mardale

Noua arma de asalt via Cugir?

Recommended Posts

El afirma ca arma este realizata pe scheletul vechiului AKM, dar este imbunatatita, avand dotari si caracteristici conform standardelor NATO.

Nu.. nu are treaba cu g36. Shitty journalism.

Ala-i modelul aratat la nush ce show romanesc de armament anul trecut parca.

toate pozele pe care le-am vazut pana acum sunt (sau cel putin asa cred eu) alese la intamplare....

pe langa faptul ca nu am vazut nici macar o poza cu o arma 100% original noua, arma dezvoltata de romani nu ara ni pe departa asa.....

si nici macar nu este o arma origila, conceputa de romanii de Giugir....este o copie putin imbunatatita a arcului pe care l-a folosit Mira (concubina lu Spartacus din serialul Spartacus-Vengeance, adica sezonul 3) in episodul 10, chiar la inceput, in secventa in care este sfartecata de un topor aruncat de un roman nemilos si homosexual care il iubea ascuns pe Spartanus si era gelos pe Mira....

in momentul in care toporul blestemat se infige in pieptul gingas al Mirei acesta scapa arcul din mana si astfel poate fi observat in cel mai mic detaliu. Dupa ce am analizat de mai multe ori mai multe Print Sreen-uri timp de mai multe ore (Print Screen-uri ce nu o sa le postez aici deorece apare un sfarc de-al Mirei, chiar si o jumatate de tata goala) am ajuns la concluzia ca armata romana a copiat arcul aducandu-i ca imbunatatile un banal Dot-Sight.

filmul se poate vedea aicihttps://www.google.ro/#hl=ro&output=search&sclient=psy-ab&q=spartacus+vengeance+ep+10&oq=spartacus+vengeance+ep+10&aq=f&aqi=g-z1g3&aql=&gs_l=hp.3..0i3j0l3.1569l22071l0l24040l25l13l0l12l12l2l671l3727l2-11j1j0j1l25l0.frgbld.&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=458348cc416c1c3c&biw=1152&bih=700

cred ca este o copie nereusita a unei replici jing-gong care este o copie nereusita a unei replici marui care este o copie reusita a unei arme HK

cred ca antevorbitorul meu intr-un acces nebunesc de sinceritate a dezvaluit un proiect secret al uzinei de la Sadu care face conserve. la Sadu se dezvolta o arma devastatoare pentru trupele fostului bloc comunist precum si orientul mijlociu; este vorba de arcul cu tate si sfarc de silicon. Aceasta arma omoara prin epuizare. S-a observat ca arma are un efect limitat asupra trupelor nato....

...eu cred ca ai scris gresit pila. Nu era cu "u"?

Cred ca asta e. Mi se pare cea mai veridica poza de pana acum...

405090_366679453370826_120305174674923_1054680_401915165_n.jpg

hmmmm....ce cuvant e asta..."pilu"

Cred ca asta e. Mi se pare cea mai veridica poza de pana acum...

405090_366679453370826_120305174674923_1054680_401915165_n.jpg

Hai sa fiem seriosi.... eu nu vad nicio arma in poza asta!!!

Daca asta e modelul romanesc s-a terminat cu suprematia M-ului. Nici un magpul nu bate accesoriile la AK-ul asta Doar daca nu pun mai multe

Prea multe "speculatii" ca sa nu le zic intoxicari, cred totusi ca pozele reale n-au rasuflat pana acum. Poate doar ceva asemanator.

Oricum se va merge pe o platforma similara cu AK-ul pentru ca asta este singura platforma pe care toti militarii de proferie sunt antrenati. Daca se schimba radical platforma trebuie reinstruiti toti care o sa o foloseasca.

Nu mai sunt atatia oameni in armata si nu e nevoie sa le dea tuturor or arma noua. Mai bine zis nu au bani de cine stie ce inventie majora si stim ce inseamna la noi in tara sa incerci sa proiectezi ceva nou.

Totusi, uitandu-ma la rusi care nu fac decat sa puna paturi/uluce moderne pe un mecanism mai vechi prind curaj.

http://www.money.ro/o-noua-arma-romaneasca-fabricata-la-cugir--in-teste_1183951.html

-------------------------------------------------------

"În conformitate cu prevederile 'Acordului de colaborare pentru realizarea proiectului Arma de asalt cal.5,56 mm cu munitia aferenta' incheiat între Departamentul pentru Armament şi Ministerul Economiei, Comerţului şi Mediului de Afaceri în 30 august 2010, producătorul-Fabrica de Arme Cugir SA a transmis către structurile specializate ale MApN arma de asalt calibrul 5,56 X45 mm-model experimental (trei bucăţi), pentru parcurgerea activităţilor prevăzute în Programul de testare şi evaluare", se arată într-un comunicat al companiei.

Potrivit Romarm, noua armă permite efectuarea eficientă a tragerilor în condiţii extreme de temperatură şi umiditate şi dispune de posibilitatea de montare opţională a unui aruncător de grenade calibrul 40 mm, precum şi a diferite tipuri de aparatură optică şi optoelectronică de ochire, cât şi a unor sisteme complementare de sprijin al executării tragerii şi căutare-descoperire (marcator LASER, sistem de ochire rapidă, lanternă tactică).

De asemenea, arma este echipată cu pat telescopic şi elemente de prindere-protejare din polimeri, încărcător cu o capacitate de 30 de cartuşe şi interfeţe de tip Picatinny. Viaţa ţevii este de 15.000 de lovituri.

Arma poate trage foc cu foc, foc automat sau serii scurte de 2-3 cartuşe. Masa armei este de 3,965 kilograme, se mai arată în comunicatul Romarm.

----------------------------------------------------------

http://www.romarm.ro/index.php/ro/arme-de-infanterie/30-assault-rifles.html

...va dati seama ca nu o fac pentru armata noastra. O fac pentru comertul international. Acolo e bataia pestelui acum. Daca nu mai au licenta de la rusi trebuiau sa faca ceva neaos...

Eu unul astept sa o vad,oricum armata nu are cascaval sa achizitioneze asa ceva,au dat-o in teren sa vada daca are potential si sa nu se faca de cacao in caz ca o tara ar dori sa achizitioneze asa ceva,s-au facut ei de cacao cu ultimul model de tab,anul trecut parca,atunci cand in fata ministrului a ramas in mijlocul apei )...dar na,tipic romanesc.

Tabul ala, din cate stiu e chiar ok. Vorbisem pe tema asta cu cineva de pe 9dorobanti, care e nepot de maistru militar la Moreni. Daca chiar ar primi niste bani, ar iesi o jucarie frumoasa (nu best in line, dar ar intra in standarde). Insa Moreni nu poate da comisioanele satisfacatoare. Asta ca sa stopam inca un acces (tipic rromanesc) de "Ce cratitza proasta e loganul".

Citeste cineva printre randuri? In afara de greutatea mai mica+ posibilitatea de rafala, pana acum vad descrierea unui ak normal. Si din ce stiu eu, Cugir produce masiv pentru piata civila din US.

De asemenea, arma este echipată cu pat telescopic şi elemente de prindere-protejare din polimeri, încărcător cu o capacitate de 30 de cartuşe şi interfeţe de tip Picatinny.

Mda, e destul de clar ca nici una din pozele de pana acum nu este reala.

Nu m-ar deranja sa semene cu asta: http://www.izhmash.ru/pix/news/AK-12.jpg