competente, acestia pot primii functii de conducere a unor departamente (evident neremunerate ca toate lumea) din asociatie.

Mai trebuie de stabilit o situatie pe care nu am luat-o in considerare, respectiv participarea leader-ilor de echipe ca si membrii fondatori. Ca sa explic situatia - in cazul in care astazi 24.04.2012 x-ulescu este leader-ul echipei y si devine membru fondator al ANJA, ce facem peste 4 luni daca acesta nu va mai fi leader sau echipa respectiva nu va mai exista.

Vizavi de aspectele financiare:

Pentru infiintarea asociatiei vor fi necesare anumite fonduri, iar acestea se vor impartii la numarul celor care vor participa la infiintarea ANJA - chiar si cei care nu vor fi din start membrii fondatori.

Avand in vedere cele de mai sus, rog ca reprezentantii echipelor/cluburilor/asociatiilor sa posteze in termen de 10 zile adresele acestora de e-mail si nr. de tel. pentru a putea incepe elaborarea statutului.

ANJA nu este creata pentru cei din cluburi asociatii sau echipe whatever sportive si totusi iei in considerare doar liderii de echipe. Pai ce te faci ca vreau si eu sa fiu membru fondator?! Si nu-s lider la nici o echipa. Sunt privata de acest drept? Asta incercam eu sa aflu, Misule. Si de ce, ca membru independent, nu am voie sa fac parte din adunarea generala? Am bube-n cap?

Nu mi-o lua in nume de rau pur si simplu cred ca ar fi bine sa explici de ce si cum.

N-ai bube-n cap si nici vreun independent n-are, dar daca vom avea o adunare generala ampla ne vom izbi de aspectele birocratice vizavi de luarea deciziilor. Totodata, echipele si cluburile sunt vizate, deoarece se asigura o reprezentativitate mai mare in comunitate.

Studiaza bine aspectele juridice legate de modul de luare al deciziilor si vei intelege despre ce vorbesc.

Nu compara politica de membru fondator din IPSC cu ANJA, nu este acelasi lucru. Uita-te la numarul adunarii generale din IPSC, vizavi de membrii fondatori ai filialelor, n-are nici cea mai mica legatura cu ANJA. Tu ca membru fondator in IPSC n-ai dreptul de decizie, dar in rest ai toate drepturile ca membru deplin. Cam asa e si in ANJA. Daca vei dori afilierea vei avea toate drepturile cu exceptia celor de decizie.

Acum ca ai raspuns frumos ca de obicei, o sa-ti zic si io: intrebarea mea nu era " De ce asa ca uite la aia e altfel?" si nici nu caut sa fiu miez pe nicaieri, intrebarea era pentru lamurirea tuturor celor ce ar fi putut sa o aiba, am facut-o mai personala ca sa nu fiu acuzata ca vorbesc in numele altcuiva.

Niciodata nu voi studia aspectele juridice a ceva, ca daca vroiam sa am batai de cap imi faceam club cu acte. Asa ca cel mai probabil, te voi ruga pe tine la un moment dat sa imi explici asa ca sa inteleg si eu care nu ma pricep la de-astea. Poate o faci aici, daca ai chef, daca nu, la o joaca. Si in necunostinta de cauza fiind, nici nu pot compara ANJA cu IPSC si nici nu stiu de ce a fost adus in discutioe IPSC-ul.

Da' multumesc pentru raspuns oricum.

Acum ca ai raspuns frumos ca de obicei, o sa-ti zic si io: intrebarea mea nu era " De ce asa ca uite la aia e altfel?" si nici nu caut sa fiu miez pe nicaieri, intrebarea era pentru lamurirea tuturor celor ce ar fi putut sa o aiba, am facut-o mai personala ca sa nu fiu acuzata ca vorbesc in numele altcuiva.

Niciodata nu voi studia aspectele juridice a ceva, ca daca vroiam sa am batai de cap imi faceam club cu acte. Asa ca cel mai probabil, te voi ruga pe tine la un moment dat sa imi explici asa ca sa inteleg si eu care nu ma pricep la de-astea. Poate o faci aici, daca ai chef, daca nu, la o joaca. Si in necunostinta de cauza fiind, nici nu pot compara ANJA cu IPSC si nici nu stiu de ce a fost adus in discutioe IPSC-ul.

Da' multumesc pentru raspuns oricum.

A fost adus IPSC-ul in discutie, pentru ca am crezut ca erai indusa in eroare de ideea de membru fondator in asociatia IPSC si membru fondator la constituirea unei peroane juridice. Aspecte total diferite!!!

Revitalizam proiectul ANJA! Maine veti primi e-mail-ul cu statutul.

La acest moment numai sefii de cluburi sau echipe se pot inscrie la infiintare!